Zjerikzee, 26 Aug. Heden namiddag arriveerde alhier per spoorboot de H. Eenv. lieer G. P. Wil raar, bisschop van Haarlem, met het doel om aan een aantal gemeenteleden liet vormsel toe te dienen. Z. H. E. werd met een rijtuig van de boot afgehaald. Zierikzee, 26 Aug. Het geduchte on weder dat liier gisteren avond werd waargenomen, heefc gewoed over een zeer groote uitgestrektheid en schijnt van den Rijn in de omstreken van Keulen in een N. W. richting over Belgie, Zeeland en Holland te zijn getrokken. Van onderscheidene plaatsen wordt gemeld van brand en andere schade, alsmede van ontzettende stortregens. Hier iu den omtrek heeft de bliksem geen schade teweeg gebracht; zelden heeft uien hier echter zulk aanhoudend lichten in alle streken van 5t kompas waargenomen. Te Antwerpen is door den bliksem omstreeks half tien de brand geslagen in een groot gebouw, de oude waag genaamd, dat tot bergplaats diende van wol, koffie, suiker en vet. Idet gelicele gebouw met den inhoud ter waarde van 2 millioen frs. is verbrand. Ellewoütsdïjk, 23 Aug. Heden namiddag is alhier een zoontje van Jan Otte, 9 jaar oud, die met zijn ouder broertje en nog drie knapen van negen tot twaalf' jaar, op een gevaarlijke plaats in de Schelde was gaan baden, door den stroom medegesleept en verdronken. Z. M. heeft een aantal benoemingen gedaan in waterschaps- en polderbesturen o. a. in het bestuur van den polder Henrietta (St. Philipslaud) tot dijk graaf J. Stols Jacsz. en tot plantsverv. van den dijk graaf J. Stols Johsz.; tot dijkgraaf van den pokier Willem en den Anna Jacoba polder (St. Philipslaud) A. Braam en tot plaatsver-v. J. lloth tot gezworen van den polder Zonnemaire J. Slierenclreehttol dijkgraaf van den polder Hollare jhr. S. O. de Oasembroot en tot plaatsvervanger A. de Graaf Gz.tot dijkgraaf van den polder Haafteu jhr. S. O. de Oasembroot en tot plaats vervanger A. Heijboertot gezworen va ij den polder Oude en St. Philipslaud W. C. van Nieuwenhuizen Az. tot gezworen van deu polder Moggershil M. Eleubaas tot gezworen van don polder Dreiscüor A. Bermau. Wij lezen in de Provinciale Friesche Courant van den 20 jl. In deze tijden van finantieele crisis, wijzen wij met ingenomenheid, op eene gunstige uitzondering, onder vele treurige voorbeelden. De Maatschappij voor Lundoniginning te Apeldoorn, in den korten tijd van haar bestaan, reeds gunstig bekend, geeft dezer dagen een Premieleening uil, ditmaal echter tot een kleiner bedrag; waaraan thans, evenals ten vorige male, prijzen in vast goed, en nu ook verlotingen iu geld, verbonden zulien zijn. De geringe prijs der Obligatiën, de vele kansen en de soiiede waarborgen dezer Maatschappij, zullen ongetwijfeld velen tot deelname nopen. Moge het gevolg hiervan zijn, dat de Maatschappij voor Landontginning, zooals wij vernemen, dat bij welslagen haar plan is, in de gelegenheid gesteld worde, telken jare eene dergelijke uitgifte te doen. Hoe afkeerig wij over 't algemeen van kans of loterij spel zijn, deze kunnen wij aanbevelen omdat hare strekking is de nationale welvaart te vermeerderen door een van hare beste bronnen, den landbouw, te openen. Illinois Central Spoorweg-Maatschappij. De directie dezer Spoorweg-Maatschappij heeft in dato '1 Augustus aan het Administratie-kantoor van Aineriknansche Spoorweg- Aandeeleu onder directie //Zijn hier geen vrouwelijke dienstboden?" vroeg ik op een toon van gezag. Terstond klonk een schel en verscheen er een jonge dame. z/Ga naar uw