ATCHIN. Adolph Haas in Hamburg wijzer is en niet weet wat het doet en hetwelk we daarom maar vergeven moeten al de wan klanken die 't ook heden liet hooren. Liefde, waardoor ons hart wordt verwarmd en opge wekt tot liefdadigheid en barmhartigheid; waar door we zaaien en zaaien, zonder de hand terug te trekken als we ervaren dat zoo menige korrel op steenrotsen valt, want menige korrel gedijdt toch ook. Liefde waardoor we zijn als de zon die schijnt, koestert en verwarmt, zonder om te zien en zonder voorbehoud; want ofschoon haar stralen niet overal groei en leven wekken, ze bestraalt de steenrotsen toch ook en al worden deze er dan ook niet vruchtbaar door, zij worden er toch door verwarmd en dat is al iets. Het vermoeden dat de sterke Kraton van Atchin niet zonder groote inspanning en strijd zou kunnen genomen worden is volkomen bevestigd door de latere berichten. Een volkomen insluiting van den Kraton schijnt nog niet tot stand te zijn gekomen. Het blijkt n.l. dat van uit het bivouac onzer traepen nog sterke verkenningen zijn noodig geweest om eerst het terrein voor de operatiën in den omtrek der vijandelijke sterkte te onderzoeken. Een telegram, den 29en door den Gr. Gen. van Buitenzorg afgezonden, en den vorigen dag van Singkel gekomen, bericht dat de troepen bij een ver kenning gestuit waren op een versterkte kampong, die hardnekkig verdedigd werd. Na 7 uren strijdens waren de onzen meester van deze kampong en al de daarbij behoorende versterkingen. Zij verloren daarbij 7 of 8 dooden en 78 gekwetsten. De vijand moet groote verliezen geleden hebben, daar men in de eerste versterking ongeveer 30 dooden vond en in de andere naar evenredigheid. Dit gevecht heeft waarschijnlijk plaats gehad op den eersten Kerstdag. In het telegram wordt geen datum vermeld, doch gezegd dat de strijd den vol genden dag zou hervat worden; terwijl hierop zeker doelt het telegram den 30en te Penang afgezonden en waarin omtrent een strijd op den 25en 't volgende gezegd wordtHet gevecht ontwikkelde zich uit de verkenning van de voor den Kraton gelegen vlakte. Dit doel was bereikt, doch slechts na een heet ge vecht en ten koste van ernstige verliezen. Gesneuveld waren 1 officier en 15 man; licht gewond 5 officieren en 55 man. Men was druk bezig met het opwerpen van een batterij voor zwaar geschut, die hij na vol tooid was bij st afzenden van het bericht en dus nu wel in dienst zal gesteld zijn. Het gevecht van den 25en heeft plaats gehad aan de rechterzijde der Atchin-rivierde Kraton ligt op den linkeroever, zoodat de strijd van den 26en misschien op dezen oever heeft plaats gehad, omdat daar een vlakte vóór den Kraton gelegen is. Dat de Kraton niet geheel ingesloten was, maken we op uit liet bericht dat de Bajah van Pedir zich met 1500 man in deze sterkte heeft geworpen, 'tgeen zeker bezwaarlijk kon hebben plaats gehad na de insluiting. Nu kan 't ook zijn dat genoemde Bajah reeds vroeger zich bij zijn opperheer heeft gevoegd. De Gener. van Swieten zou een eskader uitzenden om de Pedireezen te tuchtigen. Yan de omliggende stammen hielden sommigen zich onzijdig, anderen werden verslagen. Yan besprekingen met den Sultan was niets ge komen. De persoon, die door den opperbevelhebber «Liefde en sympathie komen er vaak niet bij in aan merking. 