Bnitenlandsch Overzicht. betreurde de voorzitter liet te recht dat de belang stelling voor de belangrijke zaak der bestrijding van den sterken drank, indertijd hier zoo levendig, tegen woordig zoo gering is dat ze tot het minimum ge daald schijnt, ofschoon toch de reden van bestaan der vereeniging, hier ter stede zoowel als elders, dringender wordt dan ooit. Onder de behandelde huishoudelijke zaken kwam o. a. voor een voorstel van 't afdeelings-fflturen om even als ten vorïgen jnre aan liet hoofdbestuurder Vereeniging een bijdrage te schenken van 50, welk voorstel bij acclamatie werd aangenomen. Tot afgevaardigde der afdeeling voor de Algem. Verg. te Rotterdam te houden op 8 en 9 Oct. e.k. werd gekozen de heer J. Th. Oosterman, secretaris der afd. Na de bespreking' der punten van beschrijving voor de genoemde alg. Vergadering droeg de voorzitter nog een belangwekkend stuk voor, een schets van een volksmeeting onder de leiding van Pater Matthew, den beroemden Apostel der Matigheid. Zierikzee 27 Sept. Van de 4-1 candidaten voor 't natuurkundig staats-examen te Leiden, hadden zich 7 aangegeven voor 't geheele examen van deze slaagden twee eu daaronder de heer W. van der Starp. Zierikzee, 30 Sept. Z. M. heeft den heer W. F. c. S. Eerens, Controleur der dir. belastingen, in- en uitg. rechten in ace. alhier verplaatst naar Breda en den Controleur E. A. Tissot van Patot van Axel naar Zierikzee. Vervolg van het Binnenland in het Bijvoegsel De dagen van 20 en 21 September zijn voor 't Koninkrijk Italië ditmaal van bijzondere beteekenis geweest. De nationaal gezinde bevolking had zich sedert lang voorbereid ora den derden verjaardag der bezetting van Home door de Italiaansche troepen met meer dan gewonen luister te vieren. Dat zij hiertoe uitgelokt en opgewekt was door de clericale reactie die zich ook in Italië alle moeite geeft oin Home en 't geheele land weder onder het theocratische gezag te brengen, zij 't ook zelfs met opoffering der nationale zelfstandigheid en door Erausche wapenenbehoeft haast niet te worden herinnerd. Van 20 Sept. 1870 af heeft de geestelijkheid al 't mogelijke gedaan om wantrouwen te zaaien jegens de regeering en vooral om 't volksgeloof aan 't feit der eenheid van Italië aan 't wankelen te brengen. Men weet dat zij daartoe niet geaarzeld heeft om allerlei middelen te gebruiken: voorspellingen, verwachte wonderen, de uitbarstingen van den Vesuvius, manifestation op 't Vaticaan en wat niet al. Inzonderheid werden na 't gebeurde te Versailles op den 25 Mei de verwachtingen der cleri- calen levendiger dan ooit. Nu zon er spoedig volgen herstel der witte monarchie onder zwarten invloed, oorlog van Frankrijk tegen Italië en dan natuurlijk verlossing van Home. Omlertusschen zijn de drie afgeloopén jaren voor Homes burgerij niet verloren gegaande politie is wezenlijk politie geworden zoodat de veiligheid te Home bijna reeds even groot geworden is als in andere groote steden; daar waar voor weinige jaren nog de sluipmoordenaars en straatroovers verscholen zaten achter de bouwvallen of in de schaduw van kerken en paleizendaar staat thans de wakende politie-agent die niet meer heult met 't gespuis en daar werpen de gaslantarens haar welddadig, beschermend licht. Het onderwijs is een zaak geworden waaraan de regeering met ernst haar zorgen wijdt; scholen zijn geopend en duizenden kinderen bezoeken die, terwijl vroeger bijna geen stad ter wereld een meer verwaar loosde jeugd binnen haar muren zal opgroeien dan juist Home, de heilige stad, omdat de soort van hei ligheid daar gekweekt een afschuw heeft van 't licht der kennis en der rede. De nijverheid is ontloken en wordt krachtig voortgeholpen