Buitenlandsch. Overzicht. voor, zoo menigvuldig, dat het wel eens moeie- lijk is de echte oprechtheid vau de voorgewende te onderscheiden. Dat ze zooveel voorkomt wordt vast veroorzaakt door wat al te groote voorzichtigheid en listigheid bij de duiven- oprechtheid te voegen. Zij wordt in practijk gebracht in den dagelij ksehen omgang, in den handel, in de kerk, in de politiek, men ziet ze zelfs zwart op wit staan op de inschrijviugs- biljetten voor den hoofdelijken omslag. In dit laatste geval komt zij schadelijk uit vooi de naleven, die oprecht genoeg zijn hun biljet overeenkomstig de waarheid in te vullen. En in 't algemeen mag men wel zeggen dat de oprechtheid, in welken vorm ook beoefend, in oiize maatschappj eer schadelijk dan voor- doelig is voor haar beoefenaar. Wie slim genoeg is kan van alle soorten van oprechte menseben profiteeren. Zullen we daarom voorzichtigheidshalve maar liever niet oprecht zijn Geenszinswant wat goed is moet toch goed blijven, al valt bet niet altoos licht in de practijk. S TATEN-GENERAAL. Na een vrij langdurig ki b b el pa v tij tj e heeft de Tweede Kamer de Indische begrooting aangenomen en ondanks de tegenstribbelingeu van enkelen hare goedkeuring' geschonken aan de maatregelen door den minister van koloniën voorgesteld. Het kost tegenwoordig moeite om de houding der Tweede Kamer te begrijpen. Immers na de bovenvermelde goedkeuring, zou men niet ver wachten, dat onmiddellijk een votum van wantrouwen zou worden uitgesproken. En toch is dit zoo. Het voorloopig verslag der Kamer over het hoofdstuk koloniën der staatsbegrooting bevat zoovele betuigingen van leedwezen over het regeeringsbeleid van den lieer Kransen van de Putte-, ingekleed in zulke scherpe bewoordingen, dat men verbaasd moet zijn over de hardiesse, maar meer nog over de inconsequentie der rapporteurs. Wij zullen wel niet behoeven te zeggen dat Atcliin weer de hoofdrol speelt, en dat al de bekende grieven van vroeger weder worden opgerakeld, zonderling genoeg met de erkenning ten slotte, dat men eigenlijk van de zaak niets weet. De indruk, dien bet verslag maakt, kan niét anders dan pijnlijk zijn. Terwijl onze troepen daar ginds hun leven wagen voor de eer van het vaderland, en mogelijk reeds in het vuur zijn, wordt hier in den boezem der volksvertegenwoordiging diezelfde strijd gebruikt als een wapen van oppositie tegen de regeering. De discussie over het hoofdstuk koloniën belooft dan ook weder een warm, maar helaas tevens een vervelend en tijdroovend debat te zijn. Evenwel is het mogelijk, dat vóór den aanvang der beraadslagingen er reeds berichten uit Indië zijn en in dat geval zou aan de discussie eene geheel andere wending gegeven worden dan men verwacht. De Eerste Kamer komt lieden (Dinsdag) bijeen eu zal dan de Indische begrooting in behandeling nemen. Binnenland. Z I EIII IC Z E E18 November 1 8 7 3. ZierÏkzee, 15 Nov. Heden is hier een geval van Cholera Asiatica voorgekomen. De lijder, die gisteren was thuis gekomen van een reis naar Gouda, is na zes uren bezweken. naamlooze verwarring, /lat eindelooze gekibbel en getwist' dat verketteren en verdoemen onder allen die zich zijn na volgers noemen. »Daar zijn er ook die hem tot een God gemaakt hebben en die nu meenen dat liet voor hen persoonlijk en voor de menschen in 't algemeen van eenig belang is of er een God meer of minder is in de wereld zonder dat zij er een oogen- blik aan denken dat vermeerdering van het aantal goden voor de menschen slechts vermeerdering van moeite en zorg, voor de goden vermindering van aanzien moet wezen. «Hoe zonderling, dat zoo