ZIERIKZEESCIIE COURANT voor het arrondis- sement Zierikzee. 1873. No. 89. Zaterdag 8 November. 76ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. POS T K II IJ A. DE CH 0 LE R A. Een reisje naar Emancipatoria, Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1.Franco per post 1. Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10. cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1—6 r.egels 60 cent. Dienstaanbiedingen vau 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. L\lvE\llA\. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. De DIRECTEUR van het Postkantoor te Zierikzee brengt in herinnering de volgende artikelen der Postvvet: Art. i. Aan den Staat wordt voorbehouden de uitsluitende bevoegdheidom geslotene of ongeslotene brieven of pak ketten, papieren bevattende, van de eene plaats naar de andere, tegen het genot van vracht, te doen overbrengen, op den voet en behoudens de uitzonderingen hierna vermeld. Art. 25. Niemand, behalve de ambtenaren of personen in dienst der Postadministratie, en deze alleen ten behoeve van den Staat, vermag zich te belasten of in te laten met de overbrenging, tegen genot van vracht, van brieven of pakketten, papieren bevattende, tusschen de eene plaats en de andere, op wegen, of inrichtingen waar eene brievenpost bestaat, of waar door de Administratie gelegenheid tot het verzenden of ontvangen van brieven gegeven wordt; noch ook in eenige gemeente, waar eene postmrichting bestaat, brieven van anderen ter verzending aannemen, bijeenver zamelen of bestellen, op eene boete van f'10 tot 100 voor de eerste en van ƒ100 tot ƒ300 voor elke volgende overtreding; of wel, in geval van wanbetaling, op straf eener gevangenis van drie tot zeven dagen in het eerste, en van zeven tot veertien dagen in het tweede geval. De ondernemers van spoorwegen, postwagens, diligences, omnibussen, vrachtwagens of vrachtkarren, stoombooten, veerschepen of veerschuiten, en in het algemeen van open bare middelen van vervoer, mitsgaders voetboden of com- missionnairs op vaste of vooraf aangekondigde tijdstippen vertrekkende, die een der in de vorige zinsnede bedoelde misdrijven hebben gepleegd of doen plegen, worden in het dubbel der daarbij bepaalde straffen verwezen. Alle vervoer, bijeenzameling, verzending of bestelling van brievendoor of van wege de personen bij de vorige zinsnede bedoeld, wordt gerekend tegen genot van vracht te geschieden. De Directeur voornoemd PILAAR. Tot nu toe is ons vaderland nog vrij geble ven van 't ernstig bezoek der zoo gevreesde ziekte die reeds sedert vele maanden de meer oostelijk gelegen landen van Europa lieeft ge teisterd. Slechts enkele gevallen van Cholera Asiatiea deden zich nog voor in sommige plaatsen van Nederland. Ook is de provincie Zeeland doorgaans van bezoeken der Cliolera-epidemie verschoond gebleven. Een en ander kunnen redenen zijn van een zekere gerustheid der be volking die vast niet ongunstig zal werken als middel om de epidemie ook verder te weren. Nochtans kan liet nuttig zijn, nu er toch wer kelijk hier en daar gevallen van Cholera zijn voorgekomen de aandacht te vestigen op de wenken en voorlichtingen die door bevoegde mannen der behartiging waardig zijn gekeurd. De tijd toch is voorbij dat men met domme berusting bij de pakken ging nederzitten als er sterfte of krankheid in de landpalen ver scheen en dat men die beschouwde als slaande engelen tegen welke men de hand niet mocht opheffen. Buiten twijfel is het den rnensoii niet mogelijk aan Hooger beschikking iets te ver anderen en er is ook geen onfeilbaar voorbe hoedmiddel noch radioaal geneesmiddel tegen de Cholera bekend, maar dit neemt