Openbars Eaadsvergadering op en uitgeput is. 't Zon jammer zijn. Geduld maar, we zullou zien Wie ik vooral eeu goede dosis geduld toe- wensoh, zijn de houders vau Spaanscke eflecteü. Ik geloof vast dat hun affaire wel terecht zal komenals ze maargeduld hebben eu althans niet 't g-een ze van die papiertjes in hun maag hebben zitten, A lout prix wegdoen. Als 't maar eenigszins mogelijk is 't uit te zingen, dan raad ik hun aan uog maar wat geduld te hebben. Als de Carlisten, Republikeinen en Radicalen maar eens uitscheiden met bloed te vergieten dan moeten ze terstond daarna beginnen met te bloeden uit hun beursze kunnen dat niet ontloopen. Iets anders is 't met de houders van Ameri- kaansohe spoorwegwaarden velen van hen hebben reeds al hun geduld spoorloos verloren. Toch zijn er onder dien rommel van stukken nog wel enkelen die met een weinig, of als 't moet wat veel, geduld bewaard, wel weder zullen tot verhaal komen. Men ziet dat ik met mijn wenschen van ge duld zoo maar groepsgewijze 't publiek bedeel. Iu bijzonderheden te treden is heel moeielijk, omdat er wel niemand is die niet ieder oogenblik en in alle omstandigheden geduld noodig heeft. Ik besluit dau ook met aan de mannen des lichts, aan de vrienden, voorstanders en verspreiders van en aan de kampioenen en wegbereiders voor verlichting, beschaving, veredeling, voor uitgang, opbouw en opklimming' een ruime gave van gedold toe te wensehen. Geduld maar't Goede en edele moet het kwade en onreine eenmaal overwinnen, 't Licht moet eenmaal zegepralen over de duisternis, 't Gebouw waaraan gij arbeidt moet eenmaal tot voltooiing komen. gehouden te Zierikzee den 22 Augustus. Afwezig de heeren Jhr. Mr. Schorer met kennis geving en Mr. Moolenburgb. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De geloofsbrieven der op 15 Juli j.l. herkozen raadsleden worden onderzocht en goedgekeurd eu wordt mitsdien tot hunne toelating besloten. Wordt medegedeeld eene. missive van Gedeputeerde Staten betrekkelijk de landbouwschool, houdende me- dedeeling dat de Minister van Binnenl. Zaken heeft te kennen gegeven, dat ZExc. aan Zierikzee de voor keur meent te moeten geven voor de oprichting eener landbouwschool en op de begrooting voor 1874 van zijn departement, heeft uitgetrokken eene som van 4000 voor het landbouwonderwijs. Die subsidie met die der provincie ad 3000 zal derhalve aan Zierikzee worden toegekend, indien de Wetgevende Macht zich met het voorstel van den Minister ver- eenigt. Voor kennisgeving aangenomen. Komt in behandeling het verzoekschrift van L. Anker, tot het bekomen van schadevergoeding wegens schaden, geleden aan zijn vaartuig en lading in de Oude Iia ven. Het rapport der Commissie strekt tot het verleenen eener schadevergoeding van f 221,49. Na langdurige discussie wordt de conclusie van het rapport met En zoo kwam 't dat ik in dat korte oogenblik van stille aanschouwing en bewondering van dat too ver achtig schoone tafereel daar voor mij, geheel den in druk kreeg als of ik het titelvignet van een roman voor mij had en wel van een groofcen roman in wie weet hoeveel deeleu, zeven b. v. Deze inval hielp mij uit mijn netelige positie, en stelde mij weder helder voor den geest dat ik uit principe tegen zinnelijke en hartstochtelijke romans ben en mij liever houd op de droge vloer der werke lijkheid dan te dobberen in dien stroom waarvan de oppervlakte zoet, doch 't onderste bitter en walgelijk is. Met over elkander geslagen armen bleef ik staan, leunende tegen een der deurkozijnen. //Gij hebt mijne nieuwsgierigheid geprikkeld, Mevrouw! zeide ik, toen gij van uw geboorteland gesproken hebt. Uw geschiedenis moet zeker wel belangwekkend zijn." z/Ik zal u die verhalen, antwoordde zij, bijna flui sterend doch nu niet, ze is te lang eu zou mij nu te veel inspanning kosten. Maar, voegde zij er bij, noem mij liever Corrilla, ik vind dat Mevrouw zoo stijf, zoo lakeiachtig." Ondertusschen had zij de oogen geopend en 't was of er vonken uitschoten van onder die zwarte bogen. z/Ge hebt mij straks op mijn vraag of gij wel ge lukkig warfrfc, tegengeworpen dat ik ook niet gelukkig 9 tegen 2 stemmen verworpen, vóór stemden de heeren Mrs. Moens en Bolle. Wordt op daartoe gedaan verzoek remissie van Hoofdei. Omslag, verleend aan den heer M. E. van der Thoorn ad f 50,24®, Mevr. de Wed. Bochemont ad - 15,30, den Heer