NAAIMACHINES Gemengde berichten. Zeetijding van Zierikzee. ADVERTENTIES Sociëteit Ons Genoegen" IVINTER-SAISOEN. Heeren-Eleedingstukken, J. DE GRAAF Cz. LAZARO DE VEEHOEDER MISDAAD EN WRAAK. in de nieuwste soorten, J. DE GRAAF Cz. zijn persoonlijke verantwoordelijkheid was betrokken, de beklaagde tot drie maanden gevangenisstraf en in de proces-kosten werd veroordeeld. De bedoeling van de kabinetswijziging in JPiruii- sei) is zeer duidelijk te zien, en bovendien in de openingsrede van den heer Camphaus nog helder uiteengezet. De regeering thans verzekerd van de sympathie en den steun der natie in haar politiek tegenover de Jesuïten, en getergd door het pauselijk schrijven, zal met kracht de eens opgevatte taak voort zetten en de onafhankelijkheid van den staat tegen over de kerk voor goed grondvesten. In OostenrljIs: houdt men zich thans bezig met de nieuwe leeningen. Wij zeggen leeninge», want nu de Cis-Leitaansche operatie schijnt te zullen ge lukken komt ook Trans-Leitan ia om een kleinigheidje. Wanneer zal in Oostenrijk eens de dag aanbreken dat niet de geldkwestie de eerste en dringendste is Italië gaat rustig voort op den liberalen weg niemand die 't met het lot van Italië wel meent, be klaagt zich dat de macht der Jesuïten in het bijzonder en der clericalen in 't algemeen al meer en meer wordt afgebroken. Italië treft het ook op dit oogenblik niet ongelukkig. De crisis in Drankrijk valt geheel in het voordeel der liberale politiek van Italië uit; daardoor heeft Victor Emmanuel den band van vriendschap met Duitschland nauwer toegehaald gezien en bovendien nog een nieuwen vriend verworven, al is 't ook een vriend tel quel, nl. Oostenrijk. Van Spanje valt niets belangrijks te zeggen, dan dat de sluier die daar over de gebeurtenissen van den dag hangt, ook met den dag dichter wordt. Wij staan nu voor 't dilemna dat op de zelfde plaats en deuzelfden dag de Republikeinen en de Carlisten beiden een beduidende overwinning behaald hebben en wonderlijk genoeg van beide zijden wéét men een schijn van waarheid aan zijn beweren bij te zetten. De toekomstige geschiedschrijver van Spanje zal een zeer ondankbaar en splinterig werk te verrichten hebben. Het conflict van Spanje met de Vereenigde Staten is nog niet uit de wereld. De telegraaf is traag ge weest, zoodat het bevel tot schorsing der executie van 57 der nog overige gevangenen van de Virginius al weder te laat op Cuba is aangekomen. De vrijbuiters waren juist naar de andere wereld gezonden toen de depêche aankwam. Te Washington is men naar het schijnt zeer verbolgener is bevel gegeven tot het vertrek van een eskader naar Cuba. In de nijvere wereld van Noord-Amerika is het thans ook alles behalve richting. De tijd der heer schappij van de arbeiders schijnt voor 't oogenblik uit. Tegenover den eight-ours lond hebben de fabrikanten nu het stelsel in werking gebracht van sluiting der fa brieken en vermindering der werkuren tot op de helft. Men heeft de oorzaak hiervan toegeschreven aan de de zoogenoemde overproductie. Wij meenen dat dit minder juist is en zien er alleen in de natuurlijke reactie van het onverstandig drijven der arbeiders. Deze hebben den natuurlijken en redelijken weg ver laten en zijn tot uitersten overgeslagenthans is het de beurt aan de fabrikanten om in de zelfde fout te vervallen. Ingezonden. Stukken. Nu de vreeselijke Cholera-ziekte zich in de stad heeft geopenbaard wilde ik wel eens op vier punten de aan dacht vestingen in het belang der publieke gezondheid. 