Brieven uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Gemengde berichten. verklaard; daarentegen zijn de (jongere) professoren «als kampvechters voor de schoone opgetreden.. Het is no°- twijfelachtig wie als overwinnaar uit het strijd perk treden zal. Spanje. De artilleristen te Cadix hebben de vaan des op- stands verlaten, de revolutionnaire junta in hech tenis genomen en aan de binnenrukkende troepen overgeleverd. Grenada heeft zich onderworpen. In geheel Anda- lusie is de vrede volmaakt hersteld. Het bombardement van Valencia duurt voort. De Cortes hebben een commissie benoemd tot on derzoek der vraag om machtiging ter vervolging van zeven afgevaardigden. Uitvoerige berichten omtrent de inneming v«m Sevilla door de troepen van generaal P«avia, melden nog het volgendeDe eerste aanval werd in den namiddag van den 28sten ondernomen. Na een strijd, die zes uren duurde, en waarin beide partijen belang rijke verliezen leden, had Pavia het spoorwegstation, de vuurwerkfabriek en het oostelijk deel der stad achter de Puerta de la Carne veroverd, waarbij vier kanonnen in zijn bezit vielen. De opstandelingen, die in de Carne-wijk hun hoofdstelling hadden gehad, trokken zich daarop in de sterke tabaksfabriek achter den tuin van het Alcazar en de St.-Nicolaaskerk terug. Tegen deze laatste werd, nadat de strijd gedurende den nacht was gestaakt, den volgenden morgen tus- schen 7 en 8 uur de tweede aanval gericht. De kerk werd floor twee stukken geschut verdedigd en de toe gang door een aantal barrikaden versperd. Deze hin derpalen werden door de troepen, welke zich door de naburige huizen een doortocht baanden, zonder groote verliezen onschadelijk gemaakt, en spoedig daarop was ook de kerk in hunne macht. Om 1 uur des namiddags bestormde de koloune Saloedo de tabaksfabriek, waarin het verwoedste deel der revolutionaren en met name de generaal Pierrad zich bevonden. Ook dit bolwerk der oproerlingeu viel; en spoedig daarop namen de troepen de kathedraal en de wijk Mficareno, zoodat nu van verderen tegenstand geen sprake meer kon zijn. Des avonds was Sevilla genomen. De muiters hebben, terwijl zij op de vlucht sloegen, nog een aantal huizen, die zij met petroleum hadden bestreken, in brand gestoken. De troepen hebben een groote menigte krijgsgevangenen gemaakt., waaronder zich ook builenlaiidsche leden der Internationale moeten bevinden. E nge 1 a ïi cl. In antwoord op een interpellatie heeft lord Enfield in het Lagerhuis verklaarddat de bevelhebber van het Engelsch oorlogschip Pigeon slechts als ge tuige heeft deelgenomen aan de onderteekening der overeenkomst tnsschen den kommandant van het Duitsche oorlogfregat Eriedrich Carl en deii kapitein der Vigilant. De officieren der Britsche marine hebben den 24n Juli van de regeering in last ontvangen, de schepen der Spaansche opstandelingen slechts dan als roofschepen te behandelen, wanneer zij zich ten nadeele van Engelsche onderdanen of belangen aan zeeroof schuldig maken. Tevens is hun verboden, aan het Spaansche gouvernement de bemanningen uit te leveren, die zij aati boord van schepen der opstandelingen mochten hebben gevangen genomen. Eindelijk is in hun instructiën ook voorgeschreven, dat zij, wanneer de schepen der opstandelingen een stad willen bombar deren, dit moeten beletten, zoolang tot de Engelsche onderdanen met hun bezittingen hl veiligheid zijn gebracht. Ten slotte heeft lord Enfield nog medege deeld, dat het Britsch eskader der Middellandsche Zee te Gibraltar is aangekomen. De zitting van het Parlement is gisteren gesloten met een troonrede, waarin de hoop wordt geuit, dat het huwelijk van den Hertog van Edinburg een nauwen vriendschapsband zal vormen tusschen Engeland en Rusland. Vervolgens wordt herinnerd aan het sluiten van het handelsverdrag met Eraukrijk, en de tractaten van uitlevering met Italië, Denemfirken, Zweden en Brazilië. Eindelijk