Buitenland. Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIES. MOOLENBURGH VAN UIJE, ZIEKIKZEE. Handel in Duitsche, Engelsche, Schot- sche Steenkolen en Gaskolen. Jhr. L. C. van der Feltz thaus te Bols ward is door Z. M. benoemd tot postdirecteur te Goes. Van een bevriende zijde wordt ons medegedeeld dat de beer M. H. Seypel te Asperen, dezelfde die ook het denkbeeld ontwierp om H. K. H. prinses Maria bij haar huwelijk een bijbel aan te bieden, de gedachte heeft geopperd om een eenvoudig, maar nationaal ge schenk, eeu album van de schooljeugd, aau Z. M. den koning aan te bieden bij HD. aanstaande zilveren kroonfeest. In een tot heeren en dames hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen gerichte circulaire wordt het plau nader ontvoud. De commissie voor de uitvoering, bestaande uit 20 heeren en 10 dames, zal te Amsterdam gevestigd zijn. Alleen kinderen kunnen van 1 tot 25 cents bij dragen tot bekostiging der uitvoering van het plan, dat aan het oordeel der commissie zal worden onder worpen en o. a. voorstelta. Een album aan den koning op te dragen in 2 deelenéén voor jongens, één voor meisjes b. De titel voor 't album, ontworpen en onderteekend door al de leden der commissie, moet alles uitdrukken c.e. Verzoek om medewerking aan alle hoofden van scholen en aan alle bladen Verzoek aan de bevoegde autoriteiten, om op den dag der aanbieding een algemeen kinderfeest door geheel Nederland te houden, en elk kind een beschrij ving van den dag, met een plaat van het geschenk, aan te bieden g. De commissie schrijft een prijsvraag uit van 100 voor het best't onpartijdigst kinderwerkje, voor dien dag geschikt. Zij laat dit beoordeelen door hh. inspecteurs en schoolopzieners, die zeker gaarne deze zaak zullen willen begunstigen h. Een nationale wedstrijd, prijs f 200, premie 50 voor de beste teekening het beste plan en het meest geschikte geschenk om aan Z. M. den koning aan te bieden, ter beoordeeling der Commissie ;j. Slui ting van een accöord met een solied uitgever, ten voordeele van den kas der Commissie ter uitgave van een Catalogus a 20 Cents van al de namen der gemeentescholen onderwijzers (hoofd- en hulpr), m. en vr.met het bedrag dat ieder heeft opgezon den k. Prijsvraag van 100 voor de beste feestlie deren, voor de jeugd toepasselijk op dien dag op dat in geheel Nederland gelijktijdig dezelfde liederen gezongen worden. Ter beoordeeling der Commissie l. Verzoek aan de leden der Commissie om te zamen 200 jongens en 100 meisjes bijeen te brengen, om voor het paleis van Z. M. tijdens de de aanbieding van het geschenk, toepasselijke liederen te zingen. Elk kind kan op 3 a 4 reiskosten uit de kas aanspraak maken, zoo de Commissie hierin toestemt. In den afgeloopen nacht is een jeugdige Engelsche zangeres, behoorende tot het gezelschap van den koffiehuis houder K.in een woning in de Nobelstraat te 'sHage, waar zij met nog een andere „artiste" intrek had genomen, uit het raam van de tweede verdieping, ge heel en al ontkleed, op de straat gesprongen, waarna zij, hoewel aan een der beenen verwond, is opgestaan en zelfs doorgeloopen. Door de politie aangehouden, is zij naar het politiebureau overgebracht, waar men haar verbonden en vervolgens naar het Gasthuis vervoerd heeft. F r a n k r ij k. De uitslag der vier aanvullings-verkiezingen in Frankrijk is gunstig voor de republikeinsche Candida- ten. De Bemusat had in de Haute Garonne ten minste 70,600 stemmen. De president der republiek heeft een prachtig diner aangeboden aan den hertog van Aumale en de leden van den krijgsraad van Bazaine. Daags na de inbeslagneming van de 20,000 portretten van den keizerlijken prins, is deze maatregel weder opgeheven. De krijgsraad heeft den afgevaardigde Banc bij verstek ter dood veroordeeld. Het tJournal des De bats, in een door den heer Lemoinne onderteekend artikel sprekende van de noodzakelijkheid eener onverwijlde oplossing, zegt Wij moeten onbewimpeld ons gevoelen aangaande het koningschap doen kennen. De