ZIERIKZEESM COURANT. voor liet arrondis- seiieiit Zierikzee. 1873. No. 65. Zaterdag 16 Augustus. 76ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. Deze Courant verschijnt DINSDAG en V.RUDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden I.Franco per post f 1. Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 et. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag* voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. ïAKENMAiV. Nog eens over Amerikaansche Sporen. Dat de speculatie in Amerikaansche spoor weg-effecten een zeer gevaarlijk spel is geweest, hebben de noodlottige uitkomsten genoegzaam bewezen. Dat thans onder den druk der paniek de weinige eerlijke en goede ondernemingen ook door de slechte hebben geleden en baai- papieren naar beneden zijn gegaanbehoel't almede niet meer in herinnering gebracht te worden. Maar wat nog altoos wacht op vol doende opheldering is de vraag: hoe 't moge lijk was dat zulke in-slechte zaken zulke brutale bedriegerijen als sommige, ja wel vele Amerikaansche spoorweg-ondernemingen zijn, aan de Nederlandsehe beurs emitteurs hebben kunnen vinden ouder mannen, die 't vertrouwen van 't publiek genoten. Er zijn in den jongsten tijd, nadat de door enkelen voorziene crisis eon feit was geworden, door verscheidene bevoegde schrijvers geschriften en stukken openbaar gemaakt, waardoor niet alleen de grootte en onbeschaamdheid van 't be drog nog meer wordt aan den dag gebracht, maar waardoor al sterker en sterker nadruk wordt gelegd op de beschuldiging van licht vaardigheid, zoo niet van iets ergers, ten laste van hen, die do markt met zulk tuig zonder waarde hebben verontreinigd. Eu aan den anderen kant moet het toch ook verwondering baren dat het publiek zelf niet heeft vermoed, niet heeft ingezien dat er onder die schoonschijnende zaken bedrog moest schuilen. Men wist niet wat goed óf slecht was, is de gewone verontschuldiging. Zonder onbillijk te zijn kan men hiertegen inbrengen dat men dit toch had moeten weten en dat men het ook had kunnen weten. De Neder landsehe kleine kapitalist heeft ditmaal zijn voorzichtigheid verlorenzijn vertrouwen te lichtvaardig weggeschonken en zich door't ver leidelijke spel laten medesleepen. Terwijl hij te voorzichtig en te wantrouwig is ten opzichte van vaderlandsche ondernemingen, was hij over- gul jegens de Amerikaansche afzetters. Zoo heeft bij den particulier de begeeriglieid de wijsheid bedrogen. Dit mag evenwel bij bankiers, die zich met de emissie van effecten belasten, het geval niet zijnvan hen mag men eischen dat zij de wijsheid en de voorzichtigheid bewaren. Welken naam zou men anders op hun industrie moeten toepassen Terwijl, nu de ramp niet meer te keeren is, ieder klagend uitroept: had ik't maar geweten! moet het, we herhalen 't, ons verwonderen dat men niet de bronnen beeft onderzocht, waaruit men die wetenschap bad kunnen putten. Het is thans openbaar geworden dat de meeste slechte spoorweg-effecten, waarmede ons publiek bedot is, in Amerika reeds zoo bekend waren, dat ze daar niet eens in de beursno- teeringeu werden opgenomen. Aan onze Ara- sfcerdamsche beurs is handel gedreven in tal van spoorweg-waarden, die men te New York niet eens schijnt te kennen. Zoo komen de Oalifornië-Oregon, St. Joaquin Valley, Marietta Pittsburg, Denver-Pacific, Gil- man-Springfield Denver-Rio-GrandeDenver- Boulder en meer anderen niet eens voor in de prijscouranten van New York. Men vindt ze zelfs niet in bet uitvoerige en welonderrichte Bulletin de New-Yorji. Daarentegen vindt men in dat blad en in de beurs-noteeringen van New York wel tal van effecten, die men nooit aan de Amster- damsche beurs noteert, b.v. New-York-Central, Albany en SusquehannaMunro en Toledo, Bellevue en St. Ills, Alton en Terre-IIaute, St. Louis en Iron, Toledo en Wabash, Hanuibal en Naples, New-Yersey-Central, enz. Wat is van dit verschijnsel de oorzaak Niets anders dan het feit dat de soliede Amerikaansche ban kiers zich niet met de spoorweg-zwendelarijen hebben ingelaten, althans niet openlijk, en dat deze gepleegd zijn door agenten en onderge schikte werktuigen, die op de beurs van New York niet genoeg in tel waren om koopers voor hun stukken te vinden en daarom zijn gaan visschen in Europa. Dat de soliede bankiers in Amerika zich niet openlijk met die zaken durven afgeven en de beurs er geen notitie van neemt, komt wederom daar vandaan, dat in Amerika de slechte grondslagen der ondernemingen in bij zonderheden bekend zijn en dit reeds zijn ge weest van den beginne af. Hoe is 't nu mogelijk dat het buitenland, vooral onze