Schoon is ad- 12,24, allen wegens vertrek naar elders. De rekening van het Burger-Weeshuis over 1872 en de begrooting voor 1874 en de rekening der Schutterij over 1872 worden gesteld in handen der heeren Koole, Mulock Houwer en Labrijn. Tot hulponderwijzer aan de school voor minvermo genden (Tusschenschool) wordt benoemd de heer 9. Karremau en aan de Armenschool de heer J. K. Kesteloo, beide met aïgemeene stemmen, zijnde de esnige sollicitanten. Voor kennisgeving wordt aaugenomen de mededee- ling, dat Prof. Salverda den heer Dr. Steijn Parvé als Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs heeft ver vangen. Wordt besloten op voorstel van B. en W. tot teruggave aan de firma de Bonds Co. de som vau f 15, wegens te veel betaalde erfpacht over zes jaren en die som te vinden uit den post van U. van 1S73. Wordt medegedeeld eene missive van de Commissie voor de Gasfabriek, houdende voorstel om den prijs van het gas te verhoogen met 2 cent, om daarvoor aangevoerde redenen. Na discussie wordt besloten met 10 tegen 1 stem, die van den heer Labrijn, de stukken ter visie te leggen. Komt in behandeling een veroekschrift van P. de Looze om grond van de gedempte Schuithaven in eigendom te bekomen. Op voorstel van B. en W. wordt na discussie met aïgemeene stemmen besloten daarop gunstig te be schikken. Overeenkomstig voorstel van B. en W. wordt met aïgemeene stemmen na discussie besloten aan B. en W. machtiging te verleenen om aan eénige eigenaars van panden, grenzende aan de gedempte Schuithaven van liet Hoeltje tot aan de Watermolen, de aan hunne panden grenzende gedeelten der gedempte Schuithaven te verkoopen voor 10 eents de vierkante meier, en onder zekere voorwaarden. Op voorstel van B. en W. wordt na discussie met aïgemeene stemmen besloten het tot brand pad voor behouden gedeelte der gedempte Oude Haven, gren zende aan het huis vail A. Paulussen en aan O. Bal Jz., aftestaan op denzelfden prijs als voor het overige terrein is bepaald en op zekere voorwaarden. Komt in behandeling eene wijziging in het tarief van de siadsarbeiders. Wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. met 6 tegen 5 stemmen goedgekeurd. Tegen stemden de heeren Koole, Blom, Zuurdeeg, Mr. Moens en van der Vliet. De heer Koole verlaat de vergadering. Op een verzoekschrift van C. Hoogenboom, bode der brandweer, tot verhooging zijner jaarwedde, wordt overeenkomstig het advies van de Directie der Brand weer de jaarwedde met f 30 verhoogd, in te gaan 1 Januari 1874. De heer Zuurdeeg verlaat de vergadering. De rekening van het Ev. Luth. armbestuur over 1872 wordt overeenkomstig het rapport der Commissie goedgekeurd. Idem de rekening der Brei- en Naaischool en van het B. K. Armbestuur. De rekening'van het Burgerlijk Armbestuur wordt overeenkomstig het rapport der Commissie niet goed gekeurd, als zijnde daarin een klein erreur. ben; daarin hadt gij gelijk: ik ben 't niet. O, mijn vriend! ik gevoel mij diep rampzalig;'t is hier binnen zoo ledig, zoo hol." Hare lippen trilden en haar boezem zwoegde onder haar blanke hand; nochtans vonkelde er in haar oogen een. ongewone glans, 't Was mij alsof ze onder dien hijgenden boezem een verterend vuur omdroeg in plaats van een kille ledige ruimte. Zij was huivering wekkend en toch zoo betoovereud schoon om te aan schouwen terwijl zij vervolgde. z/Ach, niemand verstaat mij, niemand wil mij be grijpen, ik sta geheel alleen met een wereld van ge dachten in mijn hoofd, ik vind niemand die mij helpen wil zoo als 't moet om die gedachten tot daad te maken. En toch moet dat geschieden. De gedachte kan niet anders dan zich incarneeren in de daad, ge lijk 't zoo diepzinnig en waar in de scheppingslegende is uitgedrukt, dat op 't woord alles 't aanzijn kreeg. Op 't woord of liever op de menschelijke gedachte af wordt het licht of is 't duisternis. En thans is 't duisternis daar is geen licht en geen geluk omdat de dwaasheid der menschen alles verdorven heeft en zelfs hier waar men 't paradijs meende terug gevonden hebben alles alweder bederft." z/Corrilla, sprak ik, laat mij vrijmoedig mijn meening zeggen en laat het u niet beleedigen als ik u mocht Mr. Fokker had zieli bij de behandeling hiervan verwijderd. De vergadering wórdt met gesloten deuren voort gezet. Heropend zijnde, wordt besloten het Bestuur voor de Bank van Leening te machtigen in eene minnelijke schikking te treden met de Tielsche Brand waarborg-Maatschappij, betrekkelijk de brandschade, onlangs in die Bank geleden, of bij gebreke daarvan eene rechtsvordering tegen die Maatschappij in te stellen. