Gemengds berichten. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tot her vatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 28 October. Buitenland. Fran lcr ij k. Mac-Mahon heeft te Parijs den koning en de koningin van Belgie en na hen kardinaal de Bonnechose, uit Rome teruggekeerd, ontvangen. De verschillende fractien van de rechterzijde zouden Dinsdag ten 1 ure te Versailles bijeenkomen, om te beslissen of Donderdag in de zitting der permanente commissie het voorstel tot vervroegde bijeenroeping dei- Nationale Vergadering zal worden gedaan. Dit denk beeld aldus schrijft men uit Versailles schijnt meer veld te winnen. De Temps deelt een brief mede van den heer Léon Say, aan den heer 'Soherer, vice-president van het linker-centrum. De heer Say schrijft o. a., dat hij van vier collega's heeft ontvangen een verklaring van volledige adheesie aan het programma, vastgesteld in de laatste bijeenkomst. Verder schrijft hij//Zij zijn met ons overtuigd van de noodzakelijkheid om de conservatieve republiek te handhaven en te organiseercn. Het linker-centrum zal eenstemmig zijn en een meer derheid in onzen zin schijnt niet twijfelachtig. Alle hiermede strijdige geruchten zijn gewaagd, of wellicht slechts manoeuvres van onze tegenstanders. Het middel schijnt gevonden om de gevolgen eener monarchale restauratie te temperen, üc heer Féligonde, afgevaardigde van Puy de Döme, verklaart dat men eenvoudig geheel Frankrijk in staat van beleg, de vrij heid van drukpers vervallen en alle politieke verkiezingen voor drie jaren geschorst zal verklaren. De monarchalen moeten wel in hun schik zijn met een enfant terribledat op die wijze al hun plannen verklapt en, in duigen zal doen vallen. Duitschland. Met den gezondheidstoestand van koning Johan van Saksen gaat het achteruiter vertoonen zich veronst- rustende verschijnselen zooals delirium, zeer ontstelde pols zonder koorts en groote onrustigheid. Het treurige ongeval dat aan den kroonprins overkomen is, die gelijk men weet met zijn rijtuig omgevallen is, ver meerdert de droefheid van 't hofgezin. Oostenrijk. Den 23 zou keizer Wilhelm weder uit Weenen ver trekken. Hij heeft bezoeken afgelegd bij den kroonprins van Denemarken, graaf Andrassy en de gravin van Girgenti. Vorst Bismarck, die ook te Weenen is, ont ving een bezoek van den keizer van Oostenrijk. De Deensche kroonprins is Zondag namiddag door den keizer van Oostenrijk en den Duitschen keizer ontvangen. De Wiener Zeitung deelt de benoeming mede van prins Karl Auersperg tot president en van de graven Wrona en Trautmannsdorf tot vice-presidenten van het heerenhuis. Uit Weenen wordt gemeld dat cle Neue Freie Presse voor 1,200,000 florijnen aan den bankier Bleichröder, een vriend van vorst Bismarck, is verkocht. De aanleiding tot de verwikkelingen, welke tusschen Oostenrijk en Turkije zijn ontstaan, is dat vorst Milan van Servie, zonder voorafgaande reis naar Konstatino- pel, toch naar Weenen is gegaan en zich om den Turkschen gezant niet bekommerd heeft. Turkije toonde zich daarover zoo misnoegd, dat het een oo- genblik er aan dacht, den gezant terug te roepen, hetgeen tot een openlijke vredebreuk met Oostenrijk zou hebben aanleiding gegeven, doch de Oostenrijk- sche gevolmachtigde, graaf Ludolf, wist echter met eenig overleg het geschil voorloopig bij te leggen. Maar de grond tot die verwikkelingen ligt dieper hij ligt in de Donau-vorstendommen, die voordurend een twistappel der wederzijdsche begeerlijkheid zijn. liet is niet te ontkennen, dat Turkije bij de Oosten- rijksche regeering een streven meent waar te nemen, hetwelk zich met der tijd zoude moeten oplossen in aanhechting van grondgebied