van Woensdag 24 December 1875. Binnenland. ;ele ZIERIKZEE, 23 December 187 3. Zierikzee, 20 Dec. De onderwijzersvereniging in het tweede schooldistrict van Zeeland hield heden haar drie- maandelijksche vergadering in de zaal der sociteit z/St. Sebastiaan." Deze bijeenkomst was bijzonder belangrijk omdat -zij de laatste was die de onderwijzers hielden onder de leiding van den aftrëdenden school opziener dr. P. J. Andreas. Alle hoofd- en hulpon derwijzers der openbare scholen van 't district, waren opgekomen, ook een -hulponderwijzer van een bijzondere school. De vergadering werd mede bijgewoond door Mr. Schneiders van Grijffenswerth, schoolopziener in het derde district, den directeur en vijf leeraren der hoogere burgerschool, één voorstander van 't volks onderwijs een één lid der plaatselijke schoolcommissie. Na 't afdoen der huishoudelijke zaken en 't bespreken van een opgegeven vraagpunt, werd een wedstrijd voor hulponderwijzers gehouden, onder de leiding van den heer A. W. Stellwagen, leeraar aan de H. B. school, 't Onderwerp van dezen wedstrijd was uit de geschie denis onzer letterkunde en vijf mededingers namen aan den kamp deel. De prijs, een net gebonden exempl. van Jonkbloets Geschiedenis der Nederlandsche Letterkunde werd toegewezen aan den hulponderwijzer C. Heule van Ouwerkerk, bij loting met den hulp onderwijzer I. Pattist van Dreischor. Door den heer J. H. C. Heijse, voorstander van 't volksonderwijs werd nu ook voor den tweede der beide overwinnaars een exemplaar wan 't zelfde werk geschonken. Alsnu werden de werkzaamheden gestaakt en hield de heer Andreas een treffende rede, waarin hij van de onderwijzers van zijn district afscheid nam, hun en 't onderwijs nochtans zijn voortdurende belangstelling betuigde en zich ook wederkeerig in aller vriendschap aanbeval. Deze rede werd door den heer li. J. Bastmeijer beant woord met een toespraak waarin hij de veelzijdige verdien sten, en den on vermoeiden ijver schetste van den heer Andvern, die gedurende zesendertig jaren, waar van .achttien als lid, secretaris en voorzitter der plaat selijke schoolcommissie en achttieu als schoolopziener, zich had gewijd aan de belangen van -t onderwijs en de onderwijzers Ten slotte bood hij, namens al de onderwijzers en onderwijzeressen van het district, den heer Andreae een souvenir aan, bestaande in een fraai album met de portretten der schenkers, en een daarbij behoorenden sierlijk gebeeldhouwden lessenaar. Zichtbaar bewogen aanvaardde dr. Andreae dit aan denken. Het kostte moeite deze bijeenkomst te eindigen; men scheidde met den eenstemmigen wensch dat de heer Andreae nog lang 't genot van zijn welverdiende rust moge smaken. Ziertkzee, 20 Dec. De heer J. Lammers alhier is aannemer geworden van 't onderhoud en de her stellingen van 't gevaugenhuis en het rechtsgebouw voor drie jaren tegeu 122.4 en 1236 per jaar. Zierikzee, 22 Dec. Nadat Zaterdag ook de derde der drie door cholera aangetaste personen was overleden, is gisteren wederom een nieuw geval voorgekomen eveneens met doodelijken afloop. Meer dan ooit vestigen we .thans de aandacht op de noodzakelijkheid van maatregelen om de openbare reinheid, zoowel als de zindelijkheid van huizen en plaatsen te beyorderen en te doen onderhouden. Voor een paar dagen merkten wij o. a., op een kruispunt van straten staande, vier of vijf mesthoopen tegelijk op, die door de bewoners der omliggende huizen, door deze heen, op de stoep gedragen waren. Wenschelijk zou 't zijn dat zich alsnog een cholera- coramissie vormde om, in overleg met de geneeskun digen en 't gemeentebestuur, althans iets te beproeven om. de gevreesde ziekte te bestrijden. Tot hetgeen dergelijke commissie zou kunnen doen rekenen wij o. a. heL verstrekken van witkalk en het doen witten der woniugen van arme lieden die zelf daarvoor de kosten niet kunnen betalen, toezicht op het drinkwater, overleg met de soep-commissie, om waar 't noodig is goede voedzame spijs te verstrekken, het .uitlokken van politie-verordeningen op het aanleggen en opruimen van mestverzaraelingen, enz. Zindelijkheid en goed voedsel zijn, gelijk