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Binnenland. ZIE BIK ZEE, 2 6 Augustus 1 8 7 3. Zierikzee, 23 Aug. Heden middag tegen een ure is eeu driejarig dochtertje van M. Klink iu de Oude Haven gevallen en zou verdronken zijn zoo niet twee menschenvrienden Hubrecht Beneker en Machiel Berk hout, beiden werklieden aan de zakkendragerskelder zich te water begeven en met levensgevaar de kleine gered hadden. Bij deze gelegenheid bleek 't wenschelijke dat er daaromtrent een ladder steeds onder 't bereik ware, daar wel eens de eldelmoedige redders zelf in groot gevaar kunnen geraken, omdat de kade hoog en steil en 't water diep is en de zwemmende nergens een steunpunt kan vinden, om te wachten tot men hem met de drenkeling er uit kan helpen. Zierikzee, 25 Aug. De N. Rott. Ct. Van heden zegt met zekerheid te kunnen mededeelen dat al cle ^Ministers huu ontslag aan Z. M. hebben aangeboden. Zierikzee, 26 Aug. Bij voortduring wordt de aandacht der mannen van de politiek bezig gehouden door den bestaanden toestand. Vacantie-, bad- en reis-seisoen kunnen geen afleiding genoeg aanbrengen en menigeen ziet met zekere bezorgdheid de aanstaande Septembermaand te gemoet. Het ernstige van de zaak is voor niemand een geheim, allerminst voor de mannen die zich doen doorgaan als leiders der partijen. Elk van hen beijvert zich om middelen aan de hand te geven ten einde uit den onhoudbaren toestand te geraken en 't mag als een betrekkelijk goed teeken aan gemerkt worden dat men althans begint in te zien dat het zoo niet blijven kan. Welke zijn nu de redmiddelen, die aangeprezen worden Sommigen van de liberale partij adviseeren tot ontbinding der kamers. Dit middel is gevaarlijk de ondervinding heeft het geleerd en 't kan wel eens 't meest compromitteereii hem die er gebruik van maakt. Allerminst zou men een neiging tot ontbinding verwach ten bij de partij die sedert het beruchte ontbindings ministerie niet heeft opgehouden daarop en op de gekleurde randjes te smalen. De conservatieve partij heeft een oogenblik gejuicht en alreeds een kabinet uit haar boezem op 't kussen gezien. Doch ze had gerekend buiten de ambitie dei- jonge onstuimige anti-revolutionaire partij. Bij niet weinigen werd, na de verkiezingen, de over tuiging geboren dat deze laatste, de anti-revolutionaire partij, eigenlijk de positie beheerschen zou en dat de loop der zaken grootendeels van haar zou afhangen. Zij zelf heeft dit ook zoo begrepen eu haar orgaan is er niet weinig trotsch op. In zekeren zin had zij gelijkalleen moet er bij opgemerkt worden dat zij de positie beheerscht zooals dit door een scheikundig element in 't laboratorium ook kan plaats hebben wanneer 't de vraag is bij welke andere elementen grieven. Gij zijt niet gelukkig omdat gij een hersen schim najaagt; die hersenschim is de vrije liefde; zij zal u in 't verderf storten en gij zult het geluk en de rust op dien weg niet vinden. Ik ken uw maatschappelijke toestand nog maar oppervlakkig, doch wat ik er van gezien heb dwingt mij u ronduit te betuigen dat gij allen hier u op een verkeerden weg bevindt omdat gij den na tuurlijken loop der dingen geweld hebt willenaandoen in plaats van dien te leiden. Ik besef dat 'ter een leegte in uw hart moet zijnmaar ik vermoed ook dat er een vuur brandt in dat hart en dat dit vuur onuitblusschelijk is. 't Huwelijk volgens onze Europeesche practijk is u een ergernis; gij hebt gelijk, ik stem 't u toe. Nu verwerpt gij 't huwelijk en dat is een fout. De positie der vrouw in Europa, ja in de geheele zoogenoemde christelijke wereld komt u verkeerd voor; wederom hebt gij gelijk; want onze maatschappij kan met geen stortvloeden van tranen de schuld uitwisschen die op haar drukt wegens de schandelijke vernedering en de niet minder schandelijke ontaarding waartoe zij de vrouw heeft doen verzinken. Maar nu hebt gij de vrouw van haar plaats gerukt en haar op een plaats gesteld die de hare niet is, en dat is wederom een fout. Gij hebt de vrouw, laat ik maar zeggen gij hebt u zelve alleen gezet in uw denkbeeldig paradijs. (iWordt vervolgd.)

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2