smmmiiMiRF. Gemengde berichten. Burgerlijke Stand te 2ieriksee. ADVERTENTIE N. LOODSEN, WONING-, GEREEDSCHAPPEN, Buitenland. Fran k r ij k. Men zegt dat er een bijeenkomst is gehouden door de leden der verschillende fractiën van de linkerzijde, waarin besloten is ~cen oproepingsbrief tegen. 24 Oct. te zenden aan alle afgevaardigden van de linker- en en uiterste linkerzijde, om te beraadslagen over de gedragslijn, bij de hervatting der parlementaire werk zaamheden te volgen. In het bijzonder zou men de opportuniteit overwegen van een collectief terugtreden uit de vergadering van alle voorstanders van het republikeinsch beginsel, in geval van een formeele poging om de monarchie te herstellen. La France noemt dit bericht //minstens voorbarig" doch niet ongegrond. Den 26 September is de maarschalk Bazaine uit zijne woning in de avenue de Picardie overgebracht naar Trianon-sous-bois. In zijn rijtuig hadden kolonel Luccioni en diens adjudant mede plaats genomen terwijl het geleide bestond uit vijftig man kavallerie. Achter het rijtuig volgde een, insgelijks door militairen geleide, wagen met zijne papieren enz. De maarschalk bewoont op de eerste verdieping twee eenvoudig ge- meubeleerde kamers. De andere zijn" ingericht voor kolonel Villette, zijn adjudant en een brigadier-cipier. In de Bez-de-Chaussée zijn de vertrekken van kolonel Luccioni, kapit. Maudhuy en eenige officieren. HET PBOCES-BAZAINE. De Gaulois deelt het volgend concept-arrest van verwijzing mede z/üe heer Bazaine (Eranqois-Achille) maarschalk van Frankrijk, wordt aangeklaagd van zich, op 28 Oct. 1870, voor Metz, te hebben schuldig gemaakt z/lo. van met den vijand te hebben gecapituleerd en de vesting Metz te hebben overgegeven, terwijl hij er het opperbevel over voerde, zonder vooraf al de middelen van verdediging te hebben uitgeput, waarover hij be schikte en zonder al datgene te hebben gedaan, wat zijn plicht en eer hem voorschreven z/2o. van, als komraandant des legers voor Metz, in het open veld een capitulatie te hebben geteekend, die het overgeven der wapenen door zijn troepen tengevolge heeft gehad 3o. vau niet, alvorens te onderhandelen bij verbaal en op schrift, alles te hebben gedaan wat hem zijn plicht en eer voorschreven //Misdaden, voorzien bij de artt. 209 en 210 van het militair strafwetboek, luidende aldus z/Art. 209. Met den dood wordt gestraft na militaire degradatie, elke gouverneur ofkommandant die, vervolgd op het advies van een raad van onderzoek, schuldig wordt bevonden aan capitulatie met den vijand cn overgave van de hem toevertrouwde vesting, zonder al de middelen, waarover hij beschikte uitgeput en alles wat hem de plicht en de eer geboden, gedaan te hebben. z/Art. 210. Elke generaal en elke bevelhebber van een gewapende troep, die in het open veld capituleert, wordt gestraft z/lo. met de straffe des doods, na militaire degradatie, zoo de capitulatie tengevolge heeft gehad zijn troepen de wapens te doen overgeven of zoo hij, alvorens bij verbaal of geschrifte te handelen, niet alles heeft ge daan wat hem de plicht en eer voorschreven. z/2o. met afzetting in elk ander geval. //Dientengevolge wordt de heer Bazaine (Franqois- Achille) maarschalk van Frankrijk, verwezen naar den eersten krijgsraad in de eerste militaire afdeeling." D u i t s c li 1 a n d. Bij de aanvullitigs-verkiezingen in het district Metz zijn de drie leden, die geweigerd hebben den eed af te leggen, toch herkozen, Gaut'nier met 339 van de 439, Abel met 683 van de 823 en Bezanson met 940 van de 1207 stemmen. Sedert het vertrek van Victor Emmanuel uit Berlijn en den onmiddellijk hierop gevolgden terugkeer van Bismarck naar Varzin, ontbreekt weder elk politiek nieuws uit Duitschland. Alleen de geruchten van het aftreden van den minister-president von Boon en zijne vervanging door den uiterst conservatieven veld-maar- schalk von Manteuffel, houden aan. De bijzondere onderscheiding, waarmede de koning von Manteuffel bejegent en het langdurige onderhoud, dat Bismarck te Berlijn met hem heeft gehad, gaven nieuw voedsel aan het gerucht. Volgens andere berichten evenwel zou de nieuwe veldmaarschalk weinig geneigd zijn een staatkundige loopbaan te gaan vervullen, maar had hij te Nancy weer zin gekregen in de diplomatie, zoodat men hem voor gezant