ZIERIEZEESCHE COURANT. 1873. No. 74. Woensdag 17 September. 76ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor liet arrondis- a&tk semeiit Zierikzee. F e uillet o n. POSTER ÏJE N. B E li E N D M A. K 3 N G. Een reisje naar Emancipatoria, Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1.Franco per post I.- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen vau 15 regels, mits contant betaald, 26 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag- voor de uitgave in te zenden aan den uitgever I!. LAfvEiVMAiV. De DIRECTEUR van het Postkantoor te Zier'ikzee brengt ter algemeeue kennis, dat door den Minister van Einantiën zijn aangesteld tot Depothouders voor den verkoop van Postzegels, Briefkaarten en Post wissel-formulieren, de Iieeren S. OCHTMAN Johzn., op den Dam, en A. C. de MOOIJ, op de Oude Haven. De Directeur voornoemd PILAAR. De BURGEMEESTER van Zierïkzee maakt bekend dat door hem tot agent van politie der derde klasse in deze gemeente is benoemd JOHANNES JACOBUS OOSTHOEK thans reeds tijdelijk als zoodanig dienst doende. Zeerikzee. den 15 September 1873. De Burgemeester voornoemd v. CITTERS. De COMMISSIE VAN TOEZIGT op hetMIDDEL- 'jtpSg1 BAAR ONDERWIJS te Zierïkzee maakt bekend, dat het Examen voor hen die wenschen toegelaten te worden op de Burger-Avondschoolzal plaats hebben op Maandag den 29 September e. k.} des avonds te zes ure, terwijl zij, die dit Examen wenschen af te leggen, zich daartoe vooraf in persoon moeten aanmelden, bij den Di recteur der hoogere Burgerschool op den 26 of 27 September e. k., des avonds tusschen 6 en 8 ure. De Commissie voornoemd SCHNEIDERS v. GRIJFFENSWERTH Secretaris. MISLUKT. 13 September. Zoo men weet heeft de heer van Lijnden van Sandenburg zijn mandaat nedergelegd, 't Dagblad zegt dat Z. M. 't heeft teruggevorderdofschoon dit .niet geheel hetzelfde is, komt 't toch met het oog op het resultaat op 't zelfde neerde vorming van een kabinet-van Lijnden is mislukt. De personen die door den heer van Lijnden gepolst of nitgenoodigd waren hebben de bezwarende opdracht niet willen aanvaarden, 't Is ons natuurlijk niet mogelijk te zeggen bij hoevelen en van welke richting de heer van Lijnden pogingen heeft aangewend alvorens de zaak op te geven, blijkt 't genoegzaam dat zoowel de geheele stellen als de kleinere groepen en enkele personen die dezer dagen door de vlijtige pers zijn gedoodverfd niet de mannen geweest zijn die de heer van Lijnden zocht, of meende gevonden te hebben. Moeten we deze negatieve resultaten betreuren Wij zijn daartoe niet gestemd daar we ons al van den beginne af op deze uitkomst voorbereid hadden en te minder omdat we, zooals we o. a. nog uiteengezet hebben in ons nommer van 3 Sept., 't aanblijven van het kabinet voor de minst ongunstige uitkomst van de crisis houden. Wij stemmen niet in met de redeneeringen van onderscheidene bladen, die zoo hoog opgeven van de eer van 't kabinet en de eer der liberale partij en dat die eer het kabinet gebiedt af te treden en alweer diezelfde eer de liberale partij in de kamer verbiedt langer de leiding der zaken te beheersohen. Wij stemmen niet met deze redeneeringen in, om de eenvoudige reden dat het op 't Binnenhof in den Haag niet te doen is om het subjectieve idéé der eer of van 't fatsoen eener partij noch om 't fatsoen van een kabinet, maar wel om de hoogste belangen van het vaderland. Het staatsleven mag zich niet openbaren in een komedie-spel met eer en fatsoen van een partij. Bilieve hoe ver zou prins von Bismarck 't wel gebracht hebben als hij op 't punt van kamer-fatsoen en kabinets-eer zoo kleinzeerig geweest was. Hij zou nimmer iets zijn geworden en nimmer iets hebben gedaan. Men moest zich toch weten los te maken uit dien vioieusen kring van parlementaire compli menten die niets beteekenen en 't land ontzettend duur te staan komen. Wij vinden het mislukken der pogingen van den heer van Lijuden alleszins natuurlijk en zouden ons zeer verwonderd hebben als zij ge lukt waren. Wat toch moest de heer van Lijnden beproeven Zeven of acht mannen te vinden van zijn kleur en die zoo met hem overeenstemden in de fon- damenteele punten dat hij er een homogeen kabinet uit kon formeeren Al badde bij daarin kunnen slagen clan houden wij hem voor een veel te goed staatsman om niet te beseffen dat hij met zulk een egaalkleurig kabinet niets zou kunnen uitvoeren tegenover een kamer in welke na de optreding van zijn kabinet mogelijk te nauwemood nog eeu zwak weersebijntje dier kleur was overgebleven. Dan een kabinet van gemengde Meur, een bont kabinet? Zulk een dat b. v., zooals men voor een paar weken zei, zou wezen con servatief met wat clerieale elementen 