niet weg dat ieder toch geroepen en verplicht is alle door bevoegde deskundigen aangegeven middelen aan te wenden om de epidemie te weren of te bestrijden. Wij aebten 't dan ook een goed werk van den „Geneeskundigen Raad voor Overijssel en Drenthe" dat hij eenige eenvoudige „raadge vingen aan iedereen" met het oog op de na dering der Cholera heeft publiek gemaakt. Genoemde Geneeskundige Raad is zoo beleefd geweest ons een exemplaar zijner brochure toe te zendenwij ontleeuen daaraan eenige bij zonderheden en laten die hier volgen. Om zoo weinig mogelijk gevaar te loopen van door de Cholera aangetast te worden moeten wj alles vermjden wat ons lichaam vatbaar kan maken voor die ziekte en de be smetting met de Cholera zooveel mogelijk ver mijden. Als algemeene regel is aan te bevelen zich te houden aan zijn gewonen leefregel, wanneer die doorgaans goed en zonder excesseii is. Men ete matig en voede zich zoo krachtig mogelijk. Men kan alle spijzen, die men gewoon is, blijven gebruiken en dient enkel dezulke te vermijden die men bij ondervinding weet dat ons niet goed bekomen of die buikpijn, loslijvigheid of spanning in de maag veroorzaken. Het drink water moet zuiver zijnregenwater dat niet met looddeelen of organische zelfstandigbeden bezwangerd is zal bet beste zijn't water moet kleurloosreukeloos en smakeloos zijn brak putwater, vaart-, sloot- of rivierwater moet men niet gebruiken, althans nooit voor 'teerst volkomen gefiltreerd en scheikundig gezuiverd is. Koffie, thee, goed bier en goede Pransche wijn kunnen geen kwaad; sterke dranken zijn be paald schadelijk, altoos zij men matig in het drinken. Het vatten van koude is in dezen tijd zeer nadeelig; men kleede zich dus matig warm, verwarme en droge de koude vochtige vertrekken zoo men gedwongen is die te bewonen. Men zorge steeds natte kleederen dadelijk uit te doen en door droge te vervangen en wake vooral tegen koude, natte voeten. Ziude- delijkheid is, als altoos, nu vooral aan te be velen geregelde arbeid en rust evenzeer en al wat men kan doen of laten om een bedaarde kalme gemoedsstemming te bewaren verdient mede in acht genomen te worden,. Het mag als uitgemaakt beschouwd worden dat de Cholera besmettelijk is en dat vooral de uitwerpselen der Cholera-lijders de kiemen der ziekte voortplanten. Daarom moeten de uitwerpselen en uitge braakte stoffen der zieken dadelijk worden ver wijderd en onschadelijk gemaakt. Alle daardoor aangeraakte kleederenbeddegoed of andere voorwerpen moeten goed gereinigd en ontsmet worden. De desinfectatie-middelen zijn carbolzuur Fantasie door W E R T H E R, XLIY. Op welken titel is verder het recht gegrond van de ouders die hun kinderen exploiteeren als een rouleerend kapitaal en die dan, God betere 't, den kinderen nog wijs maken dat zij zich gelukkig mogen rekenen zooveel voor hun ouders te mogen doen Toch niet daarop dat de kinderen aan de ouders het levenslicht verschuldigd zijn Dit is immers een leugen Een bepaald individu is geenszins het leven verschuldigd aan een ander individu; dit zou slechts waar zijn zoo dat andere individu zich vooraf had voorgenomen 't leven te schenken aan dat bepaalde individu. Hoe lang zullen de menschen zich toch nog blijven bezig houden met elkander allerlei gevaarlijke dwaasheden na te praten? Ik gevoel dat het geen ik hier zoo al zeg voor ketterij kan uitgekreten worden. Kan ik 't helpen Ik heb nog meer op 't hart. »Eert uwen vader en uwe moeder opdat het u welga 1" dit is een der keurspreuken van de moraal. In hoever beteekent zij iets Wil zij zeggen dat de verheven meester die dit leerde er mede bedoeld heeft te wijzen op het heiligen en in eere