Adolph Haas in Hamburg Buitonlandsch Overzicht. Zeetijding van Zieriksee. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. Belangrijk voor velen I In alle branchen, in het bijzonder echter met be trekking tot de algemeen gezochte orginieole loten, rechtvaardigt zich liet vertrouwen eenerzijds door de bekende soliditeit der firma, anderzijds door den hier uit van zelfs voortspruitenden enormen verkoop dei- loten. Het door zijne nauwkeurigheid bekende ban kiershuis. kan desivegen iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op het lieden in onze courant voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vestigen. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de courant van heden geplaatste advertentie der firma S. SACKS C o. te Hamburg, welke door hare prompte en reëele bediening tegenover hare geïn tresseerden het volste vertrouwen in alle opzicliien verdient. Tachtig jaar geleden lieerschte in Frankrijk eeu oppermachtige Nationale Vergadering die zooveel geest drift voor de vrijheid der volken en voor de herstelling- der rechten van den mensch aan den dag legde dat zij bijna tot dolle razernij oversloeg. Zij roeide den adel uit, legde den koning en de koningin 't hoofd voor de voeten, gaf de guillotine volop werk, alles voor de vrijheid en, helaas! in haar naamalles even wel ook onmiskenbaar als de reactie van de maar al te langdurige onderdrukking en miskenning der rechten van den mensch. Thans heerscht wederom een souvereine Nationale Vergadering-. Zij is echter Parijs, de revolutionaire, roode stad ontvlucht en zetelt te Versailles, in dezelfde plaats van waar vierentachtig jaar geleden de grootste revolutie uitging die Europa ooit gekend heeft, en zij is van een geheel anderen geest bezield als de Ver gadering van 1789. Zoo vurig de leiders van toen ijverden voor de vrijheid en voor de rechten van den mensch, zoo vinnig worden thans diezelfde beginselen bestreden door de leiders der tegenwoordige Vergade ring. De jongste dagen hebben dit met welsprekende feiten bewezen. In de Vergadering kwamen ter sprake de volks bibliotheken, naar aanleiding van het aan een onder wijzer gegeven verbod om zulk een nuttige inrichting te openen. Het bleek dat als motief voor dit verbod o. a. gediend had het feit dat in de bibliotheek van den onderwijzersbond in Frankrijk gevonden was het bekende boek //Verklaring van de rechten van den mensch, gelijk zij afgelegd werd door de Nationale Vergadering van 17891793." Ook bevond zich in die bibliotheek //ITet leven en de werken van J. J. Rousseau." Een der leden van de Nationale sprak een woord ten gunste van die werken. Men legde hem 't zwijgen op door voetgeschuifol en geraas, zooals indertijd op 't concilie te "Rome de eerwaarde vaders der kerk hun collega's die niet gedwee voor 'fc nieuwe dogma dei- onfeilbaarheid wilden stemmen met //gebrul" tot zwijgen brachten. Zou Frankrijk een eeuw voor niets geleefd hebben Indien de Nationale Vergadering Frankrijk was zou men geneigd zijn dit te deuken. Zij loopt thans aan den leiband der zelfde machten, adel en geestelijkheid, wier vertegenwoordigers door haar voorgangster van '89 meedoogenloos werden vervolgd en gedood. Zij telt thans tal van leden die dweepen met de nakome lingen van dezelfde koninklijke familie wier bloed men tachtig jaar geleden met stroomen vergoot. Hebben we hier te denken aan een soort van recht vaardige wraak der geschiedenis, aan een terugkeer tot den dienst van lang miskende cloch noch altoos aan- biddenswaardige Goden Noch 't een, noch 't ander. Zelfs ondanks al de doorslaande proeven van sterke in de Nationale Vergadering, meenen wij dat de Frausche natie niet een eeuw lang heeft stil gestaan, Tegenover al het fanatisme der Nationale, of liever der bovendrijvende partij, valt zelfs een beteekenisvol verschijnsel op te merken. Het is de stembus elke verkiezing levert aau de Nationale nieuwe krachten voor de republikeinsche partij. .Dit effect is te dankeu aan den gedurig meer ont- wakenden volksgeest. De heerscliende partij schrijft het alleen toe aan de verderfelijke werking van het algemeen stemrecht. Van daar dat zij 't ontwerp gesmeed heeft om het algemeen stemrecht in te trek ken. De 10 millioen thans bestaande kiezers wil