ZIERIKZEESM (MJRAÏVT. II ikzee. 1873. No. @5. Zaterdag 16 Augustus. 76ste jaargang. van Woensdag 13 Augustus 1873. Buitenlandscïi Overzicht. wrnTTOro h T\TTT7>T_>mTTMVTmTTT^ "r*T A HT^ Onchmks de schraalheid van 't terrein der dagblad schrijvers, die nu al evenweinig gras te maaien vinden als de koeien op de door de zon verschroeide wei landen, zijn er toch nog een paar incidentjes voorgekomen waaraan men, heel eigenaardig, wat politiek gekeuvel zou kunnen vastknoopeu. Zij zijn het incident Vigilant en 't. incident Frohdorf. Kapitein Werner die de Friedrich-Carl gekomman- deerd heeft, is teruggeroepen en in zijn plaats het bevel over het Duitsche observatie-escader in de Spaansche wateren opgedragen aan den kommandant van de marine te Wilhelmshafen. Volgens vele dag bladen is hiermede de geschiedenis van het nemen der Vigilant eigenlijk uit en heeft deze terugroeping zonneklaar bewezen dat het kabinet van Berlijn de handelingen van kapitein Werner niet avoueert, dat Pruisen niet anders aan de Spaansche zaken zal deelnemen dan de andere zeemogendheden, enz, enz. Maar sommige journalisten zijn al vrij spoedig tevreden .gesteld en voor zoover zij zich enkel tot de echo van de uitgestrooide en loopende praatjes willen maken, is dit ook nog al te verklaren. Wij voor ons houden het incident Vigilant voorloopig nog op de agenda en meenen dat het nog geenszins afgedaan is, maar zijn beteekenis nog evengoed blijft behouden als 't die had toen het eerst de telegraaf het geval vermeldde, liet zou toch al zeer vreemd zijn dat kapitein Werner met de Friedrich-Carl zoo dagen lang voor 't geval met de Vigilant plaats had, langs de kust van Spanje en van de eene haven naar de andere zou gekruisd hebben zonder instructiën voor eventueele botsingen onzes inziens kon een fout, als 't nemen van het Spaansche schip nu wordt gezegd geweest te zijn, onmogelijk plaats hebben tenzij de Friedrich-Carl in zee geweest is zonder instructies eu dit is toch niet te veronderstellen de Duitsche staatslieden zijn te wakker om aanleiding te geven dat het eerste optreden der jonge Duitsche marine in de Europeesche zaken een domheid moest wezen. Het terugroepen van kapitein Werner, zelfs het formeel afkeuren zijner handeling, dat echter nog niet heeft plaats gehad, doch misschien nog wel zal volgen, laten zich toch goed verklaren. Immers, wat er nu ook gebeure, 'tfeit dat het jonge machtige Duitschland nu toch het eerste zal genoemd worden onder de mogendheden die zich de Spaansche zaken aantrekken, staat vast. En kan 't niet juist hierom te doen geweest zijn Mocht eventueel Engeland, dat waarlijk veel belang heeft bij den loop der dingen in Spanje, zich er in willen mengen, het kau niet anders dan nummer twee zijn en buiten Duitschland zeker niets uitvoeren. De positie van het wettige gouvernement te Madrid is veel verbeterd. De voornaamste middelpunten van den opstand der internationale en communards zijn iu handen der troepen gevallen en 't schijnt dat het uiterste van wanorde den muitenden soldaten ook de oogen geopend heeft. Onderscheidene regementen wier trouw vóór eenige dagen minder dan twijfelachtig was, zijn tot de orde teruggekeerd en hebben dapper tegen de woedende opstandelingen gestreden. 't Schijnt nu het plan der regeering te zijn om eerst den opstand in de kustplaatsen geheel te dempen en dan //met kracht" tegen Don Carlos en zijne volge lingen te gaan ageeren. Deze laatste schijnt liet nog altoos niet aan te durven om op Madrid los te gaan, al heeft hij ook reeds den eed afgelegd op de oude provinciale constitutie van het Noorden. Deze eedsaf legging is, tusschen haakjes gezegd, wederom een kapitale fout van den pretendent want hij erkent daardoor feitelijk de ontbinbing der monarchie. Op die wijze voortgaande zal hij ten laatste, als hij ooit te Madrid komt, juist zooveel maal op verschillenden voet koning zijn in Spanje, als hij Spaansche pro vinciën of kantons is doorgetrokken; maar koning van Spanje zal hij dan nog moeten worden en dat niet kunnen zonder een zeker aantal afgelegde eeden te niet te doen. Het tweede incident is dat van Erohsdorf. In dit kleine, aan de Leitha lief gelegen plaatsje, houdt de graaf van Chambord, vroeger hertog, van Bordeaux en sedert 1848 als Hendrik V de hoop der legiti misten, zijn verblijf. Den vijfden Augustus moet er te Erohsdorf een bijeenkomst hebben plaats gehad van den graaf van Parijs en