ZIERIKZEËSCHË COI R WT. rikzee. 1873. No. 88. Woensdag 5 November. 76ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD van Zaterdag 1 November 1873. Openbare Raadsvergadering Zeetijding van Zierikiee. N-GENERAAL. gehouden te ZIERIKZEE den 29 October 1873. In deze vergadering' zijn tegenwoordig al de leden. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vo rige vergadering wordt medegedeeld dat door Ged. Staten zijn goedgekeurd de besluiten tot beschikking op on voo rz. ui tg., en tot af- en overschrijving, op begrooting 1873 zoomede de rekening der dienstd. schutterij over 1872. Voor kennisgeving aangenomen. Op de verzoekschriften van de heeren H. A. Gillot en C. Bal J.Cz. tot remissie van Hoofdelijken Omslag, wegens vertrek naar elders, wordt gunstig beschikt. Ter inzage van de leden wordt gelegd een van de Rolterdamsche bank ontvangen exemplaar van con cessie-aanvrage tot aanleg van spoorwegen in Nederland. Wordt medegedeeld het proces-verbaal van opname der kas en boeken van den Gemeente-Ontvanger, waaruit bleek dat deze in orde waren en in kas zich bevond 18307,83. Voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten tot den verkoop van eenige boomen. Idein om gunstig te beschikken op het verzoek van J. van Dijke om gemeentegrond in eigendom te bekomen. Komt in behandeling het voorstel van Burg. en Wetli. tot verhooging van den gasprijs met 2 cent per kub. M. en dien prijs alzoo te brengen op 16 ets. per kub. M. hetwelk na langdurige discussie met 7 tegen 6 stemmen wordt aangenomen, in te gaan den 1 Nov. e.k. Vóór hebben gestemd de heeren Mr. Fokker, Jhr. de Jonge, Nauta van der Grijp, Mulock Houwer, Mr. Moolenburgh, Jhr. Mr. Schorer en Blom. Tegen hebben gestemd de heeren Mr. Bolle, Koole, Labrijn, Mr. Moens, van der Vliet en Zuurdeeg. Komt in behandeling het voorstel van Burg. en Weth. tot verhooging der opbrengst op de personeels belasting van 30 op 55, met ingang op 1 Mei 1874 en van den hoofdelijken omslag, met ingang van 1 Jan. 1874 van 18500 tot/22000, hetwelk overeenkomstig het advies der Commissie adhoc met algemeene stem men wordt aangenomen. Komt in behandeling de gemeente-begrooting voor 1874. De uitgaven in de eerste 2 hoofdstukken worden overeenkomstig de voordracht goedgekeurd. Een verzoekschrift van den concierge H. de Vos om verhooging zijner jaarwedde wordt in handen van Burg. en Weth. gesteld om advies. Tot leeraar in het handteekenen aan de Hoogere Burgerschool alhier wordt tijdelijk benoemd de heer F. E. Vogelsang te Dokkum. Wegens het vergevorderde uur wordt de zitting verdaagd tot Vrijdag den 31 October. 3R echtzaken. Door de Arrondissemcnts-Rechtbank te Zierïkzee zijn den 3den October jl. de navolgende vonnissen in strafzaken gewezen '1°. J. S.oud 18 jaren, arbeider, geboren en wonende te Zierikzee is wegens eenvoudigen diefstal veroordeeld tot drie dagen gevangenisstraf. 2°. J. de M., oud 37 jaren, arbeider geboren en wonende te Zonnemaire is terzelfeer zake tot gelijke straf veroordeeld. 3°. Cha. de B. huisvrouw van C. J.oud 38 jaren, ge boren te Renesse, wonende te Sint-Philipsland, beklaagd van hoon, is te dier zake vrijgesproken. 4°. a. H. IJ., oud 24 jaren en b. D. vanG.oud24 jaren, de eerste werkende, de tweede varensgezel, beiden geboren en wonende te Brouwershaven, zijn, op het door hen aan- geteekend verzet van het vonnis de Rechtbank van 25 Augustus jl. waarbij zij waren veroordeeld wegens het moedwillig toebrengen van slagen aan iemandte dier zake viij gesproken. 5°. a. J, I., oud 12 jaren en b. Ma. J., oud 15 jaren, beiden zonder beroep, geboren en wonende te Zierikzee, zijn, wegens diefstal van oogst op den akker met oordeel des onderscheids gepleegd, veroordeeld ieder tot één dag gevangenisstraf. 6°. C. van der P.oud 50 jaren, schipper geboren en wonende te Zierikzee, is ter zake van 1°. het moedwillig toebrengen van stooten aan iemandgeenerlei ziekte of beletsel van te werken van meer dan twintig dagen ver oorzaakt hebbende en 2°. het, zonder daartoe uitgetergd te zijnuiten van scheldwoorden tegen iemandbe halve die in art. 367 tot 378 van het Wetboek van strafrecht ingesloten, begrepen zijn, veroordeeld tot ééne maand gevangenisstraf en twee geldboetenals één van 8,en één van 2,50 met subsidiaire gevangenisstraf van tioee .dagen voor de eerste- en van één dag voor de tweede boete. 