Brieven uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Zierikzee. Aangaande den stand der veldgewassen valt van hier te melden dat de onverwachts ingevallen groofce warmte de vrachten snel heeft doen rijpen, te snel voor sommige late zaaisels die aanvankelijk een prachtig beschot beloofden doch nu, door de warmte bevangen, niet meer dan middelmatige uitkomsten zullen opleveren. Dit geldt vooral van sommige blokken rogge en tarwe. Voor 't overige is er geen reden tot klagen. Onder de tarwe wordt weinig of geen blauw goed gevonden. De aardappelen staan overheerlijk en beloven een rijken oogst. Het vlas is verschillend ge weest; ten deele zeer goed ten deele middelmattig of min. Erwten en boonen beloven goede uiikomsten. Mochten nu de prijzen van de meekrap wat verbeteren dan zou 't jaar 1873 niet onvoordeelig voor de landbouwers uitvallen. Zierikzee, 11 Aug. Uit de Vlissingsche Courant vernemen wij de hoofdpunten van de plannen der feestviering in September a. s. Z. M. de koning zal ontvangen worden aan de Groote sluis waartoe een groote prachtig versierde paradetrap zal worden aan gebracht, die des avonds verlicht zal worden. In de nabijheid der Sluis zullen vijf tribunes gebouwd worden één voor Z. M. den Koning, de kon. familie, de minis ters en verdere genoodigdenéén voor heeren en dames één voor de muziek en twee voor de vertegenwoordigers der dagbladpers. liet feest-diner zal gehouden worden in de groote goederen-loods van het station, die daartoe zal worden ingericht en gedecoreerd. Een eerepoort zal verrijzen aan den ingang van den toegang tot liet station, een op het Boterpleiu ter plaatse van de vroegere Rammekenspoort en een op den Steenenbeer. Een dans- en concertzaal voor 3 a 4000 personen wordt ingericht onder een der groote kappen van de (helaas, voormalige) marinewerf. Een allegorische optocht gewijd aan alle takken van handel en nijverheid met feestwagens en banieren zal gehouden worden. Bij genoegzame deelneming zal ook een gondelvaart plaats hebben, en na afloop daarvan zal een vuurwerk worden afgestoken. Van rijkswege zullen twee monitors en een brik, de Ternatenaar Vlissingen gedetacheerd worden en met het wachtschip Hector de Ned. marine bij de opening der werken vertegenwoordigen. Deze flotille en een batterij veldgeschut zullen voor 't noodige knal-effect zorgen. De stad en de terreinen van spoorweg- en haven werken zullen feestelijk getooid worden-niet groen, vlaggen en ander feestelijk toestel. Van wege het stadsbestuur zijn 10 premiën, elk van 10 gulden, uit geloofd voor de buurten die het meeste werk zullen gemaakt hebben van de versieringen verlichting der straat. Het muziekcorps van Dnnklei'zal aan de opluistering der feestviering het zijne bijdragen. Eindelijk zal het te Vlissingen gekazerneerd garnizoen voor zoover het aan de kampeering moet deelnemen tegen de feestdagen weder te Vlissingen terug zijn. De Commissaris des Konings in de prov. Zeeland mr. R. W. van Lijnden is door den koning der Belgen benoemd tot commandeur der Leopolds-orde de heer E.-H. E. W. Mafchon, dir. der'reg. en domeinen en de heer J. E. W. Conrad, hoofding, van den waterstaat tot ridders. Zierikzee, 12 Aug. De staats-commissie benoemd bij kon. besluit van 30 Oct. 1872 en bestaande uit de heeren P. P. van Bosse dr. VrolikW. C. Mees prof. Vissering en jhr. A- D. van Riemsdijk, die den 28 December 1872 rapport heeft gedaan aan den koning van de uitkomsten van haar onderzoek der muntkwestie, heeft thans onder dagt. van 26 Juni 1873 een nader meer positief advies uitgebracht in deze gewich tige aangelegenheid. De staats-commissie stelt op breed wetenschappelijk gemotiveerde gronden thans aan Z. M. voor de aan neming van den gouden standaard. Men zal zich herinneren dat zij in haar eerste rapport voorloopig reeds adviseerde tot aanneming van den dubbelen standaard. De reden waarom de commissie thans enkel den gouden