B i n n e n 1 a n d. de drie niet liberale partijen. Ook dit zou op zichzelf nog geen zoo groot kwaad zijn als men oppervlakkig tvel kon denken, wanneer er maar waarborgen aanwezig waren voor de onschendbaarheid der constitutie. Nu is deze wel gewaarborgd tegen geweld dadige, onverhoedsche aanvallen van dezen of genen, ook van deze of gene partij; doeli er- is een ander gevaar en daartegen zijn de waar borgen wezenlijk niet zoo groot on vast als wel weusckelijk was. Het geval is namelijk mogelijk, dat een sa menloop van omstandigheden de geheele con stitutie als 't ware in 't vergeetboek doet gerakendat de partijen en individus 't zij onwillekeurig of opzettelijk handelen alsof de constitutie niet bestond. Dit altoosdreigende gevaar is een g'evolg van 't onvolmaakte dat alle menschenwerk aankleeft. Wordt een geschreven letter al ligt daar ook een levende geest in opgesloten, dien men er aanvankelijk in heeft nederg'elegd, tot regel gesteld, dan dreigt dit gevaar. Men ziet er-meer voorbeelden van; o. a. een zeer sprekend in den Bijbel, den Talmud, den Co- ran, de Veda's of welk boek van dien aard ook. De geest is er ingelegd en toc.h ziet men te eeniger tijd dat de menscben dien geest verloren hebben en nu elkander met de letter, met glossen en commentariën doodslaan. Zoo iets, meenen we, is tegenwoordig bij ons 't geval met onze eerwaardige constitutie, onze in menig opzicht zoo kostelijke grondwet van 1848. Zijn we niet, zoo vragen we met ernst, op den verkeerden weg met onze staatsmachine en zal dit doolspel niet te eeniger tijd op be- klagelijke verwarring en treurige ontnuchtering uitloopeu We bedoelen dit: of we niet vooral in de laatste tien a vijftien jaren afgeweken zijn van 't beginsel dat onze staat is een constitutio- neele staat en tot de dwaling vervallen zijn dat hij zou wezen een parlementaire staat? Hebben we niet, onwillekeurig aanvankelijk, later opzettelijk, te veel Engeland gaan naapen, zonder in 't oog te houden dat onze Neder- laudsche staat wezenlijk van dien onzer over buren zeer in aard en wezen onderscheiden is; zoo onderscheiden, dat de verwarring eenmaal noodlottig moet worden? Stilzwijgend, ja zelfs openlijk erkend, gaat het toe alsof onze Tweede Kamer een House of Commons ware en alsof onze Eerste Kamer bestoud uit cle Lords, de Pairs. Eerst als aardigheid, als variatie, later uit gewoonte hebben vele dagbladschrijvers die namen ook maar gaan gebruiken zonder aan 't nomen et omen te denken. En toch! welk een groote dwaling! Onze Kamers maken niet uit het Parlement der Nederlandsche natie: zij vertegenwoordigen niet 't Sottvereine Neder landsche volk. zij staan als zoodanig niet boven of buiten de grondwet en zij mogen geenszins handelen alsof deze grondwet er niet meer ware. Geschiedt dit dan werpen werden ook de kinderen afgeschaft. Deze maatregel moge wat al te radicaal schijnen, zij was noodig en door de omstandigheden gebillijkt. Ik weet wel men kan het bezit en de opvoeding van kinderen op velerlei wijzen beschouwen, men kan die zaken idealiseeren en met de dichterlijke verwen opkleuren docli de prozaïsche waarheid .is dat in uw Europa de meeste last, schier de geheele last der kinderen neer komt op de moeders. Niet alleen dat gezinnen met kinderen in uw maatschappij ongelijk veel minder bevoorrecht worden dan noodig zou zijn als men in waarheid de kinderen beschouwde als de hoop dei- toekomst van den staat, maar de mannen zelf laten de kinderen bijna geheel aan de vrouwen over, en uwe vrouwen weten bovendien van opvoeding en goede leiding der kinderen al zeer weinig af. Daarenboven komen nog de meeste kinderen voor in de standen die ze door huil beperkte middelen 't minst, kunnen voeden en opkweeken en die ze dan ook regelmatig vei-waarloozeo. Zoo werkt dit alles bij u 't pauperisme in de hand. Hier komt nog bij dat kinderen buiten huwelijk geboren geheel voor rekening van de ongelukkige moeders komen, terwijl ook weduwen, en die zijn ei- machtig veel in uwe maatschappij, alleen blijven zitten voor al den last dien de kinderen geven. Derhalve werden de kinderen in de grondslagen Eigenlijk ja. Wanneer de partijen, van welke sommige