ten nadeele van Turkije. Graaf Andrassy, vroeger transleithaansck minister-pre sident, later eerste minister der Oostenrijksch-IIon- gaavsche monarchie, heeft Turkije duchtig teleur gesteld door steeds de Servische belangen te bevorderen, waar deze met de Turksche in strijd waren, zoo als bij de onderhandelingen over de Servische en Turksche spoor- wegeu in aansluiting aan die der Oostenrijksch-Hon- gaarsche monarchie en bij de behandeling der Ru- meenschc spoorweg-aangelegenheden. De Turksche regeering houdt noch steeds Oostenrijk verdacht van op een al te goeden voet te staan met de aan Turkije's gezag onderworpen Donau-vorstendommen Servie, Bos nië en Montenegro, en van een streven naar opneming dier landen in de groote cis- en transleithaau3che confederatieook is het geenszins onmogelijk, dat graaf Andrassy tot die politiek gedreven wordt door de politiek van von Bismarck, die er op uit is, de Duitsche landstreken, welke noch aan Oostenrijk toe- behooren, tot zich te lokken. Nu is de geheele ver andering op de kaart van Europa niet in één oogwenk gereednu weet ieder, dat aan de verwezenlijking van dit plan groote moeielijkheden verbonden zijn, omdat Rusland niet gaarne deze vergrooting van Oo stenrijk zou toelaten maar Turkije is nog niet zoo ziek, of het is altijd op den uitkijk, wanneer er iets gebeurt, dat als koren op den Oostenrijksclieii molen kau worden beschouwd. De Weener lentoon stelling is voor Turkije eene bron van teleurstelling en verdriet geweesteerst de omarming van de twee Duitsche keizers, daarna de stoutmoedigheid én van vorst Nicolaas van Montenegro, èn van vorst Karei van Rumenie èn van vorst Milan van Servie om zonder verlof van Abdul-Aziz de Weener tentoonstelling te komen bezichtigen. De sultan eischte dat vorst Milan zich niet anders aan liet Oostrijksche hof zou vertoonen dan onder introductie van den Turkschen gezant. Milan stoorde er zich niet aan en toog toch naar Weenen. Nu was de Sultan niet langer te bedwingen, hij voelde, dat hem een slag in 't aangezicht was toe gebracht en vroeg rekenschap. Daarbij komt nu noch een ander geschil, dat reeds sedert lang Oostenrijk en Turkije verdeeld houdt het zoogenaamde geschil van de //IJzeren Poort," met welke bedoeld wordt een deel der eilandengroep, waar mede de beneden-Donau is bezet, groot 159 eilanden waarvan er 103 aan Rumenie en 56 aan Turkije be lmoren en waardoor op die plaatsen, vooral een ge deelte tot Orsova, het vaarwater smal is. Deze uit gestrektheid wordt verdeeld in drie riviervakken. Plet eerste loopt van den oorsprong der rivier tot Weenen, het. tweede van daar tot Orsova en het derde van dit punt tot aan de Zwarte zee. Bij de scheiding tusschen het tweede en derde ligt de zoogenaamde //IJzeren Poort" bestaande in eene aaneenschakeling van iotsen, die onder en op vele punten boven den waterspiegel uitsteken en alzoo de scheepvaart belemmeren. Twee van die rotspartijen zijn voor de scheepvaart niet slechts hinderlijk, maar zeer gevaarlijk. Al de aan de Donau grenzende mogendheden, maar ook de handel in 't algemeen en zelfs de politiek hebben er belang bij, dat die //rotspuntjes" worden glad gestreken. Op de Londensche Zwarte-zee conferentie van Januari 71 stelde de Oosten rijksche gevolmachtige voor, dat Oosten rijk alleen, geheel te zijnen koste, maar dan ook tegen tol vergoeding, de gewenschte. verbeteringen zou aan brengen, maar de Forte weigerde dit belangrijke punt geheel in handen van Oostenrijk te stellen, en ook Servie maakte destijds bezwaar. Nu werd in 't protocol bepaald, dat de beide staten het gemeenschappelijk zouden doen en met behulp van eene collectieve leening. Maar er is tot