Buitenlandsch Overzicht. Zeetijding van Zieriksee. ADVERTENTIES. kanaal van Zuid-Beveland, in 4 perceelen. Minste inschrijversle perc. de heer J. Kraaijevekl te Krui- ningen, voor f 5100; 2e perc. de Wed. J". C. Massée en Zonen te Goes, voor f 1365 3e en 4e perc. de heer J. Kraaijevekl te Kruiningen voor 3894 en f 1756. Sluis. Sedert de nieuwe hoofdonderwijzer hier gevestigd is zijn er tal van veranderingen, even zoo vele verbeteringen aangebracht. Onlangs werd op zijn voorstel ook eene teekenschool opgericht, eene inrichting, waaraan hier sedert jaren behoefte bestoud. Het vervoer van suikerbeetwortels van hier naar Brugge geeft bij het lossen der wagens en het laden der schepen aan zeer vele handen werk, en daardoor eene groote mate van welvaart aan huisgezinnen, die anders reeds zonder verdienste zouden zijn. Het geschot der beetwortels is echter over 't al gemeen niet meegevallen': men begroot het op 25000 tot 35000 per hectare. Cadsand. In eene onlangs gohouden vergadering van den raad werd het verzoek van den onderwijzer om verliooging van jaarwedde gewezen van de hand. Eede. Onlangs deden twee ambtenaren van de belastingen eene bekeuring op Belgisch grondgebied. Dewijl hier blijkbaar eene vergissing heeft plaats gehad, kan ik met genoegen melden, dat de zaken in der minne geschikt zijn. Het is te bejammeren dat deze zaak dadelijk ruchtbaar is gemaakt, dewijl de ambtenaren zij zijn met tweëen voor eene uit gestrekte linie wel allen mogelijken zedelijken steun noodig hebben. De Heer reichmanM heeft gisteren avond op zijn humoristisch muzikale Soiree getoond, wat geoefendheid en talent vermag. Waar Meijer's Grand American Circus 120 personen, 140 paarden, 5 olifanten, 5 leeuwen, een orchest, honden, ezels en gedresseerde paarden voor gebruikt, nl om het publiek een paar uren aangenaam bezig te houden, dat gelukt onzen vluggen muzikalen humorist geheel alleen op onver beterlijke wijze. Aanstonds bij den aanvang van de voorstelling, brengt hij zijn auditorium in de vroolijk- ste stemming door zijn muzikaal lachen. In den beginne lacht hij alleen, doch bij het einde van het stuk wordt hij door het geheele gezelschap gesecondeerd. Wij achten het eene bepaalde onmogelijkheid onder dat aanstekelijk laclie n zijn ernst te bewaren zelfs de ernst van een wit gedasten aanspreker zou er niet tegen bestand zijn. Het verder voorgedragene, hoewel van de meest uiteenloopende verscheidenheid, draagt alles den -stempel van opwekkende vroolijkheid, als daar wasNo. 4. Ben onverstaanbare declamatieNo. 5. Ben virtuoos der toekomstNo. 6. Be onstemde Bianoen No. 7. Imitatie eener Speeldoosgetuigden bovendien evenzeer van zijne buitengewone kunstvaar digheid op het klavier, als voor de deugdelijkheid van het instrument. Na de pauze viel aan No. 10. Be muzikale Loterij en No. 14. Be hoogescïiool a la Renz, een buitenge woon succes ten deel. De Heer reiciimann bezit in hooge mate al de vereischten voor zijne humoristische voordrachten. Een aangenaam stemorgaan, beschaafde manieren, vlugge gestes, bewegelijke physionomie, veel smaak en tact en eene goede muzikale ontwikkeling, waardoor hij ook het publiek op eene ernstige wijze aangenaam zou kunnen bezig houden. N. Arnh. Ct. Bij beschikking van den min. van Financiën is de commies 3e klasse bij de posterijen, K. F. van Freu- denberg, verplaatst van Nijmegen naar het postkantoor Fijenoord-Antwerpen. De gebeurtenissen der afgeloopen week hebben een groote wending gebracht in den loop van het daar spelende drama om de kroon van den Heiligen Hendrik. Wij brengen in herinnering wat we indertijd geschreven hebben over de fusie. Hoe men toen ook riepde fusie is een feit, de fusie is dit en de fusie is dat, hebben wij steeds gezegd dat wij wel aan een legitimistische samenzwering konden gelooven maar dat wij de fusie, d. i. de ineensmelting van de partij van 't absolute clericale en die van 't liberale con stitution eele koningschapvoor een onmogelijkheid bleven houden.