Bmtenlandsch Overzicht. Zeetijding van Zierikzee. ABVERWNTTEH. ~1IvT O S S IIV G Ruhr Haard- en Kachelkolen, //Binnen den kring van onze Oost-Indische bezittingen is met uitzondering van enkele onlusten van plaatse lijke» aard, de rust onverstoord gebleven. z/Over het algemeen was ontwikkeling van handel en scheepvaart merkbaar uit de ruime opbrengst van de in- en uitvoerrechten. De belangen der nijverheid zijn bevorderd door nieuwe bepalingen omtrent de mijn-ontginningen. //In sommige streken, waar gebrek aan voedings middelen bestond of dreigde te ontstaan, is door de regeering en particulieren krachtige hulp aan de bevolking verleend. De vooruitzichten omtrent den oogst van voedingsmiddelen zijn thans geruststellend. z/De toestand der West-Indische koloniën is be vredigend. Suriname heeft het hoofd geboden aan de moeielijke omstandigheden die in dit jaar werden verwacht. //Terwijl het tractaat met Groot-Brittannie betreffende de immigratie gunstige uitkomsten gaf, bleek ook bij de vroegere slavenf na de opheffing van het staats toezicht, gezindheid tot arbeid te bestaan. //Curasao mag zich door uitbreiding van handel en scheepvaart in toenemende welvaart verblijden. Met den wensch, dat uwe beraadslagingen onder hoogeren zegen mogen strekken tot beil van het dier baar vaderland, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend." Zijne Majesteit de Koning verlaat, na het uitspreken dezer rede, met HH. KK. HH. de Prinsen, begeleid door de commissie, de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het Koninklijk Paleis terug tc begeven. De voorzitter sluit, nadat de commissie is terugge keerd, de vereenigde zitting der Kamers. Binnenland. ZIE BIK ZEE, 16 September 187 3. Zierikzee, 15 Sept. Blijkens 'een bericht in de Staats-Courant is door Zr. Ms. consul-generaal te Nieuw-York aan onze regeering mededeeling gedaau van 'tplan van prof. John Wise en den luchtreiziger W. N. Donaldson om eerstdaags per luchtballon van Nieuw-York te vertrekken en den atlantischen oceaan over te steken ten einde in Europa neder te dalen. Alsnu vertrouwt de regeering dat zoo genoemde heeren soms bij ons te lande mochten neerdalen, zij zullen kunnen rekenen op hulp en medewerking. Gaarne noodigen ook wij onze lezers uit om wanneer die heeren misschien ergens in Zeeland mochten neerdalen, ze dan een handje te helpen opdat ze zonder den hals te breken op vasten grond komen. Aan de Zeeuwsche gastvrijheid zal 't verder niet ontbreken. Wij voegen er echter den raad bij om de glaasjes en kopjes nog maar niet klaar te zetten daar dit altoos nog tijd genoeg heeft als de ballon in't gezicht, of om een zeemansterm te gebruiken, op de reede zal gearriveerd zijn. Zierikee, 16 Sept. Door den burgemeester van Noordgouwe worden inlichtingen ingewacht aangaande de herkomst van den persoon wiens lijk den 7 dezer onder die gemeente in een weiland gevonden is. Genoemd lijk was gekleed in zwart pilow jasje en broek, gespikkeld zomervest, wit hemd geteekend met een stempel in rood K. O. lage schoenen met stempel op de zolen, zwarten pet met lederen klep. Men schrijft den dood van dien persoon, die denkelijk eerst in de sloot moet gelegen hebben, toe aan koude en uitputting. Als men de menigvuldige berichten uit Gelderland, Overijsel en Drenthe omtrent den aardappeloogst mag gelooven, dan zijn de vooruitzichten voor den minderen en burgerman, voor wie deze vrucht het hoofdvoedsel uitmaakt, wederom donker. De aanhoudende zware regens hebben de ziekteverschijnselen zeer doen toe nemen, zoodat op vele plaatsen de opbrengst minder dan middelmatig zal zijn. Uit dezen omtrek zijn de berichten aangaande de ziekte minder onrustbarend doch de aardappels zullen spoedig moeten gerooid worden daar zich hier en daar reeds veel nagroei gaat vertoonen tengevolge van de vochtigheid en het eerst te vroeg afsterven van het loof wegens de plotselinge warmte in de eerste helft van Augustus. De onthulling der Brielsche nimf heeft den llden met groote plechtigheid in tegenwoordigheid van Z. M. en een grooten toevloed belangstellenden uit alle oorden des lands plaats gehad. De secretaris der hoofdcommissie, de heer de Jager, heeft de feestrede gehouden. Het oogenblik toen Z. M. zich van de tribune naar den voet van het monument begaf was zeer indrukwekkend, vooral omdat toen een groote schare vau