zij inkrimpen tot 3 millioen, met het kennelijk doel om zoodoende aan de steden alle gewicht in de schaal der verkiezingen te ontnemen en dit geheel over te brengen naar het platte land. In de steden woont de meeste ontwikkeling, het meeste zelfgevoel, de meeste vrijheidszin; het platte land, meent men, staat geheel onder den invloed der kerk. De partij bedriegt zich, naar 't schijnt, in deze berekening-want het zijn niet alleen de steden die republikeinen naar de Vergadering zenden, ook de landelijke bevolking werkt daartoe krachtig mede, gelijk de jongste ver kiezingen bewezen hebben en t geen ook bevestigd wordt door den angst waarmede de heerscliende partij opziet tegen de vervulling der nog vacante plaatsen. Er is nog een merkwaardig teeken des tijds te vermelden. Gelijk we indertijd voorzagen dat geschieden zou, zijn de kuiperijen ten gunste van Chambord weder zoetjes aan begonnen, terstond na de bevestiging van Mac-Mahon's presidentschap. Men heeft zelfs zoo ijverig gearbeid dat er een zekere spanning moet ont staan zijn tusschen den president en den Hertog de Broglie, waarvan zeer licht 't gevolg kon zijn een wending-links van den president en de aftreding van de Broglie. Dat zou voor de legitimistische rechter zijde de genadeslag zijn, en 't valt niet te ontkennen dat Mac-Mahon, als hij in getnoede hoopt nog zeven jaar president te blijven van de republiek, er wel toe zal moeten komen met de legitimisten en conserva tieven te breken. Zoo er iemand is, die nog zou kunnen twijfelen aan den politieken geest, aan de richting, aan de staatkundige verlangens van het Eransche volk, hij zal zeker door de verkiezingen, die deze week in drie departementen hebben plaats gehad, behoorlijk zijn ingelicht en tot de overtuiging zijn gekomen, dat Erankzijk slechts de Republiek verlangt; niet de Republiek a la Broglie, de clericale Republiek van 24 MeiNovember, maar de eerlijke en gezonde Republiek van Thiers. De verkiezing van Marcou en Bonnel in het departement Aude was even als die van Oalmon in de Seine-et-Oise, wel te verwachten, maar dat Swiney, een der mannen van 1848, in het departement Finistère de zege kon behalen, verdient in 't bizonder opmerking. Immers, dit departement behoort tot de meest monarchale streeken des lands en daar had men dus geen republikein pur sang uil de stembus tegemoet gezien. Doch juist daarom krijgt zijn verkiezing een hooger beteekenis. Het is de moeite waard om bij deze gelegenheid de statistiek der verkiezingeu onder het kabinet-de Broglie eens op te maken. En wat blijkt dan? Dat van de verkiezingen voor de Nationale Vergadering, die in den laatsten tijd hebben plaats gevonden, 118 in beslist republikeinschen en 20, zegge twintig van de 138, in monarchalen geest zijn uitgevallen. Zulke cijfers spreken en men zou dan ook mogen verwach ten dat de regeering, vooral na de laatste nederlagen, eenigzins rekening zou gaan houden met de wenschen des lands. Vele Fransche bladen deelen onze meening dat Ba- zaine thans is geworden de aangewezen held der toe komstige restauratie van het keizerrijk. De toestand van Spanje laat zich nog altoos uit drukken door 'fc woord „treurig" Toch is 't niet meer zoo donker als 't geweest is. Castelar heeft zich waarlijk jegens zijn vaderland verdienstelijk gemaakc, door het beleid en den moed, door liein in de zeer gevaarlijke Virginius-quaestie aan den dag gelegd. Hij heeft noch de opgewonden stemming te Madrid, noch den overmoedigon geest op Cuba ontzien, om Spanje te redden uit 't dreigend gevaar van een oorlog, die het zoo niet tot onder gang gevoerd, dan toch van een kostbare bezitting beroofd en tevens in de onmogelijkheid gesteld had om de binnenlandsche beroeringen verder te bedwingen. Het ziet er daar reeds beter uit. Nadat Tolosa, op 't punt van zich te moeten overgeven, door Mo- riones en Lorna werd ontzet, is de moed versterkt en 't gevecht dat te Guipuzcoa wordt verwacht, zal daarvan zeker den stempel dragen. Ook te Cartha- gena wordt spoedig de zege der republikeinen ver wacht, die zich tot een lieftigen aanval voorbereiden, terwijl de insurgenten de uitputting nabij moeten zijn. De poging om te Barcelona een opstand uit te lokken, is spoedig verijdeld, door de in-hechtenis- neming van 