't Zoet der liefde en 't genot der sympathie smaakt men vóór of buiten het huwelijk, 't Huwelijk zelf is dor en droog proza, een vennootschap van louter stoffelijk en geldelijk belang. »Daar worden in Europa nagenoeg geen andere dan gedwongen huwelijken gesloten. Allerlei berekeningen en overleggingen komen daarbij in aanmerking. Liefde en sym pathie, de ware inspraken van het hart zijn slechts onder geschikte zaken. »Yan de vorsten af tot de bedelaars toe zijn gedwongen huwelijken regel, vrijwillige, oprecht door de beide partijen gewilde en verlangde verbintenissen zeldzame uitzonderingen. »Het zijn niet de individus die huwen, het zijn de staten, standen, familiën, posten, affaires, fortuinen, kapitalen, kortom de omstandigheden, de noodzakelijkheden buiten de individus om. »Het huwelijk der vorsten is een coup d'adresse van tegenover of naast elkander staande diplomaten, die in de vorsten en vorstinnen landen en volken, legers en vloten aan elkander huwen, en die niet vragen of prinsen en prinsessen ook een hart hebben als gewone menschen. »Onder den adel wordt 't eene riddergoed aan 't andere gehuwd, ten minste de eene titel aan den anderen. Tegen woordig laat een magere adellijke titel zich ook wel huwen aan een groot onadellijk kapitaal; dat werd vroeger voor een schandelijke mésalliance gehouden, doch thans is 't geld machtiger in de wereld dan de adellijke titels. »ln den stand der rijken zijn 't nagenoeg uitsluitend de kapitalen die huwen 'en uitgehuwelijkt worden. Een nul meer achter het cijfer van 't kapitaal vergoedt ruimschoots belast was met het overbrengen van brieven aau den sultan, was door het volk aangevallen, de brieven werden verscheurd en de brenger in ketenen geklonken naar het binnenland opgebracht. Plet volk schijnt dus in oproer te zijn; dit laat weldra verandering in den staat van zaken verwachten, 't Schijnt iets te zijn als een- 4 September van Parijs. De geest der troepen wordt in alle berichten uitmuntend genoemd. De gen. van Swieten heeft deswege 't leger bij dagorde lof toegebracht. De cholera verminderde. Het weder was gunstig. De vijand moet gebrek aan rijst hebben. Een particulier telegram uit Penang van den 30 Dec. aan liet Handelsblad afgezonden, bevestigt het geen door de Staats-Courant was gemeld omtrent den Badjah van Pedir. Pedir ligt op de oostkust van Atchin en telt een bevolking vau 30000 zielen. Yolgens het Utr. Dagbl. is de officier die als ge sneuveld gemeld is, de kapitein La Eors van 't reg. Gren. en Jagers, die naar Indië was gedetacheerd om de expeditie bij te wonen. Binnenland. ZIEBIKZEE, 1 Januari 1 8 7 4. Ziebikzee. Het vice-presidium van het collegie van regenten over het huis van arrest alhier is op gedragen aan het lid van dat collegie mr. P. Paulus, en benoemd tot lid de heer J. M. Bouvin, notaris. Ziebikzee, 2 Januari. Maandag avond jl. hield de plaatselijke schoolcommissie haar gewone maande- lijksche vergadering. Na liet afdoen der aan de orde gestelde zaken, nam de president van het collegie, mr. C. J. Fokker, het woord en richtte een welsprekende en treffende toespraak tot den heer dr. P. J. Andrege, districts-schoolopziener en als zoodanig adviseerend lid der schoolcommissie, die nu voor de laatste maal de vergadering bijwoonde daar hij met uit. December zou aftreden als districts-schoolopziener. In zijn rede huldigde de heer Fokker den ijver en de onvermoeide belangstelling door dr. Andrese gedurende een reeks van zesendertig jaren ten opzichte van het onderwijs aan den dag gelegd, en bood hem namens de leden der commissie een aandenken aan, bestaande in een keurige fauteuil. Voortdurend houdt het geruchtmakend faillissement van do firma Overklift.Sfc Co. de aandacht bezig. Van lieverlede komen ook de onthullingen. Hiertoe kan inzonderheid