in het wit gekleede meisjes, den vorst op zijn weg met bloemen bestrooide en ook om het monument geschaard dit aan den voet met een bloemen regen bedekte. Op denzelfden dag is ook de gedenksteen ontbloot in den gevel van het geuzen-weeshuis. Dit beeldwerk, een Geus en een achtergrond met schepen voorstellende, wordt zeer geprezen. Ook de nimf moet zeer wel voldoen nu zij haar verheven plaats heeft ingenomen. Zwolle, 11 Sept. Het prov. gerechtshof van Overijsel heeft heden bij zeer gemotiveerd arrest E. Beekman, van lieerde, beschuldigd van moord op zijn huis vrouw, tot 20 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Zoo is dan Frankrijk weder vrijvrij althans als men kan aannemen dat de verheven godin der vrijheid, al vast op haar wieken zwevende boven den Pranschen grond, ook dadelijk is nedergedaald nadat de laatste Duitsche soldaat gisteren de vesting Verdun had ver laten om terug te gaan naar Duitschen bodem. De grond is dan vrijom de ietwat triviale uit drukking te gebruiken die wij onlangs bij een Frausch publicist vonden, nu kan Frankrijk een nieuwen bezem koopeu om de gehate sporen der Germaansche voeten van den heiligen Gallischen grond uit te wisschen. Fraaie figuren doen echter niet alles af, dit is in de jongste drie jaren van Frankrijks geschiedenis al dik wijls gebleken. Menigeen vraagt zich dan ook af wat nu? en in die vraag ligt reeds dadelijk een zekere bezorgdheid opgesloten over de toekomst zoodat deze nog' geenszins couleur de rose is. Het is evenwel niet te ontkennen dat de zaken op dit oogenblik gunstiger staan clan op den 24- Mei, toen de ultramontaansche reactie den val van Thiers bewerkte. Die reactie heeft zich sedert dien donkeren dag bijna uitgeput en achtervolgens al hare kansen verloren gezien. De volksgeest is niet clericaal, het volk moge niet algemeen besmet zijn met vrijgeesterij die groote grieve van de ultramontanen tegen deze eeuw dom volgzaam en gedwee onder 't juk der geestelijkheid is het volk niet meer. De club van den hertog de Broglie heeft zich in dit opzicht mis rekend. Al de middeleeuwsche toovermiddelen zoo als mirakelen, bedevaarten en overdreven oefeningen, die in den ouden tijd zoo onfeilbaar werkten als men de volksmassa in beweging wilde brengen, hebben bitter weinig uitwerking gehad thans komt het na- jaarsweder het seizoen der bedevaarten sluiten en de partij die zooveel van die kruistochten gewacht had is misschien verder van 't doel dan ooit te voren. De verwachte, schier uitgelokte oproerige bewegingen der radicalen zijn achterwege gebleven daardoor is het voorwendsel voor een coup d' état vervalleu. De vertooning van Frohsdorff is met een sisser afgeloopen omdat men daar met eerlijke mannen te doen had en er op rekende werktuigen te vinden. Kortom de reactie is thans verder van de vervulling liarei| wenschen dan mogelijk iemand op den 24 Mei zou hebben kunnen vermoeden. Wij kunnen den beer Thiers onze bewondering niet onthouden, die ook in deze critieke omstandigheden heeft getoond het volk en den toestand te kennen immers hij is na den 24 Mei niet ongerust geweest over het lot der republiek en "waarlijk alles schijnt aan te duiden dat op dit oogenblik de kansen voor den republikeinschen staatsvorm schooner staan dan sinds 4 Sept. 1870 't geval nog geweest is. Toch is het wel te betreuren dat die republiek ofschoon zij den 4 Sept. 1870 geboren werd uit den natuurlijken gang der zaken thans nog, na driejaren, eigenlijk in veler oogen niet meer is clan een pretendent naar de kroon, zooals ook Chambord, Paris, Napoleon IY en ieder ander. Dit wordt zeer helder in 't licht gesteld door den heer Ch. de Mazade in 't jongste nommer der Revue des Deux Mondes. 