Bnitealand. Burgerlijke Stand te Zierikaee. BEURS- m MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIE N. lieer en Landbouwers prima kwaliteit WAGENVET, taioy I* a. 11 It i* Ij k. Ia de Nationale Vergadering zijn gister de algemeene beraadslagingen over de nieuwe belastingen ten einde gebracht. Het amendement-Bandot, om een belasting- op de rente te leggen, is met 523 stemmen tegen 91 stemmen verworpen. Heden zullen een aantal leden van het linker-centrum een interpellatie indienen over de maatregelen ten opzichte der drukpers in de de partementen die in staat van beleg verkeeren. De Union citeert de volgende woorden van mevrouw de gravin de Chambord, naar aanleiding van de geruch ten dat zij den graaf de aanneming van de kroon van Frankrijk zou hebben ontraden uit vrees dat men hem zou dooden //Voor te geven dat ik de kroon vrees en de ver leiding van een hof, uit een gevoel van ijverzucht - dat is een beschuldiging, die mij niet deert men heeft mij belasterd en de laster kan slechts aan het oordeel of het geweten van den lasteraar schade doen. Maar te zeggen dat ik mijn echtgenoot heb weerhou den de kroon te aanvaarden, wijl ik vreesde dat hij zou worden gedood, dat is een laagheid. Men moest welen dat ik voor alles mijn plicht wil vervullen en dat niets ter wereld dien invloed op mijn hart heeft om mij daarvan te weerhouden". De Ordre meldt dat op 9 Jan., den jaardag van zijn overlijden, voor de zielerust van keizer Napoleon III in vijf kerken lijkdiensten zullen worden gehouden. Aan mevrouw Bazaine, die zich thans met haar kin deren te Cannes bevindt, is de gelegenheid openge steld om zoo vaak zij wil, haar echtgenoot op 't eiland Sainte-Marguérite te bezoeken. Zonder dat daarbij nog van een bepaalde manifes tatie sprake kan zijn, heeft men toch bij de begrafenis van den zoon van Victor Hugo, de kreten Leve de Eepubliek gehoord. Wel een bewijs van de waarde, die de tegenwoordige republiek bij 'fc volk heeft. In de provinciën van Frankrijk wordt een groote vereeniging georganiseerd tot meerdere heiliging van den Zondag. Aan het hoofd daarvrn staat den heer de Cissey, een broeder van den voormaligen minister van oorlog. Te Lyon telt de vereeniging reeds 30,000 leden, die bijna allen tot den gegoeden stand behooren. Zij verbinden zich om niets te koopen bij lieden, die zich niet aan bepalingen der vereeniging willen onderwerpen. O tempora, o mores Duitschland. De heer Bergmann, die door de Elzassische partij te Straatsburg tot candidaat voor den Bijksdag is ge steld, heeft zijn staatkundige geloofsbelijdenis openbaar gemaakt, waarin hij zonder eenig voorbehoud ver klaart, dat de aanvaarding van het mandaat gelijk staat met de erkenning dat Elzas-Lotharingen ook uit een staatkundig oogpunt, tot Duitschland behoort. Hij beschouwt het als de plicht van een afgevaardigde vau het Eijksland, om in den Bijksdag aan te drin gen op het herstel der persoonlijke constitutioneele waarborgen en op de wederinvoering der vrijheden, die tijdens de dictatuur zijn opgeheven; voorts moet de administratieve en finantiëele zelfstandigheid tegen over de Bijkskanselarij worden hersteld, zoodat het land zijn eigene constitutie en wetgevende vergade ring verkrijgen, en de staat Elzas-Lotharingenwat zijne autonomie betreft, met de overige Bondsstaten van het Duitsche Bijk worde gelijk gesteld. Einde lijk behooren ook de wenscheu, door de districtsra den geuit, in den Bijksdag een punt van overweging uit te maken. Span j e. De vertegenwoordiger van Spanje te Londen heeft aan het comité der houders van buitenlandsche obli gation medegedeeld, dat hij uit Madrid, onder dag tekening van 28 December, een officiëele depeche heeft ontvangen, waarin wordt aangekondigd de opening eener openbare inschrijving voor de uitgifte van hypothecaire schuldbrieven, tot een bedrag van 180 millioen pesetas, a pari, rentende 8 en 5 percent. Tiet fonds voor de