moge al 't debiet van rozenkransen, gewijde penningen en amuletten eenigs- zins verminderd zijn, de vruchtbare voortbrengende kracht der bevolking is steeds toenemende. Het hof is te Home gekomen en wel 't hof van den eenvoudigen, populairenbeminden Victor Emmanuel, die behalve zijn dubieusen titel van re galantuomo toch zoo menige meer degelijke aanspraak kan doen gelden op de sym pathie der bevolking; hoe geheel anders vertoont zich de familie van 't Quirinaal te burgerlijk bijna tegen over een zinnelijk volk als 't Italiaansche dan de van verblindenden glans omgeven zoogezegde plaats bekleder van Christus, die ofschoon deze zijn jongeren de voeten wieseh, zich zelf den voet laat kussen door T domme volk. Geen wonder derhalve dat het denkende deel van Homes burgerij, en dat is tegenwoordig reeds verreweg de meerderheid, den gedenkdag van 20 September, jaar op jaar met steeds klimmende geestdrift viert. Wie nog de partij der clericalen aanhangen zijn enkele adellijken familiöninzonderheid zulke wier adel aan de bloedverwantschap met een of anderen paus zijn oorsprong verschuldigd is, verder de van den kerkedienst afhankelijke winkeliers en leveranciers, evenals indertijd de makers en verkoopers van Diana- beeldjes te Ephesuseindelijk een zeker aantal goede vrouwkens die in priestervergoding den weg ter zaligheid meenen le zien, en een hoop van 't laagste gepeupel. Vooral deze 20 September had ongewone beteekenis verkregen, 't Gevaar van een oorlog met Frankrijk verdwijnt meer eu meer; ten overvloede zijn de ge moederen geheel gerustgesteld door de reis des konings naar Weenen en Berlijn, welke reis juist was aange vangen, en tot op 't laatste oogenblik hadden de cle ricalen zich gevleid dat deze 20 September zou gevierd worden door een geheel ander feest op 'c welk een leger van 50,000 Franscken mede deel zou nemen aan den dans. De geestdrift was dan ook buitengewoon. De ver schillende ambachten hadden een grooten allegorischen optocht georganiseerd die uitstekend gelukt isde verschillende stadswijken wedijverden wie zijn straten 'tfiaaist cn overvloedigst zou versierd hebben; op 't kapitaal werd een bijeenkomst gehouden van 8000 schoolkinderen en een plechtige uitreiking van prijzen had plaats aan de vlijtigste en meest gevorderde leerlingen. Gewoonlijk duurde 't nationale feest maar een dag, thans heeft men er twee dagen aan gewijd. Alles liep in de beste orde af. Alleen had de Romeinsche jeugd zich niet kunnen weerhouden van een aardige be spotting van de ijdele verwachtingen der clericalen op Fransche interventie. Men had nl. duizenden en duizenden papieren soldaatjes aangeschaft, een geheel leger in alle variatiën van Fransche uniformen en deze papieren mannetjes hebben des morgens van den 20 de stad als 't ware overstroomd. Men zag- ze overal: in rijen en gelederen geschaard op de trappen en in de por talen der kerken, aan de deuren van de paleizen dei- erkende clericale edelen, ja voor de vensters van haast iederen bekenden clericaal. Deze onschuldige auti- Fransche manifestatie is niet zonder gewicht en een bewijs dat 't Romeinsche volk 't gevaar wel begrijpt dat Italies bestaan voortdurend bedreigt, welk gevaar echter al minder moet worden naar mate de nationale kracht van het Italiaansche volk door eendrachton derwijs en industrie meer wordt vergroot. De goede verwachtingen die de telegraaf uit Amerika heeft overgeseind te gelijk met de verontrustende tijdingen van de uitgebroken crisis, hebben zich tot heden toe nog niet verwezenlijkt. We zouden de groote en kleine faillieten allen niet meer kunnen optellen, die sedert 't opsteken van den storm op den 18 zijn gevolgd. De crisis in de 'financieele