Burgerlijke Stand te Zierikzee. Zeetijding van Zierikzee. ADVERTENTIES Sociëteit Ons Genoegen". Buitenland. Span j e. Het besluit der regeering van 20 Juli, waarbij zij hare eigene oorlogschepen voor zeeroovers verklaart is van den volgenden inhoud z/Art. 1. De manschappen der fregatten van de nationale oorlogsraarine Almausa, Victoria en Mend es Nuues, alsmede van de stoomboot Fernando el Catolico en van elk ander oorlogschip der opstandelingen in het departement Oarfchagena, zijn als zeeroovers te beschouwen, wanneer zij binnen of buiten de maritieme jurisdictie van Spanje door Spaansche of vreemde oor logschepen worden aangetroffen, overeenkomstig artt. 4, 5 en 6 der algemeene bepalingen voor de vloot. z/Art. 2. De bevelhebbers van oorlogschepen van bevriende mogendheden zijn gemachtigd om de in art. 1 bedoelde schepen aan te houden en de manschappen naar de voren aangehaalde bepalingen te veroordeelen, behoudende ecliter de Spaansche regeering zich den eigendom der schepen voor, waaromtrent de noodige reclamation langs den diplomafciekeu weg zullen plaats hebben. z/Art. 3. Op gelijke wijze worden voor zeeroovers verklaard alle andere schepen der nationale oorlogs- marine, welke, zonder door officieren derzelve te wor den gecommandeerd en in staat van oproei' zich uit eeiiige haven van het schiereiland in zee begeven. z/Art. 4. De minister van marine is belast met de uitvoering van dit besluit en met de mededeeling van hetzelve aan den minister van buRenlnndsche zaken, ter mededeeling aan het vreemde corps diplomatique. Gelijk men weet heeft het Pruisische oorlogsfregat Fried rich Carl, op de reede van Alicante liggende, het Spaansche oorlogschip Vigilante genomen op grond van bovenstaande verklaring der Spaansche regeering. De opstandelingen hebben gedreigd de Friedrich Carl te zullen aanvallen zoo zij de Vigilante niet weder los liet doch het ontbrak hun daartoe aan schepen en volk. Ook dreigden zij de woning van den Duilschen consul in brand te steken. Later heeft de Friedrich Carl zich met haar prijs verwijderd en deze naar Gibraltar gevoerd, alwaar de bemanning en de verdere aan boord zijnde personen, waaronder de afgevaardigde Galvezen andere hoofden der intransigentes zijn vrijgelaten. Als nu hoopt het gouvernement dat ook de bodem zelf weder aan de wettige macht van Spanje zal worden overge geven. Het Pruisische gouvernement heeft aan den Spaanschen minister te Berlijn de teruggave der Vigi lante toegezegd. De Nordd. Allg. Ztg. zegt, dat het Spaansche schip Vigilante door de Friedrich Carl genomen is, zonder dat het daartoe eenige instructie van de keizerlijke regeering had. De kapitein van de Friedrich Carl, Werner, zal zich er over moeten verantwoorden. Hij heeft nog geen rapport aan de regeering gezonden. Wat hiervan zij doet minder ter zake, maar het feit van het nemen van een Spaausch schip door een Duitsch is niet anders te beschouwen dan als een eerste stap tot interventie der mogendheden in de Spaansche zaken. Om den wil van Spanje zelf en omdat we natuurlijk hoe spoediger hoe liever het einde van de onbeschrijfelijke anarchie die daar heerseht zouden zien, doet ons dit feit genoegen doch aan den anderen kant kan men niet ontkennen dat een vreemde interventie in Spanje, voor de rust van geheel Europa van ernstige beteekenis is. Men zegt dat maarschalk Serrano dezer dagen te Madrid wordt verwacht om het opperbevel over het noorderleger te aanvaarden, terwijl ook de generaals Moriones en Primo de Rivera, onder hem, een kom man do op zich zouden willen nemen, ten einde, met terzijdestelling van partijen, het hunne te beproeven tot redding des lands. Een stoomboot heeft te Fontarabic 3000 Remming- ton-geweren voor de Carlisten ontscheept. Deze wapens zijn vervolgens door 600 Carlislen naar het gebergte gebracht. Don Carlos en generaal Lizarraguay waren Vrijdag jl. te Penasenda. De opstandelingen te Grenada hebben den bisschöp weer in vrijheid gesteld. De vrijwilligers hebben zonder order van de Junta een aantal personen gearresteerd. Eenige bankiers zijn naar het buitenland