agitatie verkeerd hebben en als 't ware bij gelijktijdige ingeving voor 't meerendeel tot bet besluit zijn gekomen den vleesebtand uit te trekken, zoo de slagers de prijzen niet lager stelden. Het schijnt dus dat onze veronder stelling niet ongegrond is, dat de Bngelscliman geen vleescb meer koopt omdat bij niet meer kan, omdat de prijs zijn beurs te boven gaat. Deze crisis moest vroeg of laat komen. De onnatuurlijke opdrijving der prijzen van het vee sedert bijna een jaar beeft haar slechts verbaast. Deze opdrijving was werkelijk onnatuurlijk, 't Was aan onze veemarkten een ware wind handel. Waar men f 200 en meer zag betalen voor een beest dat een jaar geleden mogelijk geen f 100 zou opgebracht hebben, moest men wel vragen: waar moet dit heen? Er schijnt Werkelijk windhandel aan de veemarkt ontstaan tc zijn en dit verschijnsel kan niet anders dan tijdelijk zijn. Men ziet het ook in 't artikel: paarden, en daarin voorzien wij evenzeer weldra liet keerpunt. Bovendien de veehandel hangt samen met de prijzen van het veevoeder en ook in de artikelen, die hiertoe behooren, is de rijzing niet achtergebleven. Nu is het de vraag wat er zal gebeuren? Zal de daling nog algemeeuer worden Zij strekt zich thans ook al uit over de Duitscke markt, die juist in de laatste maanden zooveel vee uit Holland heeft getrokken. Het is klaar dat onze vetweiders en vee houders hun beesten niet kunnen bewaren, althans niet lang'want ook zij hebben op de opbrengst daarvan gerekend en Kerstmis staat voor de deur. Eindelijk is het duidelijk dat een aanmer kelijke daling der vleesehprijzen niet van langen duur zal kunnen zijn; want de prijzen van 't vee staan weder in verband met de pacht sommen en deze zijn ook zoo hoog' opgedreven dat alleen tegen hooge marktprijzen met voor deel vee is te fokken. Houdt daarentegen de daling der vleesehprijzen wel eenigen lijd aan, dan moet er ook daling van andere landbouw producten uit volgen en vervolgens ook ver mindering der pachtsommen. Ondertussehen zien wij met verlangen den dag te gemoet dat onze vleeschhouwers ook het vleesch wat gaan afslaan. Mogelijk zien zij er dan ook wel van af om do Amerikaansohe ham te verkoopen met 100 winst, zooals men nu vertelt dat gebeurt. S TA TE ï\]Ha E N E R A A L._ De Tweede Kamer heeft in de afgeloopen week de behandeling der Indische begrooting voortgezet, en heeft daarbij drie belangrijke beslissingen genomen, - belangrijk zoowel voor Indie zelf, als voor den minister die ze voorstelde. Dc minister heeft door die beslis singen eene groote overwinning behaald en op nieuw bewezen wat wij in ons vorig overzicht voorspelden, dat hij zijne beginselen getrouw blijft en dat de volks vertegenwoordiging langzamerhand zal gaan inzien, ik moest thans nog eens de teekens in orde en door el kander herhalen. Ik kende ze echter goed. »Ilc vind toch veel raadselachtigs in dit alles", zei ik. «Dat komt omdat gij niets van de geheimen van onzen staat weet, zei ze. Doch, nog eens, maak u daarover niet ongerust. Bovendien gij gaat immers vrijwillig mede en kunt ook nu nog terug als gij 't avontuur niet aandurft." »Maar als men nu nog andere teekens maaktdie ik niet versta?" In dat geval behoeft ge niets anders te doen dan dit: (hierop raakte zij met de linkerhand den rechterarm aan.) als gij dit teeken maakt zal niemand u verder iets vragen want dit wil zeggen: zwijg. Zeg mij echter nu nog eens openhartig hoe gij op den inval gekomen zijt om mij te vragen naar mijn vijanden?" »Omdat ik