Binnenland. Adolph Haas in Hamburg Buitenland. zeker zijn dat hun arbeid nutteloos zal wezen, wenschten wij eenvoudig' de vrijheid en het natuurlijke recht te stellen om dat schadelijk ongedierte te bestrijden en uit te rooien met alle doeltreffende middelen, 't zij dan ridderlijke of boersche. Het gaat niet aan door wettelijke bepalingen gedierte in bescherming te nemen dat misschien het twintigvoud van zijn waarde opvreet aan kostbare gewassen. Naar onze meening mag de wetgever op dit stuk gerust het poëtische standpunt verlaten om slechts te vragen naar 't ware belang van de beurs en de tafel der ingezetenen. Wij venvachten evenwel niet dat de practi- sche ideën van de drie heeren voorstellers der herziening van de wetten van 6 Maart 1852 en 13 Juni 1857 zoo grif zullen aanvaard wor den door onze Kamers. Misschien verwerven zo echter toch wel eenige verbetering en zui vering dier wetten. Er zijn toch in onze jachtwet bepalingen, die als ondoeltreffend, als onhoudbaar, hoe eer hoe heter moesten vervallen. Daar is b.v. het verbod van te jagen op Zondag, na zonson dergang en vóór zonsopgang en op spoorsneeuw. Is dit niet indirect de aanwijzing' der geschiktste uren van de jacht voor stroopers en wilddieven? Waarom wil men de hazen ook een vrijen Zondag doen houden en waarom ook niet een vrijen sabbatlidag? En voor de jagers op snip pen is het toch wat hard niet vóór zonsopgang to mogen uitgaan, daar immers die diertjes dan juist het meest te pakken zijn 1 Onder grof wild noemt de wet alleen herten en reeën. Maar als nu in Limburg eens een verdwaald wild zwijn komt opdagen, en dit gebeurde al meermalen sedert 1852, is dan zoon'n sinjeur boven do wet en dus onschend baar? Of moet de politie of de weerbaarheid er op losgezondèn worden Ouder klein %)ild worden niet genoemd: hout duiven en spreeuwen, die toch. niet zoo tot het schadelijk gedierte behooren, de laatsten al thans niet. Omtrent de konijnen valt ook nog al wat op te merken men denke slechts aan de groote schade die deze diertjes aanrichten op bouw landen dicht bij domeingronden en wildernissen gelegen, waarop men ze niet mag schieten, terwijl men toch zijn akkers niet nacht en dag met schildwachten kan afzetten. Het wordt waarlijk tijd dat onze wetten op de jacht eens ernstig onderhanden genomen worden. Z I E R I IC Z E E x 1-1 November 1 8 7 3. ZiEiUKZEE j 11 Nov. Het ICiescollegie der Herv. Gem. alhier heeft heden uit het vroeger medegedeelde drietal predikanten tot predikant beroepen den heer W. Bax te Delden met 25 van de 4-8 geldige stemmen. Zierikzee, 13 Nov. Woensdag- en Donderdagavond heeft de lieer J. J. de Beuoker van Antwerpen de leden van liet dep. Zierikzee der Maatschappij van Nijverheid en een groote schare belangstellenden vooral uit de omliggende gemeenten, weder aangenaam ver rast met twee belangrijke, voordrachten. Woensdag avond over onderwerpen uit het gebied van tuinbouw en vruchtboomteelt en Donderdagavond over vraag punten van den landbouw en de veeteelt. Het is ons niet mogelijk een waardig verslag van al het verhan delde te geven genoeg zij het te zeggen dat de heer de Beuoker zijn alhier gevestigde reputatie schitterend heeft gehandhaafd en ons met verlangen naar her haalde bezoeken van hem doet uitzien. Wij vernemen dat de heer Leon Dassie, die voor 20 jaren deze stad bezocht als pikeur, dezen winter ook, behalve te Goes, te Zierikzee en Middelburg voorstellingen zal geven in de Ilooge Rijkunst, Paar- dendressuur en Pantomimes, in zijne geheel nieuwe ronde Tent, met een gezelschap van 17 personen en 20 kleine paarden. Middelburg 11 Nov. Gisteren avond is, uit België alhier gevankelijk binnen gebracht W. Verhuist vroeger klerk in de Bank van Leening; men herinnert zich dat .hij beschuldigd is van handelingen ten nadeele dier bank. Heille 8 Nov. Heden had hier eene aanhaling- plaats van zout. In het naburige België kost het zout ongeveer 4 cents per kilogram, geen wonder dus dat hét van daar bij aanzienlijke hoeveelheden wordt binnen gesmokkeld. De vrouw die door de ambtenaren aangehouden is droeg een zak welke ongeveer 12 kilogram zout be vatte bij wijze van queue de Paris onder hare rokken. Eene andere aanhaling had plaats in Aardenburg voor 't vervoer van zeep zonder gelei-billet. Daar hierbij volstrekt aan geen smokkelen te denken valt hopen wij dat deze laatste zaak geschikt worde. Aan H. L. Boogaert is, op zijn verzoek, een eervol untslag verleend als le luitenant bij het