Binnenland. do St. Vincent Brainard Extensions, een zijtak van den Paul en Pacific, le division, moest in 't najaar van '72 gestaakt worden wegens geldgebrek. De Chicago-Soutli-Western kon in Nov. '72 de coupon voor de hoofdlijn en in December de coupon voor do Atchison-Branch niet betalen. De Kockford-Rock-Island en St. Louis-maatschappij is een toonbeeld van wan beheer en van uitplundering der obligatiehouders. De des-Moines-Valley betaalt sedert Oct. '71 geen coupon meer en alle voorstellen tot re constructie der maatschappij zijn misgeloopen. De North-Missouri werd 26 Aug. '71 in pu blieke veiling verkocht door de houders der 2e hypotheek voor 2 millioen Dollars contan- en tegen overname der le hyp., aan de Kansast City en Northern-spoorwegde nieuwe maat schappij werd reeds in Sept. '72 gerechtelijk verkocht voor 45000 Dollars aan haar presi dent. De Californië-Pacific, Elisabeth-town en Paducahn, Oregon en Californië, Alabama en Chattanooga weigeren hardnekkig inlichtingen te geven omtrent haar exploitatie-rekening. Met dergelijke gegevens in dc hand moesten onze Nederlandsche bankiers al vóór lang de groote massa van Amerik. Spoorweg-papieren van de beurs gebannen hebben en alleen dezulken toelaten die zicli als soliede hebben doen kennen en als zoodanig ook in Amerika bekend staan. Wij hopen van harte dat de wrange vruchten van het spoorweg-spel de Nederlandsche kapi talisten toch mogen geleerd hebben niet vol te houden met de vreemde kwakzalverij te gelooven en de Nederlandsche ondernemingen te vergeefs naar hulp en medewerking te laten wachten. Het is zeker waar dat ook de kapitalist zooveel mogelijk kosmopoliet moet zijn, immers 't kapitaal zelf is wereldburger bij uitnemend heid; maar 't is wat al te erg en volstrekt niet noodig dat de Nederlandsche kleine bux-ger de vruchten van zijn vlijt ten offer brengt om schurkachtige Amerikanen vet te mesten. Ame rika is in vele opzichten nog zoo jong dat het 't Europeesche kapitaal niet missen kanmaai de Europeesehe kapitalist is verplicht toe te zien dat bij zijn geld niet zoo maar over den oceaan werpt in den schoot van den eersten den besten die 't wil opvangen. ZIEBIKZEE, 15 Augustus 1 8 7 3. ZiEitlKZEE, 14 Aug. Yan alle kleinen die aan 't bekende boek van ds. Hugenholtz van Amsterdam, dat door de Maatsch. tot nut van 't Algemeen is uitgegeven, geërgerd zijn, zich houden of ze er door geërgerd zijn en steeds voortgaan met te doen alsof ze wezenlijk geërgerd zijn, is gewis de Tijd de grootste. Te Tijd vaart dan geducht uit tegen den schrijver van 't Gods dienstig leesboek. Hoe zou dat zoo wezen Welke schade kan dat boek toch wel toebrengen aan de Tijd of aan de geestverwanten en gehoorzame kinderen van de richting die de Tijd vertegenwoordigt Voor een oogenblik aan zijn plaats latende of de Maatschappij dat boek had moeten uitgeven al dan niet, want wat doet er deze vraag toe komt het er zonder achting voor de andere sexe; gij hebt de rijkste bron van levensgeluk moedwillig verstopt. Wat baat der vrouw keunisgeleerdheid, aanzien, burgerrecht, wat geeft 'haar dit alles zoo zij niet meer kan voldoen aan haar roeping, zoo ze niet meer haar bestemming wil opvolgen van vrouw en moeder?" ,/Wie zegt n dat wij dit niet willen? hernam zij levendig. Wie zegt u dat ik en velen met mij dit niet willen? Maar we moeien elkander wel verstaan. Gij beoordeelt de zaken naar een verkeerden maatstaf omdat gij niet anders kent dan de oude verkeerde begrippen van uw oude versleten wereld. Gij kent slechts de oude gewoonte die beslist over 't lot van de vrouw en den man. Wat is bij u 't geval In zeker tijdperk van het leven als jongeling en maagd gevoelen dat ze geen kinderen meer zijn, dan drijft de dierlijke natuur hen voort. Een deel van hen kiest in 't honderd weg, op goed geluk af en tien tegen een of deze keuze valt verkeerd uit; maar 't gebruik wil dan zoo dat er niets meer te veranderen is. Een ander deel, 't grootste misschien, kiest niet om dat uw maatschappij arm is, omdat er de middelen niet zijn voor de jongelieden om op den besten tijd van hun leven zich in 'thuwelijk te begeven; en deze die niet kiezen en toch menschen zijn, hebben de zeden, de zuivere grondslagen der zedelijkheid ondermijnd alleen op aan of dit boek schade kan doen aan hen die er bang voor zijn of die boos zijn over de uitgave. Ons dunkt dat het gevaar, "waarvan men zoo hoog opgeeft, louter denkbeeldig is. Zou de redactie van de Tijd werkelijk zelf het boek hebben