meen opgemerkt tc hebben dat men u bespiedt." ja, daarin hebt gij gelijk, zeido zij snel. men bespiedt u ook. Misschien hebt gij in den omtrek van mijn woning een nachtelijken zwerver ontmoet, die er wat vreemd uitzag ik ken dien man, 't is een soort van idioot; dat beteekent niets." »'tKon toch zijn dat het wel iets was, van belang. Ik raad u toch aan voorzichtig te zijn." «Voorzichtig, voorzichtig, dat wil zeggen bang? Ja, laat hen voorzichtig zijnGelooft gij dat de wraak iets zoets is «Neen ik houd de wraakzucht voor iets duivelachtigs. De Christen wreekt zich niet." «De Christen, nu, dat kan zijn; maar de mensch? «De mensch ook niet, althans de mensch in den edelen zin; reeds al 'tgemengde van den voorsmaak der wraak neming is een waarschuwing der consciëntie dat de wraak ook den, mensch niet betaamt." ondanks de jerimiades van vrienden en tegenpartij, het doorzicht van den lieer Transen van de Putte alle hulde verdient. De eerste beslissing betrof de hervorming van het gevangeniswezen en de invoering van een nieuw dwangstelsel. Ten spijt van het geschreeuw van Dagblad en consorten, was er nauwelijks eenige bestrijding. Natuurlijk moest de lieer Nierstrasz zich weder laten liooren, maar zijne stem was ditmaal als die eens roependen in de woestijn. De tweede beslissing gold de hervorming van het districtsbestuur, waarbij de kamer de opheffing der heerendiensten in beginsel aannam, en dit wel op voorstel van den lieer van Loon, die juist de richting der liberale koloniale staatkunde ondersteunde. De minister verklaarde dan ook, gaarne bereid te zijn, om de afschaffing van alle lieerendiensten te bevorderen. De derde beslissing was de verhooging van het plantloon der koffie, welke zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. De oppositie had geene bedenking, want, zoo zeide de heer Nierstrasz, en het Dagblad roemde de edelmoe digheid der conservatieven tegenover de inlandsche bevolking, het geld zou nu toch niet in de Nederlandsche schatkist vloeien. De Eerste Kamer krijgt hoe langer hoe meer liberale elementen. Toen onlangs de heer Messchert van Vollenhoven de Eerste met de Tweede Kamer ver wisselde, werd in zijne plaats gekozen de heer R. Buchuer, een beproefd liberaal, dat eene belangrijke aanwinst in liberalen zin voor het huis der Neder landsche lords was. De liberale heer Eyzinga, die wegens bevordering in zijne rechterlijke betrekking, als lid der Kamer moest aftreden, werd door de Provinciale Staten van Eriesland herkozen. En thans hebben de Staten van Overijsel, ter vervanging van den heer Cost Jordens, het oud-lid der Tweede Kamer mr. Gr. Dumbar ter Eerste Kamer afgevaardigd. Dit zijn waarlijk bemoedigende verschijnselen waarin wij ons zeer verheugen. Op die wijze voortgaande zou het wel eens kunnen gebeuren, dat de Eerste Kamer liberaler werd dan de Tweede. Binnenland. ZIE 11 IK ZEE, 11 November 1873. Zierikzee, 10 Nov. We ontvingen derer dagen het proefblad van een nieuwe couranthet Weelcblad voor liet jonge Nederland. Dit blad zal worden uit gegeven bij L. (t. Post te Purmereud, onder redactie van de heeren D. Dekker en TI. C. van der Heijde, met medewerking van eenige onderwijzers. Het is bestemd voor jongelieden van 1217 jaar. Zierikzee, 11 Nov. Als 't op de grooten regent, dan druppelt het ook op de kleinen. Dit ondervindt thans onze financieele wereld. Er zijn faillissementen voorgekomen te "Rotterdam, Schiedam, Utrecht en 's Gravenhnge. Wie weet wat er nog volgen zal, want het was wel te