A T C H IN. Binnenland. nit God is, daar worden de handen in één geslagen, daar reikt Rome de hand aan Genève, daar biedt de Propaganda hdei hulpe aan Dord. Maar als de toeleg gelukt, dan kan ook de anti-revolutioDaire partij haar liberale tint wel wegverven onder een dikke laag zwart vernis. Zij zal dan vierkant in de Kamer moeten op treden als clericale partij. Het zij dan „ouder biddend opzien" of niet, zij zal onze constitutie moeten aanvallen. De volkomen en algebeele scheiding van kerk en staat zal haar niet kun nen bevredigen zij zal moeten concludeeren tot de verheffing van de gereformeerde religie tot godsdienst van staat. De gnjste subsidieeriug van de bijzondere schoen Val haar niet ver mogen te vreden stellenzij zal de sluiting dei neutrale openbare school doordrijven. Haar noodloi zaj jjaal. om openlijk in de iaal op 't Binnenhof op te treden als de schim van Jan Calvijn. Dr. Kuyper in de Kamer dat zal zijn de culminatie der partij. Geen pathetisch vertoog, geen gemoedelijk beklag, geen zalvende ver zuchting zal meer baten onr de geesten in gespannen verwachting te houdenmen zal dan de vervulling willen, men zal de vrucht van zooveel inspanning en moeite verlangen te zien en de man die zich nu heeft laten verlokken door zijn ambitie en zich laten aan spannen, zal onverbiddelijk worden voortgedreven tot de consequenties zijner theorieën. De vragen en eisehen, die de heer Groen weleer onbeant woord en onvervuld gelaten heeft, zal Dr. Kuyper moeten beantwoorden en vervullen. De anti-revolutionaire partij ziet alles in Dr. Kuyper; zij zal alles van hem verlangen. Wie echter gelooven mag dat zij eenige kans zal hebben op de overwinning, wij niet. Want wat zal er noodwendig moeten ge beuren? Is eenmaal Dr. Kuiper in de Kamer, dan moet hij ook terstond de ultramontaansche hulp weder verliezen, hij zal ze verder niet hegeeren, men zal ze hem ook verder niet verleenen. De conservatieve fractie zal zich in geen geval bij hem aansluiten en de liberale partij zelf zal wakker geschud worden uit den slaap, om op te komen voor het to be or not to be onzer constitutie. Wat het lot van Groen is geweest, zal ook 't lot van Kuyper zijn, als oppositie buiten de Kamer sterk, maar in de Kamer alleen staande en machteloos. Dan zal het lot der anti-revolutionaire partij spoedig beslist wezen. De teleurstelling van haar heterogene bestanddeelen, elk voor zich, zal haar ontbinding verhaasten. De agitatie op zoo velerlei wijze ook met finaneiëele mid-'' delen gevoed op hope van rembours met winst, zal failleeren. Tal van tekorten en fout ge- loopen affaires der partij zijn reeds de voor- teekenen hiervan. Wat is er dan nog noodig om het geheele gebouw der partij te doen instorten Zou 't dan zoo onmogelijk zijn dat de heer Kuyper, thans de afgod der partij, onder de zwaarte der ver antwoordelijkheid bezweken, in een veel meer wezenlijk isolement verzonk dan de heer Groen ooit heeft gekend, tenzij hij terugkeerde tot de idealen zijner jongelingsjaren en weder een toevlucht zocht in de voorhoven van den tem pel der vrijheid waar hij is opgevoed. Bij voortduring geven de berichten van het tooneel des oorlogs redenen tot tevredenheid maar meer en meer wordt het ook duidelijk dat de strijd van de zijde des vijands met groote woede en hardnekkigheid wordt gevoerd en dat van onze zijde de meeste koel bloedigheid, volharding en voorzichtigheid, gepaard met de regelmatige toepassing der krijgskundige regelen noodig zijn om het gewenschte einddoel te naderen. Wellicht hebben we, zoo lang we in den Indischen Archipel gevestigd zijn, nog nimmer met zulk een ontzagwekkende partij te doen gehad. Den 12 Januari is het aan de Nederlandsche troepen troepen gelukt een versterkten post te veroveren gelegen tusschen den Missigit en den Kraton. Deze versterking is op de nieuwe kaart van Smulders te vinden Z.O. van den Missigit ofschoon zij daar niet met haar naam, Kota Potjoet, is aangeduid. De vermeestering dezer gewichtige linie, waardoor de Kraton nu volkomen werd ingesloten kostte ons slechts 17 gewonden. Onze troepen kunnen nu uit den Missigit de water poort van den Kraton beschieten en uit Kota Potjoet beheerschen zij de laadpoort die bij de gracht gelegeu is die door den Kraton loopt; uit Kota Potjoet kan de Kraton zelfs met het geweer beschoten