L. D A S S I E. Zeetijding van Zieriksee. Burgerlijke Stand te Zieriksee. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIE N. Op a.s. Zaterdag 15 November, EXTRA VOORSTELLING Groote Volks-Voorstelling. KIESPIJN. AO Ct. LAZARO DE VEEHOEDER MISDAAD en WRAAK. mi'OOl'- i eb ben mister liddel- schip. Lecutie Thans ven de 1873. gehad, o ver die afbrekers, zooals mijn andere buurman Piet Gas. Die had een heeïe bluf over die dingen van Zierond, maar 't wondert me niets't is ook al zoo'n nieuwigheidsman, die zijn jongens in hun bloote hoofd laat loopcn en niet wil hebben, dat zijn kinderen gewiegd worden. We zullen mekaar later nog wel eens spreken. Ik zeg U, Mijnheer den Redacteur, dat het hier een goed land iswij hebben het er al zoolang mee gedaan en ik geloof, dat we 't nog wel langer zullen volhouden. Waarvoor moeten nu al die-dingen eigenlijk worden aan gehaald. Zoudt Gij denken, dat liet helpen zou om de menschen te verbeteren? Onze schoolmeester, die ik er laatst over gesproken heb, is van gedachte, dat men nooit te veel op de gebreken wijzen kan, als men maar niet persoonlijk wordt. »In den regel" zei hij, de man spreekt heel hoog Hollandsch maar is anders zoo dom nog niet, «wordt zoodanige dienst met ondank beloond, want alle menschen zijn nog niet doordrongen van de waarheid van van Alphen's regelen: Een vriend, die mij mijn feilen toont Heeft op mijn hart een groot vermogen; maar Petroleum, wat hebben de groote mannen, die wij vereeren, zooals Jezus, Luther, Calvijn, anders gedaan dan de fouten aangewezen en ofschoon alle misslagen en ge- gebreken daardoor niet verdwenen zijn, is juist door dat wijzen op de gebreken de maatschappij een heel eind voor uitgegaan." 'k Moet zeggen, dat klonk nog zoo heel slecht niet, maar toch was ik er niet door overtuigd en antwoordde: «Ik voor mij geloof, dat alle geschrijf de personen meer verbit tert, dan de zaken verbetert Die woorden werden verstaan door Piet Gas, die net als ik op zijn stoep een pijp zat te rooken. Zonder dat de meester en ik hem naar zijne opinie vroegen, stak hij er dadelijk zijn grooten mond in: «Verbitteren buurman Verbitteren Hoe meer hoe beter. We zullen zeker voor den eersten den besten dommen baasspeler maar moeten zwijgen? Neen man, we moeten ze uitlichteniedereen moet zien, wat ze zijn en wat ze kunnen, 't I's zooals de meester zeitwil men verbetering, dan moeten de gebreken aangewezen worden. Niemand wordt verbitterd, als de schoen hem niet past Ik liet hem maar door redeneeren en ging naar binnen toe. Ik houd er niet van mijnheer, om te disputeeren dat moet een ander maar doen, als hij er liefhebberij in heeft. 't Is daarom, dat ik het eens Hink van 't Sluisch Week blad vind, dat het dien Zierond de waarheid eens zeggen zal. Maar 't duurt me wat lang eer het begint. Die dingen van Joris Nuchter vonden we allemaal een beetje Nuchter. Hij sprak Zierond nergens tegenhij schold hem wel uit, maar dat is zoo'n ongelukkige manier om te bewijzen, dat je gelijk hebt. Dan ga ik maar liever naar binnen, en zwijg. Niet voor niemendal wordt dat geschrijf van uwen vriend daar schandelijk genoemdwant ziet u, al heeft hij ook al niet heele maal ongelijk, hij heeft ons toch allemaal zeer gedaan, erg zeer. 't Eenige daar ik om heb moeten lachen, was dat hij de dametjes ook eens doorhaalde, zoowel als onze vrouwen. Maar als hij 't een niet wil en 't ander ook niet, wat wil hij dan Q Ik geloof Mijnheer de Redacteurdat U de Sluische Courant leest. Voor 't nieuws moet U het anders niet doen, want om eerlijk te zijn, moet ik zeggen, dat Zierond gelijk heeft als hij het nog al oud nieuxos noemt, maar om de hoofdartikels kan ik ze U als U ze nog niet kent recommandeeren. Zierond mag ze dan soeperig noemen, ik houd wel van goede soep en van goede hoofdartikels ook, en dat moetik zeggen, dat ik na die uit het Nieuxos van den Dag en van Uwe Courant, die uit liet Sluisch Weekblad het liefste lees. Over andere kan ik niet oordeelen, want ik lees geen andere Couranten. Ik ben het dan ook volkomen met den Redacteur eens wanneer hij zegt, dat hij schrijft met het doelde verlich ting en voorlichting van zekeren