SOIRSK IlSICALl. AANBESTEDING. f -L ^w¥r¥TMiri¥TDr ADflETENfïEl. MAATSCHAPPIJ 0T BEVORDERING DER TOONKUNST. Maandag 19 Januari 1874-, EMANUEL WIET li, WOONHUIS en SCHUUR OPENBARE VERKOOPING EIKEN BALKEN. 65 stuks DIT®,° ïle )r- cli en de ijk ist, eds iom iger •uik ten jzer 'en. om eel len, voer 3110- die illeu be ten, de lier der oau- en komen dat elk van hen een zelfstandige partij met een moeielijk uit te spreken naam vertegenwoordigt, dat ze stuk voor stuk //zeer waarde mannen zijn," /redders van 't Vaderland," doch wat hebben we daaraan Wij kunnen niet inzien dat //deze" in een enkel opzicht beter zullen zijn dan //de anderen." Spanje mag anders den lof van consequent', dat wil hier zeggen onverbeterlijk te zijn niet ontgaan. Het daar levende ras kan niet zonder re vol utien en onvruchtbare standjes leven, 't Heeft nu weder een wolk van feiten om de bladen zijner historie te vullenbloedige straatgevechten te Valladolid, te Barcelona, te Saragossa, natuurlijk geëindigd met een overwinning: Aan over winningen is waarlijk geen gebrek, 't zij de Carlisten, of de republikeinen, of de intransigenten iets winnen altoos zijn 't toch Spanjaarden die op al dien krijgs roem kunnen bogen. Ondertusschen gaat het bombardement van Cartha- gena altoos maar door. 't Schijnt daar een ander Numantia te zullen worden. Reeds dagen geleden werd gemeld dat het fort San Juiiano zicli zou moeten overgeven den 8 hebben de republikeinen eindelijk eeu storm op die sterkte gewaagd enzijn afgeslagen. De Carlisten hebben weder eenig voordeel behaald; zij hebben Portugalette ingenomen en houden Bilbao thans geheel ingesloten. Morioues met zijn corps schijnt voor 't oogenblik zwevende te zijn. Het eene bericht zegt dat hij met 25000 man en acht kanonnen gereed is Don Carlos en Elio tusschen Santona en Castrejana aan te vallenvolgens een later bericht heeft hij zich met zijn geheele macht weder ingescheept en men weet niet waarheen. Serrano heeft ook weder, precies als Castelar, een nieuwe 100000 man reserve opgeroepen. Het schijnt met die getallen echter te zijn als met de Spaansche effecten, zoodat wij mogelijk nog overdrijven als wij het provenu dezer lichting berekenen tegen den koers van 10 a 12% en zoo komen op 10 a 12000 onwillige en ongeoefende soldaten, die weder wegloopen zoodra zij er de gelegenheid toe zien. Zoo blijft liet dan in Spanje vooreerst nog bij 't oude, een warboel zonder uitzicht op verandering. In Erankrijk is ook weder een crisis ontstaan, althans een schijntje van een crisis. Men weet hoe de taktiek van het ministerie de Broglie vooral bestaat in het werken met personen, hoe het Erankrijk naar zijn hand wil zetten door 't te overdekken met een volkomen tirailleursnet van gedweee ambtenaren. Daartoe moesten eerst de departementale raden door middel van ge hoorzame prefecten worden bedwongen, vervolgens de gemeenten aan het bevel uit Versailles onderworpen door middel van de maires. Het ongeduld van de Broglie om met deze manoeuvres klaar te komen was zoo groot dat hij de behandeling der nieuwe gemeen tewet, die eerst nog door de //dertigen" moet onder zocht worden, niet kon afwachten, maar al vast een maires-wet heeft ingediend. Het is hem echter nog geenszins gelukt ziju persoonlijke inzichten populair te maken, zoodat de maires-wet veel tegenzin verwekte. Algemeen wilde men de benoeming en het ontslag- der maires tegelijk met de gemeentewet behandelen omdat dit punt daar een onderdeel van uitmaakt. Den 8 was nu de maires-wet aan de orde. Met bezorgdheid