intransigenten en dat enkel uit ongebreidelde eerzucht, uit ongeduld, uit onstuimige jeugdige drift. Is het drijven van sommige eerzuchtigen in zekere vergadering eigenlijk wel iets anders dan het onbesuisd en naijverig kampen otn de burgerkroon, door den onsterfelijken Thorbecke zonder aangewezen erfgenaam aan zijn graf afgelegd Dat moest zoo niet zijnmen moest geduld hebben en zien wie door ware groote diensten aan 't vaderland te bewijzen die kroon waardig mocht wordenzij zal hem, die ze verdient, niet ontgaan. En is niet een ander deel der liberale partij, de zwakken, geneigd 0111 zich te laten terug voeren tot de vleeschpotten van Egypte, in gevaar van gevangen te worden onder den domper, die thans wederom voor een poos wijd en breed over de natie wordt uitgestoken om er zoovolen onder te stelpen als maar mogelijk is? Daarom, gij liberale mannenlaat uw libe raliteit, die ware, edele maatschappelijke deugd, uitblinken als een lichtende ster. Laat ze uit blinken in uw bandelen, in al uw doen en laten, in 't maatschappelijk, 't huiselijk, 't ker kelijk, 't ambtelijk leven, overaldan behoort u de toekomst. Binnenland. ZIE EI1C ZEE, 8 Augustus 1 8 7 3. Zierikzee. Bij kon. besluit is pensioen verleend aan mej. A. J. de Lange wed. van E. E. W. Yerhaage in leven commies der le klasse bij 's rijks belastingen alhier. Eere den minister van Delden die de recht hebbende, zij 't ook na jaren waehtens, recht heeft doen wedervaren. Zierikzee 7 Augustus. We vereenigen ons geheel met het geyoelen van De Haagsche Nieuwsbode om trent het verlangen van het Dagblad wat er gebeuren zal als 't tegenwoordig kabinet zoo goed zal geweest zijn om af te treden. We nemen daarom een gedeelte van 't betoog der Ilaagsche Nieuwsbode over Het Dagblad verlangt dan een //eerlijk, krachtig, doortastend conservatief ministerie" te zien optreden. De vraag is nu maar wat men onder //eerlijk, krachtig, doortastend conservatief" moet verstaan. Zoo 't //eerlijk" is, dan kan zulk een bewind al dadelijk zijn doodkist bestellenwant een //eerlijk conservatief" kabinet, dat het bestaande wil behouden de eenig rationeele uitlegging voor het ware conser vatisme zou in de Tweede Kamer al zeer spoedig zijn val kunnen te gemoet zien. Immers noch de katholieken, noch de anti-revo lutionairen kunnen met de //eerlijke" conservatieven één lijn trekken en zeer zeker kunnen de beide ker kelijke fractiën niet te zameu gaan. Hoe toch zou 't dan met de scheiding van Kerk en Staat gaan, die de een behouden, de andere vervangen wil, in verband met een grondwetsherziening Hoe met de koloniale politiek, waarin de een het behoud, de andere den vooruitgang verlangt Hoe met zoo menig ander hoofdpunt van politiek, waarin de kerkelijke fractiën vierkant tegenover de conservatieven een bovendien vaak tegenover elkander staan //Eerlijk conservatief" is een groot woord, dat even goed kan worden vervangen door //eerlijk liberaal," want de eerlijke, gematigde liberalen willen niets anders nuttige instellingen die juist wegens haar krachtigen invloed op nationaliteits-gevoel en zedelijkheid zeer eigenaardig tot de voorwerpen van aanhoudende staats zorg behooren zij ressorteeren gezamenlijk onder het ministerie der wijsheid. Toen wij met onze equipage voor den hoofdingang stil hielden was daar reeds overgroote drukte van balbezoekers en bezoeksters. Tal van rijtuigen brachten een nog grooter tal van dames aanvele van deze kwamen zonder heeren, de meesten wel, en slechts bij enkele gezelschapjes merkte ik een heer op. Deze heeren speelden evenwel blijkbaar en zeer bescheiden rol; zij hielpen de dames uitstijgen, droegen de mantels en sjaals en gingen dan heel onderdanig op eenigen af stand achter de dames aan naar binnen. Door een ruime, marmeren vestibule, welker wandeu van een stof waren als albast met bronzen lijnen en figuren afgezet, traden wij weldra in de groote zaal. De grootsche aanblik van hetgeen ik daar aanschouwde zal vast nimmer uit mijn heriunering gewischt worden. Ik heb nog al wat schilderingen van Oostersche weelde en pracht gelezen, doch deze zaal en 't geen er verder toebehoorde overtrof alles wat de Oostersche werke lijkheid of fantasie ooit heeft doen aanschouwen. Stel u voor een enorm groote zaal, zoo groot dat ge slechts door op de details en de verhoudingen der dan het bestaande behouden, voor zoover 't goed is en wat niet meer van onzen tijd is, geleidelijk, naar gelang der behoeften en der