Mevrouw zienzij heeft hulp noodig", voegde ik haar toe. z/Dat'kan niet, dat mag niet, dat Doch ik wachtte niet af wat er verder zou volgen en stapte in 't rijtuig, dat ventre a terre wegreed. En zoo hebt ge toen uw fortuin met voeten ge treden, hoor ik mij hier en daar toevoegen. Niet waar? Zoo begaat een ohnoozel menscli kapitale domheden. En 't zotste is dat hij dan soms nog meent een goede daad te doen. Doch de smaken verschillen en ik voor mij meen daar in dat critieke geval al tamelijk gedaan te hebben wat ik doen moest. Ik weet wel dat misschien deze of gene van mijn scrupules zal zeggen dat het maar dwaze ideën waren; docli 'cis nu eenmaal zoo dat de zedelijke wereld van ideen aan elkaar hangt en, met verlof, ik reken het idéé, dat mij toen dreef om te handelen gelijk ik gehandeld heb, een van die ideën is, die men niet missen kan bin de zedelijke wereld zoo wat in haar verband te houden. O.tdercussclien had ik op den vrij langen weg naar 't hotel en in de frissche nachtlucht overvloedig ge legenheid om nog eens over mijn avontuur na te der hh. Gebr. Teixeira de Mattos c. s. een schrijven gericht, waaruit blijkt dat door de daling in de prijzen van het ijzer de behoefte naar schepen niet zoo be langrijk is als verleden jaar; hierdoor daalden dan ook de vrachtprijzen voor liet vervoer van granen en vermeerde de bruto-opbreugst der exploitatie. z/Het geld door de uitgifte der nieuwe Aandeeleu verkregen is gedeeltelijk besteed aan rembours van onkosten op /capitaal-rekcuing, bedragende verleden jaar circa Dis. 613,000." Hoewel de directie dit cijfer niet bespreekt in hare circulaire, waarbij zij de vereischte uitbreiding van kapitaal aankondigt (zie No. 36) en waarbij zij opsomt waarvoor de Dis. 5,000,000 moeten dienen, blijkt uit het officiëcle jaarverslag (zie No. 39) dat dit het bedrag vertegenwoordigt hetgeen in 1872 te veel aan dividend werd uitbetaald. Voor ditzelfde doel acht de directie dit jaar Dis. 300,000 benoodigd. Deze som zal echter zooveel grooter zijn, als de directie teleurgesteld wordt in hare verwachting dat de op brengst in 1873 Dis. 500,000 meer zal bedragen dan iu 1872, zonule? //merkbare" vermeerdering der ex ploitatie-kosten. Over de eerste 8 maanden bedraagt dit meerdere ongeveer Dis. 200,000 bruto. Bij het te kort 1872, door de directie opgegeven als te zijn circa Dis. 613,000 (633,284) kwam in mindering eene bate te New York groot Dis. 183,523, anders zoude het te kort Dis. 816,807 hebben bedragen. Indien dus het vervoer netto Dis. 500,000 meer oplevert iu 1873 dan zal ruim Dis. 300,000 //onkosten op kapitaal rekening" worden vereischt om een dividend als in 1872 te betalen. In geval de verwachting die de directie koestert van de meerdere netto-opbrengst in 1873 ten volle wordt beantwoord, dan nog zullen van de gelden, voortvloeiende uit de Dls.5 millioen, nieuwe Aandeeleu ongeveer Dis. 1 millioen zijn bestemd voor //rembours van onkosten op kapitaal-rekening." Voor de aflos sing der Redemption- Bonds worden Dis. 21/2 millioen vereischt, dan blijft er voor het vernieuwen der rails I7s millioen over, terwijl de kosten daarvan op Dis. 2 millioen zijn gelaxeerd. Waarmede moeten dan verder worden bekostigd de nieuwe dokken te Chicago en de nieuwe bergplaatsen te Cairo? De uitgifte der nieuwe Aandeeleu was immers ook daarvoor bestemd. Ook is de aflossing der Dis. 3,390,500 Construction Bonds niet geheel gedekt door het Amortisatiefonds, bevattende op 20 Maart 11. Dis. 