sloeg het ministerie de vergadering gade er waren nauwelijks 500 van de 738 leden present, en ofschoon op de banken der oppositie noch Thiers noch Gambetta aanwezig waren, in de gelederen der getrouwen waren zulke groote gaten dat men zich aan de groene tafel niet op zijn geraak gevoelde. Er werd voorgesteld door de oppositie om de be handeling der maires-wet te verdagen tot de geheele gemeentewet gereed zou zijn. Te vergeefs verzette zich de kampioenen uit het recliter-centrum tegeu dit voorstel, dat door de beide uitersten, rechter en linker, werd verdedigd, hoewel op verschillende gronden. Bij de derde stemming bleek het dat met 268 tegen 226 stemmen tot de verdaging besloten was. Den volgenden dag werd aan de vergadering mede gedeeld dat het ministerie zijn ontslag had aangeboden dat de president dit echter nog niet had aangenomen en dat het ministerie, dat zich voorloopig met de leiding der zaken zou blijven bemoeien, de vergadering verzocht reces te nemen tot Maandag" den 12. In de zitting van Maandag zou dan de zaak op nieuw in discussie komen. Wij verwachten de aftreding- van liet ministerie de Broglie nietintegendeel ineenen wij dat de vrienden der regeering wel zulleu zorgen dat tegen Maandag- de noodige stemmen om een meerderheid te verkrijgen zullen aangeschreven en opgeroepen wezen. Dit schijnt ook te blijken uit de rustige houding van Mac-Mahon, die volstrekt geen stappen doet om zich van andere raadslieden te voorzien. Wordt evenwel door de stemming- van Maandag het votum van Donderdag weder te niet gedaan, dan wordt daardoor tevens een nieuwe bijdrage geleverd ot de treurige geschiedenis der tegenwoordige Nationale Vergadering. BRIEVEN UIT HOLLAND. i. De verkiezing voor een Lid der Tweede Kamer te Gouda trekt thans zóózeer de aandacht van 't gansche land, dat ik gedwongen ben mijn eersten brief te openen met een nalezing op het aanvankelijk succes daar behaald. Gouda gaat vooruit op den weg. Wat al pogingen zijn daar indertijd niet aangewend om Hoffman en De Brauw te doen vallen. Maar 't scheen dat het district verloren was voor de liberale zaak, althans 't mocht nimmer gelukken aan een tegenvoeter dier heeren de meerderheid te bezorgen. Nog zelfs in 't vorige jaar kon Prof. Buys slechts tot het getal 564 komen. En zie nu wat een verandering. Met een splinternieuwen kandidaat stijgt het aantal stemmen reeds tot 957. En die kandidaat is ge avanceerd liberaal; zijn finantiëele studiën hebben dat duidelijk aangewezen en de uiteenzetting zijner beginselen vóór de stemming laten daaromtrent geen spoor van twijfel over. Men verdiept zich in gissingen omtrent de redenen van zoo'n vooruitgang: dat een spotvogel hem op de wijze der conservatieven aanbeval als een geloovig mensch, met God voor Oranje en Nederland, 't is toch al te gek om aan die aardigheid zoo'n succes toe te schrijven. En nu de andere kandidaten. Een kluchtig gezicht levert de heer Heemskerk Az. op, beladen met 392 stemmen van R. C. conservatieven. Wat staan de kansen voor de eenige «nationale" partij toch slecht om spoedig 't land te redden Een der eorypheen zoekt heul bij de lui, wier vaderland ver weg is, en een ander, die zich tot aanvoerder opwerpt van een eigen leger, de heer W. van Goltstein kan 't niet verder brengen dan 't getal '196, 't Is wel bedroevend! Zoo vast overtuigd dat het land innig conservatief is en dan met c. 200 stemmen afgescheept te worden Dan heeft Dr. ICuyper 't er b eter afgebracht. Op't platte land (zachtjes aan ook in de steden) waar kerkeraden