Men meldt uit Doetinchem, dd. 26 Oct: De vorige week heeft te Zeclclam een voorval plaats gehad, dat gelukkig oncler de zeldzaamheden in de notariële praktijk behoort. Zekere landbouwer T. overle den zijnde, wenschte men toch diens uitgestrekte bezittin gen, die op meer dan een ton gouds geschat worden, op een vreemde te doen overgaan onder voorbijgang van zijne wettige erfgenamen, waarvan enkelen in be hoeftige omstandigheden verkeeren. Men liet daartoe een notaris overkomen, terwijl men inmiddels het lijk had weggeborgen, en in plaats daarvan een ander persoon in het bed gelegd. Deze gaf nu den zooge- naamden wil van den overledenen op, waarbij aan den erfgragen persoon alles vermaakt werd, terwijl de notaris dien wil ter goeder trouw in geschrift bracht. Een der geroepen getuigen echter weigerde het testa ment mede te onderteekenen, omdat de zoogenaamde testateur reeds eenige uren vroeger overleden was. Men is benieuwd te vernemen of de plegers van dit bedrog ook deswege te recht zullen moeten staan. Mevrouw van Calcar komt in het Vaderland op tegen de publieke te koop veiling van Ons Streven door mejufvrouw Perk. Zij erkent zich bereid te heb ben verklaard om de redactie te blijven aanvaarden, maar toen niet vermoed te hebben, dat de redactrice haar blad (en daarmede indirect mevrouw van Calcar) te koop zou aanbieden. Wij kunnen zeer goed begrijpen dat mevrouw van Calcar hiertegen opkomt, maar zij zegt verder, dat dit te koop aanbieden is beneden de waardigheid van een werk, door vrouwen voor vrouwen geredigeerd. Dit bezwaar is ons minder duidelijk. Wij zien niet in, dat de waardigheid van een vrouwelijk tijd schrift van ander gehalte is dan die van een manne lijk tijdschrift, en dit laatste wel, het eerste niet publiek mag worden verkocht. Als de vrouw zich gelijk stelt men den man en tijdschriften redigeert, en wij zouden niet weten waarom zij dit niet doen zou dan moet zij zich ook niet boven hem verheven achten e:i beweren, dat zij een tijdschrift niet mag verkoopen. ArnJi. Ct. Laren, 25 Oct. Zekere B. alhier, die veel verdriet had van de ziekte zijns zoons en aan vlagen van zwaar moedigheid leed, heeft zich door ophanging van het leven beroofd. Zijne vrouw, die hem zag- hangen, en niet durfde afsnijden, riep twee buren tot hare hulp, en verzocht hun haar man los te maken maar deze mannen antwoordden, dat zij dit niet mochten doen, als - de politie er niet bij tegenwoordig was, en nu bleef B. van 10 ure' des morgens tot 2 ure des namiddags in den jammerlijken toestand waarin hij zich zelf had gebracht. Is dan de aartsdomme meening, dat zonder de politie een mcnschenleven niet behouden mag worden, niet bij ons volk uit te roeien Hebben de drukpers, de gedurig herhaalde vertoogen, dan volstrekt geen invloed Het schijnt wel, dat bergen gemakkelijker te verzetten zijn clan vooroordeelen weg te nemen. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten- Generaal hebben heden onderzocht de volgende wets ontwerpen: Voorstel van den heer Tak en vijf andere leden tot het houden van een onderzoek (enquête) omtrent de Nederlandsche koopvaardijvloot; Wijziging- der wet van 1 Juni 1865 Staatsblad no 59), rege lende cle voorwaarden tot verkrijging der bevoegd heid van geneeskundige, apotheker, hulp-apotheker, leerling-apotheker en vroedvrouwDefinitieve vast stelling der koloniale huishoudelijke begrooting van Curapau voor het dienstjaar 1874; Wijzi ging cler begrooting van Nedeiiandsch-Indië voor liet dienstjaar 1872 en bekrachtiging van provinciale belastingen. merkwaardig vond dat zij juist dat onderwerp behandelde, 't welk in verband met het geen ik dien avond bij die twee Franschen had gehoord en gezien zulk een indruk op mij maakte, zal ik nog een gedeelte van haar speech terug geven. Sprekende over de afschaffing van het huwelijk en over de vrije