gelezen Mag zij zulke boeken lezen En als zij het gelezen heeft is ze er clan door verleid of tot liet booze verloktheeft haar overtuiging er een knak door gekregen Niet? Is zij na de lectuur dezelfde gebleven Maar dan is 't boek onschadelijk. Is haar overtuiging er door versterkt Maar dan is 't boek haar tot een zegen geworden. Waarom dan zoo bitter gescholden op ds. Hugen- holtz en zijn boek? Of is er in dat boek soms een sprankje licht dat men vreest? Ge tooneelen bij gelegenheid van het opkomen der verlofgangers van de regementen, die aan het kampeeren moeten deelnemen, hebben hier en daar weder veel stof tot ergernis gegeven. Toen de miliciens van hier en uit den omtrek Zaterdag morgen met de spoorboot vertrokken, was het walgelijk om te zien hoe velen onder hen reeds in staat van dronkenschap verkeerden niettegenstaande het nog pas 7 ure in den morgen was-. Op de boot die dien dag de verlofgangers uit Holland naar Middelburg moest overvoeren is 't nog erger toegegaan zoodat eenige onverlaten gedreigd hebben den kapitein der boot over boord te werpen, waarop deze te Willemstad de hulp der militaire autoriteiten heeft ingeroepen met het gevolg dat eenige belhamels in arrest gebracht zijn en de overigen ouder gewapend geleide met geladen geweer naar Middelburg zijn doorgevoerd. Hoe lang zullen dergelijke schandvlekken ons leger nog moeten ontsieren? Is 't wonder dat de hoogere standen niet willen medewerken aan 3t tot stand bren gen van wetten, waardoor ook hun zonen gedwongen kunnen worden in den onreinen rommel te moeten gemengd worden die voortdurend onze militie en ons geheele leger bezoedelt en dreigt te verderven? De ministers van binnenl. zaken en financien, de heeren Geertsema en van Delden zijn door den koning van Belgie benoemd tot Bidder-Grootkruis der Leopolds-orde en de heer W. E. Del Campo, genaamd Camp, gepensioneerd majoor-ingenienr, als commissaris voor de onderhandelingen over de indijking van het Zwin, is benoemd tot Bidder dier orde. Z. Ms. schroefstoomschip Banda, koramt. de luit. ter zee le klasse C. E. T. van Woelderen is den 10 Augustus te Point de Galle aangekomen en zou van daar onmiddellijk naar Atchin vertrekken. Te Boskoop heeft de aardbeziënpluk dit jaar schoone uitkomsten gegeven. Alleen door de Compagnie ter expeditie van dit artikel is voor een waarde van 29400 verzonden, onder welke som alleen een klein bedrag is begrepen voor aalbessen en kruisbessen. Het nieuwe getrokken belegeringsgeschut, dat onder de leiding van den kapt. der artillerie Borel voor het eerst tegen Atchin gebruikt zal worden, is te 's Hage gegoten en ontworpen door den majoor-directeur Sluiter. Als model voor deze 12 centim.-stukken heeft gediend het 8.4 ct. geschut van Zwitsersche vinding. De stukken zijn licht, kort en werken uitstekend, zooals herhaalde proeven aan het strand hebben be wezen. Behalve 8 van deze stukken zijn 18 lange achterladers reeds naar Indië verzondeu. Vadl.) zij hebben de vrouw gemaakt tot een huismeubel, of tot een artikel van weelde of tot een speeltuig. Liefde, sympathie, kennis van elkauders inuerlijk zijn, samen- stemming, harmonie van elkanders denken en gevoelen, willen en streven is er niet onder u, slechts harts tocht. En als deze hartstocht bevredigd is, dan blijft er niets over dan zelfzucht, dat is hartstocht zonder gloed, zonder vuur, koude hartstocht voor 't eigen ik. Zoo wordt de vrouw ongelukkig in uwe maatschappij, zoowel _in het huwelijk als daarbuiteniets meer misschien buiten 't huwelijk maar in een staat van ongeluk, van ellende komt een weinig meer of een weinig minder niet in aanmerking. In oud Europa is de gehuwde staat der vrouw een gewettigde staat van verworpenheid, en de ongehuwde een ongewettigde, ziedaar 't verschil." z/Gij overdrijft schromelijk, Mevrouw! merkte ik aan. Er zijn toch veel gelukkige huwelijken en de tijd van voorbereiding voor 't huwelijk, de staat van verloving is toch zoo zalig, zoo gelukkig." z/Er zijn zeer weinig gelukkige huwelijken en, wel beschouwd, komen die gevalicn welke gij bedoelt daarop lieer dat partijen elkander en de wereld willen doen gelooven dat zij gelukkig zijn; of ze zijn dom en beperkt genoeg te meenen dat ze 't zijn, als hun overvloed van gelatenheid hen aan hun toestand heeft Aan de Augsb. Alg. Ztg. wordt uit 's Gravenhage geschreven, dat liet aan de bcmoeiiugen van den Bussischen en den Engelschen gezant te Constautinopel te danken is, dat Turkije van eene tusschenkoinst