en predikanten op Kuyper staren als op een Messias, die den Staat zal hervormen en de Kerk zuiveren, op 't platte land, waar 't «bewerken" in vollen gang was, heeft men natuurlijk den nieuwen profeet gekozen. Dr. Kuyper zal nu zijn theologie in de schaal leggen tegen de zuiver wereldsche staatkundige verdiensten van Van der Loeff, en maar 't is ijdel om vooruit te loopen op de vermoedelijke schifting der stemmen. Als de liberalen thans eens met hart en ziel de zaak aanvatten, dan kon veel goed gemaakt worden, wat door vroegere onverschil ligheid bedorven is. Want dat is zeker: de anti-revolutio nairen zijn wakker. Dwingt ze om in te gaan, heet het. Ze strijden voor hun alleenzaligmakend geloof, en zoo'n strijd doet wonderen. En toch ik wil niets onderschrijven van des heeren Kuypers holle theorieën maar als bij deze verkiezing eens niet de belangen der liberale partij en daardoor volgens mijn oordeel de belangen van 't land er mee gemoeid waren, als Kuyper b.v. tegenover Heems kerk stond, dan zou ik geen oogenblik aarzelen om den eersten mijn stem te geven. Ik ben overtuigd dat hij, als leider der geloovigen met zijn vurige geestdrift de li berale leden zou dwingen die onzalige kibbelarijen te staken, die in den laatsten tijd permanent schijnen onder de debatten. Apropos van een leider. Men vervolgt het lijk van den grooten Thor tot in zijn kist. 't Is bedroevend om de pogingen na te gaan, die door de kliek in 't werk gesteld zijn om zijn standbeeld te weren uit den Haag. Op het Binnenhof was geen plaats. Gelukkig vonden B. en W. wel plaats op «de Plaats." Men heeft hemel en aarde bewogen om een gunstigen uitslag bij de stemming te voorkomen. Het Dagblad waarschuwde zelfs voor too neelen, die het ook verwacht had bij gelegenheid van 't congres der internationalen. Gelukkig kent men de voorzeggingen van 't Dagblad. De Gemeenteraad der Residentie althans, heeft zich aan 't gekef niet gestoord en alzoo zal de zetel onzer Vertegenwoordiging eerlang een zichtbaar aandenken zien rijzen van den man, tot wien onze staatslieden zich nog bij voortduring moeten wenden om kracht van zijn kracht en om hulp van zijn denkenden geest. 11 Januari 1874. V.— Ingezonden iSt tik: kien. Het jaar '73 is voorbijgegaan met zijn Jief en leed en het nieuw geborene ligt voor ons in windselen gehuld. Hoe gaarne zou men hier die windselen eens losmaken om eens- te weten of het datgene op het plan van uitvoering heeft geplaatst waarnaar hier zoo zeer wordt verlangd- En waarnaar wordt dan verlangd vraagt gij. Biervliet met zijn vette kleigronden verlangt naar een' straatweg, die haar met de Belgische grensplaatsen verbindt. Van die verbinding ver wacht zij, na sedert eenige jaren door bedijking van schor- gronden, haar haven heeft verloreneen nieuw leven. Indien nu '74 ons dien weg eens bracht, wij zouden reden hebben tevreden te zijn. En dat het den gemeenteraad ernst is, blijkt uit de groote offers welke liij der gemeente zou opleggen, indien het rijk en de provincie ook een handje hielpen, zonder die hulp, zal die weg tot de pia vota blijven behooren, daar de gemeente daartoe alleen onmachtig is. Toch vertrouwt men op de bereidwilligheid van beide lichamen om goede zaken te helpen bevorderen. Van het rijk koestert men de stellige verwachting van hulp, daar Zeeuwsch- Vlaanderen westelijk deel bereids tonnen gouds in de schat kist heeft gestort door den verkoop van ingedijkte sehorgronden en waarvan Biervliet niet het minst heeft geleverd. Moge ook het rijk «geven en nemen" in