weinigen iets van hem en zijn beginsel hebben gevat. Zij werden een God rijker en zij verbrandden elkander terwijl zij nochtans van een liefderijk God spraken. Zij sponnen een geheel systeem van verzoening en zij bleven vol haat onder elkander en vervloekten en verdoemden elkander in de plechtigste vormen. »floc dat gekomen is? Ik heb het u reeds gezegd, omdat men het ééuige beginsel: liefde als een gevolg van het ge voel van gelijkheid, niet heeft gevat. De Joden wilden huil oud-joodsche ideën behouden en toch zich christenen noemende dualisten wilden dualist blijven en noehtans zich christenen noemen; de Latijnsche en Grieksche pantheïsten wilden hun pantheïsme niet verlaten en toch zich christenen noemen; de Germaansche en Noordsche heidenen zijn heidenen gebleven en zich alleen christenen gaan noemen. Te Turken hebben een moskee gebouwd op de puinen van den tempel van Jeruzalemwelnu erger nog, alle vari ation van heidenen hebben hun tempels laten staan en gemeend genoeg gedaan te hebben als zij die met christe lijke verf overdekten. Ook zijn gevallen van roodvonk in de gemeente voorgekomen en is een kind aan die ziekte overleden. Zierikzee, 15 Nov. Gisteren is te Middelburg' aanbesteed het herstel en onderhoud der zeeweringen enz. te Veere, gedurende de jaren 187476, en aannemer geworden van dit werk de lieer L. v. d. Ploeg Jz. alhier, voor 4798 per jaar. Zierikzee, 17 November. Zaterdagavond overleed alhier in den ouderdom van 46 jaren, de heer L. 0. Nardten, lid van de firma Nardten, Luckerhoff en Co., machine-fabrikanten alhier. De gemeente verliest in den heer Nardten een kundig en werkzaam industrieel, velen derven in hem een hartelijken vriend en zijne weduwe en vijf jonge kinderen betreuren in hem een liefhebbend en zorgvol echtgenoot en vader. Zierikzee, 17 Nov. Met ingenomenheid vermelden wij dat zich thans alhier de Commissie heeft gevormd tot het inzamelen van bijdragen der Nederlandsche jeugd om daaruit aan Z. M. den koning op het aan staande zilveren feest een nationaal kindergeschenk aan te bieden. In overeenstemming met de aan alle hoofdonderwijzers gezonden circulaire wekken wij allen op om tot het welslagen der pogingen van de hoofd commissie mede te werken. De geringste bijdrage is welkom, 't penniukske des armen zoowel als de milde gift van den rijke. De Commissie voor het tweede schooldistrict van Zeeland bestaat uit de heeren H. J. Bastraeijer, hoofd oud er w. aan de burgerschool voor jongens P. A. Exel, hoofdonderw. aan de bijzondere school L. Karreman en J. Kensen, hoofdonderw. aan de tusschenscholen en J. Th. Oosterman, hoofdonderw. aan de armenschool, allen alhier. Gaarne vermelden wij dat door eenige slagers alhier de prijs van het rundvleesch met 10 cents per kilo is verlaagd. Zierikzee. Gedurende de jongste stormen waardoor inzonderheid den 9 November jl. zooveel schepen voor den mond der Wester-Schelde in, groot gevaar hebben verkeerd, is ook krachtdadige hulp verleend door onzen wakkeren stadgenoot kapitein Bowbyes van de reddings- kotter Willem van Houten. Het mocht hem gelukken reeds assistentie te verleenen en eenige schepen binnen te geleiden nog vóór de-stoomboot-en er bij waren. Brouwershaven, 14 Nov. Heden is alhier aange bracht een gedeelte der lading eikenhout, afkomstig van het den 11 dezer op het Nieuwe Zand gestrande Noord-Duitsche schoenerschip //Ernst." Van kapt. Krause, die toen liet schip niet wilde verlaten, heeft men sedert niets raeei' vernomen. liet schip loopt met hoogwater onder. Men hoopt evenwel bij gunstig weder ineer lading te bergen. De loop der zaken in k