liefde, kwam zij aan de bedenking »hoe onge lukkig het zijn moest voor al die kinderen die dan hun eigen vader niet eens zouden kennen." »Zij zouden dan hun eigen vader niet kennen, die arme schapen! Welk een ongeluk! Wat kan men zich akeligers denken dan dat men zijn eigen vader niet kentMaar, ei- lieve, gij alleen die hier naar mijn woorden luistert, kent gij uw vader? Ik vraag niet of gij een naam weet te noemen van iemand dien men u heeft leeren beschouwen als uw vader; maar of gij wel en deugdelijk overtuigdzijt dat die persoon uw eigen, vleeschelijke vader is? Dat is een ernstige zaakhet is hier niet voldoende het er zoo maar voor te houden omdat het zoo in 't register van den burgelijken s.'-nd of in het doopboek staat, maar men moet in zulk c i zaak wel goed overtuigd en positief zeker zijn, anders verlustigt men zich toch maar in een illusie. Welnu, ik verzeker u, ik ken personen die meencn dat zij hun eigen vader kennen en waarvan ik positief zeker ben dat zij dwalen en den verkeerde voor hebben. Hu! dat is akelig! Vindt gij dat? Ik zie er de akeligheid niet van in maar ik acht het beter dat men alle vooroordeelen leert afschudden als onnutten opschik en die lastig en hinderlijk is nog daarbij. Zoudt gij denken dat er in Europa of waar gij maar wilt op de wereld, slechts een klein getal mcnschen is die zich vergissen terwijl zij heel naïef iemand voor hun vader houden? Ik verzeker u, het grootste ge- Iiet bestuur tier Nederlandsche Zendiug-vereeniging heeft zich bij de behandeling der Indische begrooting, den Minister van Koloniën, wien een afschrift van dit adres is gezonden in overweging te geven, de toekenning van subsidiëen aan particuliere inlaridsche scholen niet afhankelijk te stellen van het geven van godsdienstig onderwijs. In verband tot de vroeger gemelde concessie-aan vrage voor Nederland kan thans worden medegedeeld, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken aan de aanvragers heeft te kennen gegeven, dat hij met in genomenheid heeft kennis genomen van cle gemeen schappelijke aanvraag voor den aanleg en de exploitatie van spoorwegen hier te lande; dat hij zich voorstelt cle plannen bij de aanvraag behoorende te onder zoeken en daarover te onderhandelen. Met het oog- op de laatste zinsnede der Memorie van Toelichting, waarbij cle onderteekenaars verzoeken om, wanneer de regeering nog andere lijnen in de aanvrage wenschte opgenomen te zien daarvan bericht te ontvangen, opdat een commissie uit de aanvragers in de gelegenheid worde gesteld de voorwaarden van ondersteuning voor die lijnen nader met hem vast te stellen, drukte de Minister deu wensch uit reeds nu daarover in onder handeling te treden. Aan dien wensch is gevolg gegeven en hebben de aanvragers eene Commissie van 5 leden benoemd, ten einde die onderhandelingen met den Minister te voeren. Tevens is door hen een Commissie van 3 leden uit hun midden aangewezen om met het bestuur van de Centraal-Spoorweg-Maatschappij te onderhandelen over het te sluiten exploitatie-contract. Men schrijft uit Clinge, den 24 October Heden morgen omstreeks acht ure ontdekte men brand in de schuur van deu landbouwer P. E. de Meurechy in clea polder Groot-Kieldrecht. Twee ar beiders, die in de schuur aan het dorscheu waren, werden cle ramp het eerst gewaar. Na verloop van enkele minuten stond het gansche gebouw, 130 voet lang, in volle vlam. Twee paarden en 7 stuks hoornvee, benevens de geheele oogst en al het landbouwgereed schap, werden een prooi der vlammen. De oorzaak van 't onheil is onbekend. Buitenland. F r a n k r ij k. John Lemoinne wijdt op nieuw in het Journ. des Debats een artikel aan het herstel der monarchie en zegt dat, wanneer het koningschap niet wordt gepro clameerd, cle republiek daarop nog minder kans heeft en cle Nationale Vergadering zou dan onvermijdelijk ontbonden