Binnenland. Zeetijding van Zierikzee. Burgerlijke Stand te Zierikzee. BEURS- EM MARKTBERICHTEN. Sfe i': ZIERIKZEE, 5 December 187 3. {Telegram), 's Hage, 4 Dec. 1873, nam. 1 u. 36 m. Regeertng zooeven telegram ontvangen uit Penang zonder datum, waarschijnlijk gisteren, waaruit blijkt Expeditionaire macht 28 November ter reede Atchin is aangekomen. Op verscheidene troepenschepen was de cholera. Poelo Nassie in baai Atchin zonder te genstand in bezit genomen en voor ziekenverpleging ingericht. Maatregelen tot bestrijding cholera worden genomen. Dagelijks viel veel regen. Daarom konden de operatiën nog niet aanvangen. Zierikzee, 5 Dec. De Geneeskundige raad voor Zeeland heeft den 29 Nov. te Middelburg zijn na jaarszitting gehouden. In die bijeenkomst is o. a. ter sprake gekomen het lokaal ter opneming en ver pleging van lijders aan besmettelijke ziekten te Zierikzee in de oude kazerne in de St. Antonie-straat. Dit lokaal, hoewel al reeds door Ged. Staten goedgekeurd, moet geenszins aan de eischen voldoen volgens 't oor deel der leden Dr. H. Goemans Jr. en Dr. J. K. de Bruijne; de voorzitter van den Geneesk. raad zal zich alsnu naar Zierikzee begeven om deze zaak te onderzoeken. Zierikzee, 5 Dec. In de dagbladen is vermeld dat te Amsterdam op een effecten-kantoor is aange boden een der effecten, die een jaar geleden ontvreemd zijn bij gelegenheid van den moord van mevrouw v. d. Kouwen en haar dienstbode. Het stuk is een 4 N. W. Schuld, No. 12773, van de administr. Tjeenk. De mogelijkheid bestaat om, door dit stuk in zijn afgelegden weg te volgen, den draad in handen te krijgen, die tot de ontdekking van dit bloedige drama leiden kan. De jongste stormen hebben op onze kusten zooveel zeerampen veroorzaakt, dat wij ze in onze beperkte ruimte niet allen kunnen vermelden. Bovendien heb ben ook de meeste zeeweringen groote schade geleden. De eilanden Marken en Vlieland hebben groote ge varen uitgestaan en veel schade aan dijken en andere werken bekomen. Ook het Noordzee-kanaal bij Velzen is deerlijk gehavend aan de steenen havenhoofden. Volgens het Nieuws van den Dag is Mej. Mina Kruseman voornemens zich dezen winter, vergezeld van een drietal lieeren, in eenige steden als concert zangeres te doen hooren. Door de minister van justitie zijn aangesteld tot rijksveldwachters 3e klasse te St. Philipsland en te Kapelie (gemeente Nieuwerkerk) de gepasporteerde maréchausées E. Aarts, thans brievenbesteller te Gouda, en D. Goud, politie-agent te Alkmaar. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de Courant van heden geplaatste adver tentie der firma S. SACKS Co. in Hamburgwelke door hare prompte en reeele bediening tegenover hare geïntresseerden het volste vertrouwen in alle op zichten verdient. Buitenland. Frankrij k. Behalve een paar opmerkingen in het begin hebben wij over het proces-Bazaine verder het stilzwijgen bewaard. We deden dit met opzet omdat we voor zagen dat die zaak van laugen duur zou zijn en onuitstaanbaar vervelend zou worden. De uitkomst heeft dit al meer dan genoeg bewezen. Inderdaad zijn er ook in dit proces maar twee momenten van publiek belanghet feit dat er proces zou gevoerd worden en de uitkomst. Al 't overige dat daar tusschen ligt is wel van belang voor den toekomstigen geschiedschrijver en voor den militair, doch mist alle aantrekkelijkheid voor 't publiek. We zullen dus maar geduldig den afloop afwachten en dien dan mededeelen. Cham, de bekende satiricus, zegt dat er tot heden toe nog maar één persoon op Trianan licht heeft verspreid, n.l. de man die daar eiken avond de lampen aansteekt, en dat alles voor 't overige blijft wat het geheele proces van den eersten aanleg af geweest isduisternis. We zijn 't met hem eens en begrijpen niet hoe men een comedie-spel zoo lang kan rekken; 't zou zelfs 't geduld der Chineezén uitputten. De Eransche handelsmarine heeft wederom een groote ramp te betreuren. De mail-boot Ville du Havre is door een Engelsch schip in den grond ge varen, en daarbij zijn 225 personen verdronken. Slechts 87 personen werden gered en daaronder de kapitein, 52 mail der equipage en 10 vrouwen. Daar hij meent, dat de bevelhebber van een legerkorps niet tevens afgevaardigde kan zijn, neemt hij zijn ontslag. De Ordre meldt, dat Mac-Mahon elke verhooging van zijn trnctement van rle hand wijst. Deze onbaat zuchtigheid wordt