te Versailles bestemde. Nog anderen willen weten, dat hij inspecteur van 4 leger korpsen zal worden en militair zal blijven. Op denzelfden dag toen Boderich Benedix, een der bekwaamste en vruchtbaarste Duitsche tooneelschrijvers, stierf, 26 September, verloor Duitschland een zijner bekwaamste en vruchtbaarste romanschrijfstersLouise Miihlbach, eigenlijk genaamd Clara Midler, weduwe van prof. Theodor Mundt, overleden aan oen leverziekte. Zij was geboren 2 Januari 1814 te Neu-Brandenburg, waar haar 'vader opper-burgemeester washaar in 1839 gesloten huwelijk werd den 1 December 1861 door den dood van baren man verbroken. Spanje. De nadere tijdingen uit Alicante behelzen, dat de oorlogsschepen der insurgenteu Numcincia en Mendez Nunezna een bombardement van 7 uren, dat groote verwoestingen heeft aangericht, door de artillerie op den wal tot zwijgen zijn gebracht en met groote averij naar Carthagena zijn wedergekeerd. De vreemde oor logschepen hebben een strikte onzijdigheid in acht genomen, in strijd met het advies van den bevelhebber van het Duitsche eskader en van den heer Salvetti, consul der Nederlanden te Alicante. Admiraal Yelverton had geene instructien, die hem de macht gaven tot eene interventiede Fransche bevelvoerende officier evenmin, en er werd dientengevolge besloten niet tusschen beiden te komen. Voor de eer van Spanje is het trouwens beter, dat het garnizoen van Alicante zelf de zaak ten einde heeft gebracht. Men had ge hoopt, dat de Vittoria en Almansa nog tijdig genoeg uit Gibraltar konden aankomen om het bombardement te beletten, doch men heeft zich misrekend de beide fregatten zullen eerst heden zee kiezen, en admiraal Lobo behulpzaam zijn bij het blokkeeren van Carthagena. Castelar heeft per telegraaf Caballos en de bevolking- van Alicante geluk gewenscht en zijne tevredenheid betuigd over hunne wakkere houding, maar hiermede zijn de puinhoopen niet weder opgebouwd inderdaad Spanje ondervindt wel al de verschrikkingen van een burgeroorlog Toch blijven de radicalen te Madrid medeplichtig aan de gruwelen in het Zuiden zij hadden gisteren een oproerig manifest gereed, dat terstond in beslag is genomen zij hebben hierop eene meeting belegd ten einde andere maatregelen te beramen. De afgevaardigden der rechterzijde hebben zich geheel ver zoend met Serrano, die ongetwijfeld in de naaste toekomst weder een belangrijke rol zal spelen. Te Barcelona is het 4e bat. vrijwilligers op last der overheid ontbonden. Men spreekt van ernstig verschil over de operation in Catalonie, tusschen don Alphonso en de chefs Sa- balls, Tristany en Miret ontstaan, tengevolge waarvan de eerste van zijn kommandement ontzet zou zijn en twee der generaals zich van 't Carlistisch leger zouden hebben teruggetrokken A m e r i k a. Er loopt een gerucht, dus meldt een telegram uit New-York van 29 dezer, dat Ameriknansche troepen op nieuw een inval hebben gedaan op Mexicaan sch gebied. Grant heeft aan de kooplieden van New-York ge schreven, dat het gouvernement geneigd is alles te doen om het geschokt vertrouwen te herstellen de de banken moeten hulp verleenen door ruimschoots te disconteeren. De 44 millioen der reserve zullen bestemd worden om. tc voorzien in de openbare behoeften. Er is een decreet uitgevaardigd, waarbij de betaling der November-coupon van de 5/20 bonds wordt bevolen. Twee der voornaamste banken te Chicago hebben de betalingen hervat. Men hoopt dat andere banken zullen volgen. Een geacht handelshuis te Amsterdam ontving uit te vertrouwen bron het volgende telegram De faillissementen van Cooke, Fisk Hatch, Clows en Howes waren een gevolg van het doen van voor schotten op onvoltooide spoorwegen, en hunne uitgebreide binnenlandsche rekeningen waren aau opvraging onder hevig. De andere Amerikaansche en Duitsche huizen, wier wissels gangbaar waren, hebben hunne buiten- landsche handels-operatiën niet met hunnebinnenlandsche rekeningen vermengd, en dus loopen de meest gangbare wissels van New-York geenerlei gevaar. Het sluiten van de beurs geeft aan de werkelijk verantwoordelijke huizen den tijd hunne leeningen met meer onderpand te voorzien, en wanneer de fondsenbeurs heropend wordt, dan zullen voornamelijk de speculanten door verliezeu wordeu getroffen." A Engeland. Het stoomschip Congodat eergisteren