omstandigheden, vervangen door iets beters. Maar we gelooveu juist daarom, dat het Dagblad een ander //eerlijk conservatisme" op 't oog heeft een conservatisme, dat, met 't oog op de onmisbare medewerking der elkander vijandige kerkelijke fractiën weet //te geven en te nemen" en welks eerlijkheid zich oplost in een onverzoenlijk verzet tegen al wat liberaal is of heet. Tegen zulk een //eerlijk conservatief" ministerie waarschuwen we met allen ernst. En wanneer in die eerlijkheid, in dat //geven en nemen" in dat heulen met de kerkelijke partijen'ook de //kracht" van 't vurig afgesmeekte kabinet moet gelegen zijn, dan hopen we dat de bede niet moge worden verhoord. Met zulk een //eerlijk en krachtig" ministerie zouden we al spoedig het land in een on- metelijken afgrond zien geraken. liet //eerlijk en krachtig" bewind zou echter nog een andere hoedanigheid moeten bezitten, 't Moet //doortastend conservatief" zijn. //Doortastend conservatief' 't is een splinternieuw DaghladAdhnctitit, dat wel waardig is aan een nauw lettend scheikundig onderzoek te worden onderworpen. //Doortastend" kan naar ons oordeel geen andere dan deze beteekenis hebben dat het conservatisme, hierboven aangeduid, zoo ver mogelijk in zijn conse- quentiën moet worden doorgevoerd, zouder aarzeling, zoo spoedig mogelijk, overal eu in alle opzichten. Welnu dan weten we het. Wanneer de miui- sterieele crisis mocht worden opgelost door de aftreding van het tegenwoordig en de optreding van een //eerlijk, krachtig, doortastend, conservatief ministerie" dan zullen we een kabinet erlangen dat zijn //eerlijkheid en kracht" zoekt in het bevredigen der meest niteeu- loopende richtingen op kerkelijk gebied en dat daarin //doortastend" zal handelen. Een ander conservatief ministerie eerlijk in ons oog zou op dit oogenblik evenmin krachtig kunnen zijn als dooytastend handelen. En met zwakke, wer- kelooze regeeringen is het land allerminst gediend. Wij verlangen- ook van harte een //eerlijk, krachtig en doortastend ministerie" te zien optredenmaar dat kan dan ook slechts werkelijk liberaal zijn, niet conservatief, zooals het Dagblad dit verstaat. Golijnsplaat. Op de verkooping bij K. v. d. Berge alhier den 30 Juli, is een span paarden verkocht tegen de som van 1512.70 met inbegrip der kosten. Op een verkooping te Krabbendijke, te zelfden dage, zijn drie paarden verkocht resp. a 610, 620 en 700 zonder de onkosten; het eerste was 9't laatste 12 jaar oud. Veer,e. De gemeenteraad heeft met algemeene stemmen benoemd tot gemeente-bouwmeester en opzichter den heer E. v. cl. Vlucht aldaar. Onder de opterichten eerepoorten te Vlissingen voor de feesten aldaar moet er een zijn die over de haven zal gebouwd worden eu die hoog genoeg zal zijn om de schepen er onder door te laten varen. Sluis, 4 Aug. De zeedijk van den nieuwen polder Willem Leopold in het Zwin is thans voltooid, opge nomen en goedgekeurd door Hollandsche en Belgische ingenieurs. Een gedeelte van den -polder groot 22 Heet. 64 Aren en 70 c. A. aankomende de erven Callenfels'te Vlissingen is voor eenige dagen in veiling gebracht en verkocht voor 48.000. deelen te letten die ontzettend uitgestrekte ruimte zoo zoo wat kunt omvatten met den blik en tot een geheel brengen. Het midden bestond uit een ovaal perk dat minstens drie duizend personen te gelijk kon bevatten. Aan beide zijden van dit eigenlijke dansperk was op eenigszins verhoogden grond een allerprachtigste tuin aangebracht met bloemperken tooverachtig schooue boschjes van tropische waaiervormige gewassenfonteinen van kristal helder water of heerlijk reukwerk, dat mij de geuren van Eau de Cologne, Eau de Voorburg en Eua d'Anvers bijna deed vergeten; hier en daar kleine heuvels en rotspartijen, of rustieke prieeltjes en rust banken. Daarbij het middelperk schitterend verlicht door duizenden ballons met wit licht, terwijl liet groen slechts spaarzaam en met berekening verlicht was door gasvlammen in gekleurde ballons. Kortom de aanblik was betooverend schoon. Geheel aan de zijwanden, achter het groeu verscholen merkte ik onderscheidene deuren op, die al weder leidden in andere zalen en gangen die eveneens met planten en bloemen gesierden met gekleurd licht overgoten waren. Aan 't einde van het ovale perk was 't orchest geplaatst, geheel gemas keerd door groepen prachtig groeue boomen en heesters. Omlaag voor het orchest was een kleiner ovaal perk dat dwars tegen 't einde van 't groote aansloot en welks