Buitenlandsch Overzicht. Binnenland. van den procureur-generaal, aangewend zijn, worden gebezigd, om verdachten van eene misdaad tot be kentenis te brengen, daar was het de plicht, van den minister geweest, dien commissaris tot ontslag voor te dragen en den procureur-generaal een ern stige berisping te geven, want de heer van Zinnicq- Bergmann zeide het te recht, dat de gebezigde mid delen middeneeuwsche middelen waren. Dit halen wij echter slechts als ter loops aan, dewijl het niet anders tot ons overzicht van de handelingen der Slaten-Generaal behoort, dan dat het euvel in de vergadering der Tweede Kamer is ter sprake gebracht en met een zwarte kool gebrand merkt. Wij voegen er alleen, om der humaniteitswille aan toe, dat waar de commissaris Beukman zich door zijn ijver tot zulke onwettige middelen liet vervoeren, hij, ondanks dien ijver, niet genoeg kan veroordeeld worden door de rechtbank der publieke opinie, even als het openlijke afkeuring verdient dat men in de resi dentie de gebroeders de Gijselaar liet vertrekken en niet dadelijk de meest spoedige handelingen in het werk stelde om ze op te sporen en te achterhalen. De Tweede Kamer heeft intusschen met ijver hare werkzaamheden voortgezet. De begrooting voor 1874 was j.l. Zaterdag gevorderd tot aan de uitgaven voor de Staatsspoorwegen uit het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken. Twee punten uit het debat en de beslissing daaromtrent verdienen vooral opmerking. liet eerste punt is de verhooging vau den post der jaarwedden van de ambtenaren der provinciale bureaux. De provinciale staten van Gelderland en Zeeland (de laatste vooral op aansporing van den heer Fran sen van de Putte uit Goes) hebben herhaaldelijk aangedrongen op verliooging der jaarwedden van die ambtenaren, maar het was tot hiertoe, evenals met de aanvrage der gemeente-secretarissen orn eene toelage uit 's rijks kas voor de werkzaamheden ten dienste des rijks, aan een doovemans-deur geklopt. Thans is echter een verhoogiug ten dienste der vermeerdering dier tractementen op de begrooting voor Binnen- laudsche Zaken gebracht. Het tweede punt geldt de afstemming van den post tot verbetering van het Hellegat. Dit vaarwater, onontbeerlijk voor de Maassteden, verkeert in ellen- digen toestand, doch de Tweede Kamer weigerde.de aangevraagde som, omdat men bezig is een nieuwen waterweg naar Zee te maken. Maar die waterweg- verkeert eveneens in zoodanigen toestand,, dat nog dezer dagen een ervaïcn loods als toekomst daarvan voorspelde dat er de koeien welhaast op zouden grazen. Zeer naïef, maar waar, wordt dan ook door een der E-otterdarasche bladen eene schets van het debat gegeven met de volgende woorden//De toegang tot ons huis verkeert in zulk een toestand, dat we er niet in- en niet uitkunnen. De huisbaas besluit aan den anderen kant een nieuwen ingang te maken en doet op grond daarvan niets om den ouden ingang te herstellen. Nu kunnen wij noch van den ouden, noch van den nieuwen gebruik maken, zeker niet Zonder groot nadeel en gevaar. Beklaag u daarover bij den huisbaas en hij scheept u bij herhaling af met het bericht dat hij sinds lang bezig is een nieuwen ingang te maken. Is het niet kluchtig tot al het wild is opgeruimd. Bij de klachten over weinig wild zou dat om eeu paar jaar te doen zijn en als dan het wild is uitgeroeid zal ook 't ras van stuoopers geen ration d'etre meer hebben. De verbetering van het Hellegat heeft geen genade kunnen vinden in de oogen der Tweede Kamer. De drie ton zijn niet toegestaan. Zoo zal dus de natuur haar eigen werk maar weer moeten te niet doen en een voor groote schepen bruikbare geul uitschuren. Daar men ook in den nieuwen Waterweg op moeder Natuur rekent, zal 't licht kunnen gebeuren dat een spoorweg BrouwershovenZevenbergenDuitschland direct nut zal opleveren en zelfs een dringende behoefte vervullen. Bij Kon. Besl. is aan den heer G. L. P. Neeteson op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ontvanger der dir. belastingen te IJzeudijke. Z. M. heeft pensioen verleend aan den heer A. W. Houpt, gewezen adjunct-commies ter griffie van Zeeland, ten bedrage vau f 588 'sjaars. Te Middelburg is overleden de heer Mr. E. J. Kiehl, leeraar aan de H. Burgerschool aldaar, vroeger hoogleeraar te Deventer. Den 28 Nov. is te Middelburg aanbesteed het driejarig onderhoud van het kanaal door Zuid-Beveland en van de rijks groote wegen in Zeeland aannemer le perc. H. Ilage te Bruinisse voor 8100, 2e perc. C. Bolier Cz. te Bruinisse voor 9847, 3e perc. G. Balier te Scherpenisse voor 4090 en 4e perc. J. v. Male Dz. te Breskens