Buitenlandsch Overzicht. Brieven uit Zeeuwsch-Vlaanderen. 't gemengd zal worden om wat nieuws op te leveren immers op zich zelf mist de anti-revolutionaire partij vooralsnog de bevoegdheid om de leiding der zaken op zich te nemen, zij kan oppositie zijn doch nog niets meer dan dit. Van een compromis met de conservatieven kan niets komen, omdat deze zich verknocht hebben aan de ultramontanen en, 't moet tot eer der anti-revolutionairen gezegd worden, hiertoe zijn deze niet te brengen. Maar al gevoelde nu de anti-rev. partij dat zij ten deele den toestand beheerschte, zij was zich in lange niet bewust wat haar weg in de gegeven omstandig heden moest zijn. Eerst nu is zij voor den dag gekomen met haar conclusie. De Standaard maakt die openbaar en zij is dezehei tegenwoordig kabinet steunen, in afwachting dat door het ministerie een houding worde aangenomenmet zijn gesteldheid stroo- kende. Derhalve afwachten wat er van het ministerie zal worden en, gelijk de Standaard er nog aan toevoegt, zich niet verhangen aan conservatieve noch ultramon- taausche vriendschapsbanden. Als Atchin maar niet als een leelijke spaak in 't wiel er tusschen gekomen ware, hoe anders zou de zaak dan staan Doch naarmate de toeleg duidelijker wordt van de drie oppositie-partijen om de geheele schuld van die Atchiu-historie te schuiven op en te doen dragen door dit ministerie, wordt ook de verant woordelijkheid zwaarder van hen die zich niet tot de oppositie wilden gerekend hebben en die toch 't meest de dagen van 't tegenwoordige kabinet hebben verbitterd. Gesteld we verliezen, dan wordt de liberale partij onder de schuld bedolven,- gesteld we winnen, dan wordt diezelfde partij iu den persoon van 't kabinet toch de eere daarvan ontnomen, onder voorwendsel dat men het kabinet immers heeft laten leven om ziju fouten eerst te beteren. Zierikzee. Ten vervolge op 't in ons vorig nummer medegedeelde programma der tentoonstelling van land bouw, melkerij en bloemen te Goes, merken we nog op dat de aangifte van inzendingen ook kunnen geschieden te Zierikzee bij den secretaris der afd. den heer H. G. Mulock Houwer. Te Goes heeft zich een geval van typhus voorgedaan. Te Ylissingenis den 21 dezer door een groote menigte burgers voorafgegaan van een muziekcorps met fakkellicht een hulde gebracht aan de nagedachtenis van Neerland's grootsten zeeheld, den Vlissinger M. Adrz. de Ruijter, die den 21 Aug. 1673 de Engelschen sloeg iu den geduchten zeestrijd bij Kijkduin. Aan den voet van het standbeeld des belds werden eenige muziekstukken uitgevoerd en een toepasselijk vader landslievend woord gesproken. De ovatie had geen officieele kleur't was de burgerij eerende de nage dachtenis van den edelen de Ruijter die ook door burgerdeugd uitmuntte. In het Staatsblad no. 121 komt voor 't Kon. besluit van den 13 Aug. 1873, waarbij de artt. 21 en 22 van het reglement voor de Rijks-hoogere burger- en landbouwscholen vastgesteld bij Kon. besluit van 30 Aug. 1864 'Staatsblad no. 91.) De hoofdzaak der wijziging bestaat in het verplicht stellen der toelatingen overgangs-examens. Gelijk bekend is, werd vroeger bij Miuisterieele beschikking bepaald dat de leerlingen om tot hoogere klassen bevorderd te worden niet verplicht waren aan de eischen van 't examen voor die klasse te voldoen, een interpretatie die zeer nadeelig op 't onderwijs aau de Rijk- H. 33. kan werken en die terecht nu weder verlaten is. Onder de bekroonden met de medaille van verdienste op de Weener tentoonstelling komen voor de heeren E. van den Bosch van Goes, A. Geluk van Tholen, en J. J. Bal van Middelburg. Z. M. heeft pensioen verleend ad. 695 aan den heer J. Bourdrez, gewezen opzichter van 's Rijks waterstaat te Middelburg Door den Min. Binnenl. Zaken is ter kennisse gebracht dat bij den