uitgemaakt zeker de beginselen onzer grondwet niet erkennen en ze ook zoodra mo gelijk zullen verwerpen, met elkander kampen om in de kamer den overheerschenden toon aan te geven, om door middel eenor stem- overmacht de ministers zoolang te drillen, te kneden en te drijven tot. deze hun volkomen naar den zin zijn, en wanneer de kroon dit toelaat en tot in 't oneindige manoeuvreert met personen voor ministers dienende, of't. ein delijk gelukken mocht een stel te vinden dat aan de eischen beantwoordt van de bovendrij vende partij, dan is er feitelijk omwenteling en dan is er een toestand geboren, waarin de grondwet niet langer als plechtanker van 't staats- karakter vastligt, maar integendeel geslipt en verloren is gegaan, als ware zij er nooit geweest. Zijn wij wel zoover van dezen treurig'en staat van zaken af? Gave de Hemel dat we te veel pessimistisch oordeelden in dezeJMaar onze vrees is groot en wie een weinig- dieper nadenkt over onzen toestand dan de lakeien- en stalbokken politici zullen met ons den toestaud ernstig noemen. Is 't'niet zoover gekomen dat de partijen open en bloot elkander den lioogst.cu toon in de kamer, langs dezen weg de macht om ministers weg te zenden en anderen uit- te zoeken, en zoodoende de geheele heerschappij in den staat betwisten En dat nog wel par tijen die tot elkander en tegenover de consti tutie staan als b.v. Mozes, Bodewijk XIV, de Pans en do President der Vereenigde Staten, tot elkander in verhouding- kunnen gedacht worden V DE KEI! MIS. De verwachting, die we koesterden van 't kunstgenot, dat de Concertzaal zou opleveren, is niet beschaamd, ja zelfs overtroffen. Inzon derheid hebben we met uitstekend genoegen de voordrachten gehoord van Monsieur en Ma dame Valsovani, alsmede de echt karakteris tieke scènes bewonderd, die Herr en Frail Reifi zoo talentvol voorstellen. De meer ernstige voordrachten van Fraulein Fanny Meijer ver dienen mede 0:1 verdienden lof, ja we durven wel 't geheele ensemble van het gezelschap dat de heer Zantvoort heeft geëngageerd, al- gemeenen bijval en succe3 voorspellen. Ook in 't Hotel van Veen hebben we ons zeer geamuseerd, en we vestigen inzonderheid de aandacht op de werkzaamheden van prof. H. P. Mullens, die inderdaad verbazingwekkend zijn, terwijl de heer Fiegero in zijn spel met zulke scherpe en doodelijke wapenen de door slaande bewijzen levert hoever 't in dit ge deelte der kunst te brengen is. We bevelen het beschaafde publiek zeer aan de Concertzaal en het Hotel van Veen druk te bezoeken; wie daar niet geweest is, is niet op de kermis geweest. onzer maatschappij buiten rekening gelaten't geen ook van zelf sprak daar 't huwelijk werd afgeschaft. Maar de zuivere eu absolute denkbeelden der eerste grondlegsters van onzen staat werden niet altoos troinv 111 acht genomen en gehandhaafd, 't Duurde niet lang of er openbaarden zich afwijkingen van den regel, waartegen zelfs de instelling der aborticide in de geneeskunde niet voldoende bleek te ztjn. Maar Mevrouw! viel ik haar in de rede, dat was toeh een gruweltot zulk een afschuwelijk uiterste moest men in een maatschappij die zich zedelijk noemt toch niet komen." „Ik begrijp wat gij bedoelt, was 't antwoord, maar veroordeel niet te hard en te voorbarig een zaak die hier als wettelijke instellingen bestaat of bestaan, heeft want ze is tegenwoordig weinig meer van toepassing. Gij zijt toch niet onbekend met de kwalen uwer zich zoo zedelijk noemende maatschappij? Gij weet toch ook wel dat 't feit bij u even goed bestaat en in de laatste eeuwen misoliien meer dan vroeger zelfs wat beteekent liet dan of 't. quasi veroordeeld wordt door de publieke zedelijkheid en door den wetgever? Bij u oordcelen de aanzienlijke lieden 't fatsoenlijk, zedelijk zelfs, weinig kinderen te hebben. Onthouden ze zich dan met die bedoeling? En wat geschiedt er door de gepatenteerde, de gewettigde prostitutie? Wat Z I E 111 K Z E E5 September 1 8 7 3. Zierikzee, 5 Sept. Wij deelen om der volledig- heiclswille thans ook: 't reeds aan de meeste lezers bekende gerucht mede dat baron van Lijnden van Sandenburg door Z. M. zou belast zijn met de samen stelling van een nietnv ministerie, nadat de heer van Reenen geweigerd heeft zich met die taak te belasten. Het is bekend dat de heer van Reenen sedert eenige jaren bij elke Icabiuets-crisis genoemd wordt als cle taak van de hand gewezen hebbende van 't vormen van een nieuw kabinet. Ondertusschen is 't ook waar dat na de passage van Reenen de nieuwe combinatie gewoonlijk niet lang meer uitblijft. Hen 31 Augustus is te 's Gravenhage overleden de lieer Charles Ferdinand Pahud, oud-gouv.