- Dit wordt thans al meer en meer door de uitkomst bevestigden het doet ons genoegen dat wij kunnen neerschrijven dat de eerlijkheid der beide partijen, vooral van hare hoofden, het beletsel is geweest voor de fusie. Het is goed nog eens in 'tkort te herinneren hoe de zaken sedert 24 Mei geloopen hebben. De val van Thiers en de omwenteling van 24 Mei waren het werk eener ultramoutaansch-clericale samen zwering, die gebruik heeft weten te maken van de anti-republikeinsche gezindheden van legitimisten, fu- sionisten, orleanisten bonapartisten en eenvoudige monarchalen om deze allen te vereenigen tot het be werken van den val van Thiers en de linkerzijde. Reeds toen stond het plan vast dat Chambord koning zoti worden. Het ministerie de Broglie moest daartoe den weg bereiden, Mac-Mahon tot hetzelfde doel het leger bewerken. Men wierp alsnu de kandidatuur van Hendrik V op. De ultramoutaansche samenzwering had natuurlijk niets liever gezien dan dat de natie zich zonder be denking met den koning der witte vlag had laten op schikken. Doch dit was onuitvoerbaar, wegens belet selen die juist van de zijde van den kandidaat zelf kwamen. Deze was nl. een eerlijk man en toen Frankrijk, zeer tegen den zin van de ultramoutaansche samen zwering, hem de vraag steldewelke zijn uw conditiën, antwoordde Chambordgeene want ik ben absoluut ik ben een beginsel, ik transigeer niet. Groote teleur stelling bij de ultramontanen, en ook niet minder bij het ministerie, dat immers nu geen reden van bestaan meer kon doen gelden. De ultramontanen namen nu een andere taktiek te baat: men moest de natie in den waan brengen dat Hendrik V als hij maar een maal den troon zou bestegen hebben de liberaalste monarch zou zijn dien men denken kon, daarom strooide men het gerucht uit dat hij alle mogelijke concessies gedaan had. Het ministerie, 't gewaagde van dit spel beseffende, verklaarde zich neutraal hoe wel zijn gedrag tegen over de republikeinen en de pers hier tegen getuigde. Hac-Mahon hield zich werkelijk neutraal en zweeg. Ondertusschen leed de reputatie van Chambord zeer onder de dubbelzinnige rol, die men hem liet spelen. Het effect op de natie was ook het tegengestelde van 'tgeen men had verwacht. Met meer nadruk prote steerde de natie door de verkiezingen, door de pers, door alles tegen het marchandeeren om de kroon. Inmiddels naderde de November-maand. Dan zou de Nationale weer bij een komen en vóór dien tijd moest alles klaar zijn en de coup d'état zijn beslag hebben. Een laatste poging wordt gewaagdmen laat den heer Chesnelong naar Frohsdorff gaan en terugkeeren met concessies, men strooit 't gerucht uit dat de paarden en koetsen voor den intocht reeds gereed staan die intocht zelf zou plaats hebben op Allerheiligenalles hing nu maar af van Chambord zelf, van de vraag of hij zich in 't comediespel zou laten gebruiken of niet En zietdaar publiceert Chambord in de uiterste ure (27 Oct.) den merkwaardigen brief aan den heer Chesnelong, in welken hij zich weder plechtig poseert als den homme-principe, den absoluten koning, den mensch-God in wiens handen Frankrijk zich moet offeren als een schaap dat den mond niet opendoet en die anders van geen kroon en scepter weten wil. Nu is dan ook de zaak beslist; Chambord is een eerlijk manmaar nu ook als koning onmogelijk volstrekt onmogelijk. Want Frankrijk is gelukkig nog niet dood of gek, 'tlaat niet over zich beschikken als over een cadaver. De groote agitatie van de laalste dagen is alleszins verklaarbaar, de woede en teleur stelling der zwarte internationale wel te begrijpen. Doch de tijd staat niet stilde dagen de uren krijgen thans waarde. Het werd terstond na 't bekend worden van Cbambords brief de vraagwat nu Het constitutioneele zou zijn aftreding van 't ministerie, zoo mogelijk terugroeping van Thiers. Men heeft dit echter reeds lang onmogelijk gemaakt door de neutraliteits- verklaring der regeering. Wat dan? Verlenging van het mandaat van Mac-Mahon en dus voorloopige be stendiging van den voorloopigen toestand; alles dus voorloopig, 't zelfde onhaadbare systeem dat de rechter zijde indertijd doordreef om de definitieve bevestiging der republiek tegen te houden. Hoe denkt Mac-Mahon over dit alles? Wij vertrouwen dat hij niet genegen zal zijn mede te werken tot de bestendiging van den voorloopigen toestand. Deze toch is slechts uitstel en spoedig zou de