algemeen geroemd, 't ls dan ook van den man van eer niet anders te verwachten, dan dat zijn belang niet voorop staat. Er is, naar men zegt, weder sprake in den boezem der budget-commissie, van een belasting op de pu bliciteit, d. i. op advertentiën en reclames. Edouard Perrot, de stichter en vroegere hoofdre dacteur van de Indépendance Beige, een der veteranen van de politieke dagbladpers, is te Parijs overleden, 65 jaren oud. E n g e 1 a n cl. Aan de werf te Chattam wordt thans een oorlogs schip voor de Engelsche vloot gebouwd, van monster afmetingen het zal Superb hteten, 9400 ton inhoud hebben, 9000 paardenkrachten sterk zijn en 12 stukken geschut voeren. De //kleine oorlogen," die Engeland in de laatste 15 jaren voerde, hebben ongeveer 180 millioen gulden gekost. In 1848 eischte de Persische oorlog een uitgaaf van 900,000 pd. sterl., in den oorlog met China werd 6. 114.000 pd. sterl. verslonden, de oorlog met Nieuw-Zeeland vorderde een som van 765.000 pd. sterl. en aan de Abyssinische expeditie werd 8 a 10 millioen pd. ten koste gelegd. Ook de oorlog aan de Goudkust zal wel 10 a 15 millioen kosten. Volgens berichten uit Cape Coast Castle van 11 November had den 3en dier maand bij Dunqua een gevecht plaats gehad, waarin een veertigtal manschap pen van de Engelsche en van de inlandsche hulptroepen gedood of gekwetst waren. Den 5én November hadden de Ashantijnen de Engelsche stellingen bij Abbucrampo levendig aangetast, maar waren na een gevecht van 30 uren teruggeslagen en in de richting van Prahsu afgetrokken. De groote meeting, ten doel hebbende de sympathie van het Engelsche volk voor Duitschland's keizer en bevolking in den strijd tegen het ultramontanisme te doen blijken, is op 27 Januari e. k. bepaald. Graaf Russell zal de bijeenkomst leiden, leden van de beide Huizen van het parlement zullen tegenwoordig zijn en de aartsbisschop van York zal waarschijnlijk een resolutie voorstellen. Verschillende gezindten zullen vertegenwoordigd zijn en onder de sprekers ook oud- katholieken optreden. Iedei-e groote stad van het vereenigd koningrijk zal minstens twee afgevaardigden zenden, om de meeting tot een werkelijk nationale te verheffen. Span j e. Uit Havana wordt dd. 30 Nov. gemeld, dat de autoriteiten naar Madrid hebben getelegrajeerd, om het gouvernement te vragen liet protocol af te wachten, waarbij de wettigheid van het gebeurde met de Virg'mius wordt aangetoond. De pers en de bevolking in Havana komen toch in verzet tegen de teruggave van het schip aan Amerika en de opgewondenheid is er zeer groot. Men zet de toebereidselén voor een eventueele ver dediging met kracht door. Ingezonden Stukken. 1°. Alles wat tot heden hier gebeurde, op welk gebied ook, Mijnheer de Redacteur! werd inden doofpot gesmoord. Ik vond dan uw voorstel om met alles, wat hier plaats heeft, bekend gemaakt te worden uitmuntend, daar ik overtuigd hen, dat het zijne goede zijde heeft; de daden der mensehen aan de publieke opinie ter beoordeeling over te geven. Ik stel mij dan voor u op de hoogte te houden van de hier plaats hebbende zakenhet oordeel er over laat ik aan anderen. Ik wil dan beginnen met te vertellen dat er hier, even als in elke plaats van Zeeland eene aanschrijving van een lid der Iloofd-Commissie is gekomen aan den secretaris der gemeente om eene Sub-Commissie te vormen ter verkrijging van eene som geld, om, gevoegd bij de giften in de andere plaatseu verzameld, te dienen tot het aankoopen van een geschenk voor den koning, hem te geven bij gelegenheid van zijn vijf-en-twintig jarig jubilé. De secretaris roept de, door het lid der Hoofd-Commissie, aangewezen personen op tot liet bijwonen eener vergadering om met elkander te rade te gaan over de beste wijze hoe in dezen te handelenmaar tot zijn spijt voldoen slechts twee aan zijne roepstem en vier blijven achterwege. Waaraan deze terugblijving moet toegeschreven worden weet ik niet. Dit toch kan ik u verzekeren dat men hier over 't algemeen zeer koningsgezind is. Wij hopendat de tweede oproeping van heter gevolg zal zijn, die de secretaris voorstelt nog eenmaal te beproeven, opdat Biervliet toone niets van de gehechtheid aan de Oranje-Vors ten te hebben verloren. 