bekend is, twee krachtige vijanden van de cholera. Er dient wel iets te worden gedaan,, daar er anders nog meer voedsel gegeven wordt aan de fatalistische volksmeening dat er tegen zulke //bezoekingen" «slaande engelen," //Straffen van boven" en zoo meer niets kan noch mag gedaan worden. Op Vrijdag ,1.1. is in 't Hotel «de Weerd" eene vergadering gehouden van leden der «Vereniging tot wering van Armoede" en van enkele belangstellenden in de zaak van het pauperisme. Dewijl geuoemde vereeniging in den laatsten tijd zich niet meer als vroeger verheugen mocht in de sympathie, van 't publiek, maar het aantal harer leden steeds afnemende was, had een deel van haar bestuur 't plan opgeworpen, om een reorganisatie te beproe ven, in hope van daardoor nieuw leven en teffens vermeerdering van sympathie bij de burgerij te wek ken. Ofschoon niet alle bestuurders en leden de gevoelens deelden van hen, die het initiatief in deze namen, was toch in beginsel door allen goedgekeurd, dat een poging zou gedaan worden om -t hoofdbe zwaar, dat tegen de vereeniging bestond, als zou zij eene verkapte diaconie zijn, zooveel doenlijk weg te nemen. Aan twee bestuurders en drie belangstellen den was de taak opgedragen, een concept-wet in dien geest voor te dragen. Was men het in den boezem dier commissie niet geheel eens over de voorgedragen concept-wet, ten slotte werd toch eene formule ge vonden, waarin de grondgedachten zooveel mogelijk werden nedergelegd, met eerbiediging der gevoelens van meerderheid en minderheid der commissie, zoo al niet in de onderdeelen dan toch in de hoofdzaak. Het was deze concept-wet die op de vergadering van 1.1. Vrijdag ter tafel gebracht en aan publieke discussie onderworpen werd. Met 't oog op 't gewicht der zaak is het te bejammeren, dat betrekkelijk zoo weinigen deze bijeenkomst bijwoonden, daar de zaak van 't pauperisme aller belangstelling verdient en er zoo weinig gelegenheid is, haar van alle zijden te bespreken. Aan de ontwerpers der concept-wet had datgene voor den geest gestaan, wat elders, met name te Elberfeld, is tot stand gebracht, dat namelijk de ar menzorg gaandeweg moet losgemaakt worden van kerkgenootschappelijke banden. Een nauw contact tusschen 't publiek en de bedeelden, behoorlijke ver deeling van arbeidskracht, ziedaar twee dingen die bij de regeling der armenzorg volgens hen mede be- hooren vastgehouden te worden. Wat nu de bestaande Vereeniging betreft, zoo wilde de concept-wet, dat de nieuw te ontwerpen Vereeniging zich van de oude vooral daardoor zou onderscheiden, dat Werkverschaf fing haar voornaamste tak van arbeid zou wezen, en dat alle ondersteuning geheel tijdelijk en facultatief zou wezen. Bij de nieuwe Vereeniging zou dan ook het stelsel van vaste gezinnen te hebben, over wie de zorg der Vereeniging zich "uitstrekt, geheel ver vallen. Wie steun of hulp inroept, zal dat telkens moeten aanvragen en noch recht noch aanspraak daarop hebben. De voorgedragen concept-wet lokte levendige discus- sien uit. Het bleek, dat er nog warme vrienden van de bestaande vereeniging waren dat sommigen alle voorziening in tijdelijken nood aan de armbesturen wilden overlaten dat enkelen niet af keerig waren van een werkhuisdat anderen zoodanige instelling ver derfelijk en werkverschaffing een utopie achtten. In het kort de discussie was veelzijdig en de gevoelens in dezen kleinen kring waren zeer uiteenloopend. Waren allen het hierover eens, dat aan bestrijding van 't pauperisme de hand moet geslagen worden, over de middelen daartoe was men het oneens. Ten slotte verklaarde, de voorzitter de discussie voor gesloten, dankte de aanwezigen voor hunne belang stelling en deelde der vergadering mede, dat over de nu voorgedragen concept-wet, die door deze bijeenkomst van alle zijden toegelicht was, in een eerstdaags te houden vergadering van ledeu dier vereeniging zou gestemd worden. Van het lot dier stemming zou de verdere loop dezer zaak afhankelijk zijn. Werd zij, zooals hij hoopte, aangenomen, dan zou het publiek andermaal worden uitgenoodigd, de zaak in het openbaar te bespreken. Bij voorraad hield hij