Buitenland. Gemengde berichten. Burgerlijke Stand te Zierikzee. Zeetijding van Zierikzee. ADVERTENTIE N. Til Kil El. Engelsche HAARDKOLEiV, Duitschlan cl. Te Maagdenburg en Dresden schijnt de cholera gelukkig geheel te zijn geweken. Volgens de Magdeb. Zeitung zijn daar van 16 Juli tot 11 Sept. 2702 ziekte- en 1321 sterfgevallen voorgekomen. Te Lubock kwamen in het geheel 21 gevallen voor, waarvan 11 met doodelijken afloop. Sedert 3 Sept. schijnt ook daar de ziekte te zijn onderdrukt. Op het congres der afgevaardigden van oud-katho lieke gemeenten te Constanz werd besloten sub-com- missiën te benoemen, ten eerste ter overweging van al hetgeen gedaan kan worden om eenheid te brengen in de geloofsbelijdenissen van alle christenenten tweede ter oprichting van een fonds tot ondersteuning van studenten in de theologie en emeritus-geestelijken. Nadat de zaken waven afgedaan, betuigde de dekaan van Chester in een uitvoerige rede zijn sympathie voor de oud-katholieke beweging. Bisschop Reinkens dankte hiervoor. De president von Scliulte sloot met een woord van lof lot den bisschop. Zaterdag en gisteren namiddag hebben volksver gaderingen plaats gehad, waarop de leiders der be weging het woord voerden. Gelijk de Hessische Morgenzeitung bericht, is de (luthersche) predikant Witzel door het kreitsgerecht tot twee maanden vestingstraf veroordeeld, wijl hij in een preek gezegd had dat door de wet betreffende het toezicht op de scholen de godsdienst uit de school verbannen was geworden. Tusschen Duitschland en Italië is een nieuw trac- taat tot stand gekomen, betreffende de verplichting van het vertoonen van passen aan de wederzijdsche grenzen en het verleenen van hulp aan de weder zijdsche behoeftige onderdanen. Te Würtzburg hebben de fabrikanten König en Bauer, bij gelegenheid van de aflevering hunner 2000ste snelpers, een kapitaal van 20,000 bestemd om een pensioen- en weezenfonds te vormen voor verdienstelijke arbeiders. F r a n k r ij k. Er is een adres aan dc afgevaardigden in omloop, waarbij op liet verwerpen van het monarchale re- geeringsstelsel wordt aangedrongenhet vindt een overgroot aantal ouderteekenaars. Een artikel van het Journal des Debatsdoor den heer John Lemoinne onderteekend. oordeelt de taal der aanhangers van den graaf van Chambord weinig geruststellend, herhaalt dat het land zijn rechten en vrijheden heeft, die gewaarborgd moeten worden, en verlangt dat er ophelderingen gegeven worden, ten einde men zou weten waaraan zich te houden. De volgende depêche is uit Verdun aan den heer Thiers, te Ouchy, bij Lansanne, gericht na het vertrek der Dnitsche bezetting: //Verdun is geheel ontruimd. Etain zal het in twee dagen zijn. De bevrijding van het grondgebied is een voldongen feit. Dat is uw werk. Wij zijn er u eeuwig dank voor verschuldigd." Volgens de Rappel zal het plan der verlenging van de macht des heeren Mac-Mahon door den heel de Broglie worden uitgevoerd, met nog 14 afgevaar digden, aan wier hoofd Target (de gezant te 's Gra- venhage) staat en die den heer Thiers den 24 Mei deden vallen. Spanje. Volgens betrouwbare berichten hebben de generaal Santa Pau en de kolonne van Lorna, te zamen 10,000 man en 14 stukken tellende, bij Tolosa het gros der krijgsmacht van don Carlos ter sterkte van 14,000 man met 9 kanonnen, aangetast en verslagen. De carlisten hebben veel volk en een vaandel ver loren. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Er is een besluit verschenen, waarbij bepaald wordt, dat het in zilver betaalbaar gestelde gedeelte van alle verschenen coupons in betaling zal worden aan genomen, bij de voldoening van twee derden der stortingen voor de nationale leening, en waarbij tevens de termijn voor de vrijwillige inschrijvingen met acht dagen verlengd wordt. De Cortes hebben lieden het voorstel aangenomen om de doodstraf in de militaire wet weder te her stellen. In een heden tusschen Castelar, Manuel Concha, Moriones en Bregua gehouden conferentie is een plan voor den veldtocht in het noorden vast gesteld. Binnen drie weken zal Concha het bevel over het noorderleger gaan aanvaarden. Naar men verzekert, is het