worden. De val van den Kraton werd bij 't afzenden van het bericht dat deze feiten vermeldt als nabij geacht, doch slechts met behulp van al de geregelde aanvals- werken (sappen, loopgraven, bresbatterijen) meende men 't doel te kunnen bereiken. Hetzelfde bericht heeft thans ook de vraag opgelost hoe men in ons legerkamp met het lot der zendelingen was bekend 'geworden die de gen. van Swieten met zijn brieven naar den Sultan had gezonden. De zendeling was vermoord en het bericht daarvan aan den generaal gebracht door twee zijner volgelingen wien 'c gelukt was aan de Atchineezen te ontsnappen. Yan Renter's Office is nog een bericht ontvangen dat den 12 uit Atchin moet verzonden zijn naar Penang meldende dat de Nederlanders een hevig bombardement tegen den Kraton hebben geopend en voornemens waren bres te schieten en daarna te stormen. Dit schijnt echter te zien op het veroveren van Kota Potjoet. Volgens dat zelfde bericht had zich wederom een Atchineesch opperhoofd tegen ons verklaard niet tegenstaande ons aanbod om hem van de blokkade uit te zonderen als hij zich neutraal hield. Van meer belang is een tweede bericht van Reuter ook van den 12 uit Atchin, volgens 't welk twee duizend Atchineezen een onverhoedschen aanval op ons hoofdkwartier zouden gedaan hebben. Terwijl onze troepen slaags waren bij Kota Potjoet en het hoofd kwartier maar: zwak bezet was moet dit dan hebben plaats gehad. Ondertusschen was de vijand terug geslagen. j Wat hiervaü zij zal later opgehelderd worden. ZIEll/lKZEE, 20 Januari 1 8 7 4. Zierikzee, 20 Jan. 1874. De Soiree Musicale die., gister avoynd eeu groot getal belangstellende toehoorders had verefönigd kan als zeer gelukkig geslaagd worden genoemd/. De Zangvereeniging der Afdeeling kweet zich, hiare tegenwoordige krachten in aanmerking nemende, zéér voldoende van hare taak en wenschen wij haar en haren Directeur geluk met het behaalde succefi. Wij vernemen dat voor de Soirée in Maart, de 42e Psalm van Mendelsohn-^-Bartholdy in studie worat genomen. De heer Kwast onze stads-muzijk- dirftcteur, heeft getoond een degelijk en flink pianist te /zijn, en zal de kennismaking met den heer Concert- nybester Wirth van B-otterdamallen eene zeer aangename zijn geweest. Zijn spel was voortreffelijk /en kondigde den //tuchtigen" en gevoelvollen MEESTER. Als gewoonlijk was de begeleiding van den heer Ezerman uitmuntend. Wat toch de muzijk een heerlijke kunst is en hoevelen blijven buiten haar! en in beoefening en in ondersteuning waarom Zierikzee, 20 Jan. De commissie benoemd in de vergadering van Nederlandsche aandeelhouders der mijn-compagnie //Nederland" (de Caribou-zilvermijn) gehouden den 25 Oct. 1873, zegt aan het slot van haar rapport het volgende //Al liet voorgaande samenvattende, is uwe commissie van oordeel, dat wij ook hier hebben te doen gehad met eene wel beraamde Amerikaansclie operatie, waar van het succes werd begunstigd door kortzichtigheid en misplaatst vertrouwen van de twee Nederlandsche oprichters (Hope Loudon en de Bruin Kops), die zich echter den zedelijkeu en krachtigen steun hebben verschaft van twee geachte stadgenooten, de een een bekwaam financier de andere een kundig rechts geleerde (van Bosse en Kappeyne van de Coppello), en verzekerd door het positieve en uitermate gunstig rapport van onze deskundigen (professor H. Vogelsang uit Delft en den mijn-ingenieur P. TI. van Diest), gegrond op hun oppervlakkig en ounaauwkeurig onderzoek. //Hadden deze factoren niet alle samengewerkt, wij zouden zeer waarschijnlijk geen eigenaars zijn van aandeelen in de -Caribou-mijn." Wij vernemen het voor onze stad belangrijk bericht dat de Botterdamsche reederij van de heeren Zeilen en Decker, zich, met 12 groote schepen, te Middelburg komt vestigen. Als natuurlijk gevolg zullen ook de gezagvoerders met hunne huishoudens zich hier metter woon nederzetten. De reederij zelf heeft reeds een huis aangekocht. Het zal wel overbodig zijn te wijzen op het gewicht dezer tijding, die zeer heugelijk is voor onze gemeente en eene aanzienlijke, vermeerdering van bevolking voorspelt. N. M. Ct. Te Zierikzee zijn gedurende 1873 langs den Boompot uit zee gekomen 116 schepen, als 59 onder Engelscche, 15 onder Duitsche bond, 15 onder Nederlandsche, 9 onder Noordsche, 6 onder Italiaansche, 5 onder Deensche, 3 ouder