Brieven uit Zeeuwseh-Vlaanderen. v. omringd, die hem en zijn «geuten beleedigde. De «rendnvmeriê kwam lusschm beiden en herstelde niet zonder moeite de orde. Een der belhamels werd bij deze gelegenheid ernstig gekwetst. Te Valenciennes- ging her, even zoo lor, maar daar waren 200 personen aan het station. De Marseillaise werd gezongen en de gendarmen, die tusschen beiden wilden komen, ontvingen een hagelbui van steenon, terwijl zij een charge moesten uitvoeren, om de oproerige o-rocpen uiteen te jagen. Een officier der dragonders werd door het gepeupel nagezeten, en moest.de vlucht nemen in een politiebureau, om de vervolging te ontkomen. Eerst laat in den nacht mugt de rust hersteld heeten. Het getal gearresteerden bedraagt omstreeks veertig. De Opinion Nationale deelt, 'mede dal de samen smelting der huizen Bourbon-Orleans geheel mislukt is door het vasthouden van den graaf van Cham bord aan zijn eisch om de witte lelievlag weer voor Frank rijk aan te r.emen. Een correspondent van de Echo du Parlement zegt echter, dat als de paus hem uit- noodigt zijn eisch te laten varen, hij als gehoorzame zoon der kerk toe zal geven. Mac-Mahon zou hebben verklaard dat hij niet voor nemens is tot herstel van het koningschap mede te werken, als het niet op wettige wijze geschiedt. Span j e. Uit Madrid wordt van 25 Aug. gemeld: Men zegt dat wij binnen eene maand de dictatuur zullen hebben, hetzij met de tegenwoordige bewindsmannen hetzij met anderen. De Carlisten zijn Faga binnengetrokken, zonder eenigen tegenstand te ontmoeten. Zij hebben 3000 en èe.n honderdtal geweren uit die stad medegenomen. De Carlisten werden Zondag bij Fovtdla door drie kolonnes regeringstroepen omsingeld en tol aal ge slagen. Zij hebben de vlucht genomen en hun gekwetsten en dood en medegevoerd, en hebben zoo San-Lorenzo de la Luga, nabij de Fransche grenzen, bereikt. Tristany en don Alfonso zijn onder de gekwetsten. De Carlisten hebben van hun verderen aanval op Bergé afgezien. Men berekent het leger dat tegen de Carlisten wordt samengesteld op 90,000 man geregelde troepen, gen darmen en karabiniers en 80,000 man reserve, waarvan 60,000 tegen het laatst van September zullen gemo biliseerd zijn. Een bewijs dat de regeering den opstand niet licht teil. Dc Carlisten zijn niet in staat geweest Bilbao te bemachtigen, zegt een telegram uit Bayöime van den 22; zij hebben hunne position langs de rivier moeten verlaten. Generaal Sanchez Bregma schijnt bijtijds gekomen te zijn. Iiij is met 12000 man Bilbao binnengetrokken. Tortella is geheel afgebrand, met uitzondering van de kerk, waarin de republikeinen zich hadden versterkt. De bende van Miret is nabij San Giurn de la Plana verslagen en verstrooid door twee kolonnes, waarvan de een, ouder bevel van den kolonel Tomasetti, bij Cervera was gelegerd geweest. Men meldt uit Hendays van 24 dezer dat op nieuw, dicht bij Fontarabie, wapenen voor de Carlislen zijn ontscheept. Het Duitsche fregat Elisabeth is Donderdag' weder voor Carthageua voor anker gekomen. In de zitting der Cortes van 26 Aug. is Gastelar met 135 stemmen tot voorzitter benoemd op den afgevaardigde Olave waren 73 stemmen uitgebracht. C adz and, 28 Augustus '1873. Amice Ik ben nog altijd op het badhuis, 't Bevalt er mij uitnemend, niet zoo zeer om het heerlijke zeegezicht, dat weet ge, want niets verveelt mij meer clan het eentonige maar ik heb hier alle gelegenheid om met menschen en gewoonten bekend te worden. Ik ben eens eene boerderij wezen bekijken. Ik had op het badhuis n.l. kennis gemaakt met een inwoner uit eene der naburige gemeenten, die mij uitnoodigde om hem eens te komen opzoeken. Ik beloofde dit en gisteren middag ben ik daar geweest. Ik kwam zoo na. den middag tegen een uur of vier en vond al een heel gezelschap bij elkander: den baas, zijne vrouw en nog twee andere bazen en vrouwen, die met den titel van broèr en zuster werden aangesproken. Nauwelijks was ik gezeten of er kwam nog een phaeton het hof oprijden en een ooganblik later tracl een jeugdig echtpaar binnen. »A dag neef, dag nichte," was de groet, waarmede zij vei welkomden en