Van de jongens waren er op een ambacht 1 van 9 jaar, 5 van 10 jaar, 10 van 11 jaar, 6 van 12 jaar en 5 van 13 jaar. Van de meisjes waren er 35 van beneden de 12 jaar in dienst als loopmeisje. Onder die ambachtslieden in den dop was er een van 10 jaar, die al twee jaar op't schoen maken waseen van 11 jaar, die al 21/» jaar kleermaker en een van 12 jaar, die al 3 jaar bakker geweest was. De meesten hadden reeds twee, enkele drie, een paar al vier verschillende ambachten bij de hand gehad. Onder deze ambachtslieden zijn niet meege teld het ongelijk veel grootere getal sjouwers, koewachters, dijkwerkers, ophaalders, en ook niet zij, die Donderdags als pakjesdragers die nen, evenmin de kinderen van ehristen-ouders, die Zaterdags ais vuurstokers dienen bij de Israëliten. Wat de werkuren zulker jonge kinderen aan gaat, de voordeeien van 't eight-honrs-bbnd gaan hen voorbij. Men merke slechts op dat het dagtableau van velen was als volgt's mor gens van 6 tot 9 ure naar deu baas, van 912 naar school, vau 121 naar huis om te eten (soms ook nog eerst naar den baas), van 12 naar den baas, van 24 naar school, van 4 tot 8, 9 of 10 ure naar den haas. Mar- quenrs kwamen soms eerst na middernacht thuis. Wanneer moeten die arme wurmen spelen, leven, groeien, ontwikkelen, mensch worden O, wanneer zal toch eens de tijd komen dat winkeliers, bazen en industrieelen niet meer zich willen medeschuldig maken aan het ex- ploiteeren van arme, jonge kinderen't Mag waar zijn dat de ouders zelf hun kroost komen veilen om een dubbeltje of een kwartje per week; zeker is 't, dat meerbeschaafden dezen kinderhandel niet moesten begunstigen. Wanneer zullen de industrieelen gaan be grijpen dat zij geen goede arbeiders kunnen aankweeken als ze reeds met kinderen van 7 en 8 jaar beginnenwant uit die vroegrijpe arbeiders grceien geen arbeiders. Als ze de jaren bereikt hebben om aan een ambacht te kunnen beginnen dan zijn ze al beu van alle ambachten en er groeien onbruikbare, ontze nuwde leegloopers of erger nog uit, die, ten laatste zelf kinderen hebbende, aan hun kroost wreken wat aan hen zeiven misdreven is en die zoo het pauperisme perpetueeren van 't eene geslacht in 't andere. Wanneer zal de publieke opinie in Nederland wakker worden voor den leerplicht? Wanneer zal de natie als een eenig man zich opmaken om tot de wetgevende macht te zeggenwij geven onze honclerdduizenden guldens om goed zaad aan te koopen en bekwame zaaiers te huren, zorg gij nu ook dat het kostelijke zaad niet in distels en doornen terecht komt Binnenland. Z I E 111 K Z E E, 1 Augustus 1 8 7 3. Zie lil ïcz ee, 2S Juli. Heden middag viel een kleine knaap van de kade in de Nieuwe Haven en zou Daar beklom, nadat de voorzitster iets gesproken had •wat ik niet kon verstaan, een der leden de tribune. Ik herkende haar terstond als dezelfde dame die ik zoo verontwaardigd had gezien in de gezelschapszaal van het hotel. Toen ik haar op de tribune zag dacht ik dadelijk: nu, daar zullen we die interpellatie hebben en 't was ook zoo. Het is niet van mij te vergen dat ik haar rede geheel navertel; ik begrijp nog niet hoe het den snelschrijvers mogelijk was die te noteeren; een stroom een stort vloed, een lawine van woorden ging van haar mond uit, zoodat er een vol uur lang letterlijk geen speld tusschen te steken was. En alles was blijkbaar enkel improvisatie; ik bewonderde dat onovertrefbaar spreek- talent. Zij begon met de voorzitster haar dank te betuigen voor de welwillende toestemming tot het doen harer kleine vragen aan de regeeringde regeering dankte zij ook niet zonder zeker spijtig lachje voor de toezegging van antwoord op haar vragen. Het eerste deel harer rede ging groolendeels voor mij verloren zij voerde daarin allerlei zaken aan, waarvan het fijne mij toen nog niet bekend was. Later kon ik haar beter vatten, en zooveel begrijpen dat zij zeer boos was over den oorlog met Amazonia. De reden voor clien oorlog was haar niet duidelijk, zeide zij, en zij verlangde daaromtrent opheldering, voldoende op- verdronken zijn, zoo niet de heer A. de Klerk, die juist met zijn schip daar in de nabijheid was, zich gekleed te water begeven eu den drenkeling boven gehouden had, waarna beiden vervolgens door middel van eeu boot op 't droge gehaald werden. zieitikzee, 29 Juli. Heden avond arriveerden alhier de vier heeren