gerekend worden de brochureMijn verblijf te 's Gravenkage op 5 en 6 November 1873 tijdens de faillietverklaring van het Bankiershuis Over bluft fy Co., door den heer J. G. Jager bij Gebr. Binger te Amsterdam uitgegeven. Het doel van den heer Jager met deze publicatie is zich te zuiveren van de zeer compromitteerende verdenking die hij door zijn bemoeiingen in genoemde zaak had op zich geladen. Aangaande de gevluchte heeren de Gijselaar wordt nog bij geruchte medegedeeld dat zij zich te Londen bevinden, waar de eene grove depensies maakt eu de andere meer teruggetrokken leeft. Blijkens een mededeeling van den Zweedschen minister-resident, zijn de vi'ce-consulaten van Zweden en Noorwegen te Zwolle en te Neuzen opgeheven. Z. M. den koning heeft aan den heer J. J. B. J. Bouvy te Dordrecht, voor zijne glasbuigerij, stoom de nulliteit van den bezitter of de bezitster van dat kapitaal. «Bij den middelstand ziet men 't zelfde op kleiner schaal; ook merkt men daar op hoe de industrie of het talent zich zoekt te huwen aan het kapitaal; hoe ook posten en betrekkingen gekapitaliseerd worden en dan hun evenwicht zoeken. Zoo trouwt cle landbouwer zoo mogelijk met een hofstede, de schipper met een vaartuig, de officier met wat Oostenrijkers of Russen, en als 't niet anders kan met Spanjaarden of Amerikaansche sporen. »ln de lagere klassen is 't weer 't zelfde beginsel op een anderen voet toegepast. Daar trouwt de half bekwame, werkman met de pootige werkvrouw, een andere verbindt zich aan een naaimachine, een bedelaar vindt een weder gade onder de lieden van 't vak. »Nu weten de Europeesche wijsgeeren in dit alles een wonderschoone schikking hunner voorzienigheid te vinden. Zij beweren dat op die wijs 't beste het evenwicht bewaard wordt, dat ieder op zijn plaats komt, dat het ook niet anders kan. In zekeren zin kan men van hun standpunt daar niet veel tegen inbrengen. Er ontbreekt maar één ding aanzij moesten nooit spreken van liefde, van harmonie en sympathie, noch van vrijen wil en eigen keuze, en al die verbintenissen moesten niet voor heilig en gewijd door gaan, daar ze niets anders zijn dan laag-égoïstische over eenkomsten, die door burgerlijke of kerkelijke aeten ge wettigd worden. Zij spreken zooveel van de eischen van stand en fatsoen van 't schandelijke eener mésalliancezij moesten liever inzien dat de meeste hunner huwelijken, hoe goed geassorteerd naar den schijn, toch eigenlijk niets anders zijn dan monsterachtige mésalliances, daar zij indi vidus aan elkander kluisteren die niet bij elkander passen/ glasslijperij enz., vergunning verleend tot het voeren van het koninklijke wapen. Volksspreker of volksredenaar te zijn, is niet het werk van ieder, al spreke hij ook goed. De lieer G. J. Vorsterman van Oijen, uit Aardenburg, toonde Zondag j.l. des avonds op eene volksbijeenkomst in het Schuttershof alhier, dut hij zijn zaak machtig is getuige de voortdurende en herhaalde toejuichingen, waarin de spreker zich verheugen mocht. Een volle zaal en een gehoorvol publiek, ziedaar wat den talent vollen spreker opwachtte. Een tweetal onderwerpen waren reeds vroeger medegedeeld. Als onderwerp voor de pauze had spreker gekozen „de kermis." Een tweetal personen, waarvfm de eene een voor- de andere tegen-?,tander der kermis was, stelde spreker ons voor deed vooral uitkomen het onzedelijke en walgelijke, waartoe kermissen aanleiding gaven en eindigde met den wensch niet de kermissen af te schaffen, maar ze zoodanig te vieren, dat ieder tot iu de hoogen leeftijd met trots