jaarlijksche aflossing is gewaarborgd door nationale goederen. De betaling der ingeschreven sommen zal voor 2/3 kunnen geschieden in coupons van binnen- of buitenlandsche schuld, vervallende 31 December. Eene nieuwe miuisterieele crisis bedreigt Spanje, terwijl het gouvernement alle krachten inspant om de Carlisten en insurgenten te overwinnen. De drie politieke mannen van 't oogenblik, Castelar, Salmeron en Figueras vergaderen keer op keer om de partij der orde te versterken, doch te vergeefs. Om de oplossing der crisis mogelijk te maken hebben thans drie ministers, de heeren Sanchez Bregma, Mais- sonnave en Carvajal, hun ontslag aangeboden, dat echter nog niet is aangenomen. Zwitserland. Volgens een mededeeliug van liet Fransche gezant schap te Bern wil de internationale commissie voor de invoering van het metriek stelsel een diplomatieke conferentie in het leven roepen, ter bespreking van de mogelijkheid om op verschillende punten met betrekking tot het systeem der maten en gewichten tot eenheid te geraken. De commissie wil dat deze conferentie zoo spoedig mogelijk te Parijs bijeenkorae. Men ver neemt dat de Zwitsersche bondsregeering zich reeds bereid heeft verklaard het denkbeeld te helpen ver wezenlijken. De regeering te Bern heeft op nieuw in den Jura twee katholieke pastoors benoemd. Het centraal blad der Europeesche contra-revolutie, de Correspondence de Genève, heeft opgehouden te bestaan en daarvan kennis gegeven aan den paus, onder bijvoeging echter dat het werk der echte be schaving in 't belang der kerk zou worden voortgezet. Den 29 December jl. overleed te dezer stede de heer Willem Jacobus van Ollefen. een man die, de bejaarden onder ons zullen het zich het best herin neren gedurende ruim 40 jaren, een sieraad van het Nederlandsch tooneel is geweest. In 1803 te Amsterdam geboren, genoot hij zijne kunst-opleiding bij het //Genootschap voor uiterlijke Welsprekendheid" aldaar en verbond zich in 1822 aan den Amsterdamschen Stads-Schouwburg. Zijn grootsten roem oogste hij in de jaren na 1827, toen hij in het huwelijk trad met mejufvrouw Ch. E. da Silva en met haar zich onver deeld toewijdde aan //de hoogste kunst." Door dubbelen band aan elkaar verbonden, vervulde dit echtpaar tot aau het einde van v. Ollevens kunstenaars-loopbaan samen steeds de eerste rollen. Op aanzoek van Peters, verliet hij echter iu 1846 den Amsterdamschen Schouwburg, waaraan hij juist het vierde eener eeuw was verbonden geweest, en ging met dezen, en onder diens directie, achtervolgens over naar den TIaagschen en den Botterdamschen, totdat hij in 1862 vau het tooneel scheidde om zich met zijne echtgenoot en dochters te Arnhem te vestigen. Van Oilefens kracht toonde zich overal in de marqué-rollen, doch toen men in later tijd van het bekrompen emplooi-spel begon af te zien, heeft hij ook in andere genres zijn roem weten te handhaven. Maar was van Ollefen als tooneelspeler geëerd, hij werd tevens geacht als een braaf mensch. Arnh. Ct. Kerk- en Schoolnieuws. Aangenomen het beroep naar de Ev. Luth. gemeente alhier, door ds. I. H. IT. Michelsen, te 's ITertogen- bosch. Beroepen te Kruiningen dr. IT. B. Noorda te Jutfaas. Bedankt voor Vrouwenpolder door ds. J. A. de Vlieger te Oosterlandvoor Pernis door ds.'de Pree te Goes. Naar men verneemt is mr. Schneiders van Grijffens- werth schoolopziener in 't derde district van Zeeland, belast met de tijdelijke waarneming dier betrekking ook in het tweede district. Bij den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is den 24 dezer o. a. ingekomen een besluit waarbij afgewezen wordt het beroep van den hoofdonderwijzer vau Hengstdijk, van een besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij hij drie weken werd geschorst wegen onbehoorlijke -uitlatingen tegenover den inspecteur en den districts-schoolopziener. Zz. N. De gemeenteraad van Middelburg heeft besloten tot verhooging' der jaarwedden