Zaterdag 4 October. 76ste jaargang. r#i r 1111/ IF IT nA!\T D BIJVOEGSEL BIJ BI ZHRHZ1IM f.OIHWT van Woensdag 1 October 1873. BINNENLAND. [Vervolg). Zierikzee, 29 Sept. Gisteren middag gingen -drie jongens van hier in een bootje varen in de haven. Onnadenkend waagden zij zich buiten het hoofd en werden daar door 't sterkloopende getij medegevoerd, terwijl hun krachten te kort schoten om tegen den stroom in te werken" om weder in de haven te komen en zij 't overleg misten om 't hier of daar aan den wal te zetten. Eindelijk zijn zij 's avonds laat aan geland onder Stavenisse en daar hebben ze hulp gevonden. Na er den nacht te hebben doorgebracht zijn ze heden morgen behouden hier aangekomen onder geleide van een varensgezel, 't Laat zich denken in hoe grooten angst huil betrekkingen inmiddels hadden verkeerd; trouwens 't gevaar was niet gering geweest, daar zij evengoed naar zee hadden kunnen wegdrijven, in welk geval hun dood bijkans zeker zou geweest zijn. ZlEKlKZEE, 30 Sept. Ter openbare civiele terecht zitting der Arrondissements-Rechtbank te Zierikzee van heden werd de heer Mr. J. P. N. Ermerins, secretaris en advocaat te Zierikzee, op requisitoir van den heer Officier van Justitie, als Rechter-Plaatsver- vanger in die Rechtbank, plechtig geïnstalleerd, bij welke gelegenheid door den heer President dier Rechtbank, de navolgende toespraak tot den geïn stalleerde is gericht Het is mij een aangename taak, Mijnheer Ermerins (ik zal u dit wel niet behoeven te verzekeren) u als Rechter- plaats ver vanger in deze Rechtbank te mogen installeèren. Reeds verscheidene jaren geleden was het de wensch van dit Collegie u als Rechter in deze Rechtbank benoemd te zien. Ongetwijfeld zouden wij u bij de destijds bestaande va cature in de eerste plaats hebben aanbevolen, indien ons niet uw bepaald verlangen ware kenbaar gemaakt om niet in aanmerking te komen. Wij hebben toen gemeend de, ongetwijfeld geldige redenen, die ge daarvoor hadt, te moeten eerbiedigen en daarin te moeten berusten. Nu het evenwel onzen geëerbiedigden Koning behaagd heeft, u op onze aanbeveling, als Rechter-plaatsvanger te benoemen, is het ons een groot genoegen, dat ge u die benoeming hebt laten welgevallen. Wij zullen daardoor het voorrecht hebben, u nu en dan in ons midden te zien en van uwe gewenschte medewerking gebruik te maken. Wij twijfelen niet, of ge zult, even als uw voorganger, Mr. van Dongen, en de beide andere Rechtere-plaatsver vangers steeds bereid bevonden worden, uwe diensten te leenen zoo vaak ge daartoe zult geroepen worden. Het is mij eene behoefte bij deze gelegenheid de verkla ring afteleggen, dat wij tot hiertoe nimmer anders dan de meest mogelijke bereidwilligheid van de zijde der Heeren Rechtere-plaatsvervangers hebben ondervondenmaar daarbij kan ik tevens de verzekering geven, dat de Rechtbank steeds hunne medewerking en verdiensten erkende en waardeerde, en zich zoo veel mogelijk beijverde om zelve in de behoeften van den dienst te voorzien, wanneer het hun bezwaarlijk mocht vallen hunne medewerking te verleenen. In het bijzonder wensch ik hier nog te gedenken aan uwen voorganger, den Heer Mr. J. W. D. van Dongen, die gedurende een tijdvak van 53 jaren Rechter-plaatsvervanger in deze Rechtbank is geweest en alleen zijn ontslag heeft genomen uit hoofde der ziekte, die voortgaat zijn nog krachtig lichaam op smartelijke