laatste vertegenwoordiger van het beginsel der legitimiteit heeft het in zijn hand om het koningschap in Frankrijk voor goed te ver nietigen of het te herstellen. Het eenige recht van bestaan van het koningschap in Frankrijk is het nut, dat het aan het land kan aanbrengen maar men be hoort het niet van de geschiedenis der laatste tijden af te zonderen. De tegenwoordige voorstanders der monarchie négeeren de geschiedenisin hun schatting is er niets geschied. Zij hebben niets geleerd. HET PBOCES-BAZAINE. Na den afloop der lezing van de rapporten en stukkeu is het verhoor van den maarschalk aangevangen. Alvorens tot het verhoor over te gaan, gaf de pre sident aan de verdedigers en aan den beschuldigde kennis van de wijze waarop hij zich voorstelde den maarschalk, bij afdeelingen, te ondervragen en ook de getuigen in groepen te hooren. Doch bij deze opgave van het gebruik, dat hij van zijn recht iu dit opzicht zich voorstelde te maken, voegde hij de verklaring, dat hij zich die afwijkingen zou veroorloven, welke hij noodig zou oordeelen om de waarheid te ontdekken. Hierop volgden de voorloopige vragen over Bazaine's benoeming, rang, werkkring enz. voor het kommandement over het leger van Metz die de hertog van Aumale duidelijk, kort en voor elkeen bevattelijk en hoorbaar stelde, zoodat zijn naam als uitstekend president reeds nu als gevestigd kan worden beschouwd. De maarschalk antwoordde even kort en bondig en viel den president zelfs dikwijls in de rede, die hem begaan liet. Nu en dan verloor hij zijn kalmte een oogenblik en dan was 't of hij 't debat leidde tegenover den Hertog. Dit kan echter niet aan gebrek aan achting voor den Baad, maar slechts aan de gewoonte van den maarschalk worden toegeschreven. De verklaringen van Bazaine komen, voor zoover de telegraaf ze reeds heeft bekend gemaakt, hierop neder Aan hetgeen er voor de opdracht van het komman dement aan zijn beleid heeft plaats gehad, heeft hij geen deel gehad. Na dien tijd had hij gedaan wat hij in 't belang van het leger en het land, als soldaat en bevelhebber, meende te moeten doen. Doch hij was daarin door verschillende omstandig heden tegengewerkt. De slechte inrichting vooreerst van het bureau des renseignements had verschillende orders, die hem heetten te zijn gezonden, doen te loor gaan. Zoo had hij o. a. de order, om zijn voorraad ammunitie aan te vullen, nimmer ontvangen. En ook slechts eenmaal, op 13 Aug., had hij nauwkeurige inlichtingen ontvangen omtrent Mac-Mahon's positie. De hertog van Aumale deed hierop uitkomen, dat verscheidene tegenstrijdige bevelen den 13 Aug. aan generaal Failly waren gegeven. Bazaine antwoordde, dat hij eerst den 12en kennis had gekregen van het bevel, dat er bruggen over den Moezel moesten worden gelegd. Hij wist toen nog niets van het aanstaande vertrek des keizers, wiens ondergeschikte hij zich beschouwde. In elk geval: hij werpt de verantwoordelijkheid van zich af ten opzichte der vertraging in het leggen van bruggen betrekkelijk de marschorders en de routes en het niet vernielen der bruggen. Hij beroept zich op de redenen, die men heeft om vele dépêches, die rechtstreeks aan den generaal-majoor waren gericht, te ignoreeren. Uit de voorlezing van twee dezer dépêches blijkt, dat Bazaine het plan had gevormd de omtrekkende beweging van het Duitsche leger te voorkomen, doch dat de keizer hem dit belette. Bazaiue erkent dat de slag van Borny twaalf uur deed te loor gaan. De chefs der staven van de verschillende korpsen bleven voorts, volgens zijn verklaring, in gebreke, ten opzichte der keuze van de routes, die aangegeven moesten worden door den keizer, doch die vertrok, zonder eenige order achter te laten. Er was overeengekomen, dat als Bazaine een te sterken tegenstand ondervond, hij te Metz zou blijven, althans eenige dagen. Bazaine deed vooral dit laatste punt uitkomen. Het voornaamste resultaat der zitting was, dat Bazaine zijn verdediging op deze wijze voert, dat hij minder trachtte de passage te forceren, dan