le bat. rust. schutt. in de provincie Zeeland. Ovezande, 10 Nov. Zaterdag namiddag had hier een allertreurigst voorval plaats. De Wed. P. V., die somtijds leed aan aanvallen van beroerte, trof, naar men meent, Zalurdag weder een dergelijke aan val, waardoor zij met het hoofd in het vuur is gevallen en verbrand, terwijl haar dochter een paar boodschap pen deed. Men denke zich den toestand der dochter, die bij hare tehuiskomst hare moeder, die zij levend had verlaten, als lijk vond, liggende met het hoofd en een gedeelte van de borst in het vuur dat als het ware verkoold was. N. G. CL Belangrijk voor -velen I In alle branchen, in het bijzonder echter met be trekking tot de algemeen veel gezochte origineele loten, rechtvaardigt zich het vertrouwen eenerzijds door de bekende soliditeit der firma, anderzijds door den hieruit van zelfs voortspruitenden enormen verkoop der loten. Het door zijne nauwkeurigheid bekend bankiershuis kan deswegen iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op de lieden in onze courant voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aan dacht vestigen. ÏW r sx li 1c ij li. In ons jongste overzicht hebben we, wegens plaats gebrek, niet gesproken over de positie van het minis terie. Men zal zich herinneren dat wij reeds terstond bij het bericht van het afspringen der candidatuur van Chambord hebben gezegd dat nu ook het minis terie behoorde aftetreden. Al heeft dit n.l. ook nog zoo nadrukkelijk verklaard dat het met den president der republiek zich boven de pogingen en intriges heeft gehouden, niemand die dit gelooft en 't is maar al te waar dat het ministerie gemeene zaak heeft ge maakt met de ultramoutaanschc ij veraars. Daarom moet het, nu de toeleg is mislukt, ook aftreden ieder gevoelt dat in het ministerie de Broglie zelf gewis 't best. Maar 't gaat ongaarne 'heen, 't wil nog niet alle hoop opgeven en daarom houdt het zich aan de wolken vast. Dit kan evenwel niet lang duren. Zoo er homogeneïteit bestaat tusschen de ministers en den president dan zal deze laatste zelf ook groot gevaar loopen 't veld te moeten ruimen. Alles is mogelijk waarom zou een terugkeer van Thiers met een gematigd liberaal ministerie onmogelijk zijn Nog een punt moeten wij releveeren. Het betreft de aanvullings-verkiezingen. De monarchalen schijnen op dit oogenblik in de Vergadering 14 stemmen meer tc tellen dan de republikeinen, onder die 14 zijn nog 4 of 5 wankelbare Bonapartisten. Hieruit volgt reeds dat de aanvulling der open plaatsen in de vergadering van overwegend belang kan zijn. Houdt men nu in 't oog dat al de aan vullings-verkiezingen in den laatsten tijd ongunstig voor de rechterzijde zijn uitgevallen, dan kan men wel begrijpen waarom de linkerzijde op de vervulling- der open plaatsen aandringt en dat de rechter met het kabinet die trachten tegen te houden. 13 e 1 g i e. Volgens de Moniteur des Intéréts mater iels, hebben in de commissie voor de muntqueestie voor den enke len gouden standaard gestemdde heeren Jamar, Eortamps, Pirmez, Tesch en Weber, voor den dub belen standaard de heeren Malou (minister van Ei- nantien) de Laveleye en Allard. De heeren Jacobs en Suinctelette hielden zich buiten stemming. -D u i t s c li 1 a n cl. I)e Staatsanzeiger maakt een besluit des konings bekend, waarbij generaal von Koon ontheven wordt van zijn betrekking als voorzitter van het Ministerie en prins Bismarck op nieuw als zoodanig benoemd wordt. Voorts is bij dat besluit de heer Camphausen tot vice-president van het ministerie benoemd. Het gerucht, dat Pruisen in de "Oostenrijksche geldcrisis zou //bijspringen" door een belangrijke lee- ning, wordt te Berlijn minstens betwijfeld. O o s t e n r ij Le, In het huis van Afgevaardigden is den 11 een wetsontwerp ingediend, waarbij de reegeering gemach tigd wordt, om een geldleeuing in zilver van 80 millioen te openen en vau de Nationale bank een gelijk bedrag in banknoten te nemen, op onderpand van liet zilver. Het bedrag der leening zal tot be vordering van den aanbouw van spoorwegen en tot het oprichten van voorschotkassen gebezigd worden. De rente voor te doeue voorschotten zal minstens 8 pet. bedragen. De aan de staatskas terug betaalde voorschotgelden zullen tot herstel der valuta gebezigd worden. A m e r i k ei. Er heeft een conflict tusschen de Vereenigde Staten en Spanje op 't punt gestaan van uit te barsten. I)e Spaansche kanoneerboot Tornado had in de wa teren van Jamaica een schip genomen, de