-gen. van Ned. Indie. Hij was den 18 April 1803 te Amster dam geboren heeft den meesten tijd in Indie doorge bracht en kende de Indische toestanden door en door. Van de laagste betrekkingen allengs opgeklommen, werd hij eindelijk secretaris-genei'. van koloniën; van 1849 tot 1856 was hij minister van koloniën en van 1856 tot 1861 bekleedde hij 't hoogste Nederlandsche staatsambt, zijnde dat van gouv.-gen. van Ned. Indie. Mede is te 's Gravenhage overleden de heer Iz. I. Lion, in leven hoofd-redacleur van het Dagblad van Zuid-IIolland en 's Gravenhage, een man van groote bekwaamheden, die degenen aan wie hij zijn peil verpand had met onmiskenbaar talent diende. Onder de varkens heerscht thans weder een ongewone sterfte, zoodnt. in vele streken deze dieren bijna geheel opgeruimd raken. Daar er ook menigeen ziek of half ziek wordt geslacht en in eonsumtie gebracht, is 't voorzichtig wel toe te zien bij het koopen van versch varkens vleesch of spek, daar 't vleesch van zieke dieren zeker ongezond is. Jhr. rar. J. J. Pompe van Meerdervoort heeft zijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad van Goes. He Arnh. Court, vestigt de aandacht op de kazernes en 3t kazerneleven. Daarbij maakt het blad de bittere maar zeer juiste opmerking, dat voor de gevangenen, inzonderheid voor de ergste misdadigers, veel beter gezorgd wordt dan voor den soldaat. De gevangenissen zijn beter, gezonder, luchtiger, zindelijker en zelfs aangenamer ingericht dan de meeste kazernende beste kazerne zou afgekeurd worden voor gevangenis en de slechtste gevangenis is nog confortabeler dan' de beste kazerne. Het is dan ook te hopen dat als de rijks kosthuizen voor de heeren gevangenen en boeven overal maar eens perfect in orde zijn, er ook eens begonnen worde aan de studie van gezonde eu logeable kazernen. De burgemeester van 's Hertogenbosch heeft de hoofdonderwijzers dier stad bij circulaire aangeschreven om de jeugd meer eerbied voor eens anders en ook voor publiek eigendom in te boezemen. De toene mende baldadigheid en straatschenderij die de jongens plegen gaf tot dezen maatregel aanleiding. Wij stemmeu natuurlijk in met de goede bedoelingen van den bur gemeester en we gelooven ook dat de onderwijzers ook zonder dergelijke circulaires te ontvangen wel zooveel in hun is tegen straatschenderij zullen waarschuwen. Maar 't is een andere vraag hoeveel dit wel bedraagt 't geen in hun is In de meeste gevallen zal 't voor geschiedt er door de baby-fanning te Londen, in alle groote steden van Engeland en door dergelijke ge woonte te Parijs en overal Is 't u dan niet bekend dat steden als Londen, Parijs, Weenen, Berlijn zouden uitsterven zoo haar bevolking niet werd aangevuld uit de provinciën Welk onderscheid is er nn lusschen 't feit dat bij u in Europa door onthouding in schijn, door prostitutie en door bijna stelselmatige doodmarteling van vele jonge kinderen uit de meeste groote steden, en de wettelijk toegelaten aborticide bij ons Alleenlijk dit dat men er bij u nog een beetje gewetensknaging van overhoudt." //Deze theorie is hard, Mevrouw zeide ik, ze wil er bij mij niet in. Maar veroorloof mij een bedenking nl. deze dat dan toch uw maatschappij berustte op een onbestaanbaren grondslag en noodwendig moest te niet gaan door uitsterving //Gij vergist u, sprak zijwant er werd door de stichteressen van Bmancipatoria een instelling in 't leven geroepen die integendeel dezen staat zeer veel in bevolking en wel in krachtige bevolking deed toenemen. Deze instelling was.de aanvoer-van jonge lieden en kinderen uit Luropa. Hierdoor hebben wij zelfs aan 't overbevolkte Europa goede diensten bewezen. 'Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2