Eransche, 2 ouder Zweedsche eu 2 onder Kussische vlag, en langs den Boompot van daar naar zee gezeild 32 schepen, 5 onder Nederlansche en 27 onder Engelschen vlag. Door den heer O. Gleuns, landmeter van het ka daster te Sappemeer is aangekondigd de uitgave van een nieuw tijdschrift getiteld Archief voor het Ka dasterdat verschijnen zal in driemaandelijksche afle veringen te Groningen bij J. B. Wolters. De heer Gleuns zegt o. a. in zijn prospectus //Het werk zal in drie hoofdrubrieken worden be werkt, behalve eene afdeeling van huishoudelijken aard voor de ambtenaren van het vak. De eerste rubriek zal een eigenlijk archief zijn voor alles wat tot heden merkwaardigs over de zaak, in het binnen- en buitenhuid, is gepublicerd. Hoogst interessante opstellen en mededeelingen over de kadasters van Busland, Italië, Spanje, Engeland, N.-A.merika etc., liggen daarvoor reeds gereed. Weinig bekend geworden, maar niettemin kostbare opstellen en andere stukken over het Nederlandsche kadaster, zullen worden gereproduceerd. De tweede rubriek zal eene zooveel mogelijk kom- plete kroniek geven, van alles wat zoo binnen- als buitenlands op kadastraal gebied (in zijn ruirasten om vang) voorvalt. De ondergeteekende heeft zich daartoe in verbinding gesteld met de hoofden der werkzaamheden in de ver schillende rijken en heeft ruime toezegging van mede werking hier te lande. De derde rubriek zal bestemd zijn tot orgaanzoo wel der ambtenaren van het vak zelve, als van de beoefenaren van verwante vakken, (wiskübdigen, rechts geleerden, notarissen, ambtenaren der dir. bel. en van de regie., ingenieurs, officieren, economisten, economen enz.) Het spreekt van zelve dat ook voor beschouwingen van particulieren, (grondbezitters, dijksbestnren etc.) voor aanvragen om inlichtingen, bezwaren of klachten, de kolommen van het //Archief voor het kadaster" zullen openstaan. Vele technische, statistische, historische en litera rische bijzonderheden zullen voorts nog een plaats vinden." De Nieuwe Militaire Spectator, verschijnende bij den boekhandelaar IT. C. A. Thieme te Nijmegen, heeft zich, niet alleen in Nederland maar ook buitenslands een naam weten te maken. De nu begonnen achten twintigste jaargang zal, onder anderen, bevatten een opstel van grooteren omvang,/Louvois en de Repu- oliek der Vereenigde Nederlandenhandelende over inze krijgsgeschiedenis uit de zeventiende eeuw. Nadat de geduchte brand in den Joden-Houttuin te Amsterdam drie dagen en vier nachten onafgebro ken de brandweer in zwaren arbeid en de burgerij in onrust had gehouden, is men eiudelijk het vuur meester geworden. Zaterdag-avond moet echter de brand opieuw zijn uitgebroken wij hebben daaromtrent nog geen nadere berichten. Men meent dat de brand ontstaan is in een partij balen wol, behoord hebbende tot rle indertijd uit den brand op de Brouwersgracht geredde goederen. Er wordt ook gesproken van misdadig opzet, doch dit wordt van andere zijde weder tegengesproken. Amsterdam, 17 Jan. Gisteren avond omstreeks 10 ure heeft een manspersoon eene poging tot moord gepleegd op eene jeugdige dienstbode, met wie hij vei keering had gehad, en daarna zich zei ven met het mes een gevaarlijke wonde aan den hals toegebracht. De jeugdige dienstbode is slechts licht verwond, daar het mes vermoedelijk op den halsketting is afgestuit de dader is, na behoorlijk verbonden te zijn, door tusschenkomst der politie naar het Binnen-Gasthuis overgebracht. Naar men uit Amsterdam aan het Vad. meldt, zou Z. M. de koning de uitnoodiging, oui den 12 Mei aldaar het feest van den 25sten verjaardag zijner troonsbeklimming te komen vieren, hebben aangenomen. Het hoofdbestuur der Ned. maatsch. van landbouw heeft in zijne vergadering te Groningen het besluit genomen het wetsvoorstel der heeren Gratama c. s., tot wijziging der jachtwet door een adres van instem ming te steunen. Te Neuzen is Woensdag in de vergaderzaal ten raadhuize eene publieke bijeenkomst gehouden van ingezetenen, ter bespreking van de aanstaande feest viering te Neuzen op 12 Mei 1874, ter gelegenheid van de 25 jarige regeering van Z. M. Willem III. In deze vergadering is door de aanwezigen eene com missie van negen leden uit de ingezetenen gekozen tot voorbereiding en uitvoering van het voorgestelde doel.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2