't Is een groote dwaasheid, zegt hij, de republiek, als een dikke vrouw met een Phry- gische muts op 't hoofd, te plaatsen in de rei der adspiranten naar de kroon van Frankrijk. Beeds het feit dat vooral de radicalen het vraagstuk van den defiuitieven regeeringsvorm op deze wijze gestelde accepteeren, geeft aan de clericale agitatie voor de monarchie een wapen te meer in de hand. De repu bliek in de gedaante van de vrouw met de roode muts naast de figuur van een Chambord met de witte vaan, is een groote politieke fout. Het is de meening van den lieer de Mazade, gelijk 't ook is die van den heer Thiers, dat tusschen deze beide uitersten de waarheid en de goede weg voor Frankrijk gelegen is. De republiek is een historisch feit en aan den meest wijze harer zonen zal ten slotte de eer te beurt vallen haar te leiden. Niet onwaarschijnlijk wordt meer en meer een aanstaande aftreding van het ministerie de Broglie. Nu 't gebleken is dat Mac-Mahon te veel eerlijk man en te zelfstandig is om een werktuig van dat ministerie te zijn en nu al de middelen der ultramontanen vrij wel zonder effect blijven, schiet er inderdaad voor de club Broglie niets anders over dan zich terug te trekken. Men verwacht dan ook in November vrij algemeen en vrij zeker de verlenging van het mandaat van den maarschalk Mac-Mahon met drie jaar en tevens dat Mac-Mahon zich nauw zal aansluiten aan de nieuw gevormde middelpartij bestaande uit linker-centrum en de verstandige leden der rechterzijde. Zoo zal dan alles weder neerkomen op een staat van zaken als in den eersten tijd van het presidentschap van Thiers en dit zal tevens een schitterende voldoening zijn voor de miskenning waaraan deze groote man een tijd lang heeft bloot gestaan. Deze uitkomst zou waarlijk voor Frankrijk de beste zijn. De partij die op dit oogenblik op de gestelde vraag wat nu antwoordt met te spreken van revanche, van oorlog met Italië en van herstel der wereldlijke macht des pausen toont daarmede den toestand niet te kennen, noch de krachten van Frankrijk en evenmin drukt zij de openbare meening van Frankrijks betere deel uit. Uit Spanje verneemt men dat de Cortes tot lieden toe met goeden wil bezield schijnen te zijn. Al de ontwerpeu van wet tot de onderscheidene volmachten aan de regeering, zooals die door Castelar gesteld waren zijn door de Cortes aangenomen. Castelar heeft nog sterker aangedrongen op de noodzakelijkheid om de krijgstucht in al haar gestrengheid te herstellen. Onverwijlde organisatie der reserve acht hij onmisbaar om met kracht aan de onderwerping der Carlisten te kunnen beginnen een groot deel der reserve is reeds samengetrokken en men rekent in 't geheel een effectief van 330,000 mau te 7A\llen verkrijgen. Tot opperbe velhebber van het nieuwe Noorcïerleger is benoemd de bekende generaal Zabala. Generaal Turon .wordt met 10,000 man naar Catalonie gezonden. In Carthagena heerscht de opstand nog altoos volgens een gerucht zou Galvez met 1000 opstandelingen aan boord van de fregatten Fernando Cattolico en Numancia de stad verlaten en bij Forrevieja een landing- gedaan hebben. Ingezonden Stnlslten. Aan de geëerde Redactie der Zierikzeesche Courant. Ik verzoek u beleefdelijk mij te helpen om publi citeit te geven aan een zeer onaangename ontmoeting, die ik op gisteren avond te Brouwershaven heb ondervonden, en die men waarschijnlijk in een beschaafd land voor een onmogelijkheid zou houden. Met een gezelschap van acht personen, heeren en dames, op een rijtoertje zijnde, kwamen wij tegen den avond te Brouwershaven aan en meenden ons hier wat te vertreden door een wandeling in de stad, toen wij ons plotseling omringd zagen door een bende jongens en meiden die gedurig aangroeide tot het ten laatste een ontelbare hoop was geworden. Onder het uitschreeuwen van een gemeenen kermis deun vervolgde die woeste horde ons overalzij liet het zelfs niet bij schreeuwen en belcediging met woorden, maar onze kleederen waren voor hen niet veilig, zoodat wij ons gruwelijk ergerden en wij na een alleronaangenaamst tooneel dat twee uren duurde blijde waren dat we Brouwershaven verlaten hadden. Politie liet zich niet zien en geen volwassene trad voor ons in de bres tegenover die bende. Wij hadden niet gedacht dat zulke schandalen nog mogelijk waren. Zierikzee, 15 Sept. 1873. K. m. 1. BINNENGEKOMEN: 9 Sept. Cristiane, H. N. Thögersen, Zweden, Antwerpen. Bevalleu van eene I> o c lx t e r 9 M. P. DE KONINGWilleken s. Bieting, Bezoekie 24 Juli 1873. De ondergeteekende betuigt zijn clank aan aljen, voor de gunst en het vertrouwen genoten, tijdens de kermis alhier, en geeft de verze kering dat, zoo hij bij eene volgende kermis deze stad weder bezoekt, hij zal toonen door eene nette vlugge bediening die gunst waardig te zijn. Zierikzee, 15 Sept. 1873. W. J. LAUWEBS. Opticus. het schip „FE ERIE GEBROEDERSSchipper VEBSCHUBE, met eene lading puike grove voor rekening van MOOLENBUBGH VAN UI JE.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3