boekhandelaar firma van Weelden en Mingelen te 's Hage kosteloos is verkrijgbaar gesteld een verbeterblad van de Nederlandsche Pharmacopoea. De fusie is nog altoos de gewichtige zaak van den dag. Het is evenwel geen wonder dat na de be komst van do groote verrassing, die de conferentie van Erohsdorff had aangebracht, sommige nadenkende mannen zich met bedaardheid rekenschap hebben ge geven van den toestand. Bij de leidende coterie is 't niet meer noodig te vragen wat wilt gij Wat zij wil heeft ze duidelijk genoeg gezegd. Al te dui delijk zelfs voor 't succes van haar eigen zaak, want ze heeft 't nog denkende deel van de mannen die in vloed kunnen uitoefenen juist daardoor wakker geschud en tot nadenken gebracht. Neen, zeggen deze nu, de fusie is nog geenszins een fait accompli. De beide groote monarchale partijen, orleanisten en legitimisten, zijn immers niet verpersoonlijkt in de beide prinsen die daar te Erohsdorff dat kleine diamatisch incident hebben gespeeld Wij hebben te doen met twee par tijen, niet met twee prinsen, en al beschikken nu die prinsen over de huid van den beer, de beer zeli loopt nog iu het bosch te brommen. Dit is waar't gaat niet aan te veronderstellen dat zelfs in. de Nationale Vergadering, hoe zonderling ze nu ook zij, de uit roeping van Hendrik V zoo maar op eens, bij wijze van motie van orde, er door gehaald zal kunnen wor den en nog minder bij de natie zelf. Het legiti- misme is niet alleen een staatkundige theorie van den adel en de clericalen, 't is een geloofsbelijdenis die nog leeft in duizenden kinderen der natie voor die geloofsbelijdenis streden de Vendeërs tegen de eerste republiek en men vergete het niet, ze streden daarvoor wederom tegen de Juli-monarchie der orleansen. liet orleanisme vertegenwoordigt evenzeer een politieke ge loofsbelijdenis, het is het burgerkoningschap, ongeveer beschouwd als de resultante vau 't uiterste der legi timisten en 't uiterste der republikeinen. De fusie is daarom niet een mondeling accoord tusschen twee prinsen integendeel de fusie is een onmogelijkheid want ze zou zijn de samensmelting van de eene der twee werkende krachten met de resultante. Waar is 't ook dat het fusionisme reeds meer dan veertig jaar heeft gewerkt en altoos zonder vrucht, 't geen wel te verklaren is. Doch de Eransche natie is vergeetachtig en als haar uitverkorenen, haar deze dingen niet gedurig voorhielden zou zij ze allen gelijkelijk vergeten en zich laten meesleepen door eiken oogenblikkelijken indruk. Wij voorons houden de fusie nog maar voor een veronderstelling, en niets meer. Opmerkelijk is het ook hoe de departementale en vele gemeenteraden door hun houding protesteeren tegen den overmoed der partij die tijdelijk 't gezag in handen heeft. Zoo er een fonds aanwezig was om de fusie kracht te geven 't moest in deze regeerings- lichamen liggen, doch de bewijzen zijn overvloedig dat de kring van notabele burgers waaruit deze raden voortkomen, en dat is juist dc beste kern der natie, niet is ingenomen met een legitiemen koning. Al gaat dan ook de dweepzieke ultramontaansche club die dit alles tot zoover gedreven heeft, zelfs nog ver der en stopt ze b. v. de dames en heeren doekspelden in de hand in den vorm van een kruis of een zwaard met leliën bezet en met de woorden „in hoe signo vincesdan beteekent dit nog slechts weinig, en 't' wil volstrekt niet zeggen dat in November de witte lelievlag- zal waaien en Hendrik Y //bij de gratie Gods" zijn avenement zal doen aankondigen bij de Europeesche hoven. Ook de drijvers zelf gevoelen dit, naar 't schijnt, wel. Vandaar de dwaze praatjes over 't ontwerpen eener constitutie terstond na de proclamatie van Hendrik V. 