wordt geconstateerd, dat in den handel minder omgafit, maar dat over het algemeen de toestand van het land blijft vooruitgaa'n. Frank r ij k. Te Belfort heeft de bevolking Zaterdag, ter gelegen heid der ontruiming, waardig feest gevierd. Te 9 ure begon de klok te luiden en op hetzelfde oogenblik werden uit alle vensters vlaggen gestoken, velen met 't opschriftaan den heer Thiers. Een groote menigte bewoog zich in de straten. Des avonds had een muziekuitvoering en illuminatie plaats. De orde werd geen oogenblik verstoord. De Parijsche correspondent van de IncLéjp. Beige schrijft heden o. a. het volgende //Men verzekert mij dat maarschalk de Mac-Mahon in den ministerraad, terecht verontwaardigd over de handelingen van al de coteriën die van hein hun werktuig willen maken, verklaard zou hebben geenerlei verlenging van zijn macht tot een bepaald tijdstip, door een nieuwe stemming der vergadering te willen aannemen." Waarschijnlijk zal de heer Thier niet naar Nancy gaan om zich aan alle demonstration te onttrekken die, in hoe geringe mate ook, het land in agitatie zouden kunnen brengen. Zondag avoud waren talrijke vrienden bij den heer Thiers, om hem geluk te wenschen met de bekroning van zijn vaderlandslievend werk en met de erkenning zijner onschatbare verdiensten door het laud. De heer Thiers wordt als 't ware overstroomd door adressen en telegrammen van dankbetuiging uit de bevrijde plaatsen. De oud-President zal waarschijnlijk niet voor het laatst dezer week naar Zwitserland vertrekden. Hij be geeft zich onmiddellijk naar Lucern. Men verwacht dat Thiers in November een zeer werkzaam aandeel in de parlementaire werkzaamheden zal nemen en dat de salons van zijn hotel, Eaubourg St.-IIonoré, 45, dat hij na zijn terugkomst uit Zwit serland betrekt, eiken avond het middelpunt van een zeer opgewekt politiek leven zullen worden. Door den prefect van Lyon is thans weder veror dend,, dat alle publieke tuinen des avonds te 9 ure moeten worden gesloten. Volgens de Pair ie heeft de Eransche vloot' op de Middellandsche Zee, aan de Spaansche kust het bevel ontvangen, om gemeenschappelijk met de Engelsche vloot tot bescherming der onderdanen des lands en tot behoud van den invloed van Frankrijk ter zee, tegenover de'Duitsche vlag te handelen. Te Nantes zijn twee republikeinsche candidate» met overgroots meerderheid tegenover de candidaten der coalitie tot leden van den algemeenen raad verkozen. Bij een vertrouwelijke circulaire van Beulé zijn de prefecten aangeschreven op de reizen van republi- keinsche afgevaardigden in de provinciën nauwlettend toe te zien en zooveel mogelijk aan private vergade ringen hinderpalen in den weg te leggen. Duitschland. Volgens bericht uit Willemshaven van gisteren is de bevelhebber van het marine-etablissement aldaar vertrokken om het bevel over het Duitsche eskader in de Spaansche wateren te aanvaarden, in plaats van den kapitein ter zee Werner, die teruggeroepen is. Volgens keizerlijke verordening zal de districtsver gadering in den Elzas en Lotharingen den 23n dezer maand geopend en den 14 Sept. uiterlijk gesloteu worden. De arrondissementsdag vangt den 18n Aug. haar werkzaamheden aan en vervolgens weder den lln Sept., telkens voor niet Langer dan 5 dagen. De Victoria die op het gedenkteeken te Berlijn zal worden geplaatst, om den 2en Sept. te worden ingewijd, is op het aanbrengen van een vleugel na ge reed. Plet is een vrouwenbeeld, dat in den afhangenden arm een va«andelstok houdt met het ijzeren kruis door een lauwerkrans omgeven, op den top. Deze figuur is 30 voet hoog en met den vaandelstok 42. Uit Posen wordt aan het Daily News gemeld dat daar een handelscrisis op groote schaal is uitgebroken. Vier voorname handelshuizen hebben hun betalingen gestaakt. Een bankier heeft zich doodgeschoten, een ander is krankzinnig geworden. Meer dan honderd personen zijn hierdoor geruïneerd en men vreest de noodlottigste gevolgen. x. Oostburg, 6 Augustus '1873. Amice I Kent gij het land van Cadzand? 