gaat thans vrij regelmatig voort. Van dag tot dag blijkt het echec der ulfcrainontanen zeer beslissend te zijn geweest. Zooals men voorzag, is in de commissie van vijftienen de meerderheid aan de republikeinen ten deel gevallen. Haar ontwerp van de verlenging van het mandaat van Mac-Mahon strekt om den maarschalk voor vijf jaren te prorogeeren, te rekenen van den dag af dat de constitutioneele wetten zullen zijn aangenomen; verder om door de vergadering binnen drie dagen een commissie van dertigen te »Hierin is ook de oorzaak te zoeken van de vernedering en miskenning der vrouw door al de volken die zich christe nen zijn gaan noemen. Maar ergelijk is het dat men zelfs zoo ver gegaan is van cfie vernedering en miskenning te durven zoeken in de leer en het leven van onzen grooten profeet. j»In de oud-joodsclie en over 't algemeen in de Oostersche opvatting was de vrouw een wezen van ondergeschikten ranggeschapen alleen tot vermaak van den nlan en tot onderhouding van het mensehengeslacht. Welverre nu van die dwaling weg te werpen hebben bijna alle christen volken haar in stand gehouden en haar met brutale dom heid gaan leeren als een goddelijke waarheid. Zij hebben de vrouw gemaakt tot een slavin en tot een prostituee. »Bij de oude Germanen was de vrouw de slavin van den man. Men ziet onder al de volken van den Germaanschen stam dat zij 'tnogaltoos is; de Duitsche, Engelsche, Ne derlandsche christen ziet er weinig in zijn vrouw te slaan en te mishandelen, haar te doen deelen in zijn arbeid als een bijloopster, haar te doen leven in de schaduw en op den afval van zijn persoonlijk genot. »Nu komt het wel niet altoos tot zulke uitersten maar de geringschatting der vrouw, haar achterstelling bij den man is toch een erkend feit onder alle christen volken, zoowel als onder de heidenen. »Zelfs in de kerk, die mep nog al met het koninkrijk der hemelen wil vergelijken, staat de vrouw achter bij den man. Zij telt mede als »ziel", in naam ook soms als »lid", doch stemrecht en Invloed worden haar zorgvuldig onthouden en zelfs wordt haar voorgehouden dat zij onderdanig moet wezen aan den man. In zeker kerkgenootschap wordt de benoemen tot onderzoek der constitutioneele wetten. De commissie wil dus aan den voorloopigen toestand een einde maken en aan deze Nationale Vergadering de bevoegdheid toekennen om een opperste macht vast te stellen vóór nog haar eigen toestand voor goed geregeld is. De ultra-rechterzijde wil een anderen weg op. Zij wil aan Mac-Mahon het dictatorschap opgedragen zien minstens voor tien jaren. In ons vorige over zicht hebben we er reeds op gewezen dat dit vol komen overeenkomstig de ultramontaansche taktiek is. De bestorming der vesting is mislukt, nu wil men slechts tijd winnen om haar te ondermijnen, de bezetting af te matten of om te koopen. Iu dit stelsel rekent men blijkbaar op Mac-Mahon als op een volg zaam werktuig der uiterste rechterzijde. Men ver trouwt hem evenwel niet geheel en al, althans som mige clericale bladen hebben hem al genoemd een goedig dom mensch en daarbij opgemerkt dat dom in sommige gevallen nog gevaarlijker is dan slecht. Met belangstelling ziet men den afloop der behan deling van het rapport der vijftien, dat door den heer Laboulaye wordt opgesteld, te geraoet. Sommige republikeinsche organen zijn zeer in hun schik; zij meenen in 't geen nu geschiedt den in vloed op te merken der raadgevingen van Thiers en denken zelfs met ernst aan een aftreden van Mac- Mahon en een weder optreden van den kleinen ouden heer. Schoorvoetend gaat de regeering over tot het uit schrijven der