't ls alsof ze niet wilden weten dat een legitiem koningschap en een constitutie twee onvereenigbare begrippen zijn. Er kon ten slotte nog wel eens geheel iets anders uit de crisis geboren worden. Men moest blind zijn om dit niet in 't verschiet te zien aankomen. Wat de Gaulois in een droomgezicht zag- en wat de naïeve Meierijsche Courant vervolgens voor werkelijkheid heeft gehouden, kon wel eens waarheid worden ten deele althans, want de heer Thiers behoeft er niet voor vermoord te worden. Wat o. i. gebeuren kan is dit Na de bijeenkomst der Nat. vergadering zal de meerderheid het vraagstuk der monarchie ter tafel brengen en de beslissing doordrijven in haar geest clan zal de republikeiusche partij, tot het uiterste gebracht, de revolutionairen niet langer kunnen tem men en in bedaardheid houden oproer en tumult zullen losbreken Mac-Mahon zal zich geroepen en de ure gekomeu achten om zijn plicht te doen en wel in 't belang van den zoon zijns ouden meesters en zoo zou men Napoleon IV hebben bekomen door 't onbesuisd roepen om een Hendrik Y. Er ontbrak aan de voltooiing der dramatische scène dan nog alleen maar een plebiscit, doch de geestelijkheid, die zich als 't er op aankomt zoo goed in de omstandigheden weet te schikken, zou er spoedig- toe over gaan om de briefjes voor de boeren in te vullen met een oui. Niets evenaart tegenwoordig de drukte der bede vaarten, dat is een manie, een ragecle ijver voor de evangelisatie-partijen bij ons is daar niets bij de vlammen van 't stroovuur slaan hoog op ten hemel. Den 17 Augustus werden er pelgrimstochten gehouden naar 11 plaatsen, den 18 naar 5, den 19 naar 4, den 20 naar 4 en den 21 naar 7 plaatsen. Dat is 31 bedevaarten in 5 dagenOf 't middel helpen zal, dan of men 't hollende paard over den kop zal jagen, moet de naaste toekomst leeren. jLu cle Spaansche havens bevinden zich thans oor logsschepen van Duitschland, Engeland, Erankrijk en Italië, terwijl de weinige getrouwe Spaansche oorlogs bodems tusschen hen heen en weervaren om de kusten te zuiveren van Deerhounds die wapenen aan de Car- listen brengen en in oproerige zeeplaatsen cle orde te handhaven. De Spaansche marine heeft hierdoor wel iets van een dorpspolitieagent, die zijn best doet om de ruzie in de herberg te sussen //omdat de heele gemeenteraad en de notabelen" er bij staan en op hem letten. On der tusschen is er nu zeer weinig meer noodig om de vreemde interventie tot een feit te maken, en 't zou misschien te wenschen zijn dat er dit maar van kwame. Tegen cle Carlisten schijnt de regeering steeds meer en meer vooruit te gaan, ofschoon wc geen onvoor waardelijk geloof hechten aan de verhalen van over winningen die van officieele zijde uitgaan, eu evenmin aan die welke de Carlisten uitstrooien. Te Genève is dezer dagen aan cle gevolgen van hersenschudding overleden de gewezen hertog Karei van Brunswijk. Deze man heeft zonderling geleefd, is als een zonderling gestorven en na zijn dood wordt er tengevolge van zijn zonderling testament nog zon derlinger met zijn lijk omgesprongen. Zijn vermogen, op 25 millioen begroot, doch waarvan 't 24/25 ge deelte in de lucht hangt en alleen door tal van processen zal te realiseeren (of op te maken) zijn, heeft hij aan de stad Genève vermaakt, doch hier bij heeft hij zulke origineele voorwaarden gesteld, o. a. dat hij een standbeeld moet hebben van marmer en twee prinsen zijner familie elk een van brons, dat het voor den raad van Genève nog een punt in kwestie is of hij de nalatenschap zal aanvaarden of niet. Een Engelschman, zekere Smith, is executeur tegen een honorarium van 1 millioen. IV. Cadzand, 15 Augustus 1873. Amice Vóór mij de zee, de onmetelijkeachter mij het land van Cadzand, het welbekenderechts en beneden mij de hooge duinen, de beveiligende, links de zeesluis van het uitwate- ringskanaal, het lang gewenschte. Zoo ben ik dan sedert eenige