vloer ook iets hooger lag dan dit. De officier van gezondheid 2e kl. P. C. Buijze wordt met 1 Oct. geplaatst aan boord van Z. Ms. stoomschip z/het Loo." Volgens een particulier schrijven uit Graiul-Eapids, heeft aldaar een verschrikkelijke brand gewoed 200 huizen zijn een prooi der vlammen geworden. Onder de in de ramp betrokkenen bevindt zich een Goes- schenaar, van wien letterlijk alles is vernield, In het provinciaal blad van Zeeland no. 78 is op genomen het koninglijk besluit van den 19e Juli jl. tot het verleenen van vrijstelling van de rechten van zegel en registratie voor alle stukken, opgemaakt krachtens de wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134), tot voorziening tegen besmettelijke ziekten, wat de vrijstelling van zegelrecht betreft, onder voor waarde dat op die stukken worde gesteld//Vrij van zegel, ingevolge het koninklijk besluit van den 19e Juli 1873, no. 39." De Belgische stoomboot Nassaukapt. PI. L. Latour, met eene lading spijkers van Geni naar Antwerpen bestemd, in den avond van jl. Donderdag uit Neuzen vertrokken, is den daarop volgende nacht door een bekomen lek plotseling op de hoogte van Baarland, in de Wester-Schelde, gezonken. De bemanning heeft zich nog tijdig, hoewel met achterlating van nagenoeg alles, met de sloep kunnen redden, en is later te Neuzen aan wal gekomen. Van de stoomboot is, zelfs bij laag water, niets te zien, zij zit in het diepste van liet vaarwater. Wij vernemen het treurig bericht, dat de beroemde schrijver Lothrop Motley, die in deze maand als gast van IT. M. de Koningin op het huis ten Bosch werd verwacht, een ernstige beroerte heeft gehad, waarvan een verlamming het gevolg is geweest. Terwijl alom van een schraal gewas van fruit in zonderheid van peren sprake is, mag het zeker als een bijzonderheid beschouwd worden, dat reeds Dinsdag ter markt te Botterdam van enkele dorpen in Gelder land een aanvoer was van p. m. duizend manden peren, te zamen 300 H. L. Buitenland. B e 1 g i e. Na een bezoek te hebben gebracht aan den Dnit- schen Keizer te Hamburg, is de koning der Belgen Zaterdag te Wiesbaden en Zondag te Frankfort, het oord zijner bestemming aangekomen. Hij is daar, in het Hotel d'Angleterre, als graaf d'Ardeimes afgestapt. In zijn gevolg bevinden zich de graaf d'Oultremont, de heer Devaux en kapt. Brewer. Zondag heeft te Brussel, ter gelegenheid van de kermiseen groot internationaal muziekfeest, voor zang, harmonie en fanfares plaats gehad, waaraan 62 muziek-vereenigingen hebben deelgenomen20 lieten zich in elk der tenten, in het Park en op de place ltouppe opgeslagen, hooren en de overige 22 op de Grand' Place. Te 12 ure begaven zich al de corporatien van den Temple des Augustins door de hoofdstraten naar het stadhuis, waar hun de eerewijn werd aangeboden, w i t s e i* 1 a n d. In het Berner Intellingenzblatt is een pleidooi op genomen ten gunste van de toelating aan de academie te Zurich, van de Bussische vrouwelijke studenten. Er bestaan in deze qumstie twee partijen. De stu denten zelf hebben zich tegen de toelating der dames De vloer van het dansperk was een kunstig gemaakte parketvloer, doch hij was mat van kleur.en niet zoo ijzig glad als onze gewone parketvloeren wel zijn kunnen. De enorme ruimte, naar mijn schatting wel vierhonderd meters lang en half zoo breed, was overspannen door een betrekkelijk licht lcnpwerk dat uit aluminum ver vaardigd en met glasgedekt was. De zijwanden waren hier en daar met groote spiegels bezet, die al de pracht en het licht duizendvoudig weerkaatsten. Het is mij niet mogelijk den indruk terug te geven dien dit tooverpaleis op mij maakte. Toen wij in de zaal traden heerschte er een betrekkelijke stilte. Het dansperk was nog ledig, de gasten wandelden of zaten in den omliggenden tuin of zwierven door de zijgangen en nevenzalen. Mijn gezelschap onderrichtte mij van de bestaande gewoonte dat ieder balbezoeker geheel en volstrekt vrij was; ik was dus niet verplicht bij 't gezelschap te blijven en hoewel ik dit beleefd heidshalve wel gaarne gedaan zou hebben, trok ik mij toch terug voornamelijk met het doel om van 't dansen vrij te blijven en om gelegenheid te hebben mij overtegeven aan opmerking en aanschouwing. Ik koos een lief plekje uit onder een prachtigen waaier-palm waar een bank stond en zette mij daar neder om eerst eens op mijn gemak te komen en zoo wat af te zien wat er gebeuren zou. Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2