andere prinsen dei- jongere linie met den graaf van Chambord, ten einde te beraadslagen over de vacature van den Eranschen troon. Het schijnt dat nog altoos de beide Bour- bonsche takken samen te beschikken hebben over de gratie Gods ten opzichte van de kroon van Frankrijk. Natuurlijk weet liet publiek nog niet precies wat er tusschen Chambord, Parijs en Joinville, die de hoof den der familie zijn, is verhandeld; doch men houdt liet er voor dat de Orleansen ridderlijk zich terug trekken en aan Chambord 't veld ruim laten, ten einde niets hem belemmere in zijn jacht op het wild zijner vaderen. Yan een eigenlijke fasie der beide takken zal niets komen. Hoe zou dit ook mogelijk zijn, daar we hier niet hebben twee familietakken, maar twee scherp afgescheiden politieke partijen welker éénige punt van aanraking is de begeerte-naar den kroon. Het spreekt van zelf dat de ultramontaansche en legitimistische bladen van Hendrik Y spreken als ware hij reeds koning en gereed zijn intocht te hou den in zijne goede stad Parijs, ten einde deze en geheel Frankrijk eens met één enkelen handgreep een eeuw terug te brengen. Welke waarde moet er echter aan deze legitimistische en clericale driestheid gehecht worden? Deze vraag is niet van belang ontbloot. Wij voor ons gelooven dat het onmogelijk is zoo zonder slag of stoot 't in beginsel meest gehate ko ningschap weder te herstellen. Eerder gelooven we VUCl, Uil tl lliueu IK illHWUUructl uucii. lYJ-cuu uciu ivv.uv er immers niet op aan 't volmaakte is op deze aarde niet te bereiken, 't eigenlijke, overmengde geluk niet te vindendat 's weggelegd voor de toekomst. „En daar vleit ge u mede, en draagt 't leven als een last, in plaats van 't te genieten als een lust. Wat is die toekomst? Een dwaze droom, waaruit ge nog niet zijt ontwaakt als de groeve zich over u zal sluiten en alles uit is." dat ik mij weer op practisch terrein ging begeven. „Een mooie gelegenheid is 't hier, Mevrouwzei ik zoo droog ik maar konmooie zaal, prachtige tuin." Zij zag- mij aan op een wijze dat ik toch over mijn banaliteit verlegen moest worden. „Ik ken u nog altoos niet, hernam ik. Mag ik ook weten met wie ik de eer heb te wandelen?" „Mijn naam kan ik u wel zeggen, zei ze, ik heet Corrilla. Maar wat beduidt nu die naam? Nu kent ËRTENTIEN: ïwelijks-, Geboorte- 16 regels 60 cent. mits contant betaald, 25 ct. gever II. MKFVU W. de oorzaak Niets anders soliede Amerikaanscke ban- de spoorweg-zwenclelarijen ilthans niet openlijk, en dat door agenten en onderge- die op de beurs van New in tel waren om koopers te vinden en daarom zijn uropa. bankiers in Amerika zich ie zaken durven afgeven en notitie van neemt, komt daan, dat in Amerika de der ondernemingen in bij- d zijn en dit reeds zijn ge- inne af. logelijk dat bet buitenland, en de Fransche, zich zoo iben laten bedriegen en, die nog iets meer van n willen weten, O. a. naar r. N. J. den Tex: „Ameri- waarden op de Amsterdam- Oyens„Amerikaansehe voor Nederlandsche kapita- ket Juli-nummer van^den van Mr. den Tex komen die vele ondernemingen t geen zij zijn. Hij zegt o.a. Brie-spoorweg is gefailleerd, een der beste nog van ge en lang blootgesteld geweest practijken en zwendelarijen >e Atlantic en Great Western in staat de rente van baar 3 betalen. De Port-Huron haar coupon van Mei '72 ot op 31 Deo. '72 met een 2 Dollars. De aanleg van eu al zegt gij mij nu ook den nog even wijs. De meuschen 't eerste gehoor te kennen als ewisseld hebben, doch die kennis jiemerken zij soms eerst dat zij innen en nooit gekend hebben, nogelijk dat menschen elkander men, door de werking der sym- e zij, om u gerust te stellen kan dat gij u niet compromitteeren te bieden. Dit dacht gij wel, als n ik begrijp datgij komt uit is zoo anders. Hoe kunt gij u >p een publieke plaats aanspreekt, noodigt, met u wandelt en dat zijn, anders voorstellen dan als 0nigen, die de groote steden der oude wereld zoo bij duizenden en tienduizenden telt! Haar stem was zoo natuurlijk, 't was zoo geheel de toou der oprechtheid, dat ik nu minder wantrouwen koesterde en besloot de kennismaking voort te zetten. „Gij hebt gesproken van geluk, hernam ik, maar hoe kunt gij vrouwen hier iu dit land gelukkig zijn, daar gij de natuurlijke orde der dingen verstoord hebt? Gij hebt de mannen vernederd verlaagd tot slaven en idioten. Hoe kunt gij gelukkig zijn zonder liefde,

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 5