politieke, godsdienstige en maatschappelijke programma van don Carlos geen ander dan de syllabus. De minister van oorlog legt groote werkzaamheid aan den dag. Talrijke reserven worden te Madrid, Valladolid en Saragossa georganiseerd. Generaal Furon, de nieuwe opperbevelhebber van het leger in Catalonie, zal een aantal gedisciplineerde troepen kunnen rae- denemen. Engeland. Uit goede bron wordt medegedeeld, dat lord Gran ville van den spaauschen gezant de onmiddellijke uitlevering heeft geëischt van de manschappen, die op de //Üeerhound" zijn gevangen genomen, zonder gerechtelijke vervolging. Omtrent schip en lading stelde hij geen eischen. De Fall Mall Gazette bevat een brief van de be doelde gevangenen, uit Ferrol, waarin zij verklaren te zijn misleid door den kapitein Stuart, die ben quasi voor een pleziertocht had aangemonsterd en bij het uitladen der wapens voor de carlisten voorgaf een weddingschap te hebben. Naar luid van officieele berichten van de Goudkust moet den 14 Aug. een gevecht met de Ashantijnen hebben plaats gehad, Bij 't opvoeren van de Prah- stroom werd het oorlogsschip Rattlesnake met schoten ontvangen en de commodore Commerell zóó ernstig verwond, dat hij zich naar Cape Coast moest begeven. Ook eenige andere officieren werden gekwetst. Tot tuchtiging hebben de Eugelschen daarop de stad Cham all, van waar het vuur was gekomen, geheel vernield. De korvet //Encounter" en de kanonneerboot //Phi lomel" zijn j.l. Dinsdag naar de goudkust vertrokken. De Times deelt het volgende mede: Volgens be richten van de westkust van Afrika heerschen vele ziekten onder de Engelsche troepen; de inboorlingen in Engelsehen dienst schijnen geheel gedesorganiseerd te zijn en weigeren de officieren te gehoorzamen, Zwitserland. De commissie van den Nationalen Raad, belast met bet voorloopig onderzoek van het ontwerp tot herziening der constitutie, heeft het 65e artikel in de volgende redactie aangenomen: //De Jesnitenorde en de daarmede geaffilieerde orden mogen in Zwit serland niet toegelaten worden, en aan derzelver leden is de werkzaamheid in kerk en school verboden. Het verbod kan tot andere orden uitgestrekt worden. De stichting van nieuwe kloosters is verboden, gelijk mede liet herstel van opgeheven kloosters en orden. De bondsoverheid en de kantonnale overheden hebben vrijen toegang tot de kloosters en huizen der gees telijke orden. De bestaande kloosters en orden mogen geen adspiranten of nieuwe leden aannemen. De hoofdadministratie van het telegraafwezen in Duitsch land heeft thans het stelsel van open depêches aangenomen, wanneer de afzender dit begeert. In vele gevallen is het wenschelijk dat, zoo de geadresseerde afwezig is, diens huisgenooten of de eigenaar van het hotel, waar hij zich bevindt, kennis van de depêche bekomen. Wij gelooven dat deze nieuwheid ook in ons land van veel nut zou zijn. (.4. Ct.) Te Londen is 1 September een wedloop van brievenbestel- ders gehouden. In eene lange baan der tuinen van Noord- Woolwich had men aan de boomen brievenbussen bevestigd, waarin een aantal brieven moesten worden gestoken. Den eersten prijs behaalde zekere Bandliend, die niet alleen het vlugst was geweest, maar ook er aan gedacht had dat aan een der boomen wel een nummer, maar geen bus was. Terstond duidde hij de brieven met dat nummer aan, als »onbezorgbaar." De anderen wisten niet wat zij er mede zouden aanvangen. Een veldwachter in de omstreken van Luik vond onlangs in een bosch het lijk van een man, wiens ligchaan doorboord was met vier kogels. Hij schreef in zijn proces-verbaaldoordoord met vier kogels, welke allen nog kunnen dienen. Dat is een veldwachter die een practischen blik heeft! Een geleerde heeft berekend dat de man gemiddeld per dag drie uren met spreken doorbrengt Honderd woorden in eene minuut vormen 29 eompres ge drukte pagina's per uur. Dan spreekt elk persoon ongeveer 600 pagina's in de week, of 52" zware boekdeelen per jaar. Deze berekening geldt alleen voor de mannen: voor de vrouwen heeft hij de rekening nog niet durven maken De Deventer Cour. beweert gezien te hebben de volgende verklaring, afgegeven door een burgemeester