wijze te sloopen en hem ten eenemale ongeschikt maakte voor zijn werk. Sedert '1 October 1838, en dus gedurende een tijdvak van circa 35 jaren, heb ik hem nu en dan in dit collegie werk zaam gezien, en ik kan getuigen, dat hij zich steeds heeft betoond een welwillend Rechter-plaatsvervanger en vriend schappelijk ambtgenoot, die door zijne werkzaamheid, juri dische kennis, scherpzinnigheid en ervaring niet onbelang rijke diensten aan dit collegie en de Justitie heeft bewezen. De Rechtbank heeft dan ook, bij zijne aftreding, in een officieel schrijven, hern door mij namens haar overhandigd, daarvoor hare hulde en erkentelijkheid benevens hare warme deelneming in zijn smartelijk lijden betuigd. Gij zijt thans geroepen, mijnheer Ermerins! om den heer van Dongen te vervangen. Hoewel ge geplaatst zijt in eene administratieve betrek king, die benevens andere functien een groot deel van uw tijd en krachten vereischt, hebt ge toch geenszins de rechts praktijk laten varen. Integendeel hebt ge bij voorkomende gelegenheden getoond dat ge nog altijd liefde voor haar hebt en eene uitnemende geschiktheid voor hare beoefening. Wij weten dan ook, dat ge op waardige wijze de plaats van den heer van Dongen zult innemen en dat, indien wij veel in hem hebben verlorendat verlies op alleszins ge wenschte wijze door u zal worden vergoed. Ik acht het onnoodig hier te gewagen van de plichten, die op den rechter rustenen de eischen die hem gesteld zijn. Door uwe veeljarigeal is het dan ook niet bij uit sluiting uitgeoefende, rechtspraktijk weet ge wat den rechter betaamt en wat de rechtzoekenden, in het burgerlijke, wat de veiligheid, de orde in de Maatschappij, in het strafrechte lijke, van hem eischen. Ik zal mij dus bepalen bij den wensch, dat ge, zij het dan ook niet tot in zóó hoogen ouderdom als de heer van Dongen toch nog eene lange reeks van jaren den lust en de krachten moogt hebben, om, nevens de belangrijke be trekking, die ge op zoo verdienstelijke wijze bij deze Ge meente vervultdie van Rechter-plaatsvervanger in dit collegie te bekleeden. Moogt ge de daaraan verbondene werkzaamheden met genoegen voor u zeiven, tot bevordering van recht en gerechtigheid, tot welzijn van het Algemeen, verrichten Wij bevelen ons aan in uwe voortdurende vriendschap pelijke gezindheidgelijk wij u de verzekering geven van de onze. En met die verzekering verklaar ik, ter voldoening aan het requisitoir van den Heer Officier van Justitie, U, mr. Jacob Pieter Nicolaas Ermerins, geïnstalleerd als Rechter- plaatsvervanger in deze Rechtbank. Zierikzee, 30 Sept. Voor 't op gisteren avond gehouden admissie-examen voor de burger-avondschool hadden zich 30 jongelingen aangemeld. Van deze zijn 16 toegelaten bovendien zijn van den afgeloopen cursus 40 leerlingen weder ingeschreven, zoodat de lessen aan de burger-avondschool zullen geopend worden met 56 leerlingen. Ouwerkerk, 30 Sept. Men is alhier druk bezig de lading te halen uit de stoomboot ,/Multatuli," onlangs aan den hoek van Ouwerkerk gezonken 'zie ons no. van 20 Sept. II.), hetwelk geschiedt door middel van een helmduiker onder directie van den heer J. van den Berg te Bruinisse. Reeds zijn groote hoeveelheden vet, traan, stijfsel, darmen voor snaren, grauw en wit ik zag mij omringd door vijanden en bedreigd door een onbekend doch in mijn verbeelding des te grooter gevaar. Men had mij in