aanvullingsverkiezingen, doch nog slechts gedeeltelijk, en er zullen na December nog altoos 8 plaatsen open blijven, die al vervuld hadden moe ten zijn. In de Nationale Vergadering gaat niet veel om. Het voorstel Barthe tot dadelijke uitschrijving der aanvullingsverkiezingen is verworpen. Door den heer Philippotaux, den ultramontaanschen maire van Sedan, is een voorstel ingediend om voortaan geen officieren van het leger of de vloot meer verkiesbaar te laten zijn voor de Nationale Vergadering. Hoe dwaas het voorstel ook zij, men heeft het als urgent erkend en 't zal dus in behandeling komen. Het is te hate lijker omdat er nu juist in twee departementen repu blikeinsche generaals kandidaat gesteld zijn. De zooveel geruchtmakende vervolging tegen kolonel Stoffel, getuige in het proces-Bazaine, wegens het toevoegen van beleedigende woorden aan generaal Ilivière, rapporteur in den eersten krijgsraad, werd Donderdag voor de rechtbank van correctioneele po litie te Versailles behandeld. Na het requisitoir van het Openbaar Ministerie, nam advocaat Lachaud (de verdediger, zooals men weet ook van maarschalk Bazaine), het woord, om eenige opmerkingen te maken in het belang van den beklaagde. Hij wees er op, dat de kolonel zich had laten overmeesteren door een opgewondenheid en bitterheid, die in de omstandigheden haar betrekke lijke rechtvaardiging vonden. Het Openb. Min, bleef niettemin aandringen op de toepassing vau straf, en bracht daarbij in herinnering dat de krijgsraad, waarin de beleedigende woorden waren gebezigd, zelfs was geschorst om den beklaagde de gelegenheid te geven zijn kalmte weder te her nemen en rijpelijk na te denken over de ernstige beteekenis der door hem geuite beleedigingen. En des ondanks, zeide de spreker, hield de beklaagde, op neiuw voor den krijgsraad geroepen, de woorden vol. De rechtbank vereenigde zich met dat gevoelen. Na een uur in raadkamer te hebben beraadslaagd, velde zij een vonnis waarbij, met aanneming van verzachtende omstandigheden voor den kolonel Stoffel, die geroepen was om te getuigen in zaken, waarin vrouw zelfs doorgaans als werktuig gebruikt door de priesters om hun gezag en invloed te behouden en uit te breiden. «Uit dit alles blijkt dat men overal is afgeweken van den grondslag die door den profeet van Nazareth gelegd is: de liefde, gegrond op de gelijkheid en zeker ook voorkomende uit God. «"Want gewis, zoo er eenige eigenschap is, binnen den kring onzer bevatting vallende, die men ook der Godheid zal mogen toeschrijven, het is wel de liefde. Inderdaad de liefde is uit God, de liefde is als 'tware God zelf. Maar al weder zijn de uitleggers en dikke boeken schrijvers gekomen om ook deze heilige waarheid te omzwachtelen, te amen- deeren, te verknoeien. »Men heeft de zotte uitvinding gedaan, dat er tweederlei liefde is, de eene een «geestelijke", die men niet wel vatten kande tweede een lichamelijke die slechts vleeschelijke lust en hartstocht zou wezen. «Wie gaf recht om deze onderscheiding te maken? »Wat is er van die geestelijke liefde? Moet dit zoodanig heeten, dat de menschen bij groepjes eenzelfde samenlapsel van leerregels aanhangen of zeggen aan te hangen en dat zij allen die niet tot hun groepje behooren schelden voor ongeloovigen, ketters, belialskinderen, verblinde zondaren, enz. terwijl ze hun als eenigst redmiddel een spoedigen, kon 'tzijn een gewelddadigen dood toe wenschen? Toch niet, meen ik. »Moet dit het zijn dat toelaat aan te nemen dat weinige gelukkigen naar den hemel zullen gaan, en de groote hoop naar de hel? Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2