wereld is een feit en de maatregelen der regeering zijn evenmin in staat geweest dien storm te bezweren als de gerust stellende toevoegseleu tot de onrustbarende tijdingen. Een gelukkig teeken is 't evenwel dat tot nu toe het kwaad alleen de banken en andere bloot specu- leerende ondernemingen schijnt te hebben aangestoken. De handel houdt zich goedslechts enkele kleine huizen die mogelijk geheel afhankelijk waren van gevallen banken of dobbel-vennootschappen zijn naar den grond gegaan. Wij kunnen niet anders dan vrede hebben met den loop der zaken. Van tijd tot tijd zijn van die gene rale opruimingen en zuiveringen noodig in de zoo wonderlijk gecompliceerde geklwereld. Ze zijn als zuiverende koortsen wel lastig, maar toch onmisbaar, wil geen algemeen verderf en versterf de geheele in- dustrieele wereld aantasten. .Men moge 't nu treurig vinden dat bij een dergelijke crisis zulke groote ver liezen geleden worden, ook door menschen die per soonlijk deswege wel te beklagen zijn; er mag niet vergeten worden, dat de eerst behaalde winsten even min zuiver waren en niet de vrucht van arbeid maar alleen van spel en gril en van een kunstmatig' opge schroefd vertrouwen in practijk en die eigenlijk nooit moesten uitgeoefend noch aangemoedigd worden. Toch is het niet te ontkennen dat werkelijk soliede zaken ook wel lijden in tijden van zulk een speciale crisisdoch men ziet ook doorgaans dat zij zich daarna met spoed en vernieuwde kracht weder her stellen onder de gezuiverde atmospheer. Uit Spanje zijn de berichten nog weinig belangrijk. De Carlisten hebben een nederlaag geleden waarbij de aanvoerder Meredon gesneuveld is, doch ook de regeerings-troepen moesten 't onderspit delven in een gevecht waarbij zij 4 dooden en 16 gekwetsten ver loren, terwijl bovendien 270 man vermist werden. Zoolang Castelar echter niet gereed is met het samenbrengen eener geduchte macht zullen de gunstige en ongunstige schermutselingen elkander blijven af wisselen. De Victoria en de Almansa zijn thans aan de Spaansche autoriteiten teruggegeven, terwijl ook de Deer- hound weder aan de Engelsche eigenaars is overgelaten. Inmiddels hebben de opstandelingen van Carthagena met de hun toegedane oorlogsschepen zich voor Ali cante vertoond en de overgave dier stad geëischt met bedreiging van een bombardement. Door de bemoei ingen van de vreemde consuls heeft Cabreras een uitstel van 96 uren verleend, docli men hield liet voor zeker dat de eskaders der intervenieerende mo gendheden die de schepen van Cabreras in 't oog houden het bombardement wel zouden beletten nochtans is het bombardement toch Zondag morgen begonnen, terwijl de vreemde eskaders zich buiten de zaak hebben gebonden. De opstandelingen in Carthagena hebben een uitval beproefd tegen de troepen der republiek die de stad van de landzijde blokkeeren, doch zij zijn met weinig verlies, maar met des te meer schande weder in de stad gejaagd. De gewapende boeven hielden geen stand doch vloden als echte schelmen op de eerste losbrandingen van iiet geregelde infanterie-vuur. Het bezoek van den koning van Italië te Berlijn is weder achter den rug; met ongewone geestdrift is Victor Emmanuel zoowel door de bevolking' als door het hof bejegend. Hoeveel moeite men ook gedaan heeft om aan dit bezoek een bepaalde politieke be doeling te ontkennen is 'teen feit dat prins van Bismarck toch te Bellijn is geweest en zich zooveel met den koning als met de Italiaansche diplomaten die hun vorst vergezelden heeft onderhouden. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE ZIERIKZEE. Vergadering op Maandag 29 September 1873. 