standaard meent te moeten aanraden ligt voornamelijk daarin dat de Duitsche rijksmuntwet zoo goed als zeker is vastgesteld en daarbij ook de gouden standaard uitsluitend is aangenomen. Het advies strekt tot aanneming eener eigene zelfstandige munteenheid, zoodat er dus van geen aansluiting aan tie Latijnsche munteenheid ('t francstelsel), noch aan de Duitsche eenheid (liet markstelsel), noch aan de Engelsche eenheid (de sovereign) sprake kan zijn. De commissie stelt voor: gouden standpenningen, zijnde stukken van 20,10,en 5, zilveren pasmunt in stukken van/2,1,0,25, 0,10 en 0,05 en bronzen pasmunt in stukken van 21/s cent, 1 cent, en 1/2 cent, alsmede gouden negotie penningen bestaande uit den ducaat en den dubbelen ducaat. Van de tegenwoordige muntstukken zouden dus komen te vervallen de stukkeu van en 1/2. De commissie adviseert verder om in Ned. Indie den zilveren standaard te behouden en in de West-Indische koloniën ook alleen den gouden aan te nemen. Na de invoering van de gouden standpenningen zouden de muntbiljetten buiten omloop gesteld moeten worden. De commissie heeft haar denkbeelden omtrent de hervorming van ons muntstelsel in haar rapport geresumeerd in den vorm van vier afzonderlijke wets ontwerpen. Brouwershaven, 10 Aug. Op den Ooster is de Eng. brik Elize, kapt. Frank gestrand en wrak geworden. De equipage is gered door de Brouwershavensche loods- kotter en alhier aangebracht. Het schip is geladen met steenkolen van Sunderland en bestemd naar Rotterdam. 's Gravenhage, 10 Aug. De beide nieuwe getui gen die zich opgedaan hebben in de zaak van den dubbelen moord, zijn twee vrouwen, wonende iu het Kikkerstraatje (een straatje dat dicht bij het huis ligt waarin de misdaad gepleegd werd.) Genoemde vrouwen moeten verklaard hebben dat twee der verdachten in den bewuste» nacht bij haar in huis geweest zijn een bijzonderheid, die zij tot nu toe hadden verzwegen. De commissie voor de nieuwe inrichting en uit breiding der gasverlichting in de residentie heeft geadviseerd tot oprichting van nog een fabriek, welke zou geplaatst worden aan liet kanaal bij de Koninginue- brng, halfweg 's Hage en Scheveningen. Den 6 Augustus heeft in den Groetpolder een wedstrijd van graanmaai-macliinen plaats gehad, uit geschreven door de vereeniging tot ontwikkeliug van den landbouw in Holland's Noorderkwartier. De proe ven duurden van 11 tot 4 ure, waarna de le prijs 100, werd toegewezen aan de machine van Howard, gerepresenteerd door J. Peignat Comp. te Amsterdam de 2e prijs aan Samnelson's nieuw model (the Royal) gerepresenteerd door Boeke en Huidekoper te Groningen en de 3e prijs aan Wood's nieuwe Champion, gere presenteerd door J. Peignat Co. Staande den wedstrijd werden er twaalf graanmaai- machines gekocht of besteldeen bewijs dat de toe schouwers over de werking der machines voldaan waren. Reuter's Office meldt dat het bericht omtrent de ernstige ongesteldheid van den heer Lothing Motley gelukkig geheel onjuist is. Motley bevindt zich op het oogenblik te Londen en is welvarende, hoewel hij een tijd lang aan nevralgie heeft gesukkeld. Rotterdam, 8 Aug. Welra zal de aanbesteding van het groote station der Staatsspoowegen buiten de Delftsche poort alhier plaats hebben. Uit de teekeningen blijkt dat het geheel zeer doelmatig zal ingericht wezen. Het station zelf bestaat uit een hoofdgebouw met twee lange zijvleugels, aan beide einden gesloten door gebouwen. Dubbele overkappingen zullen achter het stationsgebouw worden aangebracht. li. Oostburg, 10 Augustus '1873. Amice Ik was in mijn vorigen brief gekomen tot aan de ont wikkeling van de dorps-aristocraten van 't land van Cadzand. Ik schreef u, meen ik, dat ze op geen erg hoogen trap van beschaving stonden ontwikkeling en beschaving beteekenen immers zoowat hetzelfde? en ik moet u nu gul uit verklaren, dat ik na mijn langer verblijf in deze streken nog beter van de waarheid van mijn gezegde over tuigd geworden ben. Ik heb de onuitsprekelijke eer genoten met velen in aanraking te zijn geweest, en naar de gesprekken te oor- deelen, die ik in alle gemeenten tusschen Noordzee en Braakman gehoord heb, denken de menschen niet heel veel, en allemaal 't zelfde. 