verwelkomd werden, «zie da's goed, dat ge ook is komt; we woaren al stief verlangend om oe is te zien. Hoe is 't Janneke, kundet al gewend worre?" Het jonge vrouwtje gaf de vbïdoendste verklaringen aangaande hare gemakkelijkheid om te gewennenmen zette zich allen neder, de mannen aan de eene zijde van de tafel, de vrouwen aan het lager eindehet breiwerk werd voor den dag gehaald, cle mannen staken een pupe of een sigoar op en de vrouw begon thee te schenken. Ik heb u vroeger reeds gemeld, boe een Cadzantenaar er uitziet, een enkel woord nog over dc kleederdracht van eene Cadzandsche vrouw. In den regel draagt ze lage leêren schoenen, ik begin van beneden om zc zoo op te kleeden, zwarte kousen en niet al te lange rokken, waaronder een baaien rok van buitengewone dikte en zwaarte zijn hangpunt moet zoeken in een queue de parisdie, van achteren gezien, zoo'n vrouw iets vierkants geeft, dat niet erg llatteert. Al die breedtegevende kleedingstukken worden bedekt door een zwarten rok van merinos, daarboven een jak en daarvoor een zijden schort, waarin de plooien van nieuwheid niet mogen ontbreken, en die clan ook alleen bij plechtige gelegenheden uit het ka-min et komt. Stel u nu verder voor een vrouwenhals, die boven dat jak uitsteekt., daarboven een goedig, soms snoeperig ge zichtje, vervolgens den neus als middelpunt en cle banden van de muts als twee gelijkmiddelpuntige cirkels daarom. Maar ik zal trachten een portretje van eene Cadzandsche machtig te worden; gij zult u daardoor een beter denk beeld kunnen vormen, dan door mijne beschrijving, die hoe waar ook, toch altijd zeer onvolledig blijft. Maar nog akeliger clan de muts, die menig lief gezichtje bepaald leelijk maakt, staat dc hoecl, die over die muts gedragen, wordt, lk weet dat ding niet beter te verge lijken clan bij een omgekeerden kolenemmer; die dat ding uitgevonden heeft, moet het nee Blus ultra van wansmaak zijn geweest. lutusschen alles heeft zijn goede, zoowel.als zijne kwade zijdezijn de Cadzandsche schoonen met haar vierkanten cjueue de Paris, haar korte rokken, haar karkassen muts en haar stormhoed ook al minder elegant dan ouze schoo nen met haar laarzen op stelten, haar wip op van achteren, haar valsch haar en haar dronken matrozen hoed, ze zijn ten minste consequenter en men verzekerde mij, dat men bij menschengeheugenis geene andere verandering gezien had in die vrouwendracht, dan dat cle tegenwoordige jonge meisjes den rand van haar muts begonnen te versmallen, mansetten droegen en handschoenen. Nu, 't laatste vind ik uog al aanbevelenswaardig; want al is 't gezichtje lief, cle indruk verliest, wanneer men die plompe vingers ziet, die met gouden ringen overdekt ik heb er aan eene hand zeven geteld nog letlijker zijn dan gewoonlijk, ontsierd als ze zijn door plompe nagels. Maar zoo al voortpratende, ben ik geheel afgedwaald van mijn theegezelschap, waar neef en nichte al cle bewoners in 't land van Cadzand zijn neef en nichte plaats genomen hebben tusschen cle oons en moeien. »En hoe gaot het bi juicier moei Jo wantje?" vraagt de jongst gehuwde; »is Jan weer eelemaol beter?" En hiermede begint een gesprek over de weclerzijdsche familiebetrekkingen, waaraan cle mannen ook van tijd tot tijd deelnemen, een en ander afgewisseld door 't drinken van een kopje thee en 't gebruik van een sukerspek, ter wijl het gesprek van cle mannen langzamerhand gekomen is op 't artikel landbouw, dat van cle vrouwen op liet artikel meiden, van welke de schaarschte, duurte en weinige ondergeschiktheid algemeen beklaagd wordt. Nadat de theeboel opgeruimd en een nieuwe pijp gestopt is, vraagt cle eigenaar aan de mannen, of ze eens willen rondgaan. Natuurlijk wordt dit voorstel aangenomen; de paarden op stal of in cle wei worden bekeken, de velden met vruchten worden rondgewandeld, verschillende opmer kingen worden gemaakt en men keert weder naar huis, waar in dien tusschentijd koffie met boterhammen en rook- vleeseh, krentenkoeken en kaas in gereedheid zijn gebracht. Ook de vrouwen hebben haar uitstapje gedaan. Zij hebben de kalvers bekeken, ze zijn eens door den tuin