Gemengde berichten. Burgerlijke Stand te Sierikaee. "~TDVER ïl¥ T I E H7~ Aan de Ingezetenen van Zierikzee! j. LAMAIERS. een blijk van wantrouwen zijn, wanneer men niet vooraf de verlenging der macht van den president vaststelde. Dat de president in dezen met een bood schap tusschenbeide gekomen is, beduidt, dat het besluit niet bloot door het kabinet, maar door het gouvernement in zijn geheel genomen is. De commissie is gisteren bijeengekomen om een besluit te nemen. De spanning is groot. Zoowel te Parijs als te Versailles en in de omstreken zijn de troepen gereed om op het eerste bevel uit te rukken. De uitslag der verkiezingen in de departementen Aube en Seine Inférieure is geweest de glansrijke ver kiezing der generaals Valazc en Saussier, de candidaten der republikeinen. Engeland. De Standard deelt in een buitengewoon blad het bericht mede, dat de Engelsche strijdkrachten te St. George d'Elraina geland zijn en na een levendig gevecht de Ashantijneu geslagen en vijf dorpen in de asch gelegd hebben. De Ashantijnen hadden terstond hun legerplaats opgebroken en waren afgetrokken. De Times zegt, sprekende over de zaak van den Virginiusdat, vermits er 16 Engelschen omgebracht zijn, het wel mogelijk is dat Engeland zich genoopt zal gevoelen, om hetzelfde besluit te nemen als Amerika, met geen ander doel, dan om de herhaling van der gelijke barbaarsche handelingen, die onze eeuw tot schande strekken, te beletten. Indien de onafhanke lijkheid van Cuba de bereiking van dat doel kan bevorderen, dan bestaat er voor Engeland geen reden, om haar niet te erkennen. Nadat er reeds een zeer belangrijke hoeveelheid materieel ingescheept en verzonden is naar de Goud kust, om bij den oorlog tegen de Ashantijnen te worden gebezigd, is thans, volgens de Times, van Sir Garnet Wolseley, den gouverneur, bericht ontvangen dat het aanleggen van een spoorweg onoverkomelijke bezwaren oplevert, zoodat besloten is de verdere toe zending te staken. Aan het examen voor jonge dames aan de universiteit te Cambridge is dit jaar door 220 leerlingen deel genomen; verleden jaar waren er 154. Toch bleek dat er op dit terrein nog veel te wenschen isin het Latijn en Grieksch was de uitslag bedroevend slechts ééne dame voldeed in 't Grieksch. liet Eransch, Duitsch en Italiaansch was in 't algemeen zeer be vredigend. Italië. De zitting van het parlement is Zaterdag door den koning geopend. In de troonrede wordt de natie er op gewezen, dat Rome de hoofdstad van het koninkrijk is kunnen worden, zonder dat de onafhankelijkheid des pausen in de uitoefening van zijn geestelijke macht eenigszins verminderd is. //Hoewel wij de godsdienstige gevoelens en de godsdienstige vrijheid volledig eerbie digen - zegt de troonrede - zullen wij niet gedoogen, dat inbreuk gemaakt wordt op de wetten en instellingen des lands." De troonrede doet vervolgens uitkomen, dat Italië in vriendschappelijke betrekking is met alle mogend- beden. Nu de oorzaak van de mededinging tussohen Oostenrijk en Italië is verdwenen, is de vriendschap tussohen die beide staten verzekerd. Italië en Duitsch- land zijn geconstitueerd op het beginsel van nationaliteit. De betrekkingen tussohen beide gouvernementen, die in overeenstemming zijn met de sympathie tussohen beide volken, zijn een waarborg voor het behoud des vredes. Ifcalie's wensch is, met alle natiën in goede verstandhouding te leven. De troonrede heeft een zeer gunstigen indruk gemaakt. Uit een goede bron wordt verzekerd dat de kardi nalen met een groote meerderheid besloten hebben den kardinaal Pecci, aartsbisschop van Perugia, als opvolger van den pans aan te wijzen. S p a n j e. Omtrent den strijd tusschen de republikeinen en Carlisten op 7 November blijkt, nu van beide zijden de uitvoerige berichten zijn iugekomen, dat het weder een gevecht zonder nut is geweest. Van eene over winning van een der partijen is geeu sprake. De zaak komt hierop neder, dat Moriones in den morgeu van den 7 met 22 bataljons, 22 kanonnen en 1000 paarden van los Arcos in de richting van Castella oprukte. De Carlisten, ongeveer 16,000 man sterk, vond hij in het bezit der dorpen Villamayor, Urbiola, Luquin en Barbarin, op de helling van den berg Jurra. Op 1000 el afstand werd het kanonvuur geopend en de Carlisten zagen zich weldra gedwongen de dorpen te ruimen en zich op de