wel het Duitsche leger onder de muren van Metz te houden. Duitschland. Zaterdag nacht werd de kroonprins van Saksen op reis uit zijn rijtuig, dat omsloeg, geworpen en geraakte er onderhij bekwam ernstige, doch geen levensge vaarlijke wonden en is nu te Pillnitz, waar het voorval plaats had, onder geneeskundige behandeling. Volgens een officieële opgave van de rijks-kanselarij zijn in den Pruisischen staat van het einde van Mei tot uit. Sept. 33,125 personen door de cholera aan getast, waarvan er 16,585 zijn overleden. De invoer van de meeste Fransche bladen, die het eerste deel van het rapport van generaal Bivière in de zaak van Bazaine bevatten, is in den Elzas en Lotharingen niet toegelaten. Spanj e. Omtrent den zeeslag van Carthagena wordt nog gemeld dat het gevecht twee uren aangehouden heeft en dat de fregatten der insurgenten daarna moesten terugkeeren in de haven met belangrijke averij, ver oorzaakt door de laatst ontvangen kanonnen van Lobo, die op korten afstand werden gelost. Men voorziet thans spoedig de volkomen blokkade en daarna de inneming van Carthagena door de regeeringstroepen. De Carthageners hebben van Zaterdag middag tot Zondag middag 5 ure het vuren gestaakt. Op dat oogenblik werd het vuur van alle forten bijna gelijk tijdig hervatde vlaggen werden halfstok geheschen ter gelegenheid van de begrafenis van Moya, lid van de yunta, die Zaterdag iu den zeeslag werd gedood. Het verlies der opstandelingen bij dit zeegevecht, bedraagt 13 dooden en 47 gewonden. Een aanval der Carlisten tusschen Auiposta en Arragon is afgeslagen. De Gaceta Popular bericht dat er Yrijdag jl. een samenzwering is ontdekt tegen het leven van den heer Castelar en dat verschillende arresfcatiën hebben plaats gehad. Kerk- en Schoolnieuws. Door het Kiescollegie der Iierv. Gem. alhier is in hare vergadering van 16 October het volgende zestaL opgemaakt P. Heijting, te Bergen-op-ZoomA. Butgers van der Loeff, te 's HeerenbergH. H. Zaalberg, te Yarseveld L. Overman, te SpijkenisseW. Bax, te DeldenJ. A. Tours te Sandpoort. Hieruit zal op 28 dezer een drietal worden geformeerd. De heer van Schelven Sr. heeft Zondag 12 October zijn dienstwerk begonnen als reizend predikant voor de eilanden Noord- en Zuid-Beveland. Het drietal ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van ds. van Maasdijk, pred. bij de Ylaamsch-Hollandschc Evangelische Gem. te Brussel bestaat uit de dd. Creutzberg te Ylissingen, van Drietal te Nieuw- en St. Joosland d. d. J. J. Gabius du Sart te Nijkerk, Locker te Gerderen en dr. J. J. P. Yaleton Jr. te Varik. Wisselingh te Antwerpen en Segers te Leiden. Ds. W. Bax te Delden heeft bedankt voor toezegging van beroep naar Goeree. Door de prov. commissie van examen voor 't lager onderw. in Zuid-Holland is o. a. toegelaten voor de wiskunde de heer P. van Driel, geboren te Seroos- kerke in Schouwen. yan 10 tot en met 17 october. Geboren: Een zoon van J. E. Theewis en J. C. van Acker. Een zoon van B. de Graaf en C. Koppens. Eene dochter van C. J. v. Kerkwijk en W. H. v. Gorsel. Eene dochter van J. Slierendregt en J. v. d. Beest. Gehuwd: Mr. F. J. M. Jespers, jm. en H. C. Moll, jd. Overleden: J. Deurloo, oud 53 j., vrouw van M. Kuijpers. Mr. J. W. D. van Dongen, oud 82 j., weduwnaar. H. Merlie, oud 54 j., man van M. Stoutjesdijk. J. Dane, oud 3 w., d. Heden overleed na een langdurig smartelijk lijden onze geliefde vader en behuwdvader, den WelEdelgestrengen Heer Mr. JACOBUS WILLEM DANIËL VAN DONGEN, iu den ouderdom van 82 jaar. Uit aller naam, Mr. JAC. SCHUUBBEQUE BOEIJE. Zierikzee, 15 October 1873. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echtgenoot en Vader, de Heer II. MEBLIE, in den ouderdom van bijna 55 jaren. Eene slepende ziekte maakte heden een einde aan zijn voor ons zoo dierbaar leven. Zierikzee, Wed. II. MEBLIE, 15 October 1873. Stoutjesdijk. J. MEBLIE. Steeds bij groote en kleine hoeveelheden verkrijgbaar tot billijke prijzen.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3