dagen in het eigenlijke Cadzand, het land der Kattenhet land, waar de prachtige episoden uit de Goedroen spelen, niet verre van liet land schap Buckde bakermat van den held uit het Nevelingenlied in 't verschiet de toren van het klassieke Aardenburg, waar Willem van Utenhoven zijn dieren-epos van den Vos Bei- naerde te boek steldenog iets verder de plompe toren van het oude St. Anna ter Muyde en daarachter Damme, waar Maerlant zijn Spieghel Historiaal berijmde. Hier de plaats waar Maurits zich inscheepte om dien beroemden tocht in Vlaanderen te doen, die met de overwinning bij Duinkerken bekroond werd; daar de toren van het toenmaals bijna onneembare Sluis, dat de namen van Parma en Maurits als stededwingers vereeuwigen zou Wat is er toch menige schoone bladzijde in onze letter kunde wat is er menig heldenfeit op te teekenen uit onze geschiedenis't Is waar vaderlandsliefde" is een gevolg van gebrek aan algemeene menschenliefde, maar toch, ik ben er trotsch op te behooren tot een land dat een geschie denis heeft. «Noblesse oblige" zei ik dan ook tegen een lang heer, die zich in gezelschap van een paar jonge dames in het badhuis bevond en daar met een paar breedgeschouderde Cadzantenaars over den oorlog in Atsji zat te redeneeren want die rnan begon me machtig te vervelen. De heele winkel was een prulleboelheel de soldaterij moest afgeschaft wordenals hij in de Oost haas was, 't zou wel anders gaanhij zou bij den eersten aanval cle Atsjineezen geëcraseerd hebbenmet een ecraseerde hij een heele pint bier. Toen ik de vrijmoedigheid nam om hem te doen opmer ken, dat hij in tegenspraak met zich zeiven was, als hij zei, dat hij de soldaterij zou afschaffen en de Atsjineezen ecraseeren, werd hij eenigszins boosmerkte op, dat hij geen schoolvos was en trachtte zich uit liet nauw te redden door te zeggen, dat hij niet wist, wat wij eigenlijk in Atsji te doen hadden dat we beter hadden gedaan de Atsjineezen met rust te laten dat er weêr een heele boel geld verknoeid zou worden dat Sumatra toch niet rendeerdeik weet niet in welke palingbochten hij zich nog al meer wrong. Ik begon zoo zachtjes aan te merken met wien ik te doen had. Zoo'n soort courantenlezer, als ik u in mijn vorigen brief beschreven hebdie meê praten over Spanje en Indië juist op de wijze van de laatste courant, die ze gelezen hebben en met een aplomb, dat gij een oogenblik zoudt denkendie vent is er zeker geweestBij geluk maken ze intusschen al gauw zulke ontzettende bokken, dat een ieder hunne volslagen onkunde door dat vernis heen ziet kijken. Ik wou dat ge 't gezicht van dien man gezien had, toen ik hem na al zijn gescharrel vertelde, dat hij een heele boel groote woorden gebruikte, maar niets bewees, dat hier vooral het noblesse obligegold en dat Maar ilc had geen tijd om uit te praten. De man betaalde zijn gelag, groette het gezelschap, liet zijn paard inspannen en reed met zijn gezelschap weg. Ik ben overtuigd, dat hij het land aan mij had en mis schien nog jaren zal hebben. Op mijne navrage aan de biijvenden, wie die heer was, vernam ik, dat hij nog al wat geld bezat, rijk getrouwd was een paar kinderen had, en bij dat alles eene soort van dorpsnotabiliteit, gewoon om 't hoogste woord te voeren dat niemand hem eigenlijk goed aandurfde, maar ieder er veel pleizier in had, als hij eens op zijn kop kreeg. 'k Heb hier meer van die menschensoort ontmoet. Ze behooren, zoolang ze niets te zeggen hebben, tot de ultra liberale partij zoodra ze lid van den raad geworden zijn, zijn ze nog maar alleen liberaal, en zijn ze wethouder geworden of aan 't hoofd van eene andere administratie gekomen, dan zijn ze de grootste, de verwaandste en de onverdragelijkste baasspelei's, die er uit te denken zijn.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3