vertrokken. De opstandelingen leggen aan de rijke ingezetenen zware contributiën op. De krijgsbedrijven blijven verward en getuigen voort- dureud van de wisselende krijgskansen. Valencia en Sevilla, dat in de macht is van de ultra-radicalen, zouden zich bereid hebben verklaard om zich te onder werpen, maar voorwaarden hebben gesteld; de regeering eisclite de onvoorwaardelijke onderwerping. Het schijnt dat hieraan geen gevolg is gegeven althans een tele gram van Maandag meldt dat generaal Pa via liet vuur tegen Valencia heeft geopend maar dit bericht eischt nog bevestiging. Heden zou Valencia worden aange tast, waarheen Contreras met 3000 man op weg zou zijn, teneinde de regeeringstroepen te bestrijden. De spoorweggemeenschap met die stad' is afgebroken. Dat de Carlisten Bilbao belegeren wordt tegenge sproken. Zij hebben integendeel de omstreken dier stad verlaten. De troepen uit San Fernando hebben na een drie- daagsch kanonvuur een aanval der opstandelingen uit Cadix afgeslagen. Ook deze poging dus, om de kleine steden het voorbeeld der groote te doen volgen, is mislukt. F r a n k r ij k. De Fransche minister van oorlog heeft aan de be velvoerende generaals in de verschillende afdeelingen eene circulaire gezonden, waarin hij hun verwittigt, dat zendelingen der internationale uit Engeland, Belgie en Zwitserland gezonden zullen worden naar de ver schillende fabrieksplaatsen, om aldaar eene algemeene werkstaking te verwekken, alsmede naar de garnizoens plaatsen en de steden waar marinewerven gevestigd zijn, ten einde propaganda onder de militairen te maken. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de betrokkene prefecten reeds aanbevolen een streng toe zicht te houden op alle vreemdelingen, welke met de werklieden en militairen in aanraking mochten willen komen, en den minister van oorlog verzoekt thans van zijne zijde de bevelvoerende generaals eveneens hun waakzaamheid te willen verdubbelen, en hunne mede werking te willen verleenen aan de burgerlijke autori teiten bij de uitvoering der door haar te dezen aanzien te nemen maatregelen. De Beiersche troepen, welke den 23en van Mezières en Charleville oprukten, te Donchery slechts een kwartier rust hadden en des middags te Sedan, op 22 kilometer afstand, moesten aankomen, hebben veel door de hitte geleden. 11 man stierven aan zonnesteken, 42 moesten naar het hospitaal worden gebracht. De generale raad voor de bedevaarten in Frankrijk heeft aan de muren van Parijs bekendmakingen doen aanplakken, waarop tot deelneming aan die bedevaarten wordt aangespoord. De bedevaarten zijn nu in vollen gang. 10,000 pelgrims zijn in de Notre Dame te Fort Rossillon aangekomen, om den ondergang der revolutie van den hemel af te bidden. In het klooster Thomé, waar de relequien van den heiligen Peter van Tarensaise bewaard worden, worden heden 10,000 Savoyaards verwacht. In Sedan heeft men na de ontruiming de Fransche troepen des nachts laten binnenrukken ten einde te beletten dat zij met manifestatien ter eere van den heer Thiers ontvangen zouden worden. De rust werd te Sedan niet gestoord. De stedelijke overheid heeft aan de geestdrift voor Thiers den vrijen teugel gelaten. Eerst den 6en October zal te Compiègne de openbare behandeling van het proces maarschalk tegen Bazaine aan vangen. Advocaat Lachaud zal den maarschalk verdedigen. Omtrent het proces van Bazaine wordt nog van andere zijde gemeld de stukken vormen een geheele bibliotheek het rapport van generaal Rivière is een volkomen geschiedenis van den oorloger zijn 400 getuigen gehoord 250 zullen op nieuw gedagvaard worden en de maarschalk wil 100 getuigen a decharge oproepen. Het proces zal tot 15 November duren. Engeland.. In het Engelsche hoogerhuis heeft lord Stanley de aandacht gevestigd op de tweede expeditie van Nederland tegen Atchin en mededeling verzocht van de corres pondentie over de opheffing van.het tractaat van 1824. Na eenige opmerkingen van lord Granville omtrent die opheffing, werd overeenkomstig het verzoek van lord Stanley besloten. De besproeiing der straten te