op 't oogenblik niets van gekomen, vooral omdat de Donau-vorstendommen zich miskend achten. En zoo is misschien de tijd niet ver af, dat de Londensche conferentie weer eens op nieuw zal vergaderen, ten einde het nadeel eener scheuring tus schen al deze- landen niet grooter worde dan het voordeel, dat voor de betrokken partijen uit de weg neming van de //IJzeren Poort" zal ontstaan. Engeland. De raad van buitenlandsclie fondsenhouders te Lon den heeft de volgende mededeeling gedaan //Volgens de met Turkije gesloten overeenkomst van Februari, moesten de fondsen voor de betaling van de rente der leeningen van 1858 en 1862 maandelijks bij de Otto- manische bank worden gestort. Elke maand moest ter openbare kennis worden gebracht, dat die betalingen waren geschied op de inkomsten, welke speciaal voor den dienst dier leeningen waren aangewezen. In de maand Juli 11. is echter aangekondigd, dat die betalingen waren geschied op de algemeene ontvangsten. z/Het comité der genoemde leeningen heeft tegen deze afwijking der overeenkomst geprotesteerd. Sedert heeft de Turksche regeering de rechtmatigheid van dit protest ingezien, zoodat de ontvangsten der in- en uitgaande rechten te Konstantinopel aangewezen blijven ten behoeve der leening van 1858, evenals de rechten op den tabak, het zout en het zegel voor den dienst der leening van 1862 besterad blijven." Spanj e. De Spaansche regeering heeft een der schoonste schepen van de marine verloren; de Fernando Cattolico is voor Karthagena in den grond geloopen door een auder schip. Geruchten zeggen dat een schip der opstandelingen de Fernando in den grond geboord heeft, doch de officieele Gaceta spreekt van het feit als van een ongeluk. Het eskader der opstandelingen is voor Valencia aangekomen. Daarna zijn zes Fransche en Engelsche oorlogschepen binnengeloopen, wier kommandanten hebben verklaard, dat zij, indien het eskader der op standelingen vijandelijkheden wilde beginnen, dit in de eerste vier dagen niet zouden toelaten. De auto riteit te Valencia heeft krachtige mariregelen genomen. Italië. De Yunta, belast met de liquidatie der kerkelijke goederen, heeft zes kloosters in bezit genomen. In het klooster van het Roomsch Collegie heeft de rector aan dc gedelegeerden der Yunta namens de orde der jesuïten een protest voorgelezen, waarin de verklaring was opgenomen, dat het collegie een pauselijke internationale instelling is. Dc rectoren van buitenlandsclie collegiën hebben insgelijks gezamenlijk een protest ingediend. In het klooster van het generalaat der jesuïten over handigde de rector aan dc gedelegeerden een formeel protest, ten doel hebbende de rechten der orde ten opzichte van het gebouw te handhaven. Even als in eerstgenoemde inrichting namen de gedelegeerden ook hier de protesten in ontvangst en werden van hunnent wege certificaten voor jaargelden afgegeven. In het klooster van de paters Franciscanen werden de gede legeerden met alle hoffelijkheid ontvangen. De pater- generaal bepaalde zich tot een kort mondeling protest. Daarna ontvingen de gedelegeerden een memorie van de Araerikaansche en Portugesche consuls, waarin deze hun bezwaren kenbaar maakten tegen de in bezitneming van eenige in dat gebouw bestaande localiteiten, waarop de door hen vertegenwoordigde natiën zekere rechten hadden. Overigens heeft daar en in de andere kloosters alles plaats gehad op dezelfde wijze als in de reeds genoemde. Alles is geregeld afgeloopen. De voornaamste modemaaksters in Parijs trachten aan haar fabrikaat eene politieke beteekenis te geven en daarmede de staatkundige richting harer klanten te vleien. De Oham- bord-hoed is van blaauw fluweel met een lange witte