J. J. VROLIJK Adolph Haas in Hamburg Buitenlandsch Overaicht. ADVERTENTIES Rederijkerskamer ,R U Y S C H" EERSTE UITVOERING op Vrijdag 21 November 1873, Schrijf- en Postpapier, Enveloppen, uuwangen lelm.Lampen. Van den gemeenteraad van Cortgene is later nog ino-ekomen een adres, waarin wordt verzocht dat de steigerdam aldaar bij de provincie in onderhoud worde o-enomen en dat de gemeente worde in staat gesteld tot voldoening van het nog onafgeloste gedeelte van het kapitaal, dat is opgenomen tot betaling van de bijdrage der gemeente in de kosten van den steiger; ook adressen der gemeenteraden van Colijnsplaat en Kats en van Burgemeester en Wethouders van Wissen- kerke, tot ondersteuning' van het verzoek. Tevens is er nog ingekomen een adres van den gemeenteraad van Wolphaartsdijk en van den heer J. Fransen van de Putte tot wegneming der bezwaren, ontstaan door de verhooging der vracht voor reizigers van en naar den steiger te Wolphaartsdijk, op de stoorabooten der Middelburgsclie maatschappij van stoomvaart. Er werden door den heer J. M. Rakebeeke vragen tot Gedeputeerde Staten gericht over den stand dei- zaken in de gevraagde concessie tot bedijking der schorren in de Schengen. Het antwoord zal latei- volgen. He volgende zitting is bepaald op Donderdag namiddag 2 ure In de zitting van den 6, bijgewoond door 37 leden, beantwoordde de heer Fokker, namens Gedeputeerde Staten, den heer J. M. Rakebeeke, op zijne gedane vragen over den stand der zaken in de gevraagde concessie tot bedijking der schorren in de Schengen. Na wederantwoord van de heeren Rakebeeke en Fransen van de Putte, werd eindelijk door den heer van de Putte de motie voorgesteld „om aan Gedeputeerden op te dragen zich te wenden tot den minister van binnenlandsche zaken, met verzoek om het verleenen der bedoelde concessie aan te houden, totdat de te openen onderhandelingen met de betrokken polderbe sturen, nopens het zoo mogelijk duurzaam verzekeren van voldoende uitwatering door den Westerlandsche polder naar de Zuidkreek en nadere regeling der onder houdskosten van de uitwatering buitendijks, zullen zijn ten einde gebracht. Ondersteund zijnde wordt deze motie naar de af- deelingen verzonden. Op het voorstel van Gedeputeerden tot het verlee nen eener subsidie van 800 aan Zierikzee, in de kosten van het aldaar in '74 te houden landhuishoud- kundig congres, kwam een amendement van den heer Moolenburg, tot verhooging ad ƒ1000. Aangenomen met 19 tegen 16 stemmen, en het voorstel, zon dei- hoofdelijke stemming. Op voorstel van Gedeputeerden werd afgewezen het verzoek van den gemeenteraad van Westkapelle tot het erlangen der toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs. Belangrijk voor velen In alle branchen, in het bijzonder echter met be trekking tot de algemeen veel gezochte origineele loten, rechtvaardigt zicli het vertrouwen eenerzijds door de bekende soliditeit der firma, anderzijds door den hieruit van zelfs voortspruitenden enormen verkoop der loten. Het door zijne nauwkeurigheid bekend bankiershuis kan desvvegen iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op de heden in onze courant voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aan dacht vestigen. De met zooveel spanning verbeide Novembermaand is aangebroken gelukkig is zij nog niet gebleken te ziju de slachtmaand der Fransche vrijheid en tevens een onrustbarend keerpunt in de Europeesche politiek. Woensdag werd de Nationale Vergadering te Versail les weder geopend. Dat was een dag door allen met angst tegemoet gezien voor velen was hij ook een dag van teleurstelling. Wie gehoopt hadden te zullen kunnen verschijnen of althans 's namiddags te vertrekken met de witte cocarde op den hoed kwamen bedrogen uitzij die nog tot het laatste oogenblik gehoopt hadden de -poorten van Frankrijk voor den intocht van Hendrik V te kunnen forceeren, zagen hun hoop verijdeld en denkelijk verijdeld voor goed 't gouver nement dat zich nog veel had voorgesteld van den indruk dien de boodschap van den maarschalk Mac- Mahon zou te weeg brengen, 't werd ook teleurgesteld de president zelf heeft vast dien dag een beker vol mengeling en alsem te ledigen gehad. Waarom heeft hij ook zijn boodschap niet in portefeuille gehouden? Deze boodschap is inderdaad niet anders dan een slag in 't aangezicht