2°. Sedert ettelijke jaren, is het gebouw van de 1ste openbare school alhier te klein. De schoolopziener drong steeds op verandering aan maar te vergeefs. In December van 1872 weder de school bezoekende, richtte hij zich op nieuw tot den gemeenteraad met bedreiging binnen 3 maanden de school te zullen sluiten, zoo de gemeenteraad niet be sloot voor meerdere ruimte te zorgen. De raad koos de wijste partij en besloot de school met een derde te ver- grootenen alles zooveel te moderniseeren als het gebouw toeliet. Hiervan werden plannen opgemaakt en ze den schoolopziener ter goedkeuring aangeboden. Deze keurde echter de plannen af op grond er nog te weinig ruimte zou zijn en raadde aan een geheel nieuwe te stichten. De raad op zijn beurt volhardde bij zijn besluit en heeft thans een beroep gedaan op Gedeputeerde Staten, op wier beslissing men wachtende is. Het is echter te hopen, dat er spoedig handen aan 't werk zal geslagen worden, daar het onderwijs er het meeste door lijdt en de tegenwoordige toestand is onhoudbaar. 3°. Maandag 24 November had de uitreiking plaats van de prijzen gekocht uit dé Provinciale subsidie. Vroeger reeds was er bepaald dat de gemeenteraad die subsidie niet zou verhoogen door eene bijdrage uit de ge meentekas, en particuliere bijdragen werden er ook niet gegevenzoodat er voor een groote tien guldén prente- boekjes werden gekocht, zooals de schoolcommissie bepaald had, er werd aan ieder der kinderen van de minvermogenden, die aanspraak hadden door vlijtig de school te bezoeken, zulk een hoekje gegeven door den onderwijzer, die tevens van deze gelegenheid gebruik maakte om vooral tot trouw schoolbezoek aantemoedigen. Toch kan niet gezegd worden, dat het uitreiken van prijzen hier invloed uitoefent, en ben ik het volkomen eens met den schrijver Vooruit" als hij zegt dat met die 20(10 gulden eenige onderwijzers, wier traktement te laag is, eenigszins zouden gebaat zijn. 4°. Donderdag 27 November had hier het eerste der winter-concerten plaats. Gij moet dan weten M. de R. dat wij hier een vrij goed fanfaren muziekgezelschap bezitten, dat door den ijver van den kapelmeester in stand wordt gehouden en steeds in gehalte toeneemt. Om de honoraire leden voor hunne jaarlijksche contributie schadeloos te stellenworden er 3 winter-concerten gegeven, die steeds druk bezocht worden. Ook ditmaal deed de opkomst voor geen vroegere onder en bovendien werden wij vergast op menig mooi stuk op de piano door den muziek-onderwijzer uit Oostburg en een zijner leerlingen, die daartoe waren overgekomen. Wij hopen, dat hij in de algemeene goed keuring, die hij voor zijn spel verwierf, bij éene volgende keer aanleiding zal vinden ons op nieuw met zijn spel te komen vermaken. Biervliet, December 1873. üei*ls> en School nieuw s Ds. W. Bax te Belden heeft het beroep naar de Herv. Gemeente alhier aangenomen. Bedankt voor 't beroep naar de Chr. Ger. Gem. •te Brouwershaven door cis. Klinkert te Rotterdam. Benoemd tot hulponderw. te Cortgene de lieer A. Prinse te Groede, en te Driewegen de heer Ris- seeuw te Heinkenszand. BINNENGEKOMEN: 3 Dec. Snou Queen, Hos Roij, New-York, Rotterdam. Van 28 November tot 5 December. Geboren: Een zoon van J. de Does en R. van Bloppoel. Eene dochter van M. de Jonge en M. Berkhoudt. Eene dochter van C. Koopman en N. Slager. Eene dochter van P. Lemson L. Biesheuvel. Een zoon van PI. Schults en P. de Voogt. Een zoon van C. van Schelven en J. van Setten. Overleden: G. J. Bakker, oud 61/2 j. z. P. J. Lokker, oud 81 j., weduwn. W. de Wie, oud 70 j., ongeh. d. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 1 December 187 3. Nederland, België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk, Italië, Turkije, N.-Amenka, Brazilië, Mexico, Cert. Nat. Schuld. dito dito dito dito dito Stad Rotterdam Bolschild. •1867/72 f 6250 f 1250—2500 1853/69 1856—63 dito Obligatien, dito Binnenl, dito Obligation dito Obl. Hope Co. '1798—1816 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 Obligs. a f 1000,— 1866 dito a 100,— 1860 Cert, bij Hope Co. 1840 Obligatiën-Leening '1867/69 dito 1859 Staatsleening '1864 Obl. in papier Mei en Nov. Febr.-Aug. dito in Zilver Jan. én Juli April Oct. Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Bew. Inschr. met Coupon Obl. Alg. Schuld '1865 dito Mei Nov. 1885 dito 1865 dito 1851 2</, pCt.i 571/4 3 08 4 j 90V, 3 87 2'/» - «l/s M3/1« 14 42'/» 100 92 rë'/s pCt. pCl, 00'/J8 59-/3 643/s 139 •l5>/8

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3