practijk brengen, dan zal de gemeenteraad van Biervliet niet te vergeefs bij de regeering aankloppen. Ook verlangt men hier zeer naar meer ruimte voor de schoolkinderen, welke de oude school niet kan bevatten, waarvan dan l/3 gedeelte in de Consistorie geplaatst worden. Sedert mijn schrijven hierover is men nog geen stap gevorderd. Nog altijd ziet men uit naar de beslissing van Gedeputeerden. Gij herinnert u misschien nog wat er beslist moet worden en tusschen wie. De gemeenteraad wil vergrooten en verbeteren, maar de eisch des schoolopzieners is: eene geheel nieuwe school. In welken zin nu Gedeputeerden beslissen, het is te hopen voor het onderwijs, dat partijen zich aan de beslissing onderwerpen. Ziedaar M. de R. twee zaken waarover veel gesproken wordt en niet zonder reden, want zoo zij tot stand komen, zullen zij de gemeente op vele duizenden guldens te staan komen. Biervliet, Januari '74. Kerk- en Sclioolniettws. Beroepen te Kruisland, C. M. van der Weijde Cz. em. pred. te Vrouwcpolder. Aangenomen liet beroep naar Maassluis door ds. J. G. Yerhoeff te Wissekerke. Bedankt voor Domburg door ds. Esclier jr. te Warnsveld voor Vrouwepolder door ds. J. de Vlieger te Oosterland voor Wemeldinge door ds. J. A. P. Ris Lambers te 's Grevelduin Capelle. Den .5 Jan. is te St. Maartensdijk het vernieuwde en vergroote schoolgebouw met eenige plechtigheid in gebruik genomen. Onder Hartelijke daiikkettiiofing- berichten DIAKENEN der Hervormde Gemeente te Zierikzeedat door hen gisteren in de voormiddag- godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk is gecollecteerd lo. Een BANKBILJET, groot vijf en twintig gulden, ten behoeve hunner armen, en 2o-. een MUNTBILJET, groot tien gulden, ten voordeele van het fonds voor den .verbouw vau liet Armen-Gesticht. Diakenen voornoemd, J. E. MULOCK HOUWER, Voorzitter. J. BET HE, Secretaris. Zierikzee, 12 Januari 1874- A f d e eling Zier i k z e e. aanvang lire 's avonds), met medewerking der D a m e s en H e e r e n der Zangvereeniging der Afdeeling en den Heer Concertmeester der Hoogduitsclie Opera te Rotterdam. LEDEN der Maatschappij hebben op Diploma 1873/4 vrijen toegang met n e Dame en de LEDEN der Muziekvereniging ,,Tot Oefening en Vermaak" met hunne Dames. Dames-Kaarten en Kaarten voor Jongelieden tot 16 jaar 0,995, te verkrijgen bij den Boekhandelaar H. LAKBNMAN. nflF* 'IQti verkrijgen van Lidmaatschap wende men ziek tot den Secretaris der Afdeeling Mr. J. M. 1SEBREE MOENS. IV. 13. Aan- en Afrid van Rijtuigen vóór de deur der Sociëteit. Oude Haveii). HET BOUWEN VAN EEN op Yrijdag ^3 Januari, bij L. HANSE te SeroosJcerlcealwaar bestek en teekening ter inzage liggen van af V r ij dag 16 J a n u a r i. Nadere inlichtingen bij den Architect W. KOOLE te Zierikzee. om koatant gelei. 1°. Op Dinsdag- den 30 Januari 1874, 's voorinicMags 10 uur, te Zierikzee ten overstaan van den Notaris Mr. C. VAN DER LEK DE CLERCQ,, van circa 183 stuks zware 2°. l)es namiddags 3 uur van dienzelfden dag, te Brouwershaven, ten overstaan van den Griffier G. VAN WAGE, van circa 127 stuks S3 ITO. En 3°. Op Woensdag' 31 Januari Js namiddags 1 uur, te Ouddorpprov, Z.-llolland, ten overstaan van den Notaris OOERT. van circa alles afkomstig uit de lading van lint verongelukte Duitsohe Schoenerschip ge voerd geweest door Kapitein KRAUZE, gekomen van Danzig. Informatiën te bekomen ten kantore der Heeren Scheepsmakelaars M. C. DE CRANE ZOON te Zierikzee en J. DE KATER Jz. te Brouwershaven

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3