Binnenland. zij zijn zoovele blijken van de onmacht van iedere partij om aan het roer te staan van het schip van staat. Menigmaal hebben wij het gezien, dat de on weerswolken na een korte, wijle voorbij dreven en dat juist de stuurmandie men eerst gaarne over boord geworpen zou hebben, de redder van den bodem werd. Wij spraken daar van de stemmingen voor de candidatenlijst ter benoeming van een voorzitter der Tweede Kamer. Eerst bij vierde stemming werd de heer mr. Dullert aangewezen als no. 1 op die lijst en nog slechts met 38 stemmen, terwijl zich toen nog 35 stemmen op mr. van Reenen ver een igde. Deze eerste (laad der Tweede Kamer doet al zien, dat wij een lievigen strijd te wachtten hebben tusschen conservatisme en liberalisme, althans wanneer men al de partijen en partijtjes onder deze twee be namingen wil brengen. Dit mag men te meer ver wachten, als men weet, dat bij de derde stemmiug ieder der heeren Dullert en van Reenen 35 stemmen op zich vereenigde. Daar znlk een partijschap zich al dadelijk openbaartzal zij zich gewis in alles doen gevoelen en zich nergens verloochenen. Als tweede en derde candidaat werden op de lijst geplaatst de heeren Storm en Luyben. Overigens heeft de Tweede Kamer niet anders ge daan dan de geloofsbrieven onderzocht de her- en nieuw-benoemde leden eu tot hunne toelating besloten. In de Eerste Kamer heeft de benoemde voorzitter graaf van Rylandt eene toespraak gehouden, die eene herhaling was, van hetgeen de minister van Binnen- landsche Zaken in zijne sluiting-rede gezegd heeft, te weten dat het afgeloopen jaar zeer onvruchtbaar was. De beide kamers hebben zich vervolgens bezig ge houden met de samenstelling barer afdeelingen enz. ZIERIKZEE, 19 September 1873. Zierikzee, 18 Sept. Groot is de teleurstelling der drievoudige oppositie nu 't gebleken is dat de heer van Lijnden er niet in heeft kunnen slagen een kabinet te formeereu. Men accepteert dit feit uu evenwel niet zooals het daar ligt, maar verwringt liet tot een geheel ander en maakt nu een voorgewend ongeduld des konings tot de aanleiding van 't mislukken der reactionaire omwenteling, 't Heet thans dat Z. M. den heer van Lijnden geen tijd gelaten heeft om te zoeken. Doch veel verder nog gaat de Niemce Midd. Ct. en we moeten erkennen dat we zelden zulk een proefje van lakeien- en stalbokken-praatjes gelezen hebben als dit blad in zijn nommer van gisteren opdischt onder den titel van een buitengewone particuliere correspondentie uit 's Hage. Volgens dien correspondent, (die nog veel intiemer relaties schijnt te bezitten dan de andere welbekende), is 't geheele optreden van den lieer van Lijnden een komedie die door den minister Eransèn van de Putte is bedacht en op touw gezet. Hoe nu Gelooft de conservatieve partij nu niet meer aan 's koniugs initiatief in zake van kabinets-crisis F Maar dan is er zelfs geen crisis meer mogelijk dan moet het kabinet geen oogenblik demissionair geweest zijn in plaats van zich te beklagen over 't liberale kabinet moest de N. M. Ct. dan liever juichen in 't bezit van een kabinet dat uit zulke behendige staatslieden bestaat staatslieden die zoo behendig zijn dat zij de coriféen der oppositie als werktuigen weten te gebruiken om zich zelf vaster in 't zaal te zetten, kunnen ook meer en zij zullen vast het vaderland wel door de bestaande of voorkomende moeielijkheden weten heen te helpen. van bank, rugleuning, helling van 't tafelblad enz- deed ik ook niet. Ik had dus spoedig uitgekeken en begaf mij naar een raam om eens naar buiten te zien in den tuin. Roerloos bleef ik staan. Wat ik daar zag? Door 't venster had ik uitzicht op een fraaien tuin, de namiddag-zou goot een stroom van gouden licht over groen en bloemenvlak onder 't venster waar voor ik stond was een bed bloeiende rozen, te midden van een grasperk. En zie, daar bespiedde ik Corrilla in 't gras geknield bij dat rozenbed, spelende met een allerliefst knaapje van omstreeks driejaar, 'fcWas een zwarte krullebolzijn oogen straalden van vreugd ter wijl hij speelde met de weelderige lokken van die vrouw die daar bij hem geknield lag en hem kuste en liefkoosde. Zij waren daar op dat oogenblik alleen, dat lieve jongetje en Corrilla, toch keek ze een oogen blik half schuw rond, toen omarmde ze het kind en drukte het lang hartstochtelijk aan haar hart. Ik trilde van aandoening, ik voelde een traan opwellen iu mijn oog, doch in mijn hart werd het warm bij dat tafereel en ik leerde weder op nieuw niet aan 't succes der zedelijke schepping te wanhopen. Corrilla zag op, haar gelaat richtte zich naar boveu naar de blauwe lucht, haar wangen gloeiden als de rozen nevens haar, in haar oogen biggelden heldere Ouwerkerk, 19 Sept. Heden morgen omstreeks 7 uur, is liet stoomschip „Multa-Tuli," kapt. Weterings, komende van Antwerpen, geladen met stukgoederen eu granen voor rekening van de heeren van Maenen Co. te Antwerpen, bestemd naar Mannheim, tengevolge van een stortzee eensklaps gezonken. De equipage heeft zich te nauvvernood kunnen redden. Eenige vaten vet zijn aangespoeld, overigens is nog niets van de Jading gered. 