stand, die men den plat- telandschen middelstand zou kunnen noemen. Tot dien middelstand behoor ik ook, Mijnheer de Redac teur, en om nu door Zierond voor onontwikkeld uitgescholden te worden Neen dan heeft de Sluische Courant betere idéés van onze energie en van onze ontwikkeling. Heel ons district zal met spoorwegen overdekt worden, schrijft hij in no. G7 »Dan komen de gemeenten aan de beurt, Sint Anne «Sluis, Heille, Retranchement, Zuidzande, Oostburg, Groede «en Breskens, ieder in evenredigheid en naar vermogen. «Eindelijk, eindelijk, komt de lijn Maldeghem, dan ook Eede «en Aardenburg en ten slotte onze ingezetenen zelve door «actiën Ik zie in den geest alle actiën al geplaatst, maar voor zichtigheidshalve ga ik er geene nemén ziet U, niet omdat ik tegen een spoorweg ben, want ik wil ook wel vooruit, maar die spoorwegpapieren Daarom lezen we ook in de Sluische Courant «Onze Kadzandsche mannen hebben zich toch niet allen «laten verleiden om Amenkaansche spoorwegfondsen te «koopen; niet allen hun geld gestoken in eene onderneming, «waarvan ze om een Amerikaansch woord te. gebruiken «geen de minste notie's hebben, en wier profijten in de «zakken van Jan Jansze, Droogstoppel, Slijmerig en Compagnie «gingen en die ze zonder blikken of blozen en zonder er «een uur slapens om te laten en zonder gewetensknagingen «te gevoelen en zonder de ellende van weduwen en weezen «te deelen of te lenigen met een uitgestreken gezicht op- «stalcen en nog in hun vuistje lachten om de domheid «hunner bedrogen slachtoffers." In de Amerikaansche hebben wij weinig meegedaan, maar in de Ilollandsche gaan we ook niet meêdoen, of ik zou me sterk vergissen, 'k Geloof niet, dat mijne vrouw er erg voor zou zijn. 'k Ben machtig benieuwd, wat Patentolie en Piet Gas gaan doenPatentolie is niet erg voor spoorwegen. Hij zegt dat door al die steenkolenrook de ziekte in de aard appels is gekomen. Wat gebruiken ze in dat Amerika toch rare woorden. Ik heb het mijn vrouw ook voorgelezen en die zei, dat Misschien verlangt hij wel een verstandige kleederdracht (Aanmerking van den Zetter zc 't ook niet begreep. Dat 's de eerste keer, dat ik haar heb hooren verklaren, iets niet te begrijpen. Maar ik schei er meê uit, Mijnheer de Redacteur. We zullen nu maar in afwachting leven of hetgeen de Sluische over de spoorwegen gezegd heeft komen zal. Ik hoop dat ze gelijk krijgt en dat U dezen brief ook eens in de Courant zet, dan kan ik mijn vrouw eens laten zien, dat ik ook gedrukt ben en Zierond kan dan lezen, dat we hier volstrekt niet bang voor hem zijn en,drommels goed terug durven schrijven. Ik doe U de complimenten van mijn vrouw en van mijn oudsten jongen en blijf hoogachtend Uw gewillige Vriend JAN PETROLEUM. P. S. Als mijn brief gedrukt wordt, schrijf me dan vooruit, dan kan ik mijn vrouw er op voorbereidenwant als ze er tegen is, dan moet U me geen nummer van de Courant sturen. Ik zal u dat wel per briefkaart berichten. Als U hier en daar soms fouten ziet, verbeter ze dan alsjeblieft. BINNENGEKOMEN: 13 Nov. Jannetje, C. v. Delft, Frederikshal, Dordrecht. 13 13 13 13 Thasmania, II. Doewes, Riga, Schiedam. Mathilda, H. Schults, Windau, Dordrecht. Cornelia Catharina, Koert K. Iiagedoorn, Riga, Delfshaven. Dolphin, N. N. Bjonnefs, Lulea, Rotterdam. Marktprijzen der Meekrap te Z i e r i k z e e. van den '13 November '1873. Teelt 1873. Per 50 Nederlandsche ■ponden. Van 7 tot en met 14 November. Geboren: Eene dochter van W. ten Haaf en J. van der Maas. Een zoon van J. Wagenaar en J. R. van Splunter. Een zoou van L. Kooijman en Th. van Maanen. Een zoon van L. Bax en A. Bakker. Een zoon van H. Vroegop en S. H. Pompoene. Eene dochter van A. Bossaert en M. A. Trocli. Gehuwd: B. Verhulst, jm. en J. van Oorschot, jd. J. Goos, jm, en M. Sybrandse, jd. Overleden: M. C. W. Dikkenberg, oud 6y3 j., d. M. Grootveld, oud 53 j., jm. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 13 November 1 873. Nederland, Cert. Nat. Schuld. dito dito dito dito dito Stad Rotterdam België, dito Rotschild. 2'/2 Spanje, Obligatien, 1867/72 dito Binnenl. 