1°. Ingekomen zijn a. Eene missive van den Minister van Financien in antwoord op het adres dezer Kamer, nopens afgifte van ligterbrieveu. Afschrift dezer missive zal worden uitgereikt aan belanghebbenden in deze gemeente. b. Eene circulaire van de firma Salomoson en Co. te Rotterdam nopens de garancine. Deze wordt gesteld in handen eener Commissie. 2°. Is besloten om het Loodswezen en de verschil lende Kamers van Koophandel in kennis te stellen met de uitdieping dezer haven en hare bijzondere geschiktheid tot Vluchthavenvooral bij ijsgang. Rechtzake n. In dato 25 Augustus jl. zijn door de Arrondisse- ments-Rechtbank te Zierikzee de navolgende vonissen in strafzaken gewezen lo. P. Z., oud 40 jaren, matroos, geboren en wonende te Rotterdam, thans gedetineerd in het huis van arrest te Zierikzee, is ter zake van eenvoudigen diefstal veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden in eenzame opsluitng te ondergaan. 2o. a. M. W., oud 45 jaren, molenaarsknecht, geboren te Zierikzee, b. A. E., oud 40 jaren, carousselhouder, geboren, en beide wonende te St. Annaland, van welke de eerstge noemde ter zake van het moedwillig toebrengen van slagen aan iemand is veroordeeld tot eene geldboete van f 3,en de 2e wegens het buiten de gevallen van art. 434 tot 462 dit ingesloten opzettelijk schade toebrengen aan eens anders roerend goed tot eene geldboete van f 7.50, met subsidaire gevangenisstraf van één dag voor den eersten en van drie dagen voor den tweeden beklaagde. 3o. a. H. D., b. D. van G. werklieden en e. "W. G., oud 19 jaren, varensgezel, de laatstgenoemde geboren en allen wonende te Brouwershaven, zijn ter zake van het moedwil lig toebrengen van slagen en kwetsuren aan iemand ver oordeeld ieder tot acht dagen gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan. 4o. W. G., oud 19 jaren, varensgezel, geboren en wonende te Brouwershaven is terzelfder zake veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf, in eenzame opsluiting. 5o. Ja. B., oud 22 jaren, arbeidster, geboren en wonende te Oosterland, is terzelfder zake veroordeeld tot drie gulden boete, met subsidiaire gevangenisstraf van één dag. Go. a. J. van der J., oud 55 jaren, sasmeester, b. J. van der J., oud 21 jaren, landbouwersknecht, c. W. L van der J., oud 28 jaren, vrachtrijder,' allen geboren en wonende te Zierikzee, d. J. B., oud 5& jaren, landbouwer, e. N. B., oud 30 jaren, landbouwersknecht cn f. M. B., oud 21 jaren, arbeider, allen geboren en wonende te Kerkwerve, zijn ter zelfder zake veroordeeld de '1e en 4e ieder tot gevangenis straf van drie wekende 3e van acht dagenen de 2e, 5e en 6e ieder van drie dagendoor allen in eenzame opsluiting te ondergaan en de le en 4e bovendien ieder in f 8, boete met subsidiaire cellulaire gevangenisstraf van één dag. 7o. A. de W., oud 60 jaren, geneesheer, geboren te Zie rikzee, wonende te Dreisehor is ter zake van het voor de Commissie uit den Geneeskundigen Raad in Zeeland, ontoe gankelijk maken van eene apotheek te Dreischor tusschen 7 ure des morgens en 9 ure des avonds, veroordeeld tot eene geldboete van Hen guldenmet subsidiaire gevange nisstraf van twee dagen. 8o. Da. van D., weduwe van L. R., oud 57 jaren, arbeidster, geboren en wonende te Brouwershaven, is wegens laster veroordeeld tot drie dagen gevangenisstraf. 9o. Ta. IC., weduwe van II. D., oud 55 jaren, geboren te Ouddorp, wonende te Brouwershaven, is ter zake van het moedwillig toebrengen van stooten aan iemand veroordeeld tot één dag gevangenisstraf. Voorts zijn allen veroordeeld in de kosten van bet rechts geding, terwijl ten opzichte van de onder nis. '1 tot 6, 8 en 9 genoemde verzachtende omstandigheden door de Recht bank zijn aangenomen.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3