gewandeld en zitten nu op cle mannen te wachten om een aanvang te maken mét de koffie. Ik heb verschillende opmerkingen kunnen maken over de zeden en gewoonten en tevens over cle wijze van bebouwing in deze streken. De landbouw is bij Schouwen en Duiveland vergeleken nog ver ten achter; van draineeren is in het geheele district weinig of geen sprake. De schuld hiervan moet voornamelijk gezocht worden in het gebrek aan een uit wateringskanaal; misschien dat cle aanwezigheid daarvan veel verandering te weeg zal brengen. Van elke hofstede gaat zeer veel grond verloren door cle aanwezigheid van uitwateringsgreppels, hier reeën ge naamd, welk verlies gerust op 1/,l van den bebouwden grond gerekend kan worden. Het braken is nog algemeen in zwang. Tallooze wagens komen uit België om ln 't land van Cadzand asch en beer op te koopen. De uitvoer van «lie meststoffen is blijkbaar geheel ten nadeele van den landbouw. De stallen voor het rundvee zijn slecht ingericht, en voor het rundvee worden geene voldoende zorgen genomen, zij hebben gebrek aan ruimte, aan lucht en aan reinhouding. Ovengens verwondert mij zulks.zeer, daar de Cadzandsche boerin uitmunt door reinheid en netheid, zoowel in haar melkkelder als in haar huishouden en op hare kinderen. Bij de meeste, zoo niet bij alle hofsteden ontbreekt een gemetselde aalput; besproeiing met aal behoort hier groo- tencleels tot de onbekende grootheden. De rijke oogsten zijn een rechtstreêksch gevolg van den onovertrefbaar goeden grond, niet van de flinke bewerking. Van wetenschappehjken landbouw geen spoor, en toch is ook hier reeds vooruitgang te bemerken, want op vele hofsteden wordt cle stoomdorschmachine en de wortel snijder gebruikt. De verbouwing van suikerbeeten heeft ook de zaaimachine in gebruik gebracht, terwijl ik in de omstreken van Aardenburg verschillende partijen graan heb zien staan, ..clie door middel van zoodanig werktuig gezaaid waren. Het groote gebrek van den Cadzantenaar in mijn oog- is, dat hij zich te veel, te uitsluitend met zijne eigene zaken bemoeit. Die menschen moesten eens een jaar of wat op reis. De boeren moesten er toe kunnen besluiten om hunne zoons, na eene wetenschappelijke opleiding ge noten te hebben, één jaar of langer naar andere oorden te zenden om daar als knecht met den landbouw beter bekend te worden. Want hart hebben zij voor hun vak. Dien geheelen middag hoorde ik van cle paarden van A, B, C; men wist juist den ouderdom van elk paard, clat in den laatsten tijd verkocht was, ,clen prijs waarvopr, en den persoon aan wien men was bekend met den stand van cle vruchten in twee drie omliggende gemeenten en men verschoonde zich zeiven niet, wanneer cle een of ander opmerkte dat hij vond dat zijn tenue te vuul stoncl of zijn gëste nie veel docht enz. "Wat zou de landbouw hier een vlucht kunnen nemen! Zoo dacht ik bij mij zei veneen flink, gezond, onbedorven menschenras, beste gronden en overvloed van kapitaal. Mochten de nevelen van bekrompenheid en vooroordeel hier spoedig worden weggevaagd Langzamerhand was er een einde gekomen aan 't ge bruik van koffie en broodde mannen luidden een sigaar opgestoken en hun jas aangetrokken; want het is een vaste gewoonte, clat zij bij warm weêr in hunne hemds mouwen zitten, en aan cle vrouw gevraagd: «vrouwe wat clink ji er van?" En daar cle oudste der vrouwen begon te dinlten, clat het tilt werd om naor huus te gaan, kwam er nog een afzakkertje op tafel; de phaëtons werden ingespannen, en ik had liet genoegen met een der gasten een eind weegs mede te kunnen rijden. Een volgende maal hoop ik u mijne verdere bevindingen mede te deelen uit Brugge. Morgen vertrek ik met de Jacob van Maerlant ik wil zeggen met cle trekschuit uit Sluis naar Brugge om langs Gent naar Yzendijke terug te keeren. Maar alvorens ik sluit nog eene kleine opmerking. In het Sluisch Weekblad van den 26en komt een stukje voor, waarin het mij kwalijk genomen wordt, dat ik zijne hoofd artikels soeperig en zijn nieuws oud nieuws noem. Indien ik den redacteur van dat blad daarmede genoegen kan doen, wil ik hem dat uit het eerste het beste