moeten worden cle verkiezingen zouden in dit geval in naamlooze wanorde plaats hebben. Daar entegen noemt bij de tegenwoordige Nationale Verga dering werkelijk een constitueerende, die door haar oorsprong ontzaglijk veel zedelijk overwicht bezit boven de wetgevende lichamen, die de eerste restauratie in het leven riepen. De heer Chesnelong heeft aan de Libertégeschreven, dat er geen enkele getuige tegenwoordig was bij zijn drie conferentiën met den graaf de Chambord en dus niemand daarvan iets kon hooren. Hij houdt staande, dat het exposé, dat in cle conservatieve bijeenkomst is ter tafel gebracht, ten volle met de waarheid overeenstemt. De G-aidois meldt dat de hertog van Aumale in cle laatste dagen belangrijke geldsommen bij het huis Bothsohild heeft opgenomen. De Neue Freie Fresse zegt uit Erohsdorff te vernemen, dat het herstel der monarchie in Frankrijk daar als een uitgemaakte zaak beschouwd wordtdat de raads- deelte verkeert in die vergissing. En waar is hu de ge leerde die het middel weet aan de hand te doen om deze vergissing te voorkomen? Dit moet nog geboren worden en dat zal er dan ook een zijn die zijn eigen vader niet kent. Doch dit doet er ook niet toe. Dat men er eenige waarde aan hecht zijn moeder te kennen, dat is een andere zaak daar kan ik mij nog mede vereenigen, maar zijn vader te kennen is een ijdele droom. Wat doet het er toe of gij nu al weet wie uw vader is Zijt gij daarom een haar beter of slechter? Wordt de maatschappij er door gebaat? Ja is het niet voor veel in- dividus een onherstelbaar ongeluk dat zij een vader hebben om het goed van te erven dat zij niet waard zijn te ge nieten, of niet in staat nuttig te gebruiken Welk een be letsel is het niet voor de ware, persoonlijke verdienste dat er zoo vaak, ja doorgaans rnet de goede plaatsen in de maatschappij, naar welke allen naar hun verdienste moesten kunnen concurreeren, een nietèling of een ezel gaat strijken enkel en alleen omdat hij die u of die zijn vader noemt? En voor hoeveel duizenden is het een vloek dat zij ge dwongen worden een onwaardig individu vader te noemen Vraagt dit aan de duizenden kinderen die door hun zich noemende vaders worden geëxploiteerd als machines om geld mede te verdienen. Vraagt het aan die duizenden die van hun zoogenoemde vaders leerden hun moeder te verachten Hierna kwam zij weder tot de conclusie van de onnoo- digheid, ongerijmdheid en ongerechtigheid des huwelijks. Ik liet haar daarmede doorgaan en verwijderde mij ernstig na- denkde over het merkwaardig samenheffen van zooveel Woorden ten deele van Mevr. Woodhull. lieden van den graaf de Chambord zich met het opstellen eener proclamatie aan het Eransche volk bezig houden dat de reis van den graaf naar Frankrijk en zijn intocht in Parijs reeds tot in de kleinste bijzon derheden geregeld zijn. De graaf zou den 30en uiterlijk den 31en dezer, de reis naar de Eransche grenzen aanvaarden, om daar de verdere gebeurtenissen af te wachten. Gisteren heeft te Marseille een wapenschouwing over de troepen plaats gehad100,000 personen waren op de been en hieven voortdurend de kreeten aan Leve de armee Leve de republiek Men meldt uit Berlijn Het is onjuist dat het Duitsche gouvernement twee Pruisische officieren naar Yersailles zou hebben gezonden om het proces Bazaine bij te wonendit wordt te Berlijn ten stelligste tegengesproken. Alleen is dit waar, dat de militaire autoriteiten in Pruisen zich bereid verklaard hebben alle faciliteiten toe te staan aan die officieren, wier getuigenis de verdedigers van Bazaine nuttig mochten oordeelen. Duitschland. Aan de Köln. Ztcj. wordt o. a. uit Berlijn geschreven /Terwijl het nieuwe Duitsche rijk innerlijk en van buiten door vijanden, wordt bedreigd, is bet zeker te wenscben het zoo spoedig doenlijk organisch in te richten en met name zijn rechtsinstellingen