houden van dien innigen band des bloeds, die kinderen aan ouders en dezen wederkeerig aan genen verbindt Ilc kan daar vrede mede hebben. Maar ouders die hun kinderen exploiteeren als een eigendom, als een kapitaal, die de leer huldigen, dat de kinderen verplicht zijn zoo spoedig mogelijk wat voor de ouders te gaan verdienen, die hen daarom hun zalige jeugd ontrooven, hun speel- en leertijd, die hen in hun licliame- lijken en verstandelijken wasdom belemmerendie hun lichaam krottig en achterlijk en hun geest vatbaar voor allerlei kwaad doen worden, zulke ouders, beweer ik, zijn geen eere waard. Wat moet men bij slot van rekening, en als men practzscli is en niet ziekelijk, er tegen zeggen, als een zoon die een ellendeling wordt, zijn vader vloekt omdat deze, al van de prille jeugd af, in hem 't gezonde leven beeft verstompt door hem man te maken en in de nijvere och zoo nijverewereld in te sleepen vóór zijn enkels nog vast waren om te staan? Waarmede moet men de gevallen vrouw den mond stoppen, die haar moeder verwijt dat deze de eerste oorzaak geweest is van haar val omdat zij haar, als te eenenmale onervaren kind, de wereld heeft ingejaagd, zooals 't heette om maar gauw «onder de menschen" te komen en den last van 't gezin te verminderen Het kind moge zijn vader en zijn moeder eeren, als dit van zelf kan vooi'tvloeien uit een betrekking die ook van den kant der ouders heilig wordt gehouden. Maar als ouders, die hun kinderen misbruiken en daardoor mishandelen, zedelijk dooden en lichamelijk ellendig makenook de pretentie willen doen gelden van door hun kinderen geeërd te moeten worden, dan ontken ik hun daartoe alle recht. Ik zou niet weten op welken grond de slavernij van kinderen onder de overmacht van ontaarde ouders gewettigd en te vergoelijken kon zijn De armoede, de armoede, zegt men dwingt er toe. Ik spreek dit tegen en ik houd zelfs vol dat het geenszins waar ishet zijn niet de armsten die hun kroost exploiteeren, 't zijn de meest ontaarden, de verdorvensten, de meest verdierlijkten. Ik ken er velen die waarlijk arm zijn en die zich toch alle opofferingen getroosten voor hun kinderen; men ziet doorgaans ook dat daar zegen op rust. Maar ik merk ook op dat er zijn die ruimer bestaan hebben dan die armen en die toch hun kinderen afbeulen, er domme doodgewerkte wezens van doen groeien en die zijn het welke ik beweer dat geen 't minste recht hebben op de liefde hunner kinderen. Het ware goed dat de staat aan zulke ouders een macht ontnemen kon die zij uitoefenen zooals Satan zijn macht uitoefent: ten verderve. Sla den blik in de fabrieksholen. Zie daar in den don keren, mistigen Novembermorgen kinderen van 7, 8, 9 jaar, jongens en meisjes mannetjes en vrouwtjes mag men wel zeggen door de nattige, slobberige straten strompelen naar het cellulaire gebouw waar ze werken moeten, werken in stof en pluis, in vunzige, bedompte lokalen om een fabrikant alias industrieel te helpen rijk maken en de markt van den mannenarbeid te bederven. Tien tegen een of de moeder blijft nog te bed liggen als de arme wurmen van kinderen de deur uitgejaagd zijn; daarna staat zij op, gaat zich warmen en heete koffie slurpen bij de water- en vuurvrouw, brengt haar. morgen door met bab belen, aardappelen schillen en koffie slurpen, om nog niet gereed te zijn met het sober maal als het welkende slaven-kinder-personeel thuis komt. En de vader? Welnu, neem aan dat die ondertusschen ook zoogenoemd wat werkt't is toch niet veel meer dan wat lui bakken zooveel 't gebrekkig toezicht maar veroor looft en tusschenbeide afgewisseld door een opfrisschertje3

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 1