reeds ver schenen nummer oogenblikkehjk aantoonen. Verder beticht hij mij dat ik eene bepaalde sociëteit op het oog heb gehad, waar de aangehaalde gesprekken gevoerd zijn. Tot zijne terechtwijzing moet ik hem echter mededeelen, dat hij al weinig met zijn district bekend is, wanneer hij niet weet, dat liet aangehaalde gesprek het gewone is in elke gemeente, in elke herberg, in eike sociëteit, waar niet eene meer ontwikkelde kern in de gemeente aanwezig is, een kern, die iets meer van de wereld gezien heeft dan Brugge en Middelburg; dat bovendien het gewone gesprek zoo dikwijls begint met elkander mededeelingen te, doen over 't weêr en over andere dingen, die wij kunnen veronder stellen, clat iedereen.bekend zijn. Het cloel mijner bileven is den geest van dit district weêr te geven, en ik geloof, clat ik daarin ondanks allo gebreken en ondanks alle insi- nuatiën, slagen zal. Wees -gegroet van Uw Vriend, Z I E R O N D. In een huishond-boekje van een adellijke familie op een kasteel in België wonende, en loopende over de jaren '14071408 vinden we 't volgende aangeteekend 100 eieren, naar den tijd van 'tjaar. 20 a 40 ct.5 ganzen en 3 kiekens 87lj2 ets., op een andeien tijd, in Juli, 25 ganzen f 2,75 en 4 jonge hoenders 20 ets.. '12 koppels duiven 42 '/2 ct. en op een anderen tijd 20 koppels 60 ets.; 'i koe f 5, '1 kalf f 0,50, een varken f 1,354 voer steenkolen f 7,20; een nieuwe wagenas 30 ct., nog een 4-0 et., 1' paar vrouwenschoenen en 3 paar kinderschoenen 20 ets., 'li paar mansschoenen 20 ct. en nog een paar 25 ct.'I nieuwe lantaarn 10 ct.1 nieuw slot 10 ct.3 aarden teilen 5 ct., 200 schotels en 40 houten lepels f 1,675; 28 aarden potten 20 ct.4 schoppen 'IOnder het opschrift «kermis zakkenrollerij," deelt een Parijsch blad het volgende mee: Op de place des Vosges stoncl dezer dagen een neger op een stoel, die aan cle hem omringende menigte een met stroo opgevuld apenvel en een cocosnoot vertoonde, terwijl hij, onder het maken van allerlei grappen en het trekken van «leelijke gezichten," ongeveer de volgende toespraak hieldDames en HeerenIk zal u iets meecleelen, waarover gij verbaasd zult staan; een ontdekking op wetenschappelijk gebied, die alles wat tot heden is uitgevonden of nagevorscht verre overtreft.... Gij ziet hier dit voorwerp (hier ver toonde hij de cocosnoot). Nu dit is tot heden voor een noot, een vrucht aangezien, niet waar? Welnu! dat is 'het niet; het is een ei, en wel een apen-ei! (thans hief hij de opgevulde aap in cle hoogte). Ik zal u uitleggen hoe dat gaatNu begon hij te explieeeren hoe cle jonge aap zich in clit ei gedurende vijftien dagen ontwik kelt, hoe hij vervolgens net zoo lang aan het vleeschachtig gedeelte van het ei knabbelt, tot dat hij aan de buitenste schil gekomen is, deze doorbreekt en te voorschijn komt. Juist toen hij met zijne explicatie zoover gevorderd was en van «te voorschijn komen" sprak, kwamen twee agenten van politie uit de omstanders te voorschijn, baanden zich een' weg tot.den »grooten natuuronderzoeker," pakten hem bij clen kraag en brachten hem naar het bureau van po litie. Waarom....? Omdat hij cle handlanger was van een pick-pocketdie, terwijl de neger het publiek «aangenaam" bezig hield, de zakken der omstanders visiteerde en alles wat hij daarin van eenige waarde aantrof voor goeden prijs verklaarde. Toen cle neger aan het poli tie-bureau genoodzaakt werd zijn gezicht te wasschen, bleek hij ze keren Jean Grandchamps, een voormalig straatkunstenaar te zijn. en ^clioolnieuws. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Tholen dc lieer J. Wisse, kandidaat. Beroepen te 's Heeren hoek de kaud. L. ten Bosch te Noordwijk aan Zee ds. J. Yerhave te Heinkenszand. Door den gemeenteraad van Hooge en Lage ZwaTuwe is tot hoofdonderwijzer te Hooge Zwaluwe benoemd de heer A. Doeleman van Dreischor, hulponderwijzer te Schiedam. Bij kon. besluit van 25 Aug. zijn benoemd tot tijdelijk 1 eeraar aan de Rijks H. B. school te Middelburg de heeren J. Broekema, H. L. Gerth van Wijk en W. 'Gléuns, met ingang van 1 September.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3