's Graveniiage, 15 Sept. Z. M. de Koning heeft aan den gen. maj. graaf van Limburg Stirum op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van minister van oorlog, met dankzegging voor zijn in die betrekking bewezen diensten, en het beheer van het (lep. van oorlog, ad interim opgedragen aan den heer L. G. Brocx, min. van marine. 's Hage, IS Sept. (Telegram.) „Het ministerie heeft heden in de Eerste Kamer verklaard, dat het, op herhaald aandringen van den koning en in het volle besef der verantwoordelijkheid die het op zich neemt, aan hot verlangen van Z. M. heeft gevolg gegeven en dus aan het bewind blijft." Vlissingen, 13 Sept. Het houten Amerikaansche oorlog stoom-fregatschip Congres is heden hier op de reede gearriveerd. Dit schip, gekommaudeerd door een overste trekt om zijn schoone en kolossale afmetingen de aan dacht van velen. Het is bewapend met 18 stukken en heeft p. m. 350 man equipage. De verwonding van den kanonnier te Vlissingen is van dien aard geweest dat de geheele arm afgezet moest worden, 'tgeen door een officier van gezondheid met voorloopig goed gevolg is geschied. Reeds is ten behoeve van den ongelukkigen man op het volksbal te Vlissingen eene som 200 ingezameldverdere ondersteuning zal wel niet uitblijven. Het bestuur van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen heeft ten gerieve van het publiek aan een der buiten pilaren van de Korenbeurs een thermo- mefcerdoen plaatsen voorzien van drie schalen, Eahreuheit, Reaumur en Celsius, alsmede een barometer. Deze daad verdient de waardeering van 't publiek en is minstens even nuttig als menige wetenschappelijke verhandeling. Texel, 16 Sept. Achttien man van Z. Ms. instructie- vaartuig Ternate zijn lieden worgen uit een niet gering gevaar gered door de bemanning van de Ada van Holland. Genoemde manschappen waren gisteren middag uit de haven van 't Nieuwediep naar de reede vertrokken waar de Ternate geankerd ligt, doch door den hevigen stormwind konden zij het schip niet be reiken en hebben daarna den gauschen nacht in de open boot onder 't noodweer rondgezwalkt tot ze in den vroegen morgen van heden door bovengenoemde stoomboot werden opgemerkt en gered. Te Zutfen hebben de scli rijn werkers zich tot hunne patroons gewend met verzoek om hun loon meer in overeenstemming te brengen met de duurte en de be hoefte des tijds. Zij wijzen er op, dat het loon aldaar in vergelijking' met andere gemeenten zeer laag is, namelijk elf cent per uur. Eene verhooging tot veertien cent achten zij allerbillijkst. Maastricht, 15 Sept. Zaterdag heeft op de lijn Aerschot'Maatstricht tweemaal een derailleering plaats gehad, de eerste, zonder ongelukken, des morgens te reine tranen en schitterden als de dauwdroppelen smorgens in die rozen gedaan hadden. Dat was een roerend schoon tafereel. Eindelijk stond zij op, speelde nog een wijle met haar vingers in de zwarte lokken van 'fc knaapje, drukte een laafcsfcen kus op ziju voorhoofd en liet hem toen gaan. Voort huppelde hij naar zijn makkers die ik in de verte hoorde schateren' tusschen het groen. Corrilla staarde hem nog een oogenblik na tot hij verdween achter een heester; toen sloeg zij haar kanten sluier neder; haar gestalte richtte zich op als of ze zich vermande tegen iets. Snel wendde ik mij om en hield mij alsof ik de prenten aan den warnl beschouwde, want zij trad weder binnen. Ik hield mijn ontdekking geheim en veinsde ook niets op te merken van de toch zoo merkbare ver andering in haar gelaat, dat door den kanten sluier slechts zeer onvolkomen gedekt werd. Wij vervolgden onze wandeling door kamers en zalen en kwamen zoo ook in afd. C. 1. Ik zal niet stilstaan bij al de min of meer opmerkwaardige bijzon- derdeden. Genoeg zij het te zeggen dat ik na ook C. 2. bezocht te hebben eenigszins onaangenaam ge troffen werd door de duidelijke blijken van een zekere voorkeur die de meisjes genoten boven de jongens. 