die zoo gelukkig geweest zijn van den eersten prijs te winnen in de Haarlemsche verloting van paarden en rijtuigen. Den prijs, een magnifieke calèche met twee moedige zwarte rossen bespannen, voerden zij in triomf de stadspoort binnen, toegejuicht door tal van nieuwsgierigen die opgekomen waren om van dezen in zijn soort waarlijk curieusen intocht getuige te zijn. De ondergcteekende betuigt door dezen aan de E. A. B. heeren bestuurders, directeur, onderwijzers, alsook begunstigers der Doofstommen-Inrichting te Rotterdam, zijnen openlijken dank, voor de heerlijke vorderingen van zijn dochtertje genoten. Bericht daarbij aan belanghebbenden (als dankbewijs aan bovengenoemde E. A. B. heeren), dat zijn doch tertje voor 2]/2 jaar, aldaar geheel doofstom gebracht, thans behoorlijk verstaanbaar spreekt de navolgende woorden, alsvader, moeder, oor, hand, voet, haar, paard, pog, enz. enz. Al deze woorden schrijft zij ook met een behoorlijke letter en kunnen zij die zich er van willen overtuigen, komen ten huize van den aan de bovengenoemde E. A. B. heeren, Dankbare Dienaar, CHRISTOFFEL SLAGER, {Ingezonden.) Broodbakker te Brouwershaven. Bij koninklijk besluit van 28 April 1873, no. 26, zijn goedgekeurd de wijzigingen in de statuten der //Vereeniging tot het verschaffen van woningen aan personen uit den werkmansstand," gevestigd te Zierikzee. Door Z. M. is benoemd tot griffier bij het Kanton gerecht te Waalwijk, mr. P. J. E. van Voorst Vader, adv. te Goes. Te Retranehement is een oppassend jongeling van 20 jaar verdronken, die dadelijk na den eten was gaan zwemmen. Den 9den en 10 September e. k., zal door de afdeeling Ileinkenszand van de maatschappij van land bouw, te Goes, eene tentoonstelling van bloemen, vruchten en landbouwgewassen worden gehouden. De broederschap van notarissen zal Maandag 4 Au gustus en volgende dagen te Middelburg de jaarlijksche vergadering houden. Bij die gelegenheid zal deu leden door de Konfrèrie van St. Sebastiaan in den hove //De Edele Handboog," een concert worden aangeboden. Onder verdere feestelijkheden behoort ook een rijtoer naar de badplaats Domburg. Aangaande den stand der veldgewassen in het land van Cadzand meldt men De tarwe is over het algemeen niet zwaar de rogge staat algemeen goed de haver goed de boonen zijn bijna overal goed en zwaarhet vlas is dit jaar bij zonder goed aardappels staan ook goed, terwijl van de ziekte nog weinig is te bespeuren koolzaad belooft ook een goede opbrengst, even als de suikerpeeën, die in groote hoeveelheid gezaaid zijn meekrap, voor zooverre die hier verbouwd wordt, staat insgelijks goed. Van appels en peren zal de opbrengst ver beneden het middelmatige zijn, daar de boomen zeer veel door de vorst geleden hebben. heldering, zij moest licht hebben, meer licht. Aan enkele toespelingen en zetten, alsook aan haar ge- heelen toon kon ik wel bespeuren dat zij licht genoeg had en er blijkbaar alles van wist; zij scheen er alleen maar op uit om de regeering er toe te brengen dat deze bij monde van de minister-Redenaarster eens alles ging opbiechten wat toch iedereen wist, of al thans scheen te weten, maar wat de regeering blijk baar niet zoo publiek wilde zeggeu. Als men haar zoo hoorde, zon men gezegd hebben dat zij eigenlijk een Amazone en geen Eraancipatoriane was, ondanks al haar in nette en welluidende phrases uitgedrukte betuigingen van vaderlandsliefde. De overige loden der Kamer gedroegen zich onder deze vinnige, bittere, hatelijke en toch o, zoo lieve interpellatie, zeer onderscheiden. Ieder scheen met aandacht te luisterenin de rechterzijde zag ik nu en dan een hoofdknikje; in de linker merkte ik menig snoeperig lachend gezichtjein het centrum vielen enkele leden in den dut. Nadat de spreekster geëindigd had vroegen maar weinigen het woord; een van deze een allerliefste volks-vertegenwoordigster, met een gezichtje dat tintelde van levenslust en geestigheid vroeg de voorzitster of er ook een afdruk van de rede der geachte vorige spreekster naar Amazonia zou gezouden wordeu, dan We ontvingen het eerste nummer van een nieuw weekbladPropatria, gewijd aan de zaak van Neder lands verdedigbaarheid en krijgswezen, 't Blad ver schijnt eiken Dinsdag en kost ƒ3 per jaar. In een tijd als de onzen, waarin het militairisme zoo zeer aan de orde is, bij dezen omdat zij er tegen zijn, bij genen omdat zij er 't belang van meenen in te zien, bij anderen omdat zij 't als een noodzakelijk kwaad beschouwen, kan een blad als Propatria wel nut stichten. 