voor f 6148 's jaars. Blijkens het bestek voor de op 4 December a. s. te houden aanbesteding van het ophoogen van de lage gedeelten der wederzijdsche kanaaldijken nabij Middel burg, moeten die lage gedeelten onder het navolgend profil opgehoogd worden over te zamen 700 M., en aan beide einden in aansluiting worden gebracht met de onder normaal profil bestaande dijken, alskruins hoogte 5 M. -f- A. P., kruinsbreedte 2y2 op 1 en binnenbeloopen 1 op 1. Al de beloopen, kruinen en bermen, zoo in ophoo ging als ingraving, moeten ter dikte van 1 decimeter met door den aannemer te leveren teelaarde gedekt en vervolgens bezaaid worden met hooi- en klaver zaad, ieder voor de helft. De werken moeten binnen twee maanden na de goedkeuring der besteding geheel voltooid en opge leverd zijn. Het bedrag der begrooting is 4500. Te Oost-Souburg is in den nacht van 27 op 28 November brand ontstaan ten huize van C. Hubrechtse, in een aan de achterzijde van het woonhuis staand schuurtje, dat geheel vernield werd met wat er zich in bevond, materialen, brandstoffen, eenige kippen enz. De wind was echter gunstig, zoodat het woon huis gespaard bleef. De oorzaak is onbekend. Men verneemt dat het gebouwtje alléén verzekerd was, niet wat er in lag. De Eerste Kamer heeft de Indische begrooting afgedaan en is huiswaarts gekeerd, om hare werk zaamheden te hervatten als de staatsbegrooting in de andere Kamer de revue heeft gepasseerd. Met genoegen kunnen wij uit de beraadslagingen in de Eersle Kamer constateeren, dat de partijen begrepen, zicli in den tegenwoordigen toestand om de regeerir.g te moeten scharen. De heeren Hartsen en Kahusen betuigden liet openlijk, dat zij vóór de begrooting stemden om niet door een vijandig votum mede te werken tot verzwakking van liet gezag in Indië. Waarlijk, eene gevoelige les voor den heer Nierstrasz en andere leden der Tweede Kamer. Uilenspiegel stelt dan ook den Deiftschen afgevaardigde in ziju noininer voor, staande met gebalde vuisten voor het gebouw der Eerste Kamer, de woorden sprekende-, //als ik daar lid was geweest, er zouden andere noten gekraakt zijn 1" Wij voor ons keeren de woorden eenigszins om, en zeggen: //ongelukkig voor den nntionalen tijd, dat de heer Nierstrasz lid der Tweede Kamer is, en niet liever door daden voor Atchin zijne vaderlandsliefde toont, dan met woorden de regeering te bestrijden ZIEEIKZEE, 2 December 187 3. Zierikzee, 1 Dec. De N. ArnJi. Couranthet wetsvoorstel van den heer Grafcama c. s. nopens de jachtwet besprekende, zegt o. a. dat door de jacht vrij te laten 't aantal broodjagers en stroopers zeer zal toenemen en het wild zal uitgeroeid worden. Wij moeten hierbij opmerken dat die stroopers en brood jagers dan toch alleen maar zullen vermenigvuldigen Dank zij de versnelde middelen van gemeenschap is het nu mogelijk geworden dat versche oesters en mosselen, te Kruiningen op den len trein van den Staatsspoorweg geladen, nog dienzelfden avond te Amsterdam kunnen gebruikt worden. Men leest in 't Zondagsblad van Dordrecht Uit de Europeesche beurs, dat kolossaal papieren gebouw, komt thans veel ellende in de wereld en kleine, zelfs zeer kleine kapitalisten,- verkeeren in nood. De schade, ook in ons rijk geleden, is verbazend groot en wanneer men het cijfer daarvan hoort noe men, ook als eene zeer bescheidene berekening dat aangeeft, moet men, in weerwil van den val van enkele huizen, erkennen dat ons land zich goed houdt. Welke inspanning, welke offers dat eischt, zal men nooit te weten komen, maar wenschelijk is het dat de finantiëele les des tijds onthouden worde ten goede. Die hooge rente zoekt, speelt hoog spel met zijn, dikwerf klein kapitaal en eene slechte kaart maakt hem arm. Er is goed, maar er is nog meer verdacht papier en 't laatste is het verleidelijkste, omdat het veel belooft. Of de menschen, als de crisis doorleefd is, het dobbelen zullen laten, is niet waarschijnlijk. De groote winsten die op nieuw zullen beloofd worden, maken het geheugen zwak, maar een slecht geheugen is een fatsoenlijk ongemak Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de Courant van lieden geplaatste adver tentie der firma S. SACKS Co. in Hamburgwelke door hare prompte en reëele bediening tegenover hare geïntresseerden het volste vertrouwen in alle op zichten verdient. Yoor 't oogenblik kan men zeggen dat Frankrijk na de moeielijke dagen van de jongste Novembermaand weder zoo wat tot rust gaat komen. Men kan thans ook den toestand weder overzien. Mac-Mahon ge continueerd als president, zijn ministerie eveneens gecon tinueerd. Yoor zoover wij zien bestaat de