beurs en de Fransche, zich zoo met open oogen hebben laten bedriegen Wij verwijzen hen, die nog iets meer van deze treurige zaken willen weten, o. a. naai de brochure van Mr. N. J. den Tex„Ameri kaansche Spoorweg-waarden op de Amsterdam- sche beurs." H. J. Oyens„Amerikaansche Spoorweg-waarden voor Nederlandsehe kapita listen". (1870) en het Juli-nnmmer vanjden Economist. In het geschrift van Mr. den Tex komen bijzonderheden voor, die vele ondernemingen doen kennen voor 't geen zij zijn. Hij zegt o.a. De Boston-Hartford-Erie-spoorweg is gefailleerd. De Erie-spoorweg, een der beste nog van ge heel Amerika, is jaren lang blootgesteld geweest aan de schandelijke practijken en zwendelarijen van haar directie. De Atlantic en Great Western is nog niet eens in staat de rente van haar eerste hypotheek te betalen. De Port-Huron en Chicago heeft haar coupon van Mei '72 niet betaald en sloot op 31 Deo. '72 met een deficit van 111,332 Dollars. De aanleg van Een reisje naar Emancipatoria, Fantasie door W E H T XI E R. fXXI. //Ik behoor niet tot de ingewijden, Mevrouwsprak ik, maar wat kan mij onder de ingewijden doen opnemen ,/Zijt gij gelukkkig, mijn vriend? vroeg zij, haast fluisterend. //Gelukkig? antwoordde ik, welk een zonderlinge onbepaalde vraag. Wat noemt gij gelukkig? Bedoelt I ge daarmede of alle wenscheu en droombeelden die ik mij in 't leven gedacht heb, hoe bescheiden ook, I vervuld zijn, of ik mij innerlijk wel en tevreden ge voel, dan moet ik antwoorden neen. Maar dat komt er immers niet op aan't volmaakte is op deze aarde niet te bereiken, 't eigenlijke, overmengde geluk niet te vinden; dat 's weggelegd voor de toekomst. //En daar vleit ge n mede, en draagt 't leven als een last, in plaats van 't te genieten als een lust. Wat is die toekomst? Een dwaze droom, waaruit ge nog niet zijt ontwaakt als de groeve zich over u zal sluiten en alles uit is." z/U gelooft dus niet aan de onsterfelijkheid? //DwaasheidZou dit zotte drama nog een naspel hebben? 'tls al erg genoeg sterfelijk te zijn; moet men nog onsterfelijk zijn daarbij? z/Het levensdrama kan een voorspel zijn hernam ik, en toen haar vlak in de zwarte oogen ziende voegde ik er bij: gij zijt ook niet gelukkig Mevrouw." Zwijgend gingen we verder en onderwijl dacht ik eens na over 't vreemde en dwaze van deze ontmoeting en over 't zonderlinge en ongerijmde gesprek waarin ik mij, vast nog half droomende, had laten wikkelen. Daar loop ik nu te wandelen, dacht ik, met een vrouw die mij geheel onbekend is; wie weet wie zij is en wat zij is En is 't niet zonderling, dat in zulke gevallen, wij vaak niet het beste maar het ergste denken. Ik wilde maar weder van mijn gezellin ont slagen zijn en daartoe dacht mij 't beste middel te zijn, dat ik mij weer op practisck terrein ging begeven. z/Een mooie gelegenheid is 't hier, Mevrouwzei ik zoo droog ik maar konmooie zaal, prachtige tuin." Zij zag mij aan op een wijze dat ik toch over mijn baualiteit verlegen moest worden. z/Ik ken u nog altoos niet, hernam, ik. Mag ik ook weten met wie ik de eer heb te wandelen?" z/Miju naam kan ik u wel zeggen, zei ze, ik heet Corrilla. Maar wat beduidt nu die naam? Nu kent ge mij toch nog niet en al zegt gij mij nu ook den uwe, dan ben ik toch nog even wijs. De menschen denken elkaar zoo op 't eerste gehoor te kennen als zij maar hun namen gewisseld hebben, doch die kennis is niets en na jaren bemerken zij soms eerst dat zij elkander toch niet kennen en nooit gekend hebben. Maar wel acht ik 't mogelijk dat menschen elkander op 'teerste gezicht kennen, door de werking der sym pathie. Doch vervolgde zij, om u gerust te stellen kan ik u wel mededeelen dat gij u niet compromitteereii zult door mij uw arm te bieden. Dit dacht gij wel, als ik mij niet vergis, en ik begrijp datgij komt uit Europa en daar is alles zoo anders. Iioe kunt gij u ook een vrouw die u op een publieke plaats aanspreekt, u tot conversatie uitnoodigt, met u wandelt en dat zonder u bekend te zijn, anders voorstellen dan als eene van die ongelukkigen, die de groote steden dei- oude wereld zoo bij duizenden en tienduizenden telt! Haar stem was zoo natuurlijk, 't was zoo geheel de toon der oprechtheid, dat ik nu minder wantrouwen koesterde en besloot de kennismaking voort te zetten. //Gij liebt gesproken van geluk, hernam ik, maar hoe kunt gij vrouwen hier in dit land gelukkig zijn, daar gij de natuurlijke orde der dingen verstoord hebt? Gij hebt de mannen vernederd verlaagd tot slaven en idioten. Hoe kunt gij gelukkig ziju zonder liefde,

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 1