kuiperij te Frohsdorff weder worden hervat zoodra zich maar een gunstig vleugje vertoonen mocht. Tot heden toe is Mac-Mahon gebruikt als utiliteit en nu dit voor ieder duidelijk moet worden zal hij deze ziellooze rol niet willen vervullen. De republikeinsche partij, die meer en meer inziet dat zij veel gedaan heeft met te vertrouwen in het rustige vertrouwen van Thiers leeft weder op en gaat ernstig denken aan de definitieve vestiging der zoogenoemden conservatieve republiek. Ondertusschen blijven alle mogelijkheden nog van kracht. Nog is 't mogelijk dat de Nationale de kwestie der monarchie wil doorzetten en 't zij dat dan Chambord zal toeslaan of niet, staat de burgeroorlog ieder oogen- blik te wachten, 't Is ook mogelijk dat de voorloopige toestaud verlengd wordt en blijft Mac-Mahon dan aan, dan zien we in 't verschiet de mogelijkheid van schoone uitzichten voor de Bonapartisten. 5t Is evenzeer mo gelijk dat de republiek definitief wordt vastgesteld en dan verwachten wij in een niet zeer lang tijdsverloop eene nieuwe dynastie te zieu opduiken. Kerk- en Schoolnieuws. Drietal voor de Chr. Ger. Gem. te Brouwershaven de dd. J. A. Renting te Colijnsplaat, M. Keulemans te Middelburg en D. Klinkert te Rotterdam. Beroepen te Waarde (Z.-Holl.) ds. J. Kromsigt te Kortgene. Donderdag jl. heeft te Utrecht de Protestantendag plaats gehad onder voorzitterschap van prof. Opzoomer. Te Yerseke is verleden Donderdag de nieuwe open bare school feestelijk ingewijd. De leeraren der rijks hoogere burgerschool te Mid delburg hebben den heer dr. Steijn Parvé een geschenk aangeboden ter gelegenheid van het ophouden zijner betrekking tot het middelbaar onderwijs in Zeeland. Aan de bewaarschool van het dep. Steenwijk der maatschappij tot Nut van 't Algemeen is tot hoofd onderwijzeres benoemd mej. P. J. Rensen alhier. BËÜRS- ïN W3ARKTBERICHTEN7 Nederland, België, Spanje, Portugal, Rusland, PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 3 November 187 3. Cert. Nat. Schuld. 2!/2 pCt. dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 dito Rotschild. 2'/2 Obligatien, 1867/72 3 dito Binnenl. f 6250 3 dito f 12502500 3 Obligatiën 1853/69 3 dito 185663 3 Obl. Hope Co. 1798—1816 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 1000,— 1866 5 dito a 100,1860 4'/a Cert, bij Hope Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleening 1864 Oostenrijk, Obl. in papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 N.-Amerika, dito Mei Nov. 1885 6 Brazilië, dito 1865 5 Mexico, dito 1851 3 f pCt. f pCt. 57 685/, 18 1H3/1S 145/a 41 99 »/4 88 Va 983/4 903/„ 78i/4 59 9/iG 627/8 63'/ig •141V4 455/a lOOV, 963/4 Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 2303/4 Baltische dito 3 127 Russische Spoonv. Poti Tiflis d°. f 1000, 5 pCt 941 /2 dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 95 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. f 1421/2 Zuid-Ital. dito 3 dito 86 Va Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PRIJZEN VAN COUPONS Metalliek f 21,521/a Dito Nationale 23,25 Div. Eng. p. 11,771/2 Rus. Z. -R. Amer. Dollars Papier 52 Va /•315/8 n 2,45 2,21 Va ROTTERDAM, 3 November 1873. Bij kleinen aanvoer Tarwe en Bruine Boonen 25 ct. lager. Rogge 10 ct. hooger. Rest onveranderd. Jarige Zeeuwsche Tarwe Nieuwe 1873 Rogge 1873 Wintergerst 1873 Zomergerst Inl. lange Haver korte Blauwe Erwten 1873 Kleine Groote Bruine Boonen "Witte Zeeuwsche Paardenboonen f 12.— a f 14.— - 12.25 a - 13.50 - 9.50 a - 11.— - 7.50 a - 8.50 - 7.25 a - 7.75 - 4.25 a - 5. - 4.25 a - 4.75 - 9.— a - 10.25 - 8.75 a - 12.25 - 10.— a - 13.— - 10.50 a - 11.50 - 8.— a - 8.75 BRUGGE, 1 November 1873. Tarwe f 14.50 Gerst - 8.65 Paardenboonen - 9.10 Haver - 5.40 Rogge - 10. Boekweit - 9.75 Aardappelen per 100 kilo's - 3.25 BINNENGEKOMEN: 1 Nov. Avanee, C. Olsen, Abo, Antwerpen. 2 a William Henry, Johan Griffith, Woreiuaton, Dordrecht. 3 1, Hanoen, Daniee Rodseth, New-York, Rott. ITedeu overleed ua een langdurig lijden, mijn geliefde Zoon, de Heer CORNELI3 MOOLKN- BUKGH, in den ouderdom van 28 jaar. Ziemkzee, Wed. B. L. MOOLENBUJ&GH, 31 October 1873. Bolle.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3