2,761,400. Nieuw Alp. Effectenblad. Onderstaande, ons door vriendelijke band toege zonden', ontvingen wij ie 'laat voor ons vorig iniramor; wij achten het echter belangrijk genoeg om nog in dit nummer te worden opgenomen. Om tot eene meerdere kennis te geraken van den onderzeescben oever, de daarop aangelegde en de verder noodige werken van oeververdediging bij liet Ossenhoofd, district Langend ijk, van het Waterschap Schouwen, werd besloten te beproeven of men met eenen helm- duiker het vereischte onderzoek verrichten kon, welk onderzoek uit aanmerking der groote diepte waarop dit moest geschieden, eene minder goede uitkomst deed verwachten dan welke daarbij verkregen vvprd, zoodat het gunstiger is uitgevallen dan'aanvankelijk werd vermoed. Het dagelijksch Bestuur van dit Waterschap ging eene overeenkomst aan met den lieer J. van den Berg Mzie Bruinisse, waarna het onderzoek ouder de leiding van den Waterbouwkundigen ambtenaar van dat Waterschap van den 15 tot den 22 Augustus 11. plaats had. Op grond cler daarbij verkregen uitkomsten mag denken. Liet zou misplaatste ijdelheid van mij wezen, als ik vertelde (lat ik mij gevoelde in al de kracht en grootheid van een overwinnaar. Niets daarvan ik bedacht zeer wel dat 't gebeurde mij wel eens groote onaangenaamheden zou kunnen berokkenenik had 't land omdat-ik meegegaan was; en dan weder dacht ik dat ik toch wat al te bar 't lokaas versmaad had en dat het toch dom van mij w.is geweest niet eens toe te bijten. Zoo gaat het, een mensch is zelden iemand uit één stuk en wat hij in zijnrechferhart goed vindt daaraan is hij geneigd in zijn liukerhart weder te twijfelen. Ten slotte eindigde het opmaken van mijn balans toch daarmede dat ik een goed slot overhield; 'twas wel maar een klein batig slotje, maar toch geen deficit, en ik stapte uit 't rijtuig met de gedachte: er kome van wat er wil, ik heb toch verstandig gedaan. Later ondervinding heeft mij daarin bevestigd. Den volgenden dag bracht ik een bezoek aan de vriendelijke dames mot welke ik naar 't. bal* was ge gaan. Ik verontschuldigde mij dat ik ze in den steek had gelaten. Men duidde mij dit echter volstrekt niet ten kwade; doch ik kou wel merken dat men miwk.-r ingenomen was met Corrida; ik hoorde zelfs zoo iets mompelen van //alles inpakken wat nieuw aankomt," men aannemen dat op vele plaatsen iu Zeeland, waar soortgelijke werken gemaakt of uitgebreid worden, zoodanig onderzoek van nuttige toepassing is te achten dewijl het alsnu gebleken is, dat er geen overwegende bezwaren bestaan om tot eene diepte van 35 Meters af te dalen, welke diepte op de bedoelde, plaats wordt aangetroffen, en dat, hoewel .het duidelijk is, dat aldaar het licht zeer zwak wezen moet, men toch nog op voldoende wijze kan onderzoeken en waarnemen wat men noodig heeft te weten. Het behoeft evenwel geeue opmerking dat zoodanig onderzoek aan bekwame duikers en assistenten behoort toevertrouwd te worden. Het personeel van den lieer van den Berg heeft zich daarbij uitmuntend van zijne taak gekweten en den Duiker Jacob Visser Wzte Bruinisse, komt de eer toe eene diepte bezocht te hebben, welke zoo niet eenig, zeker ten minste hoogst zeldzaam in ons land door een helmduiker zal bereikt zijn. Buitenland. ïf x* a n Is: x* ij li» Men meldt uit Parijs, dat Thiers te Lucern door zes, daartoe door de prefectuur van Parijs aangewezen, agenten der geheime politie zal worden achterhaald en dat deze spionnen hem overal zullen volgeii en de