in den oorlog van Nederland tegen Atchin heeft afgezien. Indien de Duitsche gezant zijne ambtgenooten onder steunde, geeft dit nog geen recht zich over eene //Pruisische" inmenging ongerust te maken. (IV. M. Ct.) Men schrijft uit Wemeldinge: Het koolzaad, dat hier even als het vorige jaar een ruim beschot heeft opgeleverd, (zelfs enkele partijtjes tot 40 mud per bunder,) is nauwelijks ingeoogst, of ook de rogge en tarwe zijn daartoe gereed. De rogge is over het al gemeen dun van stroo en zal, wat het beschot betreft, beneden het middelmatige blijven de tarwe, hoewel ze in den winter veel van het water geleden heeft, is boven verwachting bijgekomen zoodat men op een middelmatige opbrengst mag rekenen. Aardappelen beloven goed alleen in het loof vertoont zich de ziekte, doch in zeer geringe mate erwten, gerst en paardenboonen beloven middelmatig, doch appelen en peren, anders een artikel van handel, zijn nauwelijks toereikend voor eigen consumtie. De hooioogst is boven verwachting en de veestapel is gezond. De waarneming van den dienst der -rijkspolitie in Zeeland, is, te rekenen van den 11 dezer, gedurende de afwezigheid van den heer procureur-generaal bij het Prov. Gerechtshof in Zeeland, opgedragen aan den heer advocaat generaal bij dat Hof, mr. N. O. van Nes van Meerkerk. De minister van Marine brengt ter kennis van be langhebbenden, dat tengevolge van ontvangen berichten omtrent liet heerschen der cholera te Hamburg, op de schepen, die van daar in Nederland aankomen, de quarantaine-maatregelen zullen worden toegepast. De mail uit Ned. Oost-Indie brengt berichten, loopende tot Batavia dd. 2 Juli, waaraan wij het volgende ontleenen De blokkade vau Atchin schijnt thans gestreng' in acht te worden genomen. De bladen uit de Straits deelen mede, dat onderscheiden vaartuigen zouden zijn opgebracht, o. a. een Britsche schooner, met rijst geladen, voor Edie bestemd. De handel te Penang is uiterst ontevreden over de blokkade, in strijd, beweert zij, met vroegere toezeggingen. De toon van de pers in de Straits is heftig tegen ons gouvernement en. terwijl in de nota van den minister van koloniën juist op die bladen wordt gewezen om de beschuldiging- van zeeroof te staven, ontkennen zij nu om strijd dat; feit. De heer Bead, consul-generaal te Singapore» heeft ontkend dat de Ned. Indische regeering verboden heeft in de moskeen voor den sultan van Turkije» als hoofd van den Mohamed. godsdienst, te-bidden. Voor de lengte der Javaansche soldaten wordt tlnms 1.55 meter voldoende geacht, terwijl vroeger 1.56 werd gevorderd. Yan Atchin zelf komt weinig nieuws. Het volgend telegrafisch bericht komt voor in het Soer. Handelsblad Batavia 13 Juni. Z. M. oorlogschip Zeeland is te Atchin aangekomen de Citadel van Antwerpen is slaags met een vijandelijk schip. Te Ambarawa circuleert een adres om generaal Verspijck te verzoeken de gelederen niet te verlaten. De kapitein der artillerie Bomswinckel is de steller van dit adres. Eenige officieren teekenden reeds» anderen hebben het doorgezonden voor gezien doen gewennendat is 't geluk van schapen en koeien. Er moesten geen ongelukkige huwelijken zijn en er moesten geen verworpen vrouwen zijndat ze er zijn is de schuld uwer kunstmatige en toch zoo onnatuurlijke maatschappij." z/Sta mij toe u hierop eenige tegenwerping te maken„ hernam ik. Ik kan niet ontkennen dat de door u zeer gelaakte toestanden werkelijk veel te wenschen over laten. Maar 't gaat toch niet aan- al het verkeerde te wijten aan de inrichting der Europeesche maatschappij. Mag men niet als zeker aannemen dat, indien het zedelijkheids-beginsel beter werd ju acht genomen de meeste dier verkeerdheden niet zouden bestaan. On zedelijkheid en zonde zijn de oorzaken van zoo veel leed, ook voor een groot deel van al 't leed der vrouw. Maak de menschen beter en zij zullen gelukkiger zijn." //In de theorie hebt ge gelijk; in 't afgetrokkeue beschouwd moet ik u toegeven dat zonde, zooals gij zegt, onvolmaaktheid, zooals ik 't noem, de oorzaak is van alle leed. Ik wil zelfs consequent zijn en zeggen, dat in een volmaakte wereld geen leed mag noch kan zijn. Doch er is nog iets; en dat bedoel ik als ik uwe maatschappij beschuldig. Het in uw conventioneel be grip van zedelijkheid. Üw maatschappelijke instellingen, uw wetten, uw godsdienst, uw zedeleer zijn van 't be gin tot het einde ontrouw aan 't zuivere, reine zede lijkheids-beginsel. Wordt vervolgd

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2