'k Wil u eens vertellen waarover de lui alzoo praten: Gewoonlijk begint men over het weinige nieuws in de courant; als men het daarover eens is, raakt men over Bismarck en Thiers aan den gang en herinnert elkander nog eenige aardigheden uit den vorigen oorlog; daarna, als door een tooverslag, verlaat men 't politiek gebied om zich te verdiepen in gemeente- en polderzaken; het uitwa teringskanaal wordt voor de honderd-en-eende maal op het tapijt gebracht, en is ook dit belangrijk onderwerp uitge put, dan de chronigue scandaleuse. Dat is het cirkeltje, waarin die menschen heele dagen ronddraaien. Gij komt in de sociëteit en ontmoet één persoon. Gij maakt een praatje. «Is mijnheer hier vreemd Om u te dienen, mijnheer! Ik reis voor m'n plezier, om 't land hier een beetje te leeren kennen en de men schen ook. Dat gezegde doet u 100 °/0 rijzen in de schatting van een rentenierend en toch veel ambtenbekleedend Cadzan- tenaar. «Mijnheer reist voor zijn plezier," denkt hij, »dus mijnheer heeft gelden geld is het eenige dat hij respec teert. Hij ziet u al aan voor een halven Nabob, want een Cadzantenaar gaat nooit verder dan Middelburg en Brugge en zegt daarom vriendelijk half vragend, half be vestigend »Een mooi land hier, vindt u niet?" Die vraag hebben ze mij in elke gemeente, waar ik geweest ben minstens tienmaal gedaan. Als ge een overal bebouwd land, waarin ge hier endaar eene hofstede met boomen ziet staan als eene lieflijke oase in eene groote vlakte niet vervelend, maar mooi vindt, dan kunt gij hem zijn vraag volmondig met ja beant woorden, want bebouwd is het land van Cadzand; maar eentonig ook. Veronderstel, dat gij zijn land mooi vindt, dan krijgt ge al spoedig de nieuwe vraag: «Vindt u niet, dat we hier weergaasch flinke paarden hebben Op dat gesprek over paarden komt eene doleance, dat er zoo weinig nieuws in de courant staat en in de om streken gebeurt. Eerst nog de vraag: «Is er in uwe streken ook zoo weinig te doen?" en dan klachten zonder ophouden: klachten over de belasting, over den weinigen handel, over gebrek aan een spoorweg, over Atsji enz. enz., dat 's nog die oude boerennatuur. Gij weet dat een boer altijd klaagt. Komt No. 2 in de sociëteit, dan wordt ge onmiddellijk voorgesteld als een heer, die voor zijn pleizier reist. No. 2 en no. '1 ondervragen u over 't een en ander, dat hun eigenlijk weinig aangaat en beginnen dan weer hun dis cours: «Weinig nieuws in de courant, vindt je niet?" Strakjes komt No. 3. «Jongen je bent in lange niet hier geweest. Hoe is het nou met je vrouw?" Uit welke verwelkoming wij kunnen opmaken, dat zijne vrouw ernstig ongesteld is geweest. Na de geruststellende berichten van den echtgenoot, werd ik weder voorgesteld als «een heer, die voor zijn pleizier reist," en het gesprek van No. 3 begint met de opmerking, «dat er zoo weinig nieuws in de courant" is. Zie, daar hebt ge nu een overzicht van de vruchten hunner ontwikkeling. Zonder couranten kan men zich hen niet voorstellen. Ze worden grootgebracht met, bij en door couranten. Zij lezen den Nieuwen Rotterdammer, het Handelsblad, de Standaart, het Dagblad, de Middelburgsche Courant, het Sluisch Weekblad en het Nieuws- en Advertentieblad van Bronswijk; dan worden door de confessioneelen nog een massa kleinere blaadjes gelezen, die ik intusschen in geen enkele herberg ontmoet heb. In Aardenburg maakte ik nog kennis met de Gazette van Gent, welker inhoud men het best kan aanduiden door haar te noemen kleur- looze kroniek van den dagen met de Weekbladen uit Eecloo en Thouront, twee van de meest domme ultramon- taansche blaadjes, die ik ooit in handen heb gehad. Bij dat lezen van dagbladen, dat zeer nuttig zou kunnen zijn, moeten wij intusschen twee dingen opmerken: 1°. Ieder die hier couranten leest, leest alleen de zoodanigen, met wier richting hij het eens is, of meent eens te zijn; tegen partij wordt nooit in handen genomenintusschen behoefden zij tegenpartij zoo niet te vreezen, want nooit lezen zij de hoofdartikelen. 