1°. Het aantal mesthoopen en verzamelingen van meststoffen afval en vuilnis binnen de kom dezer ge meente in legio. Men vindt ze op kleine plaatsjes achter de armelijkste krotten van huisjes, waar ze vaak de geheele ruimte innemen van het weinigje lucht dat achter zulke huisjes is, zij liggen rond en op welput en regenbak. Ik weet dat die verzamelingen van vuil een soort van spaarpotten zijn voor die menschen, doch ze zijn tegelijk de middelen om allerlei schadelijke uitwasemingen binnen de woningen te doen dringen, den grond te doortrekken met faecale stoffen en zoo het water te verontreinigen. De welputten nemen alles op en al zou dit ook niet zoo gevaarlijk zijn omdat er weinig welwater gebruikt wordt, vele regenbakken zijn niet behoorlijk dicht en kunnen dus ook veront reinigd worden. 2°. Zelden of nooit kom ik de stad door of ik zie dat men hier of daar bezig is met de genoemde mest hoopen met manden door de huizen heen naar de straat te dragen; hier wordt de* mest dan op de kleine steenen en de stoepen opgehoopt, daardoor tijdelijk de goot verstopt en later, wel eens 's anderendaags, ziet men den boel op wagens laden en vervoeren, waarna alles zoo wat wordt afgespoeld voor zoover het niet is mede gedragen aan de voeten der voorbijgangers. 3°. Buiten de Zuid-Havenpoort ligt een uitgestrekte mestvaalt, of liever een mestpoel, die van alles bevat en soms een ondragelijken stank verspreidt; buiten de West-poort en buiten de Zuidwelle-poort vindt men ook zulke mest- en vuilnis-verzamelingen. Zijn dit .sfods-mestputten Ik kan het niet gelooven 4°. Er staan binnen de stad nog een groot getal sekreten op de vroonen, zonder zoo ingericht te zijn dat er geen stinkende uitwasemingen binnen de wo ningen kunnen dringen. Door het plaatsen van sekreten op de vroonen komt er in dezen wat daar niet in moest komen en ventileeren de vroouen nog daaren boven in de woningen uit. ZiEitiKZEE17 Nov. '73 Een Fitter. Een anecdote omtrent wijlen koning Johann van Saksen, vinden wij in de N. Stett. Zeitung. Deze vorst had de ge woonte van tijd tot tijd verschillende openbare instellingen te bezoeken, zooals scholen, rechtzalen en bureelen van den openbaren dienst. Op zekeren dag verscheen hij aan het telegraafkantoor van een klein station. De ambtenaar, die hem herkende, had juist nog den tijd om aan een ambt genoot in een nabijgelegen stad te seinen»De koning zoo even aangekomen om te inspeeteeren." Z. M. trad inderdaad binnen en vroeg inlchtingen over het aantal dépêches, de ontvangsten enz. toen juist een telegram aankwam. De ambtenaar kijkt bij het lezen eenigszins verlegen en ant woordt op de vraag des Konings, wat er wel instond, dat hij den inhoud niet mocht mededeelen. Z. M. drong echter er op aan en vernam toen, dat op de geseinde aankondiging van 's konings bezoek het volgende antwoord was gezonden »De koning steekt ook overal zijn neus in." Naar de De Ned. hid. verneemt, heeft de Nederlandsche handel maatschappij haar trophée, welke op de Weener-tentoon- stelling heeft geprijktten geschenke afgestaan aan Bn. Schwarz, ten behoeve van het Athenaeum te Weenen. »Als een bewijshoe spoedig men bericht uit Indië kan hebben, diene, dat jl. Maandag morgen van Amsterdam naar Penang nabij Atchin werd getelegrafeerd, waarop reeds Dinsdag middag om één uur antwoord was." Zondag namiddag is het 13 jarig zoontje van den watermolenaar J. v. H. te Zwammerdam door een der wieken van den molen getroffen, met het treurig gevolg dat het