7°. H. van der IC.oud 29 jaren, arbeider, geboren en wonende te Zierikzee is wegens beleediging met woorden aan een beambte, in de waarneming zijner bediening ge daan, veroordeeld tot eene geldboete van ƒ20.bij wan betaling na aanmaning, ingevolge de wet, te vervangen door vier dagen gevangenisstraf. 8°. F. B., oud 22 jaren geboren en wonende te Bruinisse, schippersknecht, is ter zake van het moedwillig toebrengen van slagen aan iemand geenerlei ziekte of beletsel van te werken van meer dan twintig dagen veroorzaakt hebbende, veroordeeld tot een geldboete van ƒ3.te vervangen bij wanbetaling na aanmaning, ingevolge de wet, door één dag gevangenisstraf. 9°. J. de G.oud 22 jaren, arbeider, geboren te Zierikzee, wonende te Bruinisse, is wegens aantasting -n feitelijken wederstand jegens een bedienend beambte, handelende ter uitvoering der wetten, gepleegd door één persoon met wa penen, veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf in een zame opsluiting te" ondergaan. Alle veroordeelden werden voorts verwezen in de kosten van het rechtsgeding, terwijl, ten opzichte van de onder 1, 2, 5, 8 en 9 vermeldenverzachtende omstandigheden werden aangenomen. BINNENGEKOMEN: 28 Oct. Loyal Standard, Thomas Cobin, Sealiam, Itott. UITGEZEILD: 29 Noach I, L. Bijl, Zierikzee. fEKTENTIEN: [uwelijks-, Geboorte- i 16 regels 60 cent. is, mits contant betaald, 25 ct. litgcver H. LAKMM45J. lem II zich ontrukte aan den invloed der party, die meer monarchaal was dan hij zelf en die 't land naar den grond zou geholpen hebben, en hoe hij medewerkte aan het tot stand komen onzer tegenwoordige vrijzinnige Grondwet. Wij herdenken nog op dezen dag hoe, ook reeds bijna 25 jaar lang, de zoon van Willem II, geven dat, zoo men haar al onze politieke zon wil noemen, zij dan toch maar is een zon met vlekken. Wij belijden met schaamte dat de liberale, d. i. de wezenlijk nationale partij, gedurende de afgeloopen 25 jaar niet zooveel heeft gedaan om de grondwet toe te passen, door de wetten ft tot stand te brengen, als i behooren te doen. ok dat de oorzaak hiervan :en volksaard, in ons gebrek nze slaperigheid en oud-Hol en dubbeltjes-zucht, die ons t proza van het streven naar ir deze alleen, te verheffen, e en de vrijheidsliefde, die ibaar in ons woont, duidelijker m deze droevige erkentenissen rektheid op dezen dag niet geval ze wegnemen, ondwet van '48 bestaat zijn voor 't gevaar dat de eens ;e, zoo vaak aangevochten, le vrijheid, ons zou kunnen door partijen, die de Neder- snis schijnen vergeten te zijn. mdwet van '48 bestaat blijft a schijnen als een onnitblus- pvij vertrouwen dat het nimmer 3zonen en edele vaderlanders haar in eere te houden, haar een waarheid te maken door ip wij nog met hakend ver wende behoefte wachten, tot brengen, en, des gevorderd, te herzien en haar tot meer- te brengen door haar vlekken irorn niet: dat de Grondwet met volle overtuiging wen- ■e een leven als dat van een ■oor veredeling, opklimming, nheid heeft in de afgeloopen week hare it j maar voor wij iets mededeelen tak der Staten-Generaal in het wetgeving heeft verricht of voor as verplicht, met een enkel woord lag van gisteren te herdenken. krachtige unu of nooit" door den r een kille huivering, maar levens in allen, wie het Neêrlands bloed t, en nog niét vervreemd was van a, de geest der vrijheid. Nu of te slag geleverd worden aan allen, boven helderheid en duisternis liefhadden. Toch zou de slag 3ii. De denkbeelden van het edel zwichten voor de meerderheid der ;oo helder als de horizont kort te beneveld was hij weldra geworden, om aal ontwaakt laat zich echter slaap wiegen en Neêrlands ridder en III, wist door zijn besluit van 17 iviaart iö^-ö dien volksgeest te bevredigen, maar tevens voor ons dierbaar vaderland den storm te be zweren, die overal in Europa de rust bedreigde, troonen op hnnne grondvesten deed waggelen en de vorsten deed verbleeken van schrik. Wat Willem II als prins van Oranje in de velden van Waterloo had bevochten, de vrijheid van Nederland, schonk hij, in meer verheven, in zedelijken zin, door de benoeming der commissie

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 5