Solum hmm I EN NE! DUUR! Adolph Haas in Hamburg Buitenland. Zeetijding van Zierikzee. Burgerlijke Stand te Zierikaee. ADVERTENTIES Binnenland. ZIE 11 IK ZEE, 19 December 1 8 7 3. Zierikzee. Bij het kon. besluit is clr. P. J. Andreas, op zijn verzoek, tegen het einde dezer maand, eervol ontslagen als schoolopziener in het tweede school district van Zeeland, met dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten door hom aan het onderwijs bewezen. Zierikzee 18 Dcc. Onze lezers zullen gewis met belangstelling kennis genomen hebben van het inge zonden stuk van Mr. P. A. J. Bouvin in ons vorig nommer. Wij danken den geëerdeti inzender voor de genomen moeite, gaarne erkennende dat hij ons gee- nevlei opheldering schuldig was, hoezeer we die, nu ze toch gegeven is, zeer op prijs stellen. Het doet ons genoegen dat wij in hoofdzaak met den geachten inzender overeenstemmen wanneer hij toch èn het openbaar èn het bijzonder onderwijs met gelijke liefde en belangstelling omvatten kan, dan blijkt daaruit dat zulk onderwijs slechts in naam - overeenkomstig de ad- mininistratie - kan verschillen doch in wezen en strek king niet zoo zeer onderscheiden of uiteenloopend zijn kan. In dien zin hebben ook wij 't bijzonder on derwijs lief. Gaan we in onze herinnering een kleine twintig jaar terug, dan vinden we gemakkelijker het karakter van 't o. i. goede bijzondere onderwijs terug. Tegenwoordig wordt het doorgaans verward met die richting van scholen die meer eigenaardig sectenscholen kunnen genoemd worden, waar een exclusieve geest heerscht, waar eigenwaan, niet opzettelijk maar toch niet minder grondig, wotdt gekweekt in de kinder harten, waar verdeeldheid en afscheiding gepredikt worden tusschen de kinderen van hetzelfde vaderland. Zulk bijzonder onderwijs kuiinen wij niet liefhebben en zouden wij niet gaarne met het openbaar gelijk gesteld zien. Trouwens de drijvers dezer richting willen dit ook nietzij gaan veel verder en beweren dat hun scholen de staatsschool moeten verdringen en ver vangen. Wij hebben vrede en vriendschap met alle bijzon dere scholen die, naast de openbare staande, tegendeze con- curreeren met eerlijke middelen d. i. met goed, degelijk onderwijs cn goede resultaten doch die bijzondere scholen welke opgericht worden om tegen de openbare school te strijden en die dan dien strijd voeren met de welbekende, doch aan de openbare school ontzegde en ook door haar niet begeerde wapenen, die bijzon dere scholen vinden ook in ons rustelooze tegenstanders. In dit opzicht, meenen wij, is Mr. P. A. J. Bouvin liet volkomen met ons eens. Zierikzee, 20 Dec. Eergisteren zijn alhier in 't zelfde gezin drie gevallen van cholera voorgekomen; een der lijders is spoedig overleden de beide anderen zijn naar het lokaal in de barak vervoerd, waar er gisteren wederom een is gestorveu, de derde is nog ouder behandeling. Heden nacht moet in een andere straat weder een geval hebben plaats gehad met doodelijken afloop. Meer dan ooit moeten we thans de aandacht vestigen op de verregaande onreinheid die in vele woningen heerscht, op 't overgroot aantal mesthoopen dat overal in de stad achter de wouingen te vinden is en waarvan er dagelijks hier en daar eenige, door de huizen heen, worden uitgedragen en gedurende eenigen tijd op de straat gelegd op de o. i. niet goede gewoonte dat de vuilnislieden op alle uren van den dag faecale stoffen ophalen en vervoeren in open karren, op enz. enz. Er wordt tegenwoordig veel gesproken over de nieuwe brandstof steenholen met aarde. De zaak is geenszins nieuw doch maakt thans algemeen opgang ook in streken waar zij vroeger niet bekend was. De proeven die wij er mede genomen hebben kuuneu wij als volkomen geslaagd achten. Men kan het mengsel aldus samenstellen 1 maat kolen tegen 8 maten aarde of klei en dit dooreenge- werkt met een hoeveelheid water waarin men soda heeft opgelost. De hoeveel soda kan zijn 1/8 deel van 't gewicht der kolen die men in het mengsel doet, doch ook met minder soda voldoet de brandstof zeer goed. Neemt men wat