't Is de eerste maal in mijn levendat iïchet bezoekmaar 't geen ik zie, zoowel ten goede als ten kwade, overtreft nog ver alles wat men mij daarvan verteld heeft. In de eerste plaats moet ik u mededeelen, dat het reizen er ontzettend duur is. De eenigste publieke reisgelegenheid is van Breskens over Schoondijke naar Yzendijke. Wilt gij naar Groede, Zuidzande, Oostburg, Cadzand, Sluis, Aarden burg of elke andere gemeente, dan moogt gij bij -70 en meer graden Fahrenheit langs onbeplante steenwegen te voet uw leven genieten, iets dat natuurlijk ondoenlijk is, of gij moogt een rijtuig afhuren, datu van de eene gemeente naar de andere brengt tegen eene geldelijke opoffering van uwe zijde, die niet tot de kleinste behoort. Gij begrijpt dat ik, wanneer de afstand eenigszins groot was, mij van een rijtuig heb bediend, terwijl ik als uit gangspunt mijner verschillende tochten Oostburg gekozen heb. Ik zou dus moeten beginnen u Oostburg te beschrijven, zooals gij weet de hoofdmarkt van dit gedeelte van Zeeland. Op 't oog af geloof ik, dat er nog al welvaart heerscht men vindt er een vrij gegoeden burgerstand, die vooral leeft van den handel, maar ook hier zooals elders begint de opeenhooping van kapitaal en het aankóopen van effecten zijn nadeeligen invloed te doen gevoelen. Heel veel energie heb ik bij de bewoners van 't land van Cadzand niet kunnen ontdekken; men heeft hier voorname lijk vier soorten van menschen: men renteniertmen boert, men werkt voor een ander, of men wordt bedeeld. Maar ik zou daar haast nog eene soort vergeten hebben men herbergierl ook. Nog zelden heb ik meer herbergen gezien dan te Yzendijke, Oostburg en Aardenburg. Als die menschen moeten leven op de dorstige kelen hunner ge meentenaren, dan moet er nog al een enkel pintje bier gedronken worden. Ik moet intusschen van een anderen kant bekennen, dat het bier lekker en het gebruik daarvan verleidelijk is. Vooral is het bier uit de Oostburgsche en Sluisehe brouwerijen zeer gezocht en waarlijk, ik heb meer dan een Belg hooren verklaren, dat het bier aan deze zijde van de scheiding (d. w. zgrenzen) tegenwoordig veel beter is, dan het Belgische. Dewijl mijn plan is mijn reisje over Brugge en Gent voort te zetten, zal ik u dienaangaande mijne uitspraak later mededeelen. Maar laat ons tot onze schaapjes terugkeeren. Laat ik u eerst spreken over de renteniers. De geschiedenis van die soort van menschen is zeer een voudig zij zijn rustende boeren en boerinnen of hunne ouders zijn dit geweest en zij zijn zoo langzamerhand ver- heerd of gejuff'rouwd, omdat ze van kleederdracht veranderd zijn en omdat ze alle drie en zes maanden een aardig hoe- veelheidje couponnetjes om te zetten hebben. Gij vraagt me natuurlijk wat doen die renteniers om den dag door te komen? Dat heb ik ook gevraagd, want toen ik begon te merken dat rentenieren een soort van ambacht stiel zeggen ze hier was, wilde ik weten hoe die renteniers den tijd doodmaakten. Iemand, dien ik zulks vroeg, heeft mij met de twee opgegeven soorten van renteniers bekend gemaakt. In de eerste plaats, zoo zei hij, hebben wij rustende boeren en boerinnen; die menschen rustenrusten in den volsten zin des woords. Zijn ze Roomsch dan gaan ze 's morgens naar de kerk, komen dan thuis, tuinieren een beetje en 's avonds gaan ze in de herberg een boompje jassen en een pintje bier drinkenzijn ze Gereformeerd, dan is er al heel weinig verschil anders, dan dat ze niet iederen dag naar de kerk gaan. Voor 't overige leven zij zoo zuinig mogelijk, knip pen alle zes maanden de coupons van hunne Oostenrijkers en Spanjaarden, zetten het provenu weêr op interest enz. enz. Tusschen 't leven van zoo'n rentenier en dat van een vet varken is al heel weinig verschil, of 't mocht daarin bestaan, dat dc eerste het in den