Adolph Haas in Hamburg Buïtenlandscli Overzicht. gewonnen. De totale onmacht van ulfcramon tanen, anti-revolutionairen en christelijk-historianen, ofschoon zij numeriek sterk schijnen, is ten volle gebleken. De minister van marine was minder gelukkig. Was door de welingelichte correspondent van de Nieuwe Middelburysche Courant reeds voor eenige dagen ge schreven, dat de dagen van den minister van financiën geteld waren, en was door dien correspondent reeds de opvolger van den heer van Delden genoemd, niet deze, maar de heer Brocks is gevallen voor de coiilitie der tegenpartij. Wij treden niet op als ver dedigers van den minister van marine, wij vellen ook niet het vonnis over hem maar wij kunnen de betui ging onzer verwondering niet onderdrukken, dat men thans den minister, die vijf jaren lang aan het hoofd van het departement onzer zeemacht stond tot aftreden dwingt. Wij cursiveerden het woord thans, omdat daarin de groote beteekenis van het votum der Kamer gelegen is. Jaren achtereen heeft men geklaagd over het verval onzer marine, over de werkeloosheid waartoe onze officieren en manschappen gedoemd waren, en nu, nu wij in onze overzeesche bezittingen in een oorlog gewikkeld zijn, waarin onze zeemacht een voor naam aandeel moet hebben, dwingt men den minister tot heengaan. Voorwaar, de tegenstemmers zullen het wellicht zich te laat beklagen. Naar wij vernemen zal de heer Kransen van de Putte, minister van koloniën, belast worden met de tijdelijke waarneming van de portefeuille voor marine. De minister van financiën zag zijne begrooting aangenomen. Zonderlinge speling van hetlot neen van de grillen der Tweede Kamerleden. Juist de man tegen wieu men de meeste grieven had, die men het hardst beschuldigd had van ontrouw aan zijne beginselen, van werkeloosheid en van wat al niet, wordt ten slotte waardig gekeurd, om zijne portefeuille te behouden. De afgeloopen week heeft op nieuw en ten duide lijkste bewezen, wat de leden der Tweede Kamer zijn en hoeveel op hunne stabiliteit te rekenen valt Binnenland. ZIE 11 IK ZEE, 16 December 1 8 7 3. Zierikzee, 16 Dec. In eene heden gehouden algenieene vergadering der arrondissements-rechtbank alhier is tot bode-concierge bij xlie rechtbank benoemd J. Tuijtel, eervol ontslagen rijksveldwachter, wonende te Middelburg. Zierikzee. De Nieuwe Goesc/teCt. het bericht mededee- lende dat ds. W. Bax het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier aangenomen heeft, teekent daarbij aan dat dit het zesde beroep was en noemt het tevens een ongewoon verschijnsel //in zulk een moderne gemeente." Wij kunnen de N. G. C. op dit punt beter in lichten door eenvoudig op te merken dat te Zierikzee de predikauts-tractementen te laag zijn in verhouding tot de duurte van alles en dat er tevens de fatsoen lijke burgerwoningen schaarsch en duur zijndat alles derhalve, als op zooveel plaatsen tegenwoordig, een dubbeltjes-kwestie is en de N. G. weet ook wel dat de dubbeltjes noch orthodox noch modern zijn. l)e heer J. P. Nonhebei heeft in de Nieuwe Mid delt. Courant een stuk ingezonden, waarin hij de scheuring betreurt die er gemaakt is tusschen Neer- laiuls jeugd, naar aanleiding van het kindergesclienk aai>Z. M. den koning. Wij ook betreuren die scheiding en zijn zeer verblijd dat zij althans hier te Zierikzee niet bestaat. Wij doen echter den heer Nonhebei oen paar on juistheden opmerken die in zijn schrijven zijn inge slopen. Hij doet het voorkomen alsof in deze zaak beide partijen schuld hebben en dit is geenszins het geval. De mannen die het denkbeeld van het natio naal kindergeschenk 't eerst' hebben aangegeven, spraken van de //Nederlandsche kinderen" zonder den naam //openbare school" te noemen. Daarop heeft de Stan daard de horens opgestoken en de zaak gaan beder ven vervolgens trok de Standaard, zijn domme fout inziende, de vinnige horens weer terug. Oudertussehen had de confessioneele vereeniging zich laten hooren om echter ook weldra weder te gaan zwijgen. Toen kwam eindelijk de zoogenaamde vereeniging van chris telijke onderwijzers en hield den weerstand gaande tegen den opgang van 't overigens met zooveel sym- phathie begroete nationale idee. De openbare onderwijzers hebben in dat alles niets gedaan dan de stugge, hatelijke en roekelooze contra beweging te betreuren. Zij hebben geen verwijdering en scheuring gewild noch gedreven. Zoo dus de heer Nonhebei een woord tot verzoe ning wil zeggen, 't geen wij prijzen, hij richte