hoofd van het kind geheel verbrijzeld werd en dit op de plaats dood bleef. In het vorige jaar ontvielen dien molenaar in den tijd van zes weken vijf kinderen door de pokziekte en kort te voren vond een zijner kinderen den dood in het water. Van zijne 11 kinderen heeft de man nu slechts één knaapje over. Dat men in dezen tijd niet voorzichtig genoeg kan zijn met het gebruik van geneesmiddelen, waarvan men de kracht niet kent, leert een voorval dat deze week te G. heeft plaats gehad. Eene vrouw gevoelt zich ongesteld ten gevolge van kramp in den buik. De man, terstond het ergste vreezendewendt zich dadelijk tot een buurman om raad. Deze is in het bezit van geest van Salmoniak, en nu raadt hij aan, hiervan een paar droppels, met water vermengd, te ge bruiken, totdat de geneesheer komt. In plaats echter van een paar droppels wordt eene te groote hoeveelheid toegediend, waarvan het gevolg is dat de vrouw onder hevige smarten korten tijd daarna overlijdt. In Nieuw-York had, gelijk men onlangs mededeelde, een muis een bedrag van 200 dollers aan Greenbacks (het bekende groengekleurde munt- papier) opgepeuzeld. Men vond den volgende morgen nog snippers over den grond verspreid, maar in een hoek lag het vratige diertje dood. Het was door den groenen druk inkt vergiftigd. De man wien dit geval overkomen is, be veelt nu iedereen, die last van muizen heeft, Greenbacks aan als het beste middel om ze te dooden. De deken der wissei-agenten te Lyon, de heer Page, heeft de vlucht ge nomen, een aanzienlijk deficit achterlatende. Een bevel tot inhechtenisneming is uitgevaardigd. Op het congres van ijzer- en staalfabrikanten, te Luik gehouden, gaf o. a. de heer Julien Derty een overzicht van het ontstaan en den vooruitgang van de ijzer-industrie in Belgie. Door de on langs gedane, nog niet gepubliceerde, archeologische ont dekkingen schijnt bewezen te worden, dat ten tijde van de eerste komst der Romeinen reeds ijzer in Belgie voortgebracht werd, ofschoon dit metaal en het gebruik er van toenmaal sin Brittannie nog onbekend waren. KLerli- en Schoolnieuws. Beroepen bij de Evang. Luth. Gem. alhier met algemeene stemmen ds. K. A. Gonlag te Harlingen. Beroepen te Heinkenszand de cand. C. L. Quéré bij de Chr. Ger. Gem. te Brouwershaven ds. D. Klin- kert te Rotterdam; te Stellendam ds. I-V. A. van der Linden te Goudswaardte Oudelande ds. J. Schutte- vaer te Hornhuizen en Kloosterburen. Bedankt voor Waarder c. a. door ds. J. Kromsigt te Cortgene voor Cats door den cand. J. H. Beekman voor Axel door ds. D. IT. Teljir te ITellevoetsluis voor Krabbendijke door ds. J. van 't Hooft te Nisse voor Oud-Loosdrecht door ds. J. A. de Vlieger te Oosterland. Door de Synode der Ned. Herv. Gem. is verworpen het voorstel der Synodale commissie om van de Synode het initiatief te doen uitgaan van de oprichting van een onderling pensioenfonds voor predikanten, aangezien de Synode van oordeel is dat dergelijk fonds een ge heel particuliere zaak is die buiten de bemoeiing der Synode behoort te blijven verder is besloten andermaal de Synodale commissie advies te vragen over de kwestie wat als nu door de gemeenten en door de predikanten zelf zal kunnen gedaan worden tot verbetering der predikants-tractementen. Benoemd tot leeraar in de Oude Talen aan de H. Burgerschool te Hoorn de heer IT. Moll, doctorandus in de letteren alhier. R echtzaken. De Arrondissements-Rechtbank te Zierikzee, recht doende in correctioneele zaken, heeft den 9en October 1873 de navolgende vonnissen gewezen 1. a. A. P., oud 69 jaren, schipper, b. A. van der H., oud 41 jaren, schippersknecht, c. "W. V., oud 51 jaren, schippersknecht en d. J. H., oud 47 jaren, arbeider, allen geboren en wonende te Zierikzee, zijn ter zake van het moedwillig toebrengen van stooten en kwetsuren aan iemand veroordeeld de eerste en tweede ieder in f 25 boete, bij wanbetaling binnen twee maanden, na aanmaning, volgens de wet, te vervangeu door vier dagen gevangenisstraf, en de derde en vierde elk tot acht dagen gevangenisstraf. 