voorzien dat de stormen van Weenen, Neiv-York en Londen ook wel een weinig invloed op onzen barometer zouden uitoefenen. De val van een paar betrekkelijk kleine huizen behoeft op zichzelf nog zoo onrustbarend niet genoemd te worden maar er is in de laatste dagen aan de Am- sterdamsche beurs een gedrukte stemming waargenomen die inderdaad onrustwekkend is. Ten deele zal de daling der fondsen toe te schrijven zijn aan het feit dat- velen der kleine kapitalisten die onlangs zoozeer bedrogen uitgekomen zijn en toch nog hun gedesap- precieerde effecten gehouden hebben, die thans gaan van de hand doen tot eiken prijs. Dit is verkeerd maar de nood dringt menigeen en de vrees doet an^ «Enfin, zei Corrilla! laat ons dit laten rusten. «Heden avond om acht uur wacht ik u." Ik vertrok, wel eenigszins geagiteerd over dit zonderlinge gesprek. Ik kon mijzei ven niet ontveinzen dat ik van liever lede een toekomst in dwaalde waar 't ietwat schemerachtig voor mij was. Ondèrtusschen bracht de gedachte aan mijn twee Fransciie vrienden mijn hoofd weder in zijn plooi. Ik begaf mij naar het bankiershuis en nam de duizend coeurs d'or geheel in goud op; ik deed dit onwillekeurig, zonder er aan te denken dat het misschien voorzichtiger Icon zijn mij niet met zoo veel geld tc belasten. Maar ik wil wel erkennen dat zich een zeker onbestemd wantrouwen van mij begon meester te maken en de onuitgesproken gedachte dat ik wellicht spoediger dan ik van plan was dit vreemde land zou moeten verlaten, was mogelijk daarbij ook in 'tspel. Ik bracht aan Charles om te beginnen vijftig goudstukken hij was er zeer gelukkig mede, doch ik wilde met opzet Paulin niet zien, uit vrees dat ik zou verklappen van wie ik 't geld had. Ik zei 't Charles ook niet, maar beloofde hem dat hij, als Paulin hersteld zou zijn, verder geholpen, zou worden om elders heen te gaan. «Paulin wil dit nog altoos niet, zeide hij." Ik was een weinig opgewonden en verzekerde hem dat ik 't wellicht wel zoo ver zou weten te brengen dat hij gaarne zou willen. 's Avonds klokke acht was ik bij Corrilla in de vestibule. Men liet mij dadelijk in een kamer die bij nader bezien bleek een kleedkamer te zijn. Weldra verscheen Corrilla, gehuld in een vreemdsoortig gewaad, 't Was een lang deren volgen. Ook zijn de berichten uit Amerika nog- in lange niet verbeterd. De Cheasepeake-Ohio- tot nu toe een vertrouwde maatschappij heeft de November-coupon niet betaaldde Chicago North- Western zal met Januari geen dividend geven, althans waarschijnlijk niet. Narigheid genoeg Ondertussehen is het thans de gouden tijd voor de contra-mine. Wie thans geld beschikbaar heeft en durft, kan groote slagen doen. Plet ware te wen- schen dat toch de kleine houders zooveel mogelijk trachten houders te blijven, wat krom te liggen, ge duld en moed te bewaren het is bijna zeker dat alles weder terecht komt voorzoover de in zich zelf gezonde ondernemingen aangaat en dat deze daarentegen door overdreven vrees met de slechten gelijkelijk lijden moeten. Goes, 7 Nov. Maandag avond werd ook hier liet 25jarig bestaan van de gewijzigde grondwet gevierd, door het uitsteken der vlaggen en door het afsteken van eenig vuurwerk, 's Avonds voerde de Harmonie de Volharding, onder leiding van den heer Schmidt, eenige muziekstukken uit, in de zaal boven de Graan - beurs. Daarna maakte zij eene promenade door de stad, waarna zij zich naar de //Sociëteit van Onge- nuchten Vrij" begaf, waar ze ook eenige stukken uitvoerde. Daarop keerde zij naar