te Liverpool aankwam van de Goudkust, meldt dat twee schepen, een onder Fransche en een onder Amerikaansche vlag, in beslag genomen zijn, daar zij op heeterdaad werden betrapt op den verkoop van kruit aan de vijandelijke volksstammen. De inbeslagneming had plaats gehad op last van de autoriteiten van Cape-Coast, die het district in staat van blokkade hebben verklaard. Een telegram uit Londen meldt het volgende En- gelsche onderdanen die gevangen genomen, mishandeld en beroofd zijn te Omoa (Honduras) zijn deswege gewroken door 't bombardeeren dier stad door het Engelsche fregat Niobe. Daarop zijn de gevangenen ook weder vrijgelaten en schadeloos gesteld. Als eene bijzonderheid wordt uit Nijmegen medegedeeld, dat zekere Helena Hengsbergen, die in liet oud-burgeren gasthuis aldaar verpleegd wordt, den 7 October a. s. haar honderdsten verjaardag hoopt te vieren. - Ook een eeuw feest. Den 28sten September '1773 verkocht P. v. d.Bergh, te Rotterdam, voor f '128 aan mevrouw de weduwe Aitsma van Lauta te Zutphen een staand horloge slaande heel en half uur voluit, met wekker, repetitie, op en ondergang der maan en aanwijzing van de dagen der maand. Y. d. Bergh noemt in de q uitantie, tegen den achterkant van de deur geplakt, het horloge een goed werk, waar hij 2 jaren voor instaat Hij had recht en had de garantie voor '100 jaren knnnen geven. Zondag 11. stond te Arnhem het uitmuntende werk, rnet bloemen versierd, in het voorhuis van den tegen- woordigen eigenaar, S. v. d. B. Zaterdag en Zondag jl. werd te Utrecht, op het Vreeburg, in den stal van M. P. de Meijer, een stier vertoond, die 1700 kilo's weegt; dit kolossale dier trok veler aandacht, niet alleen door zijne zwaarte, maar ook door zijn schoonen bouw. Behalve dit schoone dier was ei- ook een wonderpaard aanwezig, dat volgens zeggen van den eigenaar 3 jaren oud was en waarvan de voorpooten den vorm hadden van die van een kameel; de beide acliterpooten die van een menschenarm en voet. De stier is voor de tentoonstelling te Brussel bestemd. Door de stad 'sGravenhage zijn twee eerbied waardige schepsels in triomf rondgereden. Het waren twee varkens van den heer Couturier, respectievelijk 740 en 700 pond wegende en te Amsterdam op de Tentoonstelling met den Bestuurs- prijs bekroond. Menig gretig oog volgde deze exemplaren van mesttalent met begeerige blikken, en wensehte zich voor een oogenblik in Luilekkerland. Internationale hoffe lijkheid. Bij het einde van den Fransch-Pruisischen oorlog werden de Fransche landbouwers, ook van de zijde der Engelschen ruimschoots gratis van zaadkoren voorzien. Daar entegen werd de eerste drie maanden van dit jaar in Engeland voor een waarde van ruim 16 millioen gulden aan aardappelen ingevoerd, en wel door het grootste ge deelte uit die districten van Frankrijk, waar de oorlog de meeste verwoestingen had aangericht en de milddadigheid der Engelschen het meest was genoten. Kerk- en School nieuws. Beroepen te Bruinisse ds. J. J. van der Weide te Wolsum, klassis Sneek. Bedankt voor 't beroep naar Tholen door ds. J. IClercq, pred. bij de Chr. Ger. g-em. te Bruinisse. Van 26 September tot en met 3 October. G e b oren: Eene dochter van M. van Westen C. van der Jagt. Overleden: N. van Doesburg, oud circa 82 j., weduwe van J. IT. IT. Kooning. 'V* Gretronwd JOB ADBIAAN BOLLE Cz. en JACOB A MABIA ITOCKE, die ook namens vvedcrzijdsche familiën hunnen Kartel ij Ken dLanK betuigen, voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk onder vonden. Mon' Genie (bij Brouwershaven), 1 October 1873. De Notaris J. VAN DEB BENT zal, W**» op Woensdag-1£> October des middags te 12 ure, in de herberg bij J. Lokker te Brouioer&haven, ten verzoeke van den Heer IT. F. VAN BENTEBGITEM aldaar, publiek verkoopen Eene in volle werking zijnde goed beklante met het JER.FPACHTSRECHT vau den Gr r O li cl gelegen aan de haven te Brotwershaven, sectie C Nos. 388 en 389, groot 9 Ares 76 Centiares, met de daartoe behooreude IIOUTSTOOF eii SCHEEPSHELLING enz. En des namiddags ten 2 ure op het terrein ALLE DAABTOE BEITOOBENDE als REEPEN, TOUWWERK, KELDERWINDEN ROLLEN, SCHROEVEN, SERGANTS, ZAGEN KOE-VOETEN, TIMMERHOUT, BOOTEN enz. Nadere infoimatiën te bekomen ten Kantore van genoemden Notaris.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3