Buitenlandse!'! Overzicht. mocht het genoegen smaken het meisje van een wissen dood te redden, waartoe hij nog- een tamelijk grooten afstand zwemmende moest afleggen. De daad verdient te meer lof, omdat helbij de groote hitte die op dat uur van den dag heerscbfcc, niet zonder groot gevaar was plotseling in het koude water te springen. Middelburg 25 Juli. Heden morgen omstreeks 8lj.2 uur, heeft zich de persoon van G. K. ziekenvader in de Garnizoens-infirmerie alliier, oud 58 jaar, door op hanging van het leven beroofd. De aanleidcndc oorzaak tot dezen zelfmoord is vooralsnog onbekend. Goes, 28 Juli. Het zwemmen eischte gisteren weder een offer. Een vijftal personen reed des morgens 9 uur van hier naar het Sas om zich kort onder den wal met baden en zwemmen te verfrisschen. Helaas, slechts vier keerden weder. Een hunner, de heer J. A. B., een 32jarig jongman, schijnt óf zich te ver te hebben gewaagd, óf door 't laag water misleid, óf iets overkomen te zijn, althans kort aan 't zwemmen zijnde, werd hij gemist en ofschoon een zijner kame raden nog tot aan de bakens zwom en onderdook, er was geen spoor meer van hem te ontdekken. Ook de nasporingen en opvisschingen in den loop van den dag gedaan, bleven vruchteloos. "Volgens een telegram, aan den Times, van den 21 Juli uit Vevey iu Zwitserland afgezonden, is de schach van Perzie aldaar dien dag aangekomen met de stoom boot //Winkelried." Aan het diner van 50 couverts dat hem werd aangeboden, zat ook Z. M. de Koning der Nederlanden aan eu wel tegenover den monarch van Perzie. Nu kan het Dagblad zich toch weer een weinig- troosten met 't bewijs dat Nederland toch niet'geheei en al is gepasseerd door den zoon der Zon. Eindelijk is de blokkade van Atchin oflicieel bekend gemaakt. Het stuk dat dit feit behelst is van den 4 Juni en van den volgenden inhoud. //De Gouverneur-Generaal van Nederlandscli-Indie, opperbevelhebber der land- en zeemacht van Z. M. den Koning der Nederlanden, beoosten de Kaap de Goede Hoop. //Brengt ter kennisse van een iegelijk vvien zulks mocht aangaan, dat, naar aanleiding van den toestand van oorlog, waarin het gouvernement van Nederlaudsch- Indie met het rijk van Atchin verkeert, de havens en landingsplaatsen, kusten, rivieren, baaien en kreeken van genoemd rijk en zijne ouderlioorigheden worden verklaard te zijn in staat van blokkade, met al de gevolgen daaraan verbonden, en dat met de uitvoering van dezen maatregel is belast de kom mandaat der in de wateren van Atchin gestationeerde zeemacht. Gedaan te Buitenzorg, den 4 Juni 1873. Loudon. De ArnhemscJie Courant vestigt de aandacht harer lezers op de te Arnhem bestaande gelegenheid om zich te abonneeren voor genees- en heelkundige hulp. Deze inrichting moet voornamelijk diénen voor gezinnen uit den fatsoenlijken stand die van een klein inkomen leven moeten en nu voor een betrekkelijk geringe op offering zich van goede genees- en heelkundige hulp kunnen verzekeren. Ook in andere plaatsen bestaat dergelijke gelegenheid en 't ware te wenschen dat zij veel meer algemeen %werd gemaakt. Door heeren commissarissen van de naaralooze ven nootschap //Het bestelhuis van den Nederlandschen boekhandel" is tot directeur van genoemde inrichting aangesteld de heer A. Bdinfante, (oud-lid der firma gebroeders Belinfante, te 's Gravenhage.) De bestelinrichting hoopt men dat met 1. Januari 1874 in werking zal treden. Z. M. de koning heeft bepaald, dat de bevoegdheid tot het doen aanmunten van zilveren standpenningen anders dan voor rekening van den Staat, nader wordt geschorst tot den 1 November 1873. Leiden, 24 Juli, Door curatoren van het Athenaeum te Amsterdam is aan den hoogleeraar Rosenstein alhier het hoogleeraarsambt in de kliniek te Amsterdam aangeboden. Door curatoren onzer hoogeschool, door- de medische faculteit en door de studenten dier school zijn deputatiën aan den hoogleeraar gezonden, om hem te verzoeken Leiden niet te verlaten. Sluis, 26 Juli. Naar men verneemt is door de heeren Lansen-Croïn, kandidaat-notaris alhier, en Verknyl Quakkelaar, aannemer van openbare werken, het plan opgevat tot het leggen eener spoorbaan van Brugge naar Breskeus, langs Damme, Oostkerke, Honcke, Sluis, Zuiclzande, Oosibnrg, Nieuwvliet en Groede. Van andere zijde wordt bericht, dat het plan voorafgaat, om de spoorweg Blankenberge-Heijst tot Sluis uit te strekken, terwijl ook concessie is aangevraagd voor een spoor weg van Sluiskil over Philippine naar Breskens. De verplegings-kosten in het krankzinnigen-gesticht Meerenberg worden met 20 pet. verhoogd. De eerste klasse zal betalen 1200, de tweede klasse 900 en de derde