eenige verandering die er sedert 1 November heeft plaats gehad daarin dat aan de partij die den 25 Mei de macht heeft veroverd op eenigszins meer wettige wijze het mandaat is verleend om vlijtig voort te gaan met den arbeid die er noodig is om 't Fransche volk weder goed koningsgezind te maken, een arbeid waar voor het tijdvak van Mei tot November gebleken is wat te kort te wezen. Nu heeft men zeven jaar voor zich en in zulk een langen tijd kan men nog al wat afdoen. De ultramontaansch-clericale regeeringspartij zal echter wel geen geduld hebben om zoo lang te wachten met een nieuwe poging. Het schijnt zelfs dat men reeds nu een zekeren haast bij 't werk aan den dag gaat leggen. Het eerste toch wat het ver nieuwde kabinet zal doen is reorganisatie der gemeente besturen. Het wetsontwerp dat daartoe strekken moet houdt in benoeming der maires door de prefecten in al de gemeenten beneden de 20000 zielen, en yooü gemeenten boven de 20000 zielen door den president der republiek, voor Lyon een speciale regeling u.l. een prefet-rnaire en dit alles tot zoolang dat dë consti- tutioneele wetten zullen vastgesteld zijn dus zoo wat ad-calendas graecas. Het doel van dit wetsvoorstel ligt voor de hand de maires moeten de gedienstige geesten zijn der regeering, men zal daarna ook wel klaar komen met de gemeenteraden, zooals men de departe mentale raden al lang onder den duim heeft door middel van de prefecten. Tegelijkertijd wordt het corps diplomatique geheel in royalistischen geest gewijzigd. De vervanging van den heer Fourton, die gezant in Italië is, moet reeds zijn vastgesteld. Zoo zal men voortgaan en liet schijnt dat men zich voorstelt een tweeden keer gelukkiger te zullen slagen, met de candidatuur van Chambord. Wij kunnen ons dan ook wel voorstellen dat deze, wel teleurgesteld uit Parijs is vertrokken maar toch niet wanhopig. Een oud liedje zegt11 remendra a Paques, a Paques ïl reviendra Wie weet wat er tegen dien tijd gebeurt Van de liberale partij en vooral van de volbloed republikeinen hebben we onder al deze moeielijkheden met genoegen gezien dat zij zoo bedaard en rustig zijn gebleven de invloed van den heer Thiers zal daaraan wel niet vreemd zijn geweest. Doch op den duur zal de liberale partij niet kunnen blijven stilzitten het zou dan te voorzien wezen dat de reactie, geheel ongestoord voortvverkende, het net om het volk zoo kunstig gespannen kreeg dat zij zelfs met een plebiscit zou kunnen voor den dag komen en kans, ja zekerheid van slagen zou hebben. Want er moet niet uit het oog verloren worden dat het volk in de provinciën, niet alleen overwegend in aantal is, maar ook individueel op zulk een laag standpunt van zelfstandigheid staat dat het bewerkt kan worden tot wat men wil. Alvorens af te stappen van de Fransche zaken raoeteu we nog spreken van de zienswijze van eenige bladen die in de thans tot stand gekomen wijziging van het ministerie de Broglie een wending zien van de legitieme naar de Orleanistische zijde. Wij voor ons zien hierin veel meer een verwonderlijke inconsequentie van die bladen, met name van de ühivers en het Journal des De'bats, daar 't nog zoo kort geleden is dat zij zoo luide den betreuvenswaavdigen en roeraloozen dood der Orleans-partij hebben verkondigd. Het nieuwe kabinet moge den schijn hebben van een verzoeuings-kabinet, er is ook niets dan deze schijn en wie zich daardoor zal laten bedotten zal later blijken. De -nederlaag der rechterzijde is werke lijk nog geen feit, al is ook koning Hendrik nog niet bij den eersten coup de theatre gekroond geworden. De commissie van dertigen is nog niet geheel vol tallig. Met genoegen worden er enkele uitstekende leden der liberale partij in opgemerkt, doch aangaande de definitieve verhouding der stemmen valt nog niets met zekerheid te zeggen. De moeielijkheden tusschen Spanje en de Amerikaan- sche Unie over de Virginius schijnen bij minnelijke schikking uit den weg geruimd te zullen worden. Het schip zal teruggegeven worden en daarna zal men langs diplomatieken weg de schadevergoeding aan de betrekkingen der ter doodgebrachte vrijbuiters regelen. Ook de nog niet gedoode personen van de equipage der Virginius zullen losgelaten worden. Ondertusschen moet het volk te Washington en te New-Orleans geenszins met dezen vreedzamen afloop tevreden zijn. Te Washington liep zelfs het gerucht dat de Virginius reeds in den grond geboord is en dus niet meer kan teruggegeven worden. Tc Madrid vreest men weder voor een nieuwe revolutie waardoor Castelar zou vallen om door Serrano

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2