zedelijken zin ter dood toe gewond en ik begon te vermoeden dat ik het slacht offer kon zijn van een vooraf beraamd plan te mijnen nadeele. Mijn tante verachtte ik bijna en verweet haar ronduit dat zij mij bedrogen hadzij scheen verlegen doch meer tegenover de abdis dan tegenover mij; 't was alsof' ze zich schaamde zulk een ongehoorzame nicht te bezitten, terwijl zij toch zooveel jaren lang als een moeder voor mij geweest was, volgens haar inzichten. zich op mijn ontvangst had voorbereid en zooveel mogelijk een afwachtende houding had aangenomen. Ik zal u nu verder niet vervelen met een omstandig verhaal van al mijn ontmoetingen in mijn bijna vier jarig kloosterleven. Het zal voldoende zijn als ik u zeg dat ik eeli weerbarstige en slechts schijnbaar onderworpen novice was en ook als zoodanig werd behandeld hoewel altoos nog meteen zekere verscliooning dat ik vooral niet te temmen was door al de fabelen en onzinnigheden die men mijn verstand daar opdrong voor godsdienstige waarheden, dat ik middel wist te vinden om correspondentie aan te houden met de Woodleafs, waardoor ik bemoedigd werd omdat ïk nu rERTENTIEN: [uweHks-, Geboorte- 16 regels 60 cent. Is, mits contant betaald, 25 et. li tg ever I!. LAKENHAL. uimte voor. Omdat evenwel eeft van in vrij uitgebreiden -Vlaanderen gelezen te wor- 't tocli goed eens een enkel cwestie mede te. spreken, voor Zierond, maar alleen van 'fc onderwerp, it derhalve voor de meesten en in den omtrek glad ver- noeten ze nu maar eens voor in zouden we ook altoos een n enkel en alleen voor hun geval kunnen zij nu niet rsoneel zijn jegens hen. hoon persoonlijk in Zeeuwsch- .nbekend als in Japan, de vriend Zierond met uitstekend Reeds daarom zouden we zeggenonze vriend is niet .ste niet in den kwaden zin. schetsen en sprekende typen om nut te stichten voor den ij de stof voor zijn schetsen rzameld. ren, die in het Sluisch Week- blijkbaar zoo boos zijt, hebt e geldige reden voor TIeeft klaar gezet, die daar u of welnu trekt ze aan, dat zal Gij wilt immers 't goede d anders dan't goede? Merkt n dat Zierond warmer vriend ch-Vlaanderen dan gij schijnt er vriend althans zeker, want op geestigen en volstrekt toon hebbelijkheden, gebre- lenniet om de Zeeuwsch- iven, maar om hen te verbe- u slechts hoos maakt omdat an mij dacht. Ik stond eigenlijk positie in dat klooster; ik had eg'd en wilde dit ook niet doen, lige gelofte afgelegd en was daar ziiul, zoodat ik dus bijna als een ;n te midden van zooveel over- zou merkwaardig zijn u alles te al aanwendde om mij, zoo als 't dat wil zeggen te onderwerpen, Icter te dooden, mijn vrijheid van gendaartoe werden geen rede- irekken geen listen en lagen ge- coe. Maar ik bleef onvermurwbaar en dat dank ik nog aan de opvoeding die ik genoten had van de Woodleafs en van mijn beste Mis Zerrini de Gouvernante. Ik kan trouwens ook niet begrijpen hoe 't mogelijk zou zijn, als men eenmaal in een jong gemoed 't gevoel van vrijheid en zelfzijn heeft opgewekt en aan 't werken gebracht, dit nieuwe leven weder te verstikken. Ik gevoel en ik denk, en wee mij-, zoo ik niet ge voel en niet denkIk gevoel mij vrijik denk vrij en ik zou wel eens willen zien wat macht ter wereld in staat was mij dit te beletten en heerschappij te voeren in mijn hart en in mijn hoofd want daarin ben ik, en ik alleen, meesteres.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 5