verschanste hoogten daarachter te stellen, maar zij werden ook van daar verdreven door de infanterie. Den heftigsten strijd kostte de inneming van het zeer versterkte Baibarin, waaruit Primo cie Rivera de Carlisten onder Radica verdrijven moest. De republikeinsche troepen overnachtten in de genomen dorpen en bleven daar den volgenden dag. toen er nog een gevecht van weinig beteekenis geleverd werd. In den morgen van den 9 trokken zij zich echter uit die stelling terug, wegens gebrek aan het allernoodigste, daar de dorpen volkomen uitgeplunderd waren en zij toch reeds liet beoogde doel hadden be reikt. Op hun aftocht trachtten de Carlisten hen te verontrusten, maar zij bleven steeds op goeden afstand. De regeeringstroepen zijn dus weder naar hunne vroegere positie bij los Arcos teruggekeerd, en de Carlisten kunnen weder beschikken over Urbiola en de andere dorpen, zoodat de zaken weder juist staan, gelijk voor den morgen van den 7. Tot deze nuttelooze gebeur tenis bepaalt zich de //groote" overwinning, waarop beide partijen zich hebben beroemd. Amerika. Het Spaansche gouvernement schijnt nog niet door drongen van het besef welke ernstige gevolgen het conflict nopens den Virginius na zich zou kunnen sleepen. Althans volgens de Correspondencia heeft de regeering alleen last gegeven de executie der gevangen geno men personen te schorsen, doch niet om de vervolging te stakenDiario Kspanol spreekt daarentegen het verspreide gerucht tegen alsof de regeering voornemens zou zijn den Spaauschen gezant te Washington terug te roepen. Volgens berichten uit Havana was een samenzwering ontdekt, welke ten doel had de ontscheping der man schappen en wapenen van den Virginius te bevorderen. Te dier zake hadden vele inhechtenisnemingen plaats gehad. Uit de bijzonderheden omtrent de executie van den kapitein en de bemanning der Virginius blijkt, dat zij zijn ter dood gebracht iu weerwil der protesten van de Engelsche en Amerikaausche consuls en andere builenlandsche autoriteiten. De Amerikaansche consul werd op alles behalve beleeefde wijze bedreigd met intrekking van zijn exequatur. Men verzekert, dat onder de ter dood gebrachte personen 16 Engelschen zijn. De monitors Ajax, Marhattan en Canandaigua liggen gereed om naar Cuba te vertrekken. President Grant heeft besloten de definitieve be slissing in de kwestie, betreffende de Virginius, aan het congres over te laten. Er heerscht een algemeene verontwaardiging. In een hier gehouden meeting is een resolutie aangenomeu, strekkende om op het onverwijld nemen van krachtige maatregelen aan te dringen. Berichten uit Santiago" van 12 dezer wederspreken de vroeger medegedeelde tijding, dat den 10 dezer nog 57 gevangenen van den Virginius gefusilleerd zouden zijn. Zwijndrecht, 18 Nov 1873 Mijnheer cle Redacteur. Wees zoo goed en neem dit eens in uw door mij hoog geacht blad op Drie burgerdochters te Zwijndrecht worden aangeraden Zondags avonds niet meer eenzame wegen te bezoeken, vooral met geen jongens waaronder vreemden zijn; want Den een die weet van mets De anderen weten 't wel Zij raken zonder het te weten Alle drie uit den tel. Hij hierdoor zeer door zoudende verpligten ben ik Uw Vriend T. LOS. Getrouw actn ons eenmaal aangenomen beginsel, der gelijke hatelijkheden, wanneer zij ons worden toegezonden, in zijn geheel over te nemen met vermelding van den naam des inzenders, zoo geven wij ook thans hieraan weder gevolg, 't Zal ons echter aangenaam zijn er van verschoond te blijven, aangezien wij niet voorneme?is zijn de Zierikzeesche Courant te verlagen tot een schendblad. Red. Een ambtenaar fopte onlangs zijn wederhelft op een zeer aardige manier. Een halve lekkerbek zijnde en niet bij zonder in zijn schik met de dageJijksche diners, die zijn vrouwtje schafte, besloot hij toch eens" een goede tafel te hebben. Hij zond van zijn bureau haar een briefje, waarin hij meldde «dat een oud vriend van haar dien middag een gast zou wezen." Zoodra zijn vrouw dit bericht gelezen had, moest alles aan het werk, om een lekker maal te bereiden. De dame trok haar statiekleed aan, alles was proper en netjes in huis, de tafel uitmuntend voorzien. Men hoorde een zacht geklop, en vol gespannen verwachting opende zij de deur. Daar stond haar man, met een goedig lachje op zijn gelaat, »wel beste," vroeg ze, »waar is die heer nu?" »Liefste