wijzen kon op die dagen, waarop ook hij gebruik gemaakt heeft van dat feest, dat, vol gens spreker, als een keerpunt in het jaar beschouwd kan worden. Na deze pauze bracht spreker ons ten gehoore eene beschouwing' over het wetsartikel aangaande het //trou wen." Het is ons niet doenlijk alles aan te halen wat. spreker daarin vermeldde. Alleen de wensch, waarmede de spreker eindigde, zij voldoende „moge geen wet op papier de wet zijn, waarnaar twee pas gehuwden zich voegenmaar moge deze woorden ieder gehuwd paar leiden op den levensweg, de woor den „Liefde en trouw." Geen vaarwel roepen wij den heer Vorsterman van Oijen toe, maar wel een herhaald „tot wederziens N. M. Ct. De centrale commissie te Amsterdam voor het kin dergeschenk aan den koning heeft een schrijven aan de arrondissements-comité's verzonden, waarin wordt medegedeeld, dat zij zich tot verschillende kunstkennners, o.a. tot den heer Ch. Bochussen, gewend heeft en dat tengevolge van zijn advies de heer F. Stackè, hoog- leeraar aan de rijks akademie van beeldende kunsten te Arasterdam, een ontwerp zal modeleren, waarvan later een afbeelding aan het oordeel der Comité's zal worden onderworpen. Het denkbeeld is een zilveren gedenkstuk, voorzien van een uurwerk. Belangrijk voor velen I In alle branchen, in het bijzonder echter met be trekking tot de algemeen gezochte orginieele loten, rechtvaardigt zich het. vertrouwen eenerzijds door de bekende soliditeit der firma, anderzijds door den hier uit van zelfs voortspruitenden enormen verkoop der loten. Het" door zijne nauwkeurigheid bekende ban kiershuis. kan deswegen iedereen sterk aanbevolen wordeu, en doen wij op het heden in onze courant voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen cle aandacht vestigen. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de courant van heden geplaatste advertentie der firma S. SACKS C o. te Hamburg, welke door hare prompte en reëele bediening tegenover hare geïntresseerden het volste vertrouwen in alle opzichten verdient. die elkander doorgaans niet met hart en ziel liefhebben, noch achten en die, och zoo spoedig, zich vervelen in elkanders gezelschap. »0, ik heb 't zoo menigmaal opgemerkt cTat meisjes uit den hoogeren stand, als zij maar geheel vrij in haar keuze geweest waren, vast niet hadden toegestemd in de verbintenis met den een of anderen uitgeputten, afgeleefden sprank van een oud-adellijken stam, maar daarentegen de voorkeur gegeven aan een jongeling van minderen stand, in wien zij schoonheid, kracht, gezondheid en flinkheid van karakter hadden bespied, welke eigenschappen natuurlijk liet vrouwenhart veel meer aantrekken dan oude ver kreukelde en verfomfooide adelbrieven en eigendoms-titels. Maar de stem van het hart moet zwijgen; het meisje huwt niet en mag niet kiezen, haar naam en stand beslist alles. »Ziet dit alles en nog veel meer waren mijn ervaringen op mijn reis door 't christelijk Europa. Dwang en banden vond ik waar vrije wil en eigen keuze zouden heei'schen. «Menigmaal heb ik mijn stem laten hooren om de gees ten wakker te schudden, om meer zelfgevoel op te wekken, om te protesteeren tegen al het velerlei onrecht der vrouw aangedaan. Doch de vrucht van mijn arbeid is slechts gering, onbeduidend geweest. «Het is bedroevend 't te moeten zeggen, maar onze zusters in Europa schijnen de boeien niet eens te voelen die haar knellen; zij juichen nog in haar ellende, zij berusten in haar vernedering, en die berusting vernedert haar nog meer. Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2