hare bestemming terug, waarmede het feest der grondwet ten einde was. OosTBTJRCr, 10 Nov. In het vijfde schooldistrict van Zeeland heeft zich op uitnoodiging van het Cen traal Comité te Amsterdam een Üistricts-Comilé gevormd om gelden te verzamelen, ten einde door de leerlingen van alle scholen voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs Z. M. den Koning een geschenk aan te bieden, bij zijn zilveren jubilé. Leden van liet Dietricts-Comité zijn de Till. Nunnink, de Ridder en Vorsterman van Oijen, hoofdonderwijzers te Eede, St. Kruis en Aardenburg. Aan de Leidsche Hoogeschool is o. a. bevorderd tot doctor in de rechten, de heer C. L. Brevet geboren te IJzendijke, met stellingen. Den le Mei 1871 zullen o. a. de volgende garni- zoens-veranderingen plaats hebben 3e. reg. inf. le bat. 3e en 4e. comp. van Neuzen naar Vlissingen 5e comp. van 't le en 5e comp. van 't 3e bat van Vlissingen naar Neuzen. Te ITarlingen is den o dezer Mina Kruseman op getreden in de Harmonie. Den vorigen heer had zij furore gemaaktnu daarentegen heeft zij haar gehoor zeer teleurgesteld met de voorlezing van een tooneel- stuk, zeventien tafereelen lang, en dat ruim drie uren duurde, 't Was wat al te veel van de galanterie ge vorderd om dit alles mooi en lief te vinden, men vond liet dan ook ronduit vervelend. Maastricht, 6 Nov. De Staten dezer provincie hebben op voorstel van graaf Oscar de Marchand cPAnsembourg, bij acclamatie besloten, aan de Ged. Staten op te dragen het ontwerpen van een adres van gelukwensching en getrouwheid, dat den koning op zijn feestdag in Mei 1874 namens de Vergadering zal worden aangeboden. In de eerste bijeenkomst der Provinciale Staten van Zeeland iu dit najaar op 4 November werden de ingekomen stukken medegedeeld en de afdeelingen aangewezen. Er waren 35 leden tegenwoordig. kleed van witte blinkende stof met wijde mouwen, die aan de polsen waren toegeregen, 'tsloot ook nauw om denhals en hing tot op den grond. Corrilla droeg ook witte hand schoenen en hield nog een kleedingstuk in de hand. Zij lachte hartelijk over mijn verbaasd gezicht en noo- digde mij uit mijn laarzen te verwisselen tegen paar fijn roodlederen laarzen met zeemlederen zolen; zij zelve had ook dergelijke laarzen aan en droeg onder het witte kleed een mannen kostuumde laarzen gingen over de pantalon heen. Toen ik ze aan had, liet ze mij ook een wit kleed aantrekken zoodat wij ten laatste volkomen uniform ge kleed waren. Nu kwam het voornaamste nog. Het stuk dat zij in de hand had was een kap die zij nu over 't hoofd zette en die haar tot op de schouders hing; aan de voorzijde waren drie openingenvoor de oogen en den mond. Ik moest ook een dergelijke kap uitzoeken en op zetten. Eindelijk waren wij geheel onkenbaar en geleken wel spoken. Toen wij gereed waren opende Corrilla een deur, door welke wij in een gang en vervolgens in liet koetshuis kwamen. Hier stapten wij in en reden zoo door niemand van buiten gezien weg. Na eenigen tijcl gereden te hebben hield het rijtuig stil; een bediende opende 't portier en nu bemerkte ik dat er een ander, denkelijk een huurrijtuig, naast het onze stondhet portier van dit voertuig stond, open en mij wenkende wipte Corrilla snel daarin over, ik volgde haar en voort ging 't andermaal. «Gij neemt nog al voorzorgen om niet herkend te worden, zeide ik. »Ja, was 't antwoord, dat is gebruikelijk, men moet niet door iedereen herkend worden. (Wordt vervolgd,)

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2