schat," was het antwoord, »hier hebt je hem." »Je schreef dat er een oude en trouwe vriend van me zou komen dineeren?" »En ben ik dan," hervatte de man op geruimd, «geen oude en trouwe vriend van je «Is er dan niemand buiten u, dat is toch waarachtig te gek!" bromde de vrouw geërgerd. Haar man lachte dat hij schudde; zijn wederhelft scheen eerst hevig op hem te willen uitvaren, maar het liep met een sisser af, en ze aten gretig en lekker, voor het eerst sedert langen tijd te zamen. Eenige dagen nadat de Jong, een der verdachten van den moord aan de Bocht van Guinea, was losgelaten, werd hem door den burgemeester der hofstad het aanbod gedaan, te trachten hem geld. te bezorgen, teneinde zich naar Amerika te begeven. Op dit voorstel gaf de Jong ten antwoord «ik dank u hartelijk, heer burgemeester, maar ik blijf; want ging ik, dan zou men zeggen dat ik mij verwijderde met liet gestolen geld." Alle geruchten nopens liet ont dekken van nieuwe aanwijzingen (ook dat hetwelk laalste- door de Meppeler Ct. in de wereld is gebracht) zijn onjuist. Het rechtelijk onderzoek dezer gruweldaad wordt nog immer door dezelfde duisternis als van dien vreeselijken December- nacht, waarin zij werd gepleegd, beheerscht. KLex*l£- en ^clioolnie\i.ws. Beroepen bij de Herv. Gem. te Bruinisse ds. J. E. W. Troostenburg te Benschop (prov. Utrecht). Van 14 tot en met 21 November. Geboren: Eene dochter van A. v. d. Berge en E. Ilogerheijde. Eene dochter van E. Houtkamp en J. Uil. Een zoon van P. van 't Noordencle en J. Nestelaar. Een zoon vau J. Enzlin en J. W. Augustijn. Eene dochter van C. D. Blok en J. Trouw. Eene dochter van C. Vermeide en W. de Voogt. Een zoon van D. Bos en M. Leeuwe. Gehuwd: H. Slotemaker, wednr. van J. Turelure en J. W. Trieselaar, jd. Overleden: L. C. Nardten, oud 46 j., man van C. Gerritsen. J. van Splunter, oud 47 j., man van C. Dorst. C. Corsmit, oud 72 j., mail van E. Houbaer. De ondergeteekenden door de Hoofd-Commissie voor liet door ZeelanTs Ingezetenen aan Z. M. den Koning aan te lieden aandenken bij de gedachtenis viering Zijner 25jarige regeering, uitgenoodigd zich als plaatselijke Commissie te Ziezikzee te belasten met de inzameling der daarvoor bestemde bijdragen voorzooveel die Gemeente betreft, brengen ter kennis van hunne mede-ingezetenen, dat de daartoe strekkende lijsten van deelneming linn dezer dagen zullen worden aangeboden. Met verwijzing naar de ook in deze Gemeente op verschillende plaatsen aangeplakte oproeping aan de Zeeuwen meenen de ondergeteekenden vooral daarop te mogen en te moeten wijzen, dat het Zijner Maje steit onzen Koning aan te bieden aandenken, vooral daaraan zijne waarde zal ontleenendat de Album of Naamlijst veen de bijdragers, ivelke dat aandenken zal vergezellen, door de vermelding van een groot, ja zoo groot mogelijk aantal namen, de meest welsprekende getuigenis gevedat de Zeeuwen in het algemeen en daaronder ook de ingezetenen van Zierikzee, een hart hebben, dat nog warm klopt voor den afstammeling van het Doorluchte Vorstenhuis van Oranje NassauKoning WILLEM III, onder Wiens bijna 25jarige regeering ook ons goede Zeeland op vele en velerlei zegeningen, met dankzegging aan God, mag roemen. Ten einde de gelegenheid tol deelname dan ook schier voor ieder te openen om van zijne ingenomen heid met bovenstaand doel te doen blijken, is de hoogste bijdrage op f XO-- en de laagste op niet hooger dan f 0,35 gesteld. De ondergeteekenden vertrouwen dan ook, dat hun beroep tot medewerking van de zijde hunner mede ingezetenen van Zierikzee door eene t a 1 r ij k e deel name zal bekroond worden 1 Ten einde de behandeling en afdoening dezer zaak, zooveel mogelijk te vergemakkelijken en te bespoedigen, zijn de ondergeteekenden zoo vrij, om den inschrijvers beleefdelijk te verzoeken, om hunne inschrijvingssom terstond bij het teekenen op de hun aan te bieden lijst te willen betalen en van die betaling alsdan ach ter hun naam met het woord „betaald" melding te maken in de kolom van aanmerkingen. Zierikzee, 18 November 1873. De plaatselijke Commissie, Air. B. C. CAU, Voorzitter. Jhr. J. L. DE JONGE, Secr.-Penningm. Mr. J. A'IOOLENBÜRGH. Jhr. W. VAN CITTERS. Jhr. Mr. G. L. SCHORER. L. DEN BROEDER. J. W. B. VAN NIEUWLAND. Jb. OCHTMAN Johsz. E. J. VAN DE VEN.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 5