regeering op de hoogte moeten honden van de geringste zijner daden. Zulk een verregaande beleediging van den bevrijder des Vaderlands, zou bij elk Brnnschman het bloed aan 't koken moeten brengen. Wij hopen daarom en wij gelooven dat het bericht op een verzinsel zal steunen. Edmond About en Schnerb, redacteurs van de XIX Sièclezijn voor den rechter van instructie geroepen, ter zake van het onlangs plaats gehad hebbende duel tusschen de heer en About en Hervé. Als afgevaardigde ter Nationale Vergadering heeft de heer Latiglois geen dagvaarding ontvangen. De Suir meldt dat het proces van Bazaine, ondanks alle voorbereiding, niet te Compiègne zal worden be handeld wegens de zeer hoogekosten, daaraan verbonden. Waar de behandeling nu zal plaats vinden is nog niet bepaald. De behandeling van het Proces-Bazaine zal twee of drie maanden duren. Er zullen 350 getuigen in 't geheel worden gehoord. In het Paris-Journal van 26 Aug. wordt medege deeld dat het proces tegen den heer Banc den I4eu Sept. zal aanvangen. De acte van beschuldiging is gereed. De algeineene raad te Lyon heeft besloten dat het borstbeeld cler Fransclie republiek weder in de ver gaderzaal zal geplaats worden, waaruit het op last van den prefect verwijderd was. Volgens le Rappel zal de afgevaardigde Jozon in de volgende zitting der permanente commissie de regeering intcrpelleercn over den niet op wettige wijze tot stand gekomen staat van beleg in het departement der Vogesen. Te Saint-Amand en Valenciennes hebben bij ge legenheid der bedevaarten ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De Propagateur du Nord deelt dienaangaande eenige bijzonderheden mede. Te Saint-Amand wachtte een onafzienbare menigte op den trein, welke pelgrims van Cambrai terugvoerde. Na de wagens verlaten te hebben, begonnen de bede vaartgangers hymnen te zingen. In antwoord daarop, hieven de op het stationsterrein aanwezigen de Mar seillaise aan, tevens schreeuwende a bas la cailotte, a bas les pèlerins Een der lieden droeg een roode vlag. De commissaris van politie maakte zich daarvan meester, maar aanstonds werd hij door een menigte van //ouverzadelijkheid" en zoo meer. Ik hield mij alsof ik deze openbaringen niet verstaan had en trachtte ondertusschen zooveel mogelijk bijzonderheden te weten te komen omtrent mijn romantische dame. Veel ver nam ik niet; misschien oin de relatie tusschen de zuster van de dame des huizes en Corrilla; immers deze was machinist aan boord van bet schip dat de Italiaansche toebehoorde. Toch was 't geen ik hoorde niet onbelangrijk; er hadden zich namelijk nog niet lang geleden twee jongelieden, die tot het huis van Corrilla behoorden, kort na elkander vo n' den kop geschoten en men had over die zaak vee! gepraat maar aangezien 't een ieder vrij stond zich voor den kop te schieten en men dat niet doet zonder dat men er voldoende redenen voor meent te hebben, was 't spoedig in vergetelheid geraakt. Ik dacht er echter 't mijne van en had nu volstrekt geen spijt meer over mijn houding tegen over Corrilla. Nochtans was mijn belangstelling in dat zonderlinge wezen er niet door verminderd en gevoelde ik zelfs een zekeren trek om andermaal met haar in conver satie te komen en ik was haast zoo ijdel van mij in te beelden dat ik haar mogelijk op een goeden weg zou kunnen brengenwant dat zij zich nu op een gevaar lijke helling bevond scheen mij toe zeker te zijn. {Wordt vervolgd

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2