10 uur, en de tweede te Schuelen, tusschen 7 en 8 uur des avonds, De laatste kostte aan den machinist het leven, terwijl van de reizigers, die allen min of meer ernstig' gekwetst zijn geworden, reeds een, een han delsreiziger, overleden is. Het lijk van den ongelukkigen machinist was af schuwelijk verminkt; hij laat een weduwe en 6 kin deren in hulpbehoevenden toestand achter. Bij het vernemen der treurige tijding, is onmiddellijk van hier een trein naar Hasselt vertrokken, om zooveel mogelijk hulp te bieden. Den 14 dezer zou de luchtreis van den hoogleeraal' Wise en den luchtreiziger Washington N. Donaldson, van New-York naar Europa plaats hebben. Men hoopte in omtreut zestig uren tijds Europa te bereiken. De luchtreizigers hebben zes goed gedresseerde duiven medegenomen, die bekend zijn met de kusten van Engeland, Belgie, Frankrijk en Spanje. Wanneer men ze uit den ballon laat, vertrouwt men, dat zij haar land zullen opzoeken. Zij dragen allen de afbeelding van een luchtballon op de borstop de vleugels staat geschreven -. ,/Zend de hieronder vastgehechte berichten aan het dagblad het meest in de nabijheid." De agent van de G?'aphicwaarvan een der correspondenten de reis medemaakt, verzoekt dat men hierop de aandacht vestigen zal, daar de eerste en misschien de eenige berichten omtrent de luchtvaart door middel van deze vogels zullen worden ontvangen. De berichten kunnen ook aan den agent van de Baily Graphic, Fleetstreet 32 te Londen, worden gericht. Bij gelegenheid van do gewone jaarlijksche algemeene vergadering der Ned. vereeniging tot afschaffing van sterken drank, die op 8 en 9 October e. k. te Rotterdam zal worden gehouden, stelt het hoofdbe stuur ter behandeling voor de onderstaande stellingen lo. Tot beteugeling der verderfelijke volksgewoonte van drinken en schenken van sterken drank is de eerste en best werkende maatregel het persoonlijk niet- drinken en niet-schenken van sterken drank. 2o. Tegen groote volkskwalen baten geen halve maatregelen. In den strijd tegen den sterken drank is de zoogenaamde matigheid een hinken op twee ge dachten, een halfheid die de zaak meer kwaad doet dan goed. 3o. De tijd is gekomen dat de pogingen tot be perking van den verkoop van sterken drank en tot bestraffing van openbare dronkenschap door de wet moeten worden ondersteund. Het is de plicht der vereeniging op die ondersteuning onvermoeid aan te dringenhet is de roeping der regering aan dien drang het oor te leenen. 4o. 's Volks welvaart vordert, dat bij verkiezingen voor gemeenteraden, provinciale staten en staten- generaal de kiezers bij voorkeur hun stem uitbrengen op personen, die de tusschenkomst der wet in deze wenschen te verhaasten. 5o. Of en in hoever het vervaardigen van sterke dranken als tak van industrie door de leer van staat- en volkshuishoudkunde is goed te keuren, is louter afhankelijk van het antwoord op de vraag, of en in hoever de natie bij dat fabrikaat wint of verliest. 6o. Het kiesrecht behoort te worden ontzegd aan tappers, slijters enz. 7o. Tapperijen en dergelijke moeten worden ge rangschikt onder de neringen en bedrijven, die hinder veroorzaken. Zij mogen niet vrij en onvoorwaardelijk aan alle plaatsen worden opgerioht. 8o. Het oprichten van bierbuizen te rekenen tot de betamelijke middelen, bij art. 2 van het algem. reglement der vereeniging bedoeld, is een dwaling. Het bleek uit dit alles dat er meer werk gemaakt werd van C. 1 dan van O. 2. Ik dpelde deze opmerking onverholen aan Corrilla medezij sprak mij niet tegen doch merkte aan dat dit. eigenlijk toch niet zoo moest zijn, dat het ook volgens haar meening een fout was, dat zij ook al haar invloed voorfcdureud aanwendde om de ietwat stiefmoederlijke bedeeliug der jongens, vooral wat 't onderwijs betrof te doen ophouden. Zij voegde er nog bij dat dit gebrek in het begin nog grooter was geweest en een gevolg was van de staats inrichtingen de maatschappelijke verhoudingen tusschen de vrouwen en de mannen in Emancipatoria. In de opvoedings-inrichtingen onzer jeugdige Europeesclie immigranten, meende zij, moest een zeer kenmerkend verschil in opleiding' van meisjes on jongens blijven bestaan doch hier waar men met landskinderen te doen had kwam dat verschil eigenlijk niet te pas. Ik gaf te kennen dat ik dan in deze meerdere zorg voor de jongens hier in de kolonie, al was zij nog niet gelijk aan die voor de meisjes, toch een toena dering meende te zien tot de maatschappelijke toe standen zoo als ik ze zou wenschen, en dat ik daarin een belangrijk voordeel zag voor de emancipatie der mannen. (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2