naar de wenschen van het Duitsche Volk zooveel mogelijk te voltooien. En er is geen verlangen meer gerechtvaardigd, drin gender en meer algemeen, dan dat naar een hoog gerechtshof voor het geheele rijk. Toch is deze wensch in den jongsten tijd niet verder tot de vervulling- gevorderd. De bezwaren komen als gewoonlijk van Beieren, dat wel een hcog-gerechtshof voor strafzaken wil, (waarop het minder aankomt) maar niet voor burgerlijke zaken. Wurtemberg en Saksen zijn althans nog weifelend, maar toch bestaat er weinig uitzicht dat in de volgende zitting van den rijksdag, in 't voorjaar van 1874, een voorstel zal worden ingediend Pillnitz, 29 Oct. Heden nacht ten 4 ure 55 min. is Z. M. koning Johann Nepomucenus Marie Joseph van Saksen, den 12n Dec. 1801 geboren, en dus bijna 72 jaren oud, zacht en kalm overleden. De rijks-schatkist voor oorlogsdoeleinden, ter ver vanging van de oorlogs-schatkist van Pruisen ingesteld, bezit thans 40 millioen thaler. Dit bedrag zal in brandkasten worden geborgen in de Citadel van Spandavv, die alle mogelijke zekerheid aanbiedt tegen brand of diefstal. Er kan niets uit deze kas genomen of er bijgevoegd worden, zonder een speciale machtiging van den rijkskanselier, prins Bismarck. Volgens een officiëele opgave nopens het heerschen van de cholera in de acht Pruisische provinciën Pruisen, Brandenburg, Pommeren, Poseu, Silisie, Saksen, Hannover en Sleeswijk-Holstein, zijn van 22 Mei tot 7 October jl. 38,624 personen door de ziekte aange tast en 19.655 overleden. Italië. De Italia deelt het volgende mede omtrent de brief wisseling tusschen Pius IX en keizer Wilhelm. Daar de brief van Z. H. geheel door hem was geschreven en 's pausen schrift niet altijd duidelijk leesbaar is, had de keizer, die bij de ontvangst niemand bij zich had dan zijn ambassadeur te Weenen, den heer Schweinitz en den heer Bulow, die geen van beiden veel van 't Italiaansch verstaan, veel moeite om de missive van den paus te ontcijferen. Een der geëm ployeerden van het ministerie van buitenlandsche zaken werd daarom belast met het maken eener woordelijke vertaling. verachting van den vadernaam met zooveel vadersmart. Zoo ontbreekt het niet aan tegenstellingen in de wereld, en om niet onbillijk te zijn moet ik erkennen dat de spreekster voor haar bittere uitdrukkingen wel eenigen grond had in hetgeen er in de maatschappij valt op te merken. Het is inderdaad een punt dat wel de overweging waardig isnl. dat zooveel duizenden en honderdduizenden onschul dige kinderen volkomen overgeleverd zijn in de macht van ouders die geheel onbevoegd, ja nietzelden onwaardig zijn met de opvoeding van kinderen belast te worden. Daarbij komt nog dat de vaderlijke macht als een soort van droit divin door de wetten wordt erkend en gesteund, zonder dat het een onderzoek waardig schijnt of men hiermede wel op 't rechte pad is. Men zegt wel dat het onderwijs dit alles beter maken moetdoch wat beteekent dit wanneer de ouders het in hun macht hebben de kinderen te laten onderwijzen of niet? Juist zij die de verdorvenstcn zijn, die 't meest en in de eerste plaats onderwijs noodig hebben krijgen het niet of slechts gebrekkig en onvoldoende omdat hun ouders het hun niet willen laten genieten. Alleen de goedwilligen worden geholpen; de onwil- ligen laat de maatschappij los tot haar eigen nadeel. Is het verder niet te bejammeren dat men de kinderen laat boeten voor de zonden der ouders? Wie geen vader heeft kan men de schuld zijns vaders niet verwijten. Maar dit niet alleen: de kinderen die door ontaarde ouders op zettelijk worden afgericht tot dieverij en schurkerij, moeten daarvoor reeds spoedig boeten, terwijl de wet die ontaarde ouders laat loopen en de publieke opinie hen nog vaak beklaagt omdat zij zulke slechte kinderen hebben. Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2