in Overijsel »Het handmerk onder de bovengemeldeis door den gesteld in tegenwoordigheid van den Burgemeester hier boven gemeld, als verklarende wegens onervarenheid in de schrijfkunst geen schrijven te hebben geleerd." In sommige steden van Duitschland is het tegenwoordig mode geworden den schoothondjes geen halsband, maar een das om te doen. Geheel nieuw is deze mode niet, want in Parijs was dit al lang in zwang; maar in Dresden is men een stap verder gegaan, en 'wanneer daan een dame bij haar modiste een hoed besteld, dan moet er van hetzelfde lint. waarmede de hoed gegarneerd wordt, een das met breede slippen voor het schoothondje worden te huis ge stuurd Een conducteur op den spoortrein van Chicago naar Alton heeft onlangs aan een jonggehuwd paar het kussen verboden. Toen hij namelijk zag hoe de jonggehuwde man den arm sloeg om zijne vrouw, verbood hij hem dit. Dat geat u niet aan, zeide de echtgenoet, ik heb recht om mijne wouw te omhelzen. Niet in een spoortrein, antwoordde de coducteur, want hier bestaat eene wet (onlangs door den Staat Illinois voorhet spoorwegverkeer vastgesteld), die verbiedt onderscheid tusschen de reizigers te maken en daar ik niet aan eiken mannelijken reiziger mag veroorloven eene dame te omhelzen, mag ik het niet dulden. Maar ik ben gehuwd met die dame. Daarmede laat ik mij niet in: ik erken geen onderscheid en volg slechts mijne instructie. Rerk- en School nieuws. Beroepen te Axel ds. P. Deetman te Reitzum in Frieslandte Wemeldinge ds. Portman te Vleuten. Bedankt voor de beroepen naar Serooskerke en O tidewater door ds. J. G. Verhqeff, te Wissekerke voor Biezeliiige door ds. J. F. W. van Troosten burg- de Bruin, te Benschopvoor Kruiniugen door ds. W. van den Beijtel, te Montfoort. Aangenomen 't beroep naar de Chr. Ger. Gem. te Zaamslag door ds. F. A. Bergsma te Hallum. Aan den heer K. Ilensems, hoofdonderwijzer in Drenthe is een zilveren medaille geschonken voor vijf tigjarigen dienst en de hoofdonderwijzer L. Huizingh heeft een mooi boek gekregen als prijs voor veertig jarigen dienstbeide prijzen zijn door den inspecteur dr. H. J. Nassau namens de regeering uitgereikt op de vergadering van Drentsche onderwijzers gehouden op Vrijdag 12 September. Van 12 tot en met 19 September. Geboren: Eene dochter van W. Manni en D. C. Verlinde. Ben zoon van P. Sies en G. van Vessem. Een zoon van J. J. Doeleman en N. van der Jagt. Een zoon van J. Broodman en J. E. Verschuur. Eene dochter van J. A. Glilisse en W. van 't Noordende. Een zoon van B. van der Valk en W. van den Ende. Gehuwd: J. P. Oberst, jm. en W. Klink, jd. W. F. G. L. Andrese, jm. en M. Uukel, jd. Overleden: M. C. J. Zantvoort, oud circa 6 m., z. H. Reijnhoud, oud 4 m., z. G. H. Hoeder, oud 2 m., z. BINNENGEKOMEN: 16 Sept. Emma F. Secor, George a Coonan, Rangoon, Rotterdam. (Brouwershaven binnengekomen als bijlegger.) 16 Melona, E. Norton, Seaham, Zierikzee. 17 a Skylark, R. Liddie, Sunderland, Zierikzee. 18 Prima, Muolsen, Copenhagen, Rotterdam. Ondertrouwd JOB ADRIAAN BOLLE Cz. en JACOBA MARIA HOCKE. Mon Genie (bij Brouwershaven), 18 September 1873. Algemeene kennisgeving. De ondergeteekende bij herhaling aangezocht zijnde tot het geven van privaatles in het teekenen, geeft door deze aan belangstellenden kennis, dat hij daardoor bet plan gevormd heeft, om gedurende de 4 wintermaanden eene CUUSTJS te openen tot het geven van onderwijs in de verschillende vakken van het teekenen, zoowel HAND-, als RECHT LIJNIG en PERSPECTIEF TEEKENEN eu verdere daarmede in verband staande vakken. Bij genoegzame deelneming wenscht hij met 8 October te beginnen, de lesuren zijn voorloopig bepaald 's voormiddags van 912, 's namiddags van 24 en 's avonds van 6S1/» ure hij beveelt deze onderneming minzaam aan, geeft de verzekering van eene billijke prijsberekening en degelijk Practisch zoowel als Theoretisch onderwijs te zullen geven. Zierikzee, E. 15 September 1873. Bouwkundige. WÊsSÊ?* Gedurende ^ht dagen IN LOSSING: het Engelsche schip elona." Kapitein NORTON, met PUI K. E GMfcOVE voor rekening van MOOLENBURGH VAN UIJE.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3