't Is of men de kabinetten maar voor 't scheppen heeft eu alsof iedere schepping goed genoeg zou zijn om 't er eens mede te probeeren. Welk ernstig staatsman zal zich tot zoo iets laten gebruiken? De groote moeielijkkeid van den toestand is o. i. daarin gelegen dat de liberale partij nog altoos veel te sterk is in verhouding tot de respectieve krachten der drie niet liberale par tijen. Waren er twee partijen een liberale en niet-liberale, of konden de drie niet-liberale richtingen ineengesmolten worden, dan was de zaak gemakkelijk te schikken. We laten nu aan zijn plaats of 't dobbelen der alsdan be staande twee richtingen om de heerschappij grondwettig, d. i. in den geest onzer vrijzinnige staatsontwikkeling zou zijnmaar de afwisseling der kabinetten was dan eenvoudig genoegwe zouden Engeland maar behoeven na te apen. Maar zoo is bij ons de stand der partijen niet. Wel heeft de Tijd een appeltje opgegooid in dien zin, toen bij 't idee van een nieuwe partij Fantasie door W E R T H E R. XXX. z/Uw vak is mij ook niet geheel vreemd, Mevrouw voegde ik er bij met een zekere ijdelheid, die ook wel wat naar pedanterie zweemde, doch ik deed 't alleen om maar van al die geleerde theorieën af te komen. Mijn voorstel werd gretig aangenomen door Cor- rilla, die blijkbaar al die dingen ook gruwelijk ver velend vond al leende zij er schijnbaar al de officieele aandacht aan die zij maar bij elkander kon brengen. Zoo gingen we dan eens rond. Ik zag gebouwen waarin de heel kleine kindertjes de eerste zorgen ge noten; anderen waar de ietwat grooteren warenein delijk zag ik ook de zalen van de //grooten" dat waren n. 1. jongens en meisjes van tien- a veertien jarigen leeftijd. Hoe de heele kleintjes werden geholpen zal ik niet beschrijven; ik weet ook niet of men ze voedde met revalenta, met Liebig, met arrow-root, of met melk pap, beschuitpap dan wel pap van rotten. Iets van dat alles, of 't een en 't ander zal 't wel geweest zijn. Maar wat mij meer trof, was dat ik geen moeders zag om ze te voeden. De natuurlijke, de eenige eigen lijk natuurlijke voedingswijze der zuigelingendie methode door welke er een zekere heilige onverbreekbare band wordt gelegd tusschen moeder en kind, tusschen raensch en mensch, die scheen in Emancipatoria ge heel vergeten te zijn. Daar waren geen zuigelingen en dat vond ik een leemte die mij geducht hinderde. Ik koester wel de vrees niet dat de voeding der kleine wurmpjes met revalenta hun iets van Du Barry zal inbrengen, of dat ze van Liebig's voedsel iets professoraals zullen krijgen, o, neen Evenmin zal im mers iemand door Holloway-pillen te gebruiken dis positie krijgen om een rijke kwakzalver te worden. Doch met de moedermelk is 't iets anders, en ik houd het daarvoor dat moeders die, zonder door ziekelijk heid of organische gebreken hiertoe gedwongen te zijn, haar kinderen niet voeden op de wijze als de natuur vordert, daardoor haar kindereu iets onthouden dat hun toekomt en tevens zichzelven ook in iets te kort doen, dat voor een echte, natuurlijke moeder een on uitsprekelijk rein genot is. //Zuiver dierlijk!' zegt iemand. 'tKan zijn, mijnheer de materialist! doch ik sprak op 'toogenblik niet tot u, maar tot de moeders van kleine zuigelingen; zulke moeders weten van materi alisme weinig of niets af. En ik verzeker u, als ze om haar blos, het maagdelijk waas over 't gelaat, de fijne vormen barer buste te bewaren, of om haar stand op te houden, haar eigen kinderen niet zelf voeden met de middelen die moeder natuur haar heeft gegeveu, dan geschiedt dit niet uit materialistische consideratiën, maar om geheel andere redenen. Maar zij straffen doorgaans zich zeiven met harde straf en daar loopt dan wel wat materialisme onder. In later jaren, als ze toch 't maagdelijk fluweelen waas kwijt zijn en in plaats van de slanke buste eeu zeker embonpoint hebben gekregen, dan ontvangen ze op een mooien dag het bezoek van een chique jongmensch met een kijkglaasje aan een touwtje om den hals en terwijl hij dan dat glaasje heel chique" tegen zijn oog plakt, gluurt hij er door en zegt, keurig net buigende: he! welzoo! en u is nu mijn Mama? Als die mama dan nog geen volleerde materialist is ge worden, moet er wel iets in haar binnenste omgaan, en dat meende ik met haar straf. Maar ik dwaal al weder af. In de afdeeling A, 'tis wetenschappelijk overal zooveel mogelijk onderscheidingen te maken met be hulp van 't alphabet; zoo heeft men scholen A, scholen B, schepen A2, enz. dat spaart de moeite uit van het geven van definitie. In afdeeling A waren jongens en meisjes door elkander; in B ook; maar in C niet; daar

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 1