dat vooral, zoo niet uitsluitend tot de mannen van zijn richting zijs zijn het die zich losrukten hun past het zich alsnog aan te sluiten. De heer Nonhebei doet verder de vraag //aan wie de schuld van dat alles en loopt daarna over 't antwoord heen. Dit moest hij niet doen 't antwoord is gemakkelijk te geven. De schuld ligt bij hen die de onderwijs agitatie hebben begonnen, en aangezet en die haar nog steeds volhouden. Vooral ligt de schuld bij die mannen, die indertijd zoo vol waren van agitatie-geest clafc zij zelfs tochten deden naar andere plaatsen, ook naar Zierikzee, om daar de agitatie aan den gang te helpen o. a. door vinnig af te geven op de openbare scholen en haar onderwijzers, dat was toen op zaken en personen die zij niet eens kenden. Aan hen de schuld 1 Men weet dat de gemeentebesturen van eenige plaatsen, o. a. van Vlissingen en den Helder, pogingen hebben aangewend om de op te richten Indische Brigade in hun gemeente gevestigd te krij gen. Thans verneemt men dat genoemd corps in garnizoen zal gelegd worden te Amersfoortanderen noemen weder Leeuwarden of Utrecht. Aardenburg. Tot ontvanger van de commissie tot de wering van bedelarij in deze gemeente is be noemd de lieer J. J. Blindenbach, in plaats van den heer G. P. Boos, de zijn ontslag gevraagd had, Oostburg. Om een getal vau circa 300 leerlingen te onderwijzen heeft men in deze gemeente ééne school, bevattende één lokaal en daarin een hoofdonderwijzer en twee hulponderwijzers. Dat zal er naar toe gaan. Gelieve daarbij te bedenken, dat er geen wagen in Oostburg komt, die uiet voorbij de school gaat en dat er op sommige Woensdagen van 5t jaar onder schooltijd, nog varkensmarkt vlak voor de school ge houden wordt. Biervliet 15 Dcc. 1873. De kamer van Belho- rika te Aardenburg richtte voor eenigen tijd aan hare zuster-kamers in het westelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen eene circulaire, waarin zij den wenscli uit sprak dat de verschillende kamers door een bond of vereeniging nader tot elkander zouden worden gebracht. Hierop werd al spoedig- eene vergadering' belegd te Oostburg. Op die vergadering, alleen uit presidenten en schrijvers der verschillende kamers bestaande, werd een concept-reglement ontworpen en dat ter goedkeu ring aan de verschillende kamers gezonden. Zes van de acht hier bestaande kamers namen het reglement aan, n.l. die te Biervliet, Sluis, Aardenburg, Groede, Schoondijke en Waterland-kerkjede twee niet toegetredene zijn die te Oostburg en te Znidzande. Jaarlijks zal hier beurtelings in de zes bovenge noemde plaatsen eene algemeene vergadering gehouden worden, waarop door een of twee leden van iedere kamer voordrachten zullen gehouden of dramatische stukjes opgevoerd worden. De eerste algemeene vergadering zal plaats hebben te Biervliet, door 't lot werd het bepaald, op 31 Ja nuari 1871. Wij wenschen de Aardenburgsche kamer geluk met haar succes en hoopen, dat, hetgeen zij er ineê beoogt zal bereikt worden n.l. //zoowel bevorderiug van volks beschaving en volksveredeling als onderlinge verbroe dering. Biervliet, 15 Dec. De schooljeugd van de le openbare school alhier bracht voor het geschenk des konings te geven door al de schoolkinderen van Ne derland, de som van 9,33 samen. De kinderen gingen hier de volwassenen voor maar wij twijfelen niet of deze zullen wel volgen. Wij kunnen hiervan echter nog niets zeggen daar de taak der sub-commissie nog niet ten einde is. De heer van Nispen tot Sevenaer heeft geklaagd over liet gemis aan tucht op de hoogere burgerscholen. Dat dit niet uitsluitend van de beoefening der exacte wetenschappen het gevolg is, moge blijken uit het geen de Belgische dagbladen thans mededeelden In het reglement der Katholieke Universiteit te Leuven, wordt aan de studenten verboden den schouw burg te bezoeken. Ofschoon tot nog toe aan dat verbod niet al te streng de hand was gehouden, meende echter de akademische autoriteit, toen onlangs eene voorstelling van //La fille de Mad. Augot" was aan gekondigd, de studenten bij officieele kennisgeving aan die bepaling te moeten herinneren. Dit bracht bij hen zulk eene ontevredenheid te weeg, dat er een groot tumult ontstond, waarbij het bord, waarop de kennis geving was aangeplakt, in brand werd gestoken, waarna dien avond ongeveer driehonderd studenten de verbo den voorstelling bijwoonden. Uit Nootdorp meldt men ons, als een bewijs van de voortdurende zachte weêrgestellieid, dat de bouwman 