't Kooit ons voor dat de redactie zich duidelijker prononceert wat haar politieke dan wat haar strate gische beginselen aangaat. Het zegt o. a. dat het zich in zuiver militaire kwestien geeu partij stelt; waarom niet? Ten opzichte van art. 177 der grondwet, stelt het zich wel partij. Er zullen toch wel militaire spe cialiteiten in de redactie zitten en dan moeten deze zich immers wel partij stellen in de kwestien die hun zoo na ter harte gaan? De naam Propatria herinnert ons aan 't van oudsher bekende papierwerk, een werk van dat echte, dagelijks oud-Hollandsche papier dat een wereld-renommée heeft behaald; we hopen dat het blad zoo iels moge zijn op 't gebied van de verdedigbaarheid des Vaderlands. Men schrijft uil HulstIn den nacht van 8 op 9 dezer is er een paard ontvreemd uit de weide en ten nadeele van J Verbust, landbouwer te Honteuisse. Na veel moeite in het werk te hebben gesteld, mocht het deu wachtmeester der maréchaussee P. de le Lijs, den 19 dezer gelukken den dader Florentines Stroo- band, oud 29 jaren, landbouwersknecht te Sint Jan Steen, in de gemeente Hulst te achterhalen en aan te houden. Dit had intusschen eene hevige worsteling ten gevolge, aangezien de arrestant zich geweldadig verzette. De wachtmeester riep 5 a 10 minuten den omstanders en C. Lam bin bij naam genoemd, te ver geefs toe //Help mij, het is de paardendief." Ten laatste schoten twee voorbijgaande heeren li. T. J. Fassasrt, bierbrouwer te Hulst en W. J. Buitendorp, hoofdonderwijzer te Clitige toe, met wier medehulp de arrestant naar het huis van bewaring alhier geleid werd die vervolgens den 21 dezer naar liet huis van arrest te Goes is overgebracht. Hij heeft zijde misdaad bekend. De eigenaar heeft het paard, dat reeds in Belgie verkocht was, teruggehaald. {N. M. Ct In de nabijheid van Dieren heeft zekere Kaspers met opzet een der armen van zijn kind, dat nog slechts "10 weken oud was, gebroken. Nadat deze breuk zondpr geneeskundige hulp was geheeld, hoewel het armpje nu verdraaid stond, heeft hij, weder opzettelijk, den benedenarra van het kind gebroken. Daarop heeft de vrouw, met welke hij leefde, geneeskundige hulp ingeroepen en zoo is de misdaad aan het licht gekomen en de ontaarde vader aan het gerecht overgeleverd. Maastricht, 28 Juli. Gister avond zijn hier in plech- tigen optocht de reliquieën van de Sint Servatiuskerk naar den daartoe aangebouwden vleugel overgebracht. "Vier bisschoppon met een stoet van geestelijken, allen in feestgewaad en die ieder een der reliquieën-kasten droegen, verlieten, voorafgegaan door de muziek der koninklijke harmonie en onder het gelui der klokken, te 6V2 uur den hoofdingang der kerk en trokken in processie het Vrijthofplein om, naar de daartoe bestemde kapel. Duizenden nieuwsgierigen verdrongen zich op het plein, dat zoo als alle straten, der stad, met nationale en pauselijke vlaggen versierd was. wel of men dit aan de particuliere industrie wilde overlaten. Deze vraag van die bevallige spotvogel lokte algemeene hilariteit uit; er kwam echter geen antwoord op. Nu nam de minister-Redenaaster het woord en ik moet bekennen dal ik zelden zulk een merkwaardige rede heb gehoord. Ik werd daar geheel ingewijd in de geheimen van de kwestie met Amazonia, stroomen van licht goot de voortreffelijke spreekster over die kwestie uit, zoodat deze in zonneklaarheid straalde en toch hoe tegenstrijdig 't schijnen moge toen zij haar rede onder daverende toejuiching van de meerderheid geëindigd had, was mij de zaak nog even duister als van te voren, 't fijne had zij niet gezegd, zoodat ik, en ik geloof meer met mij, nog volstrekt niet vatte hoe de vork eigenlijk in den steel zat. De iiiterpelhmte was ook slim genoeg om op te merken dat zij nog meer licht verlangde, doch nadat de Redenaarster beloofd had dit licht te zullen geven zoodra zij 't zelf had en 't geven mocht, liep de zaak af. Den volgenden dag woonde ik ook een zitting bij van de Kamer der Wijzen. De inrichting van de ver gaderzaal dezer aanzienlijke corporatie was gelijk nan die der andere Kamer; alleen was de zaal veel kleiner en daardoor op 't oog wat gezelliger. {Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2