meer soda dan kan men zelfs 5 maten aarde tegen 1 maat kolen stellen. Nog wordt een ander mengsel opgegeven zijnde 1 maat kolen, 3 maten aarde, een weinig salpeter (ongeveer Vio van 't gewicht der kolen) en waterdit mengsel moet zelfs een uitstekende brandstof opleveren. Te Gent maakt de nieuwe brandstof zulk een opgang- dat de politie de openbare wandelingen enz. moet be waken daar de smalle gemeente anders den heelen aardbodem zou verbranden en er tegen den zomer van de wandelingen slechts diepe groeven zouden overgebleven zijn. Middelburg». De gewone jaarlijksche collecte aan de huizen der iugezetenen ten einde op Nieuwjaarsdag ecu spijsuitdeeling- aan de armen te kunnen doen, heeft opgebracht f 657.90YO. Alblasserdam. Als een tot nog toe eenig ver schijnsel in onze kunstwereld vermelden we dat te Alblasserdam een opera is opgevoerd door de lieder tafels Aurora en Ido's mannenkoor en de dameszang- vereeniging Polyhymnia aan den Kinderdijk. Men had daartoe gekozen de Joseph in iEgypten grosse Oper in 3 acten, musik von Mèhul. De uitvoering, onder directie van den ijverigen directeur der beide eerste vereenigingen, C. van der Linden van Dordrecht is uitmuntend geslaagd. De ontvangst, circa 200 gulden komt ten bate van het opvoedings-gesticht te Neerbosch bij Nijmegen. De Tweede Kamer heeft den 17 dezer hoofdstuk VIII (Oorlog) der begrooting voor 1874 aangenomen met 53 tegen 12 stemmen. Te Gouda wordt als candidaafc voor de Tweede Kamer van liberale zijde genoemd, mr. H. C. Verniers van der Loeft', te 's Hage, vroeger te Botterdam. H. M. de koningin heeft een aanzienlijke gift beschik baar gesteld ten behoeve der kinderen v. d. vermoorden adsistent-resident van Benkoelen, den heer van Amstel. Uelaragx*ijli voor velen I In alle branchen, in het bijzonder echter met be trekking tot de algemeen gezochte orginiecle loten, rechtvaardigt zich het vertrouwen eenerzijds door de bekende soliditeit der firma, anderzijds door den hier uit van zelfs voortspruitenden eiiormen verkoop der loten. Het door zijne nauwkeurigheid bekende ban kiershuis. kan deswegen iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op het lieden in onze courant voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vestigen. Frank r ij b:. Eenige bijzouderheden omtrent het fort Sainte- Marguérite, waar Bazaine zijn straf zal ondergaan. Het werd ouder de regeering van Lodewijk XIII gebouwd en door Vauban hersteld. Onder de beroemde personen, die er gevangen werden gehouden, behooren Omer Talon, het ijzeren masker, de dichter Lagrange Chancel en de Broglie, bisschop tijdens het eerste keizerrijk. Van 1841 tot 1849 werden er ook talrijke Arabieren gevangen gehouden. Van daar dat men er nog een Muzelmansch kerkhof vindt. Mcrimée spreekt in zijn Voyages dans le Midi uit voerig over dit fort en in 't hijzonder over de kamers, waar de man met het ijzeren masker heeft gezucht, gedurende een tijdperk van 17 jaren. Een stad, waar van Plinius spreekt, onder den naam van Vergoanum en waarvan men thans te vergeefs de sporen zou zoeken, bestond er inderdaad voorheen en strekte tot in de 14e eeuw aan de monniken der omliggende eilanden tot wijkplaats. In 1360 behoorde het eiland Sainte Marguerite tot de stad Grasse. In 1617 werd het een eigendom van den hertog de Joyeuse, die het later aan den hertog de Guise, prins van Joiuville, ten geschenke gaf. Eenige jaren later nam Bichelieu het om redenen van staat in beslag en liet er de eerste versterkingen aanleggen. Het eiland Sainte Marguerite is iu den nieuweren tijd tweemalen belegerd: in 1635 door de Spanjaar den en in 1746 door de Piémonteezen en de met deze vereenigde Oostenrijkers. Engeland. Londen is eenige dagen weder in een zoodanigeu nevel gehuld geweest als alleen daar bekend is. In drie dagen is het gaslicht zoowel op straat, als in de magazijnen blijven branden alles was stil en doodsch het verkeer, in de stad bijna geheel gestremd, te water volkomen gestaakt. En toch zijn er nog zoo veel ongelukken te betreuren. Tal van personen zijn door