struisve der, die door een zilveren lelie is vastgehecht en de garneering van wit band is afgezet met kleine blaauwe paarlen. De Maria Stuart en de Lamballe zijn eveneens legitimistische hoeden. De laatste is vervaardigd van zwart fluweel met lint van blaauw en zwart; van voren op de linkerzijde prijkt een groote paarlemoerschelpaan de linkerzijde wordt een kleine rozenkrans gedragen, in welker midden men een blaauwe gesp ziet. De Pamela is Orleanistischde Merveil- leux republikeinschde Gommeux draagt een bouquet imperialistische viooltjes; de Fusion-hoed is van vilt, donker groen en versierd met hanenveêren en eene zilveren lelie. De bevolking van Berlijn bedraagt thans 912,660 zielen. Bij de voorlaatste volkstelling, 3 December 1871, waren er 86,324 inwoners minder. Om dit aantal te huisvesten, zou dus in nog geen twee jaar tijds Berlijn eene uitbreiding moe ten ondergaan hebben, nagenoeg zoo groot als de geheele residentie van Nederland. In Rusland is weder eene nieuwe godsdienstsecte ontstaan. Haar stichter is een monnik, Seraphin geheeten, en zijne aanhangers noemen zich uit dien hoofde Serafmofski. Alleen vrouwen worden in de nieuwe secte opgenomen, en ieder die er in toetreedt, moet eerst als teeken van hare toetreding zich de haren laten afsnijden. Het aantal volgelingen nam zoo aanzienlijk toe, dat de brave Serafmo weldra allen vrouwen in het district de haren zou hebben afgesneden, zoo niet de politie zich met de znak bemoeid had. Na een zeer streng onderzoek bleek het, dat de stichter van dezen nieuwen godsdienst een broeder had, die kapper was; dezen zond hij het afgeknipte haar toe en hiervoor ontving hij aanzienlijke sommen. De Broeder Seraphin zit thans in de gevangenis en heeft alle gelegenheid om na te denken over godsdiensten, die bij de haren er worden bijgehaald. Te Londen heeft verleden week iemand uit het venster van de vijfde verdieping van zijn huis, dat in brand stond, zijne schoonmoeder geworpen, terwijl hij vervolgens met zijn bed in de armen de trappen is afgerend en behouden beneden is gekomen. Hij heeft zich verontschuldigd door te zeggen dat hij zich vergist had en het bed had willen uitwerpen in plaats van zijne schoonmoeder. Daar het echter gebleken is dat hij met zijne schoonmoeder alles behalve op een goeden voet stond, heeft de justitie eene vervolging tegen hem ingesteld we gens moord. Kerk- en Schoolnieuws. Beroepen te Wemeldinge ds. W. van den Bijtel te Montfoort. Bedaukt voor liet beroep naar de Evaug. Lutli. Gem. alhier door ds. C. H. Kindermann te Helder; voor Serooskerke (Walcheren) door ds. W. Zegers te Gorinehem; voor Kruiningen door ds. F. C. Wieder te Bunschoten Door de provinciale commissie in Zeeland voor het afnemen der examens ter verkrijging van acten van bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs zijn nog geëxamineerd3 candidaten voor den rang van hoofdonderwijzeres, allen toegelaten, zijnde de dames J. M. Bierens, te Vlissiügen; M. Leijten, te Eeden en J. A. M. Schnljens, te Vlissingen; 2 can didaten voor den rang van hulponderwijzeres, beide toegelaten, zijnde de dames W. M. F. van Boven, te Heinkenszand eti C. Knip, te Middelburg; 7 candi daten voor den rang van buisondenvijzeres, allen toegelaten, zijnde voor rekenen en schrijven mejuf- vrouw M. F. van Hal, te Middelburg; en voor schrijven de dames J. M. A. Drabbe, te Sas van Gent; A. O. Fleerakkers, te Vlissingen; A. A. J. de Kort, te Sas van Gent; G. Ockerse, te Vlissingen; M. H. G. Strack van Schijndel, te Vlissingen en J. F. Verncool, te Middelburg. Toegelaten voor de Wiskunde de heer D. Vooren te Zierikzee,

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3