50 belhamels. Het aanstaande consistorium in 't Vaticaan te Rome en de dan verwachte benoeming van een aantal kar dinalen is een niet onbeteekenend feit in de geschie denis der wereldlijke macht van den Paus. Sedert 1870 toch heeft de Paus altoos verklaard dat hij in de uitoefening zijner macht werd verhinderd door de Italiaansche regeering die Rome in bezit had geno men en dat hij daarom ook geen kardinalen kon be noemen. Doch in drie jaar kan er veel gebeuren. Wel heeft de Italiaansche regeering niets in haar ge drag veranderd, doch het collegium van kardinalen zon op den duur uitsterven en telt nu reeds al te veel suffe en zwakke grijsaards. Daarom is verster king van dit lichaam noodig en deze moet aange bracht worden door de benoeming van nieuwe kar dinalen voor de vacante plaatsen. Ondertusschen is deze inconsequentie van den paus al zeer moeielijk te rijmen met de onfeilbaarheid. De Zwitsersche Bondsraad heeft alle betrekkingen met den H. Stoel afgebroken en den gezant Agnozzi zijn paspoort uitgereikt. Dit is een krachtig en dui delijk antwoord, een vrij volk als de Zwitsers waardig, op de jongste Encykliek. In Denemarken heeft de Folkething, op voorstel van den afgevaardigde Sjorring, een lid van de partij der //Wilden," die zich sedert kort de //nationale linkerzijde" is gaan noemen, met 59 tegen 32 stemmen een adres aan den koning aangenomen, waarbij ver andering van ministerie wordt gevraagd, daar de jongste ontbinding en nieuwe verkiezing van de Folkething geen verandering in de spanning tusschen dit staats lichaam en de minis.ers heeft gebracht. In Belgie loopen de begrootingswetten nagenoeg zonder eenige discussie onder den hamer des voorzitters door. Ook werd een wet aangenomen die de regeering volmacht geeft om de aanmunt van zilveren vijffrancs- stukken te schorsen eu wel tot 1 Juli 1875. Te Antwerpen is een nieuwe maatschappij tot stand ge komen voor de scheepvaart tusschen Vlissingen en Duitschland langs de Schelde en den Rijn. Reeds zijn op de werven van onzen landgenoot den heer Smit, vierschepen van 600 a 700 ton voor deze maatschappij in aanbouw. BINNENGEKOMEN: 21 Dec., Anna Dorastine, S. N. Thogersen, Avendal (Noorwegen), Antwerpen. f, Pearl, George Neufon, Par, Dordrecht. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 22 December 187 3. Nederland, België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk, Italië, Turkije, N.-Amenka, Brazilië, Mexico, 21 3 8 3 3 3 5 5 5 Cert. Nat. Schuld. 2'/2 pCt. dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam dito Rotsc-hild. Obligatien, 1867/72 dito Binnenl. 6250 dito f 1250—2500 Obligatiën 1858/69 dito 1856—63 Obl. Hope Co. 1798—1816 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 Obligs. a f 1000,— 1866 dito a 100,— I860 Cert, hij Hope Sf Co. 1840 Obligatiën-Leening 1867/69 dito 1859 Staatsleening '1864 Obl. in papier Mei en Nov. Febr.-Aug. dito in Zilver Jan. en Juli April Oct. Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Bew. Inschr. met Coupon Obl. Alg. Schuld 1865 dito Mei Nov. 1885 dito 1865 dito 1851 f pCt. f pCt, Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Ti/lis d°. f iOOO, 5 pCt dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PRIJZEN VAN COUPONS 573/„ 671/, 87 Ï6»/„ 12«/is 12«/„ •1003/, 88 991/, 915/8 743/, 785/s 65'/» 603/, 633/, 64'/,. 1373/, 441/, ■1003/, 96% 151/, 2333/, 1311/, 96 953/, 87 59 Metalliek f 21,771/, Dito Nationale 23,40 Div. Eng. p. 14,75 Rus. Z. -R. Amer. Dollars Papier /•313/s 2,41 ROTTERDAM, 22 December 1873. Tarwe 30 cent, Haver, Rogge Erwten 20 cent lager. Rest onveranderd flauw. Jarige Zeeuwsche Tarwe Nieuwe 1873 Rogge 4873 Wintergerst 1873 Zomergerst Inl. lange Haver korte Kleine Blauwe Erwten 1873 Groote Bruine Boonen Witte Zeeuwsche Paardenboonen BRUGGE Tarwe Gerst Paardenboonen Haver Rogge Boekweit f 12.— a f 14.— - 11.— a - 11.75 - 9.25 a - 10.75 - 6.75 a - 7.— - 6.— a - 7.— - 4.a - 5.25 - 3.75 a - 4. - 8.75 a - 10.— - 8.50 a - 12.— - 10.— a - 12.— - 10.— a - 11— - 7.75 a - 8.75 20 December 1873. f 11.10 a 15.10 - 7.40 a 8.95 - 7.60 a 8.65 - 4.20 a 4.85 - 8.90 a 10.45 Aardappelen per '100 kilo's - 3.a 3.75 Snelpersdrukkerij van TI. Laken man te Zierikzee.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 6