Londen kost jaarlijks 135,000 p. st.1500 paarden en even zoovele water rijders en karren zijn er voor noodig*. Ter vervanging van deze kostbare methode zal men uu langs de trottoirs pijpen doen leggen met gaatjes, waardoor het water zal worden geperst in mindere of meerdere mate, naar gelang der behoefte. Verleden week was 't in Engeland schier ondragelijk warm. Donderdag teekende de thermometer te Londen 88° Fahrenheit in den schaduw. Het was de warmste dag, dien men in vijf jaren in Londen beleefd had. In het verbeteringsgesticht voor jonge meisjes te Limpley Stoke, in de nabijheid van Bath, is onder de 100 verpleegden dezer dagen een soort van oproertje uitgebroken, omdat de //dames" het er op gezet hadden de bestuurderes voor de vvaschinrichting de* nood? met geweld te verwijderen. Het geheele dorp werd in opschudding gebracht en de politie van naburige dorpen moest tusschèn beide komen om een einde te maken aan de schandalen. De voornaamste belhamels zijn gearresteerd. Zwitserland.. Zaterdag was in den Nationalen Raad te Bern aan de orde de uitwijzing van pater Mermillod, bisschop van Hebron, waartegen drie protesten waren inge komen: een van 180 leeken uit het kanton Geneve, een van de katholieke geestelijkheid in. dat kanton en een van den bisschop zelf. De meerderheid der commissie adviseerde tot afwijzende beschikking op de protestende minderheid was van oordeel, dat de kwestie der organisatie van het bisdora-Genève, welke nog niet beslist was, in het midden te laten en niet tot de uitzetting van den bisschop over te gaan, op grond dat zoodanig besluit noch op de wet, noch op de constitutie van het kanton of van den bond berustte. De rapporteur der meerderheid verdedigde twee uren lang het voorstel en eindigde met een krachtig protest tegen de bewering, dat de uitzetting van Mermillod geschiedde op een wenk uit Berlijn. Hij beriep zich op de stukken in het archief en noodigde de ultramontaansche leden uit daarvan kennis te nemen. Na eene lange beraadslaging werd bij hoofdelijke stemming het besluit der meerderheid met 79 tegen 23 stemmen aangenomen. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zierikzec. VERGADERING OP 28 JULI 1 8 7 3. 1°. Is besloten adhsesie te verleenen aan een adres der Kamer te Middelburg aan den Minister van Marine tot afschaffing van het distantiegeld voor de schepen, die bewesten de lijn Noord-Voorland op Duinkerken een loods aan boord nemen. 2°. Aan voornoemden Minister kennis te geven, dat Heeren Strandvonders te Zierikzee en Bruinisse, alsmede de Directeur alhier der Zuid-Hollandsche reddingmaatschappij bereid zijn tot betaling der tele grammen nopens strandingen enz., eventueel door den Opzichter der Kustverlichting te Westschouwen aan hun te richten. Kerk- en Schoolnieuws. Op de voordracht voor de benoeming van een leeraar in de natuurkunde aan de H. Burgerschool voor meisjes te Rotterdam komen voor de H.H. E. H. Groenman, leeraar aan de H. B. te Hoorn en Dr. P. Schuringa, leeraar aan de H. B. alhier. Bij Kon. besl. is aan Dr. W. C. H. Staring eerv. ontslag verleend als inspect, van het middelb. onderw.; het aantal inspecteurs van het middelb. onderw. be paald op twee; aan den inspect, van het middelb. onderw., Dr. M. Salverda, opgedragen inzonderheid het toezicht op het landbouwonderwijs. Van 25 tot en met 31 Juli. Geboren: Eene dochter van A. van Bloppoel en P. J. Rinkier. Een zoon van C. C. A. L. John en L. P. Naedeliu. Een zoon van J. J. Hertstein en S. van den Ende. Een zoon van C. Arts en M. Sies. Gehuwd: 0. Put, jm. en H. Wiltenburg, jd. Overleden: H. A. John, oud 4 dagen z., BINNENGEKOMEN: 30 Juli. Rainbow, Philip Cooper, Sevhan, Zierikzee. UITGEZEILD: 23 Juli. Iregummel, William Scarter, Zierikzee. Ondertrouwd MARINUS FRANKEN, en JOHANNA VAN LOON. Dordrecht, 31 Juli 1873. Algemeene en volstrekt eenige Kennisgeving. Gretroïiwcl Jonkheer Mr. J. W. D. SCHUURBEQUE BOEIJ.E en Jonkvrouwe H. C. W. DE JONGE. Zierikzee, 26 Juli 1873. BALLOTAGE. ZONDAG 3 AUGUSTUS e. k. 's namiddags 1 uur.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3