van de waarheid en dat zij op de natie zulk een onaangenamen indruk heeft gemaakt is niet te verwonderen. Laat ons haar eens volgen //De afgevaardigden vinden, bij hun terugkomst te Versailles, Frankrijk weder in vrede en geheel en al door de vreemde troepen verlaten." Onwillekeurig moet de Fransche natie deze paragraaph beantwoorden met een Leve Thiers 1 want hij heeft den Franschen grond bevrijd en niet het gouvernement van 25 Mei. //Europa is verzekerd vau Franlcrijks ernstig voor nemen om den vrede te handhaven. Het gouvernement ontvaugt van alle Mogendheden bewijzen, dat zij met Frankrijk op vriendschappelijken voet willen omgaan." Na al 't geen er gedaan is om in Frankrijk de ultramontaansche reactie te doen zegevieren, nadat men zelfs niet geschroomd heeft aan de herstelling der oude Bourbons den oorlog met Italië, den oorlog ten dienste van het wereldlijk gezag van den paus, vast te knoopen en nadat men daardoor een intieme aansluiting van Italië, Duitschland en Oostenrijk heeft uitgelokt, na dat alles mag men in deze tweede paragraaph wel iets bespottelijks zien wat er in gezegd wordt ware verstandiger gezwegen, 't wordt door niemand geloofd. z/De wetten worden stipt toegepast door het bestuur, dat met denzelfden conservatieven geest is bezield als de groote meerderheid der Vergadering en waarvan het niet zal afwijken." En dit zegt men terwijl overal willekeur en partij digheid heeft geheerscht en nog lieerscht, terwijl Banc, die eerst was vrijgesproken, is ter dood veroordeeld als antwoord op de liberale verkiezingen, terwijl de ambtenaren bij zwermen zijn afgedankt en door creaturen van de orde van den dag vervangen, terwijl de leden der vergadering de bedevaart-manie organiseerden en het gouvernement zelfs een klein republikeinsch banket niet wilde dulden, terwijl de pers wordt verdrukt en vervolgdterwijl het leger wordt versjouwd en verschrikt om als de ure van den coup komt bij de hand en van de hand te zijn, terwijl, kortom, elke handeling van het gouvernement den stempel draagt eener opzettelijke en stoute reactie z/Bij de nadering der parlementaire werkzaamheden is de strijd der partijen uit den aard der zaak leven diger geworden. Daar het onderzoek van de constitutioneele wetten verwacht wordt, is de kwestie betreffende den defini tieven staatsvorm weer op den voorgrond getreden. Het kan dus niemand verwonderen, dat dit vraagstuk door verschillende personen met levendigheid in hun geest wordt bepleit. Het is mijn roeping niet om mij in dezen strijd te mengen. Mijn gouvernement moet zich enkel daar toe bepalen, dat het de discussien binnen de wettige perken houdt. Misschien zult gij, bij den tegenwoordigen staat dei- gemoederen, aan het vestigen van een definitief gou vernement denken, iets waaraan ernstige moeielijkhe- den verbonden zijn. Misschien zult gij het ook voor zichtiger oordeelen, de tegenwoordige instellingen en het karakter daarvan in stand te houden, waardoor het gezag alle voorstanders der orde, zonder onder scheid van partij, aan zich kan verbinden. Tot het vezekeren van de openbare rust heeft het tegenwoor dig régime noch duurzaamheid, noch gezag genoeg. Daar het Gouvernement eiken dag kon veranderen wordt zijn recht van bestaan telkens in twijfel getrok ken. Daarom wijs ik op de noodzakelijkheid, om aan het Gouvernement duurzaamheid te geven. ITet ondervindt dikwijls dat zijn gezag te kort schiet, om de fractien te ontmoedigen en gehoorzaam heid voor zijn agenten te verkrijgen. Straffeloos slaat de drukpers tot hevige aanvallen over, die ten slotte den geest der bevolking zouden bederven. Er zijn gemeenteraden, gekozen lichamen, die vergeten dat zij organen der wet zijn." Al wat hier wordt gezegd is met zichzelf in tegen spraak. Mac-Mahon zegt eerst dat hij zich met de kwestie van 't oogenblik niet zal bemoeien, en onmid dellijk daarna vraagt hij niet alleen bevestiging' en verlenging van zijn mandaat maar legt dit aan de vergadering haast als een vaderlandslievenden plicht op. z/Gij zult aan die gevaren denken en een duurzaam en krachtig uitvoerend gezag in 't leven roepen, dat de maatschappij nadrukkelijk kan verdedigen." Men mag hier natuurlijk vragen welk duurzaam uitvoerend gezag Iedere richting zal er een verschil lend antwoord op geven. Dat gezag moet de maat schappij