zich verzekerd van en aanbevolen voor de belangstelling der aanwezigen. Het is te hopen, dat de meerderheid der leden van de bedoelde vereeniging hare adhaesie zal schenken aan deze .zoo noodige en zoo gewenschte reorgani satie, en dat dan ook de burgerij haar niet langer den noodzakelijken stoffelijken en zedelijken steun onthoude. Aldus gewijzigd kan en zal de Vereeniging veel nut te dezer stede uitrichten, mits geen voor oordeel haar de medewerking, welke zij behoeft, doe missen. Onder de onbestelbare brieven te Rotterdam aan het postkantoor weder terug te bekomen, komt er een voor aan B. C. Hoogerheide te Zierikzee. Middelburg, 19 Dec. Het was voor de gemeente Middelburg gisteren een gedenkwaardige dag. Te 3 ure namiddag arriveerde aan de loskade het fregat schip JBato, gezagvoerder H. N. Kramer, van het Dordsche huis Klerk en Voogd, metende 1500 ton gesleept wordende door de Energie. De lading van het schip, bevracht voor rekening der Nederlandsche handelmaatschappij, bestaat uit 8000 balen koffie, 4422 kranjangs suiker, 813 schutjes tin, 305 picols bindrotting. Was het wonder dat, toen dat eerste schip, met volle lading uit Nederlandsch Indie voor onze stad kwam om te lossen, een talrijk publiek blijk gaf van zijne ingenomenheid met deze gebeurtenis Het was nog nimmer gezien dat een schip van die afmeting, met een diepgang vau 6 Nederlandsche ellen en 6 palmen, hier kon binnenvallen, zonder vooraf te Vlissin- gen of Veere het grootste gedeelte der lading in liclRerschepen te hebben gelost. Laten wij ons van harte verheugen met de gelukkige en gemakkelijk geslaagde binnenkomst van dit groote schip. Moge het de dageraad van een blijde toe komst zijn Z. M. heeft met ingang van 1 Januari 1874, den heer ,G. de Eouw, op zijn verzoek, eervol ontslagen als burgemeester van Ellewoutsdijk en als zoodanig be noemd den heer H. A. Hage. Eede. Alhier is opgericht eene maatschappij van koorzangers onder de kenspreuk «Eede's Grenszangers," opgedragen aan Z. M. Willem III. Aardenbürg, 19 Dec. Heden avond hadden in de sociteit «Spoor tot Vriendschap" dramatische voor drachten plaats van eenige leerlingen en oud-leerlingen der openbare school. De netto opbrengst dezer voorstellingen 22,50 was ten voorcïeele van het fonds tot «Wering der bedelarij" in deze gemeente. Een zier aanzienlijk en buitengewoon talrijk publiek woonden deze voorstellingen bij en gaf door herhaalde bijvalsbetuigingen blijken van zijne tevredenheid. Sluis, 18 Dec. Heden avond gaf de rederijkerskamer «de Oranjebloem" een openbare voorstelling, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. Jammer voor den bloei der kamer, dat zoovele invloedrijke inwoners zich alleen tot eene stoffelijke ondersteuning bepalen. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester vau Breskens den heer W. G. J. Verwey. Men herinnert zich dat het Kamerlid, de heer Eabius, onlangs in de .vergaderzaal sprak tot verdedi ging der Hollandsche jongens. De leerlingen der 4e klasse van de hoogere burgerschool te Goes hebben thaus deswege aan hem een dankadres gericht. Naar wij vernemen, was de aanvraag bij de stoom vaart-maatschappij «Nederland" voor passagiers naar Oost-Indië, per stoomschip Conrad't welk deze week vertrekt, zoo groot, dat men reeds voor meer dan acht dagen de lijst heeft moeten sluiten. De Opper-Ceremoniemeester maakt heden bekend, dat het Hof den lichten rouw zal aannemen voor deu tijd van drie dagen, wegens het overlijden van Hare Majesteit de koningin-weduwe van Pruisen, ingaande den 21en dezer maand. Twee muntbilletten, ieder van,/ 10, gemerkt M. 898 en IJ. P. 708, den 7 jl. te Goes op het postkantoor bezorgd met bestemming naar Haarlem, zijn niet aan het adres bezorgd. Texel, 17 Dec. Onze visschers deelden gister het loon van hun arbeid in het bergen der lading van het bij Kijkduin gestrande stoomschip König Wilhelm 1. De som was zeker niet onbelangrijkieder visschers- dorp genoot zijn aandeel, alsOudeschild 10,000, Oosterend 5000, de Cocksdorp 3000, te zamen 18,000. •Dat mag nog stranjutten heeten

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 5