2°. Ofschoon hunne opvoeding geheel door de courant, d. w. z. door de nieuwtjes, de markt- en efïectenberichten gevormd is, hebben zij een bepaalden, duidelijk uitgesproken afkeer van couranten-schrijvers, van die menschen, die den een en ander zoo eens in de krant zetten, zooals ze zich hier uitdrukken. Van daar dat dit gedeelte van 't land als 't ware nog geheel onbekend is. De groote bladen vinden er geene correspondentende schrijvers over aardrijkskunde nemen er weinig of geen notitie vanzij schrijven elkander dood eenvoudig na. Met wat dwaze vooroordeelen begon ik zelf mijn reis nietIk dacht, dat alle menschen aan de koorts souffreerden, maar overal zag ik gezonde mannen, flinke vrouwen en dikwangige kinderen ik dacht dat Sluis de hoofdstad was, en ik vond eene kleine vuile gemeente, met hier en daar een fatsoenlijk huisik zocht naar de rivier de Eede, die ik voor een jaar of wat leerde kennen uit een Aardrijkskundig werk van den hoogleeraar van Heusdenen er was geen spoor van te vindenik wilde met de stoom boot van Sluis naar Brugge varen en men vertelde mij dat Jacob van Maerlant ook was gaan rentenieren. Als nu de menschen hier niet zoo'n bepaalden afkeer hadden van in de courant te schrijven, dan zou er eenige kans zijn, dat wij beter op de hoogte van dit vruchtbare landje kwamenmisschien kwamen er dan ook een beetje critiek over vele dwaze handelingen, die nu met den mantel, niet der liefde, maar van achterklap, bedekt worden. En werkelijk critiek is hier noodig en veel ook veel meer dan men wel vermoedt. Eer ik echter verder ga, moet ik nog een treffend voorbeeld geven van den algemeenen afkeer van couranten-geschrijf. In Sluis komt een weekblad uit, dat behalve een in den regel zeer soeperig hoofdartikel, een korten inhoud opdischt van het nieuws dat veertien dagen oud is, en enkele adver- tentien heeft. In dat weekblad, dat bepaald voor dit district uitgegeven wordt, vindt ge nooit een enkel degelijk artikel over de eene of andere gemeente van dit district. Men ignoreert zich zeiven. Uit hetgeen ik u medegedeeld heb van de vruchten van de ontwikkeling van de kern der bevolking, kunt gij ge makkelijk begrijpen, dat gij uhier op een verkeerd terrein bevindt om veel liefde te zoeken voor onderwijs, wetenschappen, schoone kunsten, enz. De eenige schoone kunst, die hier nog een beetje opgang maakt is de muziek, 't Mode-artikel, piano wordt aan meisjes, die betalen kunnen ik geloof "als bewijs, dat men 't betalen kan in bijna alle gemeenten onderricht. Overal heb ik op dat instrument hooren timmeren, gewoon lijk door zeer onbevoegde vingeren. Yzendijke maakt hierop uitzondering. Ik heb daar kennis gemaakt met den zeer verdienstelijken kapelmeester van het hoornmuziek; met veel genoegen heb ik eene repetitie van dat gezelschap bijgewoond. Geene dwaze potpourri's, geen onophoudelijk geroffel, of gedonder op de Turksche trom neen, eenvoudige, degelijke, zuiver uitgevoerde stukjes. Men kon zoo hooren, dat elk muzikant begreep wat hij speelde. In de andere gemeenten heb ik opgemerkt, dat men vaak symphonieën speelt, vóór dat men een eenvoudig koraal kan blazen. Van de andere muziekgezelschappen en kapelmeesters zwijg ik daarom maar liefst, 'k Heb er treurige vruchten van gezien. In Aardenburg o. a. hoorde ik op een piano La prière d'une vier ge spelen't maakte op mij denzelfden indruk alsof ik een vischvrouw versche visch hoorde roepen Toen ik later hoorde, dat daar les gegeven werd op de

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3