verdedigen tegen wien Wij zien in dit slot niets dan groote woorden. Mochten we er kunnen bijvoegen de tijd der groote woorden is voorbij. De indruk van de boodschap is zeer verschillend geweestook de rechterzijde was er niet geestdriftig' bijde linkerzijde zweeg en handhaafde dus voorloopig nog haar stelsel van afwachten. Dat het koningschap van Hendrik V onmogelijk was werd algemeen als een feit erkend. liet was nu slechts de vraag of het thans een beslissende strijd zou worden al dan uiet. Wat de rechterzijde en de reactie nog alleen konden hopen en beproeven was een verlenging van het mandaat van Mac-Mahon en tevens daaraan te verbinden de volmacht om //krachtig" te zijn, dat wil zeggen de dictatoriale macht. Zoo werd tijd gewonnen en men kon met meer nadruk op nieuw aan het werk gaan om Frankrijk te bewerken voor de witte monarchie. Om dit doel te bereiken stelde de generaal Chan- garniei- voor de verlenging van Mac-Mahons mandaat. Zijn voorstel luidt aldus Art. 1. Het uitvoerend gezag zal aan maarschalk Mac- Mahon worden toevertrouwd gedurende een tijdperk van tien jaren, Art. 2. Hij zal dat gezag uitoefenen naar de tegenwoordige regelen, tot dat over de constitutio nele wetten zal zijn gestemd. Art. 3. Een commissie van 30 leden zal banoemd worden in de openbare zitting, tot onderzoek der constitutioneele wetten. Voor dit voorstel werd de urgentie gevraagd en met groote meerderheid toegekend. Nadat door een lid een poging was gewaagd om een beroep op het volk te doen heeft de lieer Dufaure voorgesteld niet eeu nieuwe dertigers-commissie te benoemen maar het voorstel te zenden aan de commissie voor de constitutioneele wettenhierdoor zou de dictatoriale macht des presidents zeker moeten ver vallen. De over dit voorstel van Dufaure gehouden stemming was zeker het belangrijkste feit van den dag, het werd verworpen met 362 tegen 348 steramen. Uit deze stemming kan men vrij nauwkeurig den stand der zaken afleiden in Frankrijk regeert thans feitelijk een meerderheid van 14 siemmen. Nochtans is de samenstelling der dertigers-commissie die afhankelijk zal zijn van den uitslag vau het rapport der commissie voor de overweging van het voorstel Changarnier, waarschijnlijk weder in een anderen geest te wachten, zoo zelfs iets van die geheele commissie en dus van 't voorstel zelf terecht komt. Men gist nl. dat de commissie der 15 rapporteurs zal bestaan uit 8 republikeinen en 7 monarchalen. Er valt derhalve nog weinig- te zeggen van de vermoedelijke uitkomst der hangende verwikkelingen. Men hangt in de lucht, en zelfs zijn er die met huivering den 2 December tegemoet zien dat is een jour nefaste voor Frankrijk. CORRESPONDENTIE. Dezelfde opmerking die wij onlangs tot een ander blad richtten, moeten wij thans maken aan het Sluisck Weekblad. Na al de liefelijkheden die dat blad zich al heeft gepermitteerd tegen ons en onze medewerkers kunnen wij niet begrijpen hoe liet onze berichten uit Zeeuwsch-Vlaanderen durft opnemen zonder de bron aan te geven. Kei-li- en Schoolnieuws. Beroepen te Biezelingen W. F. Bluggel, candte Rattenclijke P. F. Wielandtte Delden cis. A. Rutger van der Loeff te 's Heerenbergte Oud Loosdrecht. ds. J. A. de Vlieger te Oosterland. Beroepen te Domburg ds. PI. J. James te Preerde. Aangenomen het beroep naar Bodegraven, door ds. Renting te Colijnsplaat. Prof. van Tienhoven van 't Atheneum te Amster dam heeft zijn eervol ontslag gevraagd 't zelfde ver zoek is ook gedaan door dr. H. J. Nassau inspecteur van 't lager onderwijs in Drenthe, die zich door blij vende een toenemende ongesteldheid "daartoe genoopt zag. Van de welverdiende rust zal de heer Nassau evenwel geen genot hebben naar wij vernemen is hij den 7 November overleden in den ouderdom van 82 jaren. Zijn dood is een groot verlies voor ons lager schoolwezen. De gemeenteraad van Nieuwevkerk in Duiyeland heeft het tractement van den hoofdonderw. met 50. verhoogd t© ZIERIH-ZEE. 'S AVONDS 67o URE PRECIES. |[§§|j§|£"" Die als LID wenscht geballoteerd te wor- den, vervoege zich daartoe bij het Bestuur. Namens het Bestuur: J. VERDOORN Az., Secretaris. TE AAR1 )ENBURG bericht, dat hij ruim voorzien is van allerlei soorten van STALEN PENNEN, POTLOODEN, TEEKEN BEHOEFTEN ENZ. een nieuwen voorraad 3r*etro-

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3