1"). Groeneveld. op jl. Woensdag-morgen, van een stuk land het laatst gemaaide gras weghaalde. Des namiddags van dien eigen dag konden eenige koeien op den etgroeu van dat land nog ruimschoomts haar voedsel vinden. B. Ct. De minister van Oorlog, ontvangen hebbende's ko nings besluit van 8 dezer, no. 31, waarbij lo. is bepaald, dat engagementen voor den kolonialen militairen dienst voortaan zallen moeten worden aangegaan voor den tijd van minstens zes jaren, te rekenen van en met den dag der inscheping naar de overzeesche gewesten 2o, lijdelijk buiten werking is gesteld Zr. Ms. besluit van 29 Juli, no. 39 {Staatsblad no. 119), betreffen de het detacheeren bij het Oost-Indische leger van ingelijfden bij de militie te landheeft de eer zulks, als een vervolg op de dezerzijdsche aankondigingen van 26 April en 5 Mei jl. ter kennis te brengen van het algemeen, onder bijvoeging, dat tevens onder anderen is ingetrokken de bepaling sub 3, bij eerst bedoelde aankondiging' vermeld, volgens welke gewezen militairen, die wegens ligchaamsgebreken gepasporteerd zijn geworden, voor den kolonialen dienst kunnen wor den aangenomen. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Woensdag 17 December a. s.des avonds ten 8 ure. Volgens de opgave van het Burean-Veritas, zijn in de maand October jl. vergaan 167 zeil- en 21 stoomvaartuigen. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezingen voor een lid der tweede kamer in het hoofdkiesdrikt Gouda, wegens het door den lieer M. A. P. II. Hoffmann genomen ontslag, en in liet lioofdkiesdistrict Breda, wegens het aannemen door mr. A. F. X. Luyben van zijne benoeming tot katonrechter te 's Hertogenboscli, zullen plaats hebben op Dinsdag 6 Januari 1874, en, zoo herstemming- noodig is, deze op Dinsdag 20 Januari 1874. 13 December was het juist een jaar geleden dat Mevrouw de Weduwe van der Kouwen en haar dienst bode op zoo wreede wijze werden vermoord. Treurige herinnering niet het minst omdat de misdaad tot lieden ongestraft moest blijven. Belangrijk voor velen In alle branclien, in liet bijzonder echter met be trekking tot de algemeen gezochte orginiecle loten, rechtvaardigt zich het vertrouwen eenerzijds door de bekende soliditeit der firma, anderzijds door den hier uit van zelfs voortspruitenden enormen verkoop dei- lotenHet door zijne nauwkeurigheid bekende ban kiershuis. fan deswegen iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op liet heden in onze courant voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vestigen. Napoleon St. Helena, Bazaine St. Marguérite, groote mannen met roemzuchtige namen eindigen tragisch, al komen ze na een veelbewogen leven ook eindelijk te land op een afgezonderd eiland met een heiligen naam. Toen de vorsten van Europa, met het wraakzuchtige Engeland aan de spits, in 1815 beslisten over 't lot van den gevallen Gesar konden velen zich niet weer houden er een schande in te zien, meer voor Europa dan voor den gevallen keizer, dat men dezen verwees tot den marteldood op het eenzame rotseneiland in den Oceaan. Thans is een der trouwste dienaars, in menig opzicht een kind van de nieuwe cesarsfamilie gevallen en eveneens naar een eiland verwezen wel niet zoo bal ais de rots van St. Helena maar toch eenzaam, en ge schikt om er gevallen grootheden te martelen ten dood toe. En ook nu vragen velen wie door deze ge beurtenis meer geschandvlekt wordtFrankrijk of de man die nn als zondenbak voor zijn vaderland naar St. Marguérite gezonden wordt. Alle bladen zijn er over vervuld hoe zij met ontzetting de mare te verspreiden kregenFrancois A c h i 11 e Bazaine, geboren 13 Febr. 1811, als soldaat in dienst getreden in 1831, laatst Maarschalk van Frank rijk, is als een eerloos en onwaardig krijgsman ter dood veroordeeld, na eerst de schande der dégradatie te hebben ondergaan. En eenige uren later beschouwen zij 't als een gunstige uilkomst dat deze straf door den president der Bepubliek is veranderd in twintig jarige gevangenisstraf, met dégradatie zonder uiterlijk ceremonieel. Wij beschouwen deze zaak eenigszins anders dan vele bladen. Van den beginne af hebben wij reeds onze over tuiging te kennen gegeven dat Bazaine niet zou ge dood worden. Onze raeening is gerechtvaardigd en ook nu meenen wij dat liet drama nog niet uit is, maar dat we nu nog maar zijn aan een changement de théatre. In alle geval is de onsterfelijkheid van Maarschalk

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2