2. L. V., oud 40 jaren, arbeider, geboren en wonende te Zierikzee, is wegens diefstal van oogst op den akker ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van èêne maand in eenzame opsluiting. 3. P. van den O., oud 40 jaren, arbeider geboren en wonende te Bruinisse is ter zake van eenvoudigen diefstal veroordeeld tot zes dagen gevangenisstraf. 4. J. Q., koewachter te Tholen is wegens diefstal met inklimming op eene plaats, die niet als bewoond huis wordt aangemerkt of daarmede gelijkgesteldmet oordeel des onderscheids gepleegd, bij verstek veroordeeld tot zes dagen gevangenisstraf. 5. Ja. van D., oud 66 jaren, huisvrouw van A. van Z., zonder beroep, geboren en wonende te Zierdczee, is wegens laster, door iemand op eene openbare plaats daden te-laste te leggen, die, ingeval zij plaats hadden, dengenen tegen wien zij geduid zijn aan de verachting en den haat der burgeren bloot zouden stellen, veroordeeld tot vijftien dagen genisstraf in eenzame opsluiting te ondergaan en in eene geldboete van f 25 bij wanbetaling, na aanmaning, ingevolge de wet te vervangen door twee dagen gevangenisstraf, ins gelijks in eenzame opsluiting te ondergaan en tot betaling aan de beleedigde partij van f 40 schadevergoeding, de kos ten der voeging daaronder begrepen, met bepaling dat het vonnis ten koste der veroordeelde openbaar zal worden aangeplakt bij één exemplaar, aan het Gerechtsgebouw te Zierikzee. 6. M. M., oud 28 jaren, koperslagersknecht, geboren te Bergen-op-Zoom, wonende te Zierikzee, is ter zake van hoon door iemand op eene openbare plaats smaad- of scheldwoorden toe te voegen, die geene bepaalde en omschrevene daad, maar eene aangeduide ondeugd behelzen, veroordeeld tot eene geldboete van 8, te vervangen bij wanbetaling binnen twee maanden na aanmaning door twee dagen gevangenisstraf. 7. M. A., oud 32 jaren, aannemer, geboren en wonende te Brouwershaven is ter zake van le. het in het openbaar iemand toevoegen van smaad- en scheldwoorden, die geene telastlegging van eene bepaalde en omschrevene daad, maar van eene aangeduide ondeugd behelzen en 2e. beleediging met woorden een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening aangedaan, veroordeeld tot twee geldboeten elk ad f 8, elke boete, bij wanbetaling, na aanmaning binnen twee maandente vervangen door twee dagen gevangenisstraf. Voorts werden allen veroordeeld in de kosten van het geding terwijl ten opzichte van de onder 13 genoemden, verzachtende omstandigheden werden aangenomen. BINNENGEKOMEN: 14 Nov. 1873, Magna Charta, Carl Buien, Dantzig, Dordrecht. BALLOTAGE DONDERDAG 20 NOVEMBER e.Ic. 's avonds 8 uur. VERNIEUWDE SORTEER I'M, VAN tot laag- gestelde prijzen. De Boekhandelaar H. LAKENMAN te Zierikzee heeft uitgegeven en alom verkrijgbaar gesteld TOONEELSPEL IN 3 BEDRIJVEN en EEN VOORSPEL, voor Eederijkers bewerkt door JP. REULAND. PEIJS 65 Cts. ONTVANG-EN, 2 jaren guarantie, onderricht gratis.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3