regel wat langer rekt dan de tweede. Nu komen we aan de tweede soort, n.l. aan de kinderen van de rustende boeren en boerinnen, die geen hofstede zijn kunnen machtig worden. Zoolang vader of moeder of beiden leefden aten ze mee aan de ruif, en omdat geen een Cadzantenaar dom genoeg is om zich uit te kleeden voor hij naar bed gaat, bleven zij tot dat tijdstip boer, maar deelen dan ook bij 't over lijden van de oorsprongen van hun leven een aardig duitje, dat zoo langzamerhand die heer- en juffrouw-manie in hen ontwikkelt, waaruit de tegenwoordige dorps-aristocratie in deze gemeenten is voortgekomen. Hebben ze hier en daar nog een gemet of wat land in den een en anderen polder, behooren ze dus tot de inge landen, dan weten ze zoo'n polderbaantje of twee, drie, soms tien, te vereenigen: ze zijn ontvanger-griffier van polder A, dijkgraaf van polder B, worden lid van den kerkeraad, behooren tot de notabelen, worden kerkvoogd, zijn lid van de maatschappij van landbouw, hebben kans op de betrekking van lid van den raad, enz. enz. Ge ziet dus dat zoo'n rentenier het nog al volhandig kan krijgen. Op een heel hoogen trap van ontwikkeling staan de meesten intusschen niet. Doch hierover een volgende maal. Wees gegroet van Uw Vriend, Z I E R O N D. De gezamenlijke tabaksproductie over de geheele aarde wordt vrij nauwkeurig op 600 millioen kilogram geschat, dat is een half kilo per ziel en per jaar. De beruchte smokkelaar Delannoy, die, zoowel in Frankrijk als in Belgie, wegens verschillende moorden en andere euveldaden, reeds sedert lang was ter dood veroordeeld, doch steeds uit de handen der politie wist te blijven, is Zaterdag jl. te Flines, op Fransch grondgebied, door een gendarme doodgeschoten, op het oogenblik dat hij, door twee hunner aangehouden en in het nauw gebracht, over een hoogen muur wilde klimmen, om andermaal te ontsnappen. De kogel trof den booswicht in de ruggestreng, hij slaakte een kreet, wan kelde nog eenige stappen voort en viel toen levenloos neder. Zondagnacht vermaakte een opgewonden troep, die van een zilveren bruiloft kwam, zich zoo met dansen en springen te Leiden, op de brug bij de oude Heerengracht, dat de klap naar beneden kwam, juist toen zij er over waren, zoodat zij aan een groot ongeluk ontsnapten. Te Woerden zijn Donderdag 11. de stadspoorten in veiling gebracht tot afbraak. De som van 435. welke geboden werd, is door het bestuur niet voldoende geacht, zoodat zij op nieuw te koop zullen worden aangeboden. Woensdag der vorige week, des namiddags te kwart over drie uur, hield voor een huis in de rue de la Paix te Parijs, een open huurrijtuig stil, waarin een dikke heer zat te slapen. Des avonds te half zeven stond het rijtuig daar nog op pezelfde plaats, de koetsier op den bok en de heer steeds slapende. Op de vraag van een voorbijganger, wiens aandacht door het vreemde geval getrokken werd, aan den koetsier, wat dat toch beteekende, gaf deze ten antwoord»dat zie je, mijnheer slaapt." »En roep je hem dan niet?" »Wel neen, hij heeft mij bij het uur gehuurd." Aan de Kölnische Zeitung wordt uit Parijs geschreven, dat bij een dezer dagen plaats gehad hebbende bedevaart uit Frankrijk naar Marliêres in België, de bedevaartgangers de bevordering van hun wereldsche belangen met die van hunne geeste lijke wisten te vereenigen. In België gekomen bepakten zij zich zooveel mogelijk met Belgische tabak en sigaren. De Fransche douanen vermoedden volstrekt niet dat de vrome bedevaartgangers zouden smokkelen, en lieten ze ongehinderd passeeren. Le Progrés du Nord schat de op die wijze in Frankrijk binnengesmokkelde tabak op eene hoeveelheid van 4000 kilogrammen. Verscheidenen pelgrims van Roubaix hebben tabak en sigaren verkocht en op die wijze de kosten van de reis gedekt. Tabaksplant. Te Leeuwarden vielen twee kinderen in het water. Zekere

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3