rijtuigen hoe langzaam en voorzichtig ook rij dende, overreden een menigte van personen zijn, dooi de duisternis misleid, in 't water geloopen en verdron ken. Een menigte runderen is op de deze week ge opende tentoonstelling in Agricultural Hall gestikt en wel 70 beesten heeft men moeten afmaken, om verdere ziekten te voorkomen. Ook heeft men verschillende spoorwegrampen te betreuren, o. a. een te Birmingham, waarbij elf reizigers gewond zijn vier daarvan konden zelfs de reis niet voortzetten. Alleen uit de dokken aan de Theems heeft men reeds veertien lijken opge- Yisciifc. Zwitserland De Vereenige Bondsvergadering heeft den Bondsraad Schenk met 80 van de 132 stemmen tot Bonds-Pre sident verkozen. Bij tweede stemming is de heer Welti met 77 van de 144 stemmen tot vice-President be noemd. De heer Dr. Bluraer behaalde de meerderheid bij de keuze van een President van het Bondsgerecht en de heer Morel bij die van een vice-President in dat collegie. Ingezonden Strikken. Aardenburg, 14 December 1873. Geachte Heer Redacteur! Door mij is aan de schoolcommissie dezer gemeente eene reorganisatie voorgesteld geworden van het lager en meer uitgebreid lager onderwijs. Deze indiening heeft Woensdag 11. plaats gehadde plan nen zijn, voor zoover ik weet, in niemands handen geweest dan van drie deskundigen, die daarover wel niet zullen gesproken hebben. Toch werd gisteren (Zaterdag) al verteld, dat door mij plannen ingediend waren, om het werk van de onderwijzers nog wat gemakkelijker te maken en bovendien, dat door mij twee raadsleden overgehaald waren om mijne plannen onvoorwaardelijk goed te keuren. Ik zal u niet behoeven mede te deelen uit wat soort van geesten zoodanige lasterende leugens voortkomen. Gij kent Jan Salie, en weet even goed als ik, hoe bekrompenheid, vooringenomenheid, domheid gekrenkte hoogmoed en meer zulke negatieve deugden alles zouden maken tot een slacht offer van hunne heerschzucht. Aangezien uw geacht weekblad hier algemeen gelezen wordt, neem ik de vrijheid u te verzoeken ter beschaming van de voorzichtige onder vier oogen alles vertellende leugenaars, dezen brief te willen opnemen, opdat zij, die uit onbekendheid of tegen beter weten aan liegen en zoo het publiek misleiden, weten '1°. dat door mij geen enkel x'aadslid om zijn stem ge vraagd is 2°. dat mijn nieuw plan medebrengt, dat de onderwijzers en wel ik, als hoofdonderwijzer in 't bijzonder, per jaar 1680 uren onderwijs moet geven in plaats van de '1632, die ik thans moet in school zijn 3°. dat de nieuwe regeling voor mij met geldelijk verlies gepaard gaat, doch door mij wordt voorgedragen, omdat ik daarin de eenige goede zie. U vooruit bedankende voor uwe welwillende opname, blijf ik hoogachtend, Vw div. dr. G. A. VORSTERMAN YAN OIJEN. Hoofdonderwijzer te Aardenburg. KZerli- en vScIioolnieuws. De Kerkeraad der Evang-. Luth. Gem. alhier heeft in de vergadering van den 17 dezer met algemeene stemmen tot predikaut beroepen ds. I. II. II. Mi- chelsen te 's Hertogenbosch. BINNENGEKOMEN: 16 Dec. Amaf, I. Croxson, Poole, Botterdam. Van 12 tot en met 19 December. Geboren: Een zoon van J. Bolier en M. van der Maas. Eene dochter van E. Brandenburg en M. Maaeijs. Overleden: A. Paulussen, oud 77 j., weduwnr. II. Hest, oud circa 17 m., d. M. Hilleman, oud 61 j., ongeh. z. O. P. Ilerkemeij, oud 61 j., weduwe van J. v. Saarloos. C. K. Verheul, oud 14 m., z. J. M. Bossaert, oud 1 ra., d. C. Bethe, oud 10 m., z. Als levenloos aangegeven: Een zoon van P. van den Plouten en E. Blom. Heden overleed plotseling ons geliefd jongste zoontje COBNELIS, op den leeftijd van 10 maanden. Zierikzee, G. J. BETHE. 18 Dec. 1873. H. M. BETHEvan der Have. y voor den verkoop vati g-oetle Sigaren |1 worden gevraagd. Men adresseere zich franco aan H het SIGAREN-MAGAZIJN „DE HOOKERS" te Aardenburg Marktstraat No. 197. Monsters worden p het geheele rijk door verzonden tegen franco toe- sa zending van vijf en twintig cents of meer Nederl. H Postzegels en duidelijk adres.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3