ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzec. 1873. No. 61. Zaterdag 2 Augustus. 76ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. GEZAAID IN DISTELS EN DOORNEN. Een reisje naar Emancipatoria, Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1.Franco per post f 1.- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte-j en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 11. LAKEVMAN. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Maar al te veel wordt dit nog gedaan maar al te veel zaad van allerlei gewas valt in distels en doornen, waar bet verstikt en geen vrucht voortbrengt; maar al te veel arbeid des zaaiers is ijdel. Kan hij 't helpen? Welke zaaier zal, tegen beter weten in, de kostelijke korrels verspillen en wegwerpen op plaatsen waar zij geen nut kunnen doen Toch geschiedt het, want niet altoos heeft de zaaier het in zijn macht om de korrels na te gaan als ze hem uit de hand zijn gevallendaar zijn zaaiers op wien de ondankbare taak rust van te moeten zaaien te hooi en te gras, op goed geluk af en vaak blijft hun alleen de stille hoop over dat wel licht te eeniger tijd sterkeren dan zij zullen komen om de distels en doornen uit te roeien waar zij nog op den akker staan en zoo dezen geheel ontvankelijk te maken en vruchtbaar tot een zegen voor de menscbheid. Wat we met deze inleiding zeggen willen? Wij wenschen. ditmaal eeus de aandacht te vestigen op den hoogst gebrekkigen staat van het lager onderwijs, en wel bepaald wat betreft de lagere volksklasse bier ter stede. Het is bij velen bekend dat hier een zon dagsschool bestaat. Deze wordt o. a. bezocht door tal van jongens en meisjes, die daar eigen lijk niet behoorden te zijner zijn er onder, die nog nauwelijks boven de jaren zijn van ■den gewonen leertijd op de armen-oftusschen- scholende meesten weten vast geen voldoende reden op te geven waarom zij niet van de bestaande gelegenheid tot leeren hebben gebruik gemaaktallen zullen wel opgeven dat zij heb ben schoolgegaan. Buiten deze bezoekers der zondagsschool zijn er een ongelijk veel grooter getal, die niets of nagenoeg niets kennen en die ook aan het zwakke surrogaat dat de zon dagsschool oplevert geen behoefte toonen te gevoelen, die opgroeien als wilde heidenen. Gaat men de jaarlijksche statistiek na van het schoolverzuim hier ter plaatse dan schijnt het dat Zierikzee niet behoort onder de zwartst- geteekende plaatsen van Nederland. Raadpleegt men die statistiek van meer nabij, dan blijkt er uit dat onder de geringste klasse der be volking alhier het schoolgaan is öf onberispelijk goed, óf onverbeterlijk slecht. Op dit laatste kwaad vestigen wij bij deze de aandacht. Het kwaad is grooter dan men wel denkt. Wij hebben ons de moeite getroost eens nauwkeurig de gehouden registers en absentie lijsten der Armenschool te onderzoeken en daaruit is ons gebleken dat in de laatste tien jaren (18631872) van die school zijn weggebleven en sedert van alle onderwijs verstoken, 95 leer lingen na één jaar, of k nier, te hebben school gegaan 73 na 2 jaar; 65 na 3 jaar; 121 na 4 jaar en 121 na 5 jaar schoolgaan. In het geheel hebben dus in die tien jaren een getal van 465 kinderen de school verlaten na haar veel te kort bezocht te hebben om van het onderwijs eenige blijvende vrucht te kunnen trekken. Men merke hierbij nog op dat de aangegeven jaren, dat zij wel hebben school gegaan, nauwkeurig beschouwd, wederom moe ten ingekrompen worden tot veel korter tijd perken, meestal tot eenige maanden slechts, omdat zij, ook toen zij nog op de schoollijsten voorkwamen, de school zeer ongeregeld bezocht hebben. 465 Kinderen in tien jaar tijds tot verwil dering gedoemdEn dat op een schoolbevol- De deelen van jaren hebben we gemakshalve voor geheele jaren gerekend. king van gemiddeld ruim 500 kinderen! En daaronder 95 van 7 jaar of jonger, 63 van 7 a 8 jaar, 65 van 8 a 9 jaar, 121 van 9 10 jaar, 121 van 10 a 11 jaar! Wij zeiden voorwaar niet te veel, toen we in den aanhef van dit artikel spraken van zaaien in distels en doornen. Nog enkele cijfers. In 1863 werden ingeschreven 94 nieuwe leerlingen, en in dat jaar bleven er 28 weg van de school; in 1864 kwamen 109 nieuwe leerlingen en bleven er 45 anderen weg, waar onder 10 van die 109 nieuw aangekomenen in 1865 waren deze cijfers 115 en 44; in 1866 116 en 50; in 1867 112 en 34; in 1868 117 en 44; in 1869 98 en 46; in 1870 79 en 50; in 1871 77 en 79 en in 1872 - 91 en 45. Ziedaar de troebele bron, waaruit de zondags school haar brekebeenen