6250 dito 1250—2500 Portugal, Obhgatiën 1858/69 dito 1856—63 Rusland, Obl. Hope Co. '17981816 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 Obligs. a 1000,— 1866 dito a 100,1860 Cert. bij Hope Co. 1840 Obligatiën-Leening 1867/69 dito 1859 Staatsleening 1864 Oostenrijk, Obl. in papier Mei en Nov. Febr.-Aug dito in Zilver Jan. en Juli April Oct. Aand. Pr. Leen. '100 1864 Italië, Bew. Inschr. met Coupon Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 N.-Amerika, dito Mei Nov. 1885 Brazilië, dito 1865 Mexico, dito 1851 21/* pCt. 3 41/, 57s/„ 69 92 861/, 16,3/is 143/s 143/, 40'3/ls •100 f pCt. f pCt. Groote Russische Spoorw.-Maatsch, 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Ti/lis d°. f 1000, 5 pCt dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. f Zuid-ltal. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PR IJ ZEN VAN COUPONS 773/4 653/s 250 58 5S'k 621/, 63 139 543/, 43 1003/, 95'/, 13% 2293/, 1271/, 951/, 951/, 142 O, 83 89 17'/, 53'/, Metalliek 21,471/, Dito Nationale 23.35 Div. Eng. p. ll,77i/2 Rus. Z. - R. Amer. Dollars Papier /W/s »2,45i/2 2,18 Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 13 November 1873. De Ned. Mudde. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe /-- Haver f 4, Nieuwe dito -13,50 Paarden boonen - 8 Zomertarwe -12,75 Witte boonen - 11, Rogge -10,50 Bruine dito - 10,50 Maartsche Gerst - 7,85 Groene Erwten - 11 Winter-Gerst - 8.25 Kleine dito - 10,— Zomer dito - 7,50 Twee en een, 1ste kwaliteit vervend Twee en een, middelbare dito Twee en een, mindere dito Een en een, 1ste kwaliteit blank Een en een, middelbare dito Een en een, mindere dito Onberoofde, 1ste kwaliteit blank Onberoofde, middelbare dito Onberoofde, mindere dito Muilen Middelbare dito ƒ17,— a 17,50 - a -17,'— a 17,50 - a - a -17,a 17.50 - 1 a - a a Bevallen van een Z O O n 9 J. J. VAN DE PLASSCHE—de Muijnk. Aardenburg, den 13 November '73. W&ÈÊt* °P (len 10 November 1873 voor den Heer Kantonrechter te Brouwershavenbijgestaan door den Griffier verleden, is door Mejufvrouw PIETERNELLA JANSE eerder Weduwe van den Iieer C. VAN DE WATERING nu hertrouwd met den Iïeer L. BOOGERD, Grondeige naar wonende beiden te Noordwelle, ten deze zijne Echtgenoote bijstaande en machtigende, als geconti nueerde Voogdesse over haren Zoon BAREND VAN DE WATERING oud 19 jaren, aan denzelven haïidliclrtirig* verleend tot de geheele ontvangst, de uitgaaf van- en de beschikking over zijne inkomsten, het sluiten van Contracten, aangaan van Vennootschappen en Overeenkomsten, speciaal tot de uitoefening van het Beclï'ijf* en Handel in Sigaren, Tabak en wat daaraan verwant is. Geschiedende deze bekendmaking ter voldoening aan Art. 486 Burgerlijk Wetboek. De Griffier, (1GeteekendG. VAN WAGE. Staande met zijn nieuw Cirque op de Groote Markt te Goes 0 des avonds ten 7 ure, met gevarieerde Toeren en Dressuur in de Rijkunst. De eerste week zullen DRIE VOORSTELLINGEN gegeven worden Donderdag-, Zaterdag- en Dinsdag avond. Buitendien eiken Dinsdagmiddag ten één ure PRIJZEN DER PLAATSEN 1' Rang 99 Ct. 2" Rang 75 Ct. 3e Rang 40 Ct. Kinderen benedeu de 10 jaar betalen op de le en 2e Rang half geld. ZEGT HET VOORT! Het eenige middel, om de zwaarste Kiespijn on middellijk te doen ophouden, onverschillig door welke oorzaak ontstaan, is de Kiespijntinctuur van Dr. DELMIjN A uit New-Yorkwelks deugdelijkheid door kiespijnlijders en geneeskundigen herhaaldelijk is er kend voor een uitstekend en aanbevelend middel en hetgeen boven de vele dergelijke in den handel ge brachte soorten verre de voorkeur verdient. Hoofd-, Oor- en Aangezichtspijn worden door deze tinctuur onmiddellijk verdreven. Verkrijgbaar in flacons met gebruiksaanwijzing bij den Hoofd-Agent voor Neder land H. W. S. van THEFELEN, St. Jansstraat, J 236, Amsterdam. In Dépot bij P. EVERAERS in den St. Philipslands Bolder, I. J. EVERAERS te Sé. An- naland, eiland Tholen, M. P. BIERENS te Tholenen A. A. ZOON, Middelharnis. Verkoopers genieten 25% rabat. Bij den Boekhandelaar H. Lakenman is verschenen en alom verkrijgbaar gesteld: of Tooneelspel in drie Bedrijven en een Voorspel, voor Rederijkers bewerkt door lJ. REGLAND.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3