Virginius, die als kaper voor de opstandelingen van Cuba dienst deed en waar zich onderscheidene hoofden van deze aan boord bevonden o. a. Bernabe, Cespede jr., Q,ue- sada, Delsol en anderen. Het schip werd opgebracht te Santiago op Cuba en de rechtbank aldaar, kort recliL doende, heeft den 4 dezer vijf der vrijbuiters doen ophangen en ook de overigeu ter dood veroor deeld. De Virginius evenwel moet gevaren hebben onder Amerikaansche vlag en dit gaf den minister van buitenl. zaken Eisch grond genoeg om onmiddel lijk te profcesteei-en tegen liet nemen van 't schip. Dit protest kwam evenwel te laat aan om de executie der vijf bedoelde personen te verhinderen. Thans echter heeft het Spaansche kabinet last gegeven de executie der overigen te schorsen. Onder tusschen heeft het gouvernement op Cuba nog 80 gevangen genomen opstandelingen doen fusilleeren, en ditmaal zonder protest. Voormalig IVde District van Zeeland, '10 Nov. 1873. Mijnheer de Redacteur Ik heb veel verdriet Mijnheer, heel veel verdriet van de Zierikzeesche Courantik ben daarom zoo vrij mij eens tot u te wenden om te zien of daarin geen verandering te brengen is. Ge moet weten Mijnheer de Redacteur, dat ik getrouwd ben met Wantje Melkteel, een llinlc vrouwrnensch Mijnheer, die om den drommel niet van achteren staat en waarmee ik, zoo 't God believen zal, haast mijn zilveren bruiloft zal gaan vieren. We hebben in ons heele leven nog weinig ruzing gehad, maar tegenwoordig moppert ze haast den heelen dag over de Zierikzeesche Courant. Daar staan artikels in van een zekeren Zierond Gij moest mij eens schrijven, wie dat toch is die haar zeer hebben gedaan. «Petroleum," zei ze tegen me, toen dat artikel over die visite en de vrouwenkleeding er in had gestaan, «Petroleum, als die Zierond nog lang in de Zierikzeesche blijft schrijven over de oorlappen van mijn jongens, en over mijn hoed, en over jou hoed, en over mijn muts, en over jou lokken, dan gaat ze 't vuur in, zoo gauw als ze binnen komt." «Wil ik dan met de drie maanden uitscheiden vrouw vraagde ik haar. «En hoe zullen we dan weten wat er in staat? was hare vraag. Nu begreep ik wel niet, hoe dat bij elkaar moet komen, Mijnheer de Redacteur, de Courant niet lezen en haar toch lezen, maar ik zweeg maar, want ik begrijp mijn vrouw wel meer niet en ze had toch eigenlijk gelijk Mijnheer, toen ze zei, dat het schandalen waren, zulke dingen in de Courant te zettenen mijn vrouw kan de tegenpraters maar slecht verdragen. Ik ben in 't geheel niet voor de ruzing Mijnheer. U kent me met, maar anders zoudt U er van overtuigd zijn, hoe meêgaande ik ben, en hoe ik niet altijd het hoogste woord wil hebben, want dan was ik nooit getrouwd, Mijn heer de Redacteur, en hoe ik veel over heb voor de ont wikkeling van mijn jongens. De oudste beeft tot zijn veertiende jaar schoolgegaan en toen heb ik hem op een ambacht gedaan, en nog twee winters naar de avondschool gezonden; als hij nog een paar jaar op 't ambacht geweest is, gaat hij zijn eigen vestigen als wagenmaker. Zie, dat 'k daar net opkom. Dat heeft me in een van de brieven van Zierond maar volstrekt niet bevallen, dat we onze jongens weg moeten sturen, om er iets goeds van te maken. 'k Heb daarover een heelen nacht gedacht, ik heb bijna geen oog toegedaan. En U hadt mijne vrouw moeten hooren. «Mijne kinderen wegsturen" zei ze «zie Petroleum, als je daaraan ooit durft denken «Maar ik denk er niet aan vrouw." Ja, ja je hebt er aan gedacht, anders hadt-je er van nacht zoo niet over gesjouwdWaarom moeten onze jongens weg? Heeft Willems niet altijd goede wagens en goede phaëtons gemaakt, en heeft onze Izaak bij hem niet geleerd om ze precies even goed te maken Wat moet hij dan op een ander gaan leeren? Naar de herberg loopen en een dronkelap worden en misschien voor zijn heele leven bedorven zijn Wil ik je eens wat zeggen, de jongen blijft thuis, en als hij de wagenmakerij van Willems overgenomen heeft, dan gaat hij trouwen en hij zal er wel komen, zonder dat hij Zierond en alle dwaze aanmerkingen van dien vent op te volgen heeft." Als nu Zierond al die dingen niet in uw Courant gezet had, dan waren al die onaangenaamheden niet voorgevallen en ik geloof toch, dat al zijn geschrijf weinig beschieten zal, want we zijn volstrekt niet van plan om te veranderen. Zie je Mijnheer de Redacteur, ik ben geen domper, zoo als mijn buurman Patentolie, maar ik ben ook geen van

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2