put en waaruit onze kleine Zierikzeesche maatschappij haar ballast wordt toegevoerdhet depot voor armenkas en soephuisvoor gevangenis en bordeelvoor verwildering en ellende in alle geval. En nu de oorzaken. Schandelijke onverschilligheid en verwildering der ouders van eenigen. De regel geldt dat ouders, die zelf niets geleerd hebben, ook hun kindereu niets willen laten leeren, of althans niet voldoende, dus nagenoeg niets; exploitatie der kinderlijke krachten wegens armoede of groot gezin bij anderen exploitatie der kinderen uit hebzucht, zelfs uit principe bij de meesten. We geven weder eenige van die vervelende cijfers. Eenige maanden geleden maakten we een lijst op van diegenen der toen schoolgaande leerlingen der Armenschool, die ook reeds op een ambacht waren of althans reeds voortdu rend geëxploiteerd werden. Fantasie door W E R T H E R, XVII. ,In het eerst maakte het gezicht door de zaal op mij een zonderlingen indruk. Daar waren een paar honderd leden tegenwoordig, allen dames. Aan de uiterste rechterzijde waren het zonder uitzondering be jaarde personensommigen met ernstige, eerwaardige gelaatstrekken, anderen met scherp geteekende, alles behalve innemende gezichten, met vinnige grijze oogeu achter blinkende brilleglazen en met kromme neuzen en uitstekende kinnen. In het centrum zaten meest corpulente, goed uitziende dames van middelbare jaren,- ik zag daar enkele groepen van drie personen rond een tafel in plaats van vier, blijkbaar omdat de halve cirkel van de sofa er maar zulke drie kon omvatten. Aan de linkerzijde was 't over 't algemeen enkel jeugd en schoonheid wat er te aanschouwen viel; 'twas haast of de volkskeuze bij voorkeur op de schoone jonge dames gevallen was. De leden der rechterzijde droegen bijna allen zedige kanten-mutsjes, een paar zag ik er zelfs onder met kapers opin het centrum merkte ik veei sierlijke kapsels op met wat bloemende linkerzijde vertoonde echter nagenoeg niets anders dan loshangende krullen, coquette vlechten en enkele in mijn oog vrij gewaagde kapsels. De meeste leden der vergadering hielden zich bezig met eenig handwerk; eenigen van de rechterzijde met breien, een paar met kousen mazen of stoppenin hët centrum en in de linkerzijde zag ik tapisserie, borduurwerk, frivulité enfin, van alles. Men hand werkte echter niet zoo bijzonder ijverig, maar men had 't werk toch bij de hand en kon zich bezighouden als men verkoos. Aan de uiterste uiterste rechterzijde zag ik drie grimmige squeletten van vroegere schoon heid zitten, die met stalen vlijt zich beijverden om plaksel te maken, ruitpluksel, geordend pluksel en verward pluksel overeenkomstig de systemen der chi rurgijns die 't mochten willen gebruiken. Blijkbaar was dat pluksel bestemd voor 't geval er, bij ongeluk, gewonden vielen in den krijg met Amazonia, 't Was die drie oudjes aan te zien dat zij een roeping ver vulden met haar pluiswoede. In al de afdeeiingen der vergadering merkte ik echter ook enkele dames op, die hoegenaamd niets uitvoerden dan nu en dan van een der in roodbonte üuiform gestoken dienstjongens een vlammetje aan te nemen of een kop thee, ten minste ik hield den drank voor thee, dien de gedienstige geesten in por- celeinen koppen op zilveren blaadjes aanbrachten op den wenk der leden die 't verlangden. Toen wij in de zaal kwamen was de kamer juist //in de sectien." Dit ging eeuvoudig genoeg; elk tafeltje maakte een sectie uit; maar 't was een ver velend gehoor al dat gefluister, gesnater, geklap en gesnap, dat lachen en ginnegappen en daartusschen nu en dan snerpen en piepen vau sommige ijveraar- sters of spijtig en schril repliceeren van anderen, 't Was evenwel ook aardig te zien welken invloed die levendige discussies hadden op 't handwerken enkelen wierpen soms driftig de naald of de schaar uit de hand, bij anderen ging de breikous des te sneller rond naar mate zij zich meer zaten op te winden. De linkerzijde leverde een schat van studiën op in 't genre van graciense houdingen en intéressante groepen het centrum was ordinair; de rechterzijde rijk aan stoffe voor óaricatnren en charges. Plotseling klonk 't zilveren schelletje van de voor zitster en 't werd stil; slechts hier en daar vernam 't oor nog een halfgesmoord lachje of een kwalijk ver kropt gesnerp van eene der uiterste rechterzijde. 't Verhandelde in de sectien bleef voorloopig rusten en dat vond ik gelukkig omdat het mij ontsloeg van het aanhooren der vervelende verslagen.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 1