van eenige hulponderwij zers op de openbare scholen, waardoor zij, die thans f 500 en f 450 genoten, zijn gebracht op 550 en 1-75,. Van 19 Dec. 1873 tot en met 2 Jan. 1874. Geboren: Eene dochter van A. Missel en J. Metselaar. Een zoon van S. van de Velde en L. Moermond. Eene dochter van D. Elscot en C. de Graaf, Twee dochters van Ph. Meulblok en W. Karelse. Een zoon van IT. van der Valk en T. L. Cosfcerus. Eene dochter van A. van der Huclit en P. Tromp. Eene dochter van L. Uijl en L. van Wouwe. Overleden: E. Saarloos, oud 34 j, jd. C. Hillebrand, oud 39 j. vrouw van J. IT. Koevoets. K. P. van Saarloos, oud 2 j. z. J. L. Wagenaar, oud 6 w. z. M. van den Bos, oud 62 j. vrouw van A. Drasselaar. G. TI. J. Landsknegt, oud 76 j. vrouw van C. van Tilburg den Boer. W. Boclirnans, oud 53 j. vrouw van G. Vingerhoed. Jhr. A. L. van Citters, oud 1 m. z. L. de Vos, oud 3. j. z. G. Dommanschet. oud 60 j. vrouw van C. L. Heijrick. Als levenloos aangegeven: Een zoon van M. de Vos en P. Nortern. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 1 Januari 187 3. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2l/2 pCt. 58l/lG dito dito 3 68 dito dito 4 91 dito Sta.d Rotterdam 3 87J/.Z België, dito RotscJiild. 2l/2 Spanje, Obligatien, 1867/72 3 173/8 dito Binnenl. 6250 3 T3A/2 dito f 12502500 3 T37(/16 Portugal, Obligatien 1853/69 3 423/lc dito 185663 3 Rusland, Obl. Hope Co. 17981816 5 '101 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 89 Obligs. a f 1000,— 1866 5 99% dito a 100,1860 4 '/2 917/8 Cert. bij Hope Co. '1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 7813/IG dito '1859 3 Staatsleening 1864 f 266l/2 Oostenrijk, Obl. in papier Mei en Nov. 5 pCt. 605/ls Febr.-Aug. 5 595/8 dito in Zilver Jan. en Juli 5 64% April Oct. 5 6315/i5 Aand. Pr. Leen. jl. 100 '1864 '139 Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 pCt. Turkije, Obl. Alg. Schuld '1865 5 43% N.-Amerika, dito Febr. Aug. 1885 6 100% Brazilië, dito 1865 5 Mexico, dito 1851 3 Groote Russische Spoonv.-Maatsch. 1868 5 235 Baltische dito 3 '130 Russische Spoorw. Poti Tiflis d°. f 1000, 5 pCt 97%, dito Jelez-Orel f 1000 L 1868 5 97% Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. f '147 Zuid-Ital. dito 3 dito 86%, Win. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel 90 St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. 597/8 PRIJZEN VAN COUPONS Metalliek f 21,65 Dito Nationale 23.27 Div. Eng. p. 11,67% Rus. Z. -R. Amer. Dollars Papier Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 31 December 1873. ƒ313/s 2,391/2 De Ned. Mudde. Jarige Tarwe Nieuwe dito Zomertarwe Rogge Maartsche Gerst Winter-Gerst Zomer dito De Ned. Mudde. f~~ -12, - i'l,— -11,50 - 7, - 8.— 6,75 Haver Paardenboonen Witte boonen Bruine dito Groene Erwten Kleine dito f 4,- - 7,75 - m - 10,- - I 'l - 8,50 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee. van den 31 December '1873. Teelt 1873. Per 50 Nederlandsche ponden. Twee en een, 1ste kwaliteit vervend Twee en een, middelbare dito Twee en een, mindere dito Een en een, 1ste kwaliteit blank Een en een, middelbare dito Een en een, mindere dito Onberoofde, 1ste kwaliteit blank Onberoofde, middelbare dito Onberoofde, mindere dito Muilen Middelbare dito f 17,— a 17,50 -17,'— a 17,50 - a -17,- a 17.50 Voor de vele bewijzen van deelneming, betoond bij het overlijden van onzen Vader en Behuwd vader, den Heer ANTHONIJ PAULUSSEN, betuigen wij aan allen onzen oprechten dank. Zierikzee, A. P. PAULUSSEN. 29 December 1873. G. A. DE KATEB. C. DE KATEB-Paulussen. Bij den ondergetekende is te bekomen in vaatjes van 5, 10, 15 en 20 Kilogram; voor de goede kwaliteit wordt ingestaan. Tevens is bij hem te bekomen MACHINE-OLIE en TRAAN", benevens taai gegalvaniseerd AFHEININGD RAA O. Zierikzee. H. A. B O O T H A E B T Korte St.-Jansstraat. Bij hem is een Smids Waterbak TE KOOP.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3