klasse 600. De vierde klasse blijft op/300 en de vijfde op270. Aan het in gereedheid brengen van de beide kampen bij Soesterberg eu MiJiigen wordt met den meesten spoed gewerktin het eerste kamp houdt men zich bezig met het plaatsen van schanskorven, het stellen van geschut en het aanbrengen van ammunitie. De huisvesting voor de troepen is zoo goed ale gereed. Iu liet laatste worden de voorbereidende werkzaamheden gemaakt voor de organisation van het kamp. Door de hitte wordt er niet veel op 't midden van den dag- gewerkt. De meeste werkzaamheden worden des morgens voor 10 ure en 's namiddags 3 ure verricht. Er wordt een 9treng toezicht op liet gebruik van water gehouden. Te Gouda overleed 1.1. Dinsdag, in den ouderdom van 72 jaren de heer D. van Hinloopen Labberton, rustend predikant bij de llemonstrantsche gemeente aldaar en oud-schoolopziener in bet 7e district van Zuid-Holland. Gedurende eeuige jaren was de lieer Labberton redacteur der Goudsche Courant en maakte zicii verdienstelijk door het schrijven van eenige werk jes over liet onderwijs, die herhaaldelijk herdrukt wer den- Zijne vertaling van Gerviuus' uitgebreide Geschie denis der 19e eeuw en van Schlosser' s Algemeene Geschiedenis, welke laatste hij met den lieer J. L. Terwen bearbeidde, getuigen van zijne onvermoeide werkzaamheid. De Nationale Vergadering der Fransche republiek heeft de laatste dagen van haar samenzijn onderschei dene niet onbelangrijke zaken afgedaan zij is echter met de werkzaamheden niet klaar gekomen op den bepaalden tijd (25 Juli) doch zal nog eenige dagen langer moeten bijeen blijven. De handelstractateu met Engeland en Belgie, waarvan de ontwerpen geteekend zijn, wil de hertog de Broglie eerst afgedaan hebben vóór de Vergadering naar huis gaat tot o November om gedurende dien tijd de bewaking van het clericale heiligdom over te laten aan de permanente commissie. De genoemde tractaten - eigenlijk de verlenging be doelende van de vroegere - hangen samen met een ander gewichtig punt van de handelspolitiek, n.l. de afschaffing der differentieele rechten, door welke rechten inzonderheid de handel van Marseille en Havre ge voelig getroffen is. In de zitting van den 25 Juli heeft de Vergadering aangenomen de wet tot afschaffing- der belasting op de grondstoffen. Deze ongelukkige wet van den heer Thiers was van den 26 Juli 1872 en heeft dus op één dag na juist een jaar bestaan. Zoo het gouvernement der clericale reactie zich ooit billijkerwijze op eenige regeefingsdaad zal kunnen beroepen, 't zal zijn op de intrekking der verkeerde maatregelen door den heer Thiers genomen met be trekking tot den handel en den fiscus. Op 't gebied der handelspolitiek was de kleine oude heer bij zijn tijd ten achteren. Wij zeggen evenwel niet dat het tegenwoordige gouvernement daarmede al de schuld kan uitwisschen, die 'c op zich heeft geladen door de snoode ondankbaarheid jegens den heer Thiers inte gendeel, terwijl dezer dagen het Eransche grondgebied geheel en al van de Duitsche bezetting zal bevrijd worden, zal elk weldenkend Fran scli man de eer daarvan aan Thiers toekennen. Het schijnt dat de tegenwoordige bewindsmannen dit zelf ook wel erkennen zij hebben althans alle officieele feestviering voor de bevrijding achterwege gelaten, en natuurlijk, want zij zeiven konden zich bij zulke gelegenheden niet op den voor grond stellen omdat hun de eer niet toekomt en den man wien ze wel toekomt willen ze liever op den achtergrond houden. Ondertusschen is de bevolking in vele districten dankbaarder dan de thans heerschende partij. Nadat eerst de stad Nancy den lieer Thiers heeft te kennen gegeven dat zij hem gaarne in haar midden zou zien om het feest der bevrijding te vieren, hebben vele plaatsen ook adressen in dien zin aan den ouden staatsman toegezonden. Deze zal zich evenwel wijse lijk onthouden en zoo Jen schijn vermijden alsof hij in demonstratien tegen het gouvernement van Mac- Mahon zou willen toestemmen. De Nationale Vergadering heeft den 24en de leden der permanente commissie benoemd. Deze commissie die gedurende de vacantie zal moeten waken voor de souvereine rechten van de (rechterzijde der) Nationale bestaat uit 24 leden. Tien daarvan zijn Orleauisten van liet rechter- eu linker-centrum de hertog d'Au- diffret-Pasqnier, de heeren Oauvel deBeauville, Combier, Courbet-Poulard, Elaghoe, d' Haussonville, Ernest Juigne, Kergorlny, Anloniu, Lefèvre-Pon tales, Magiiiez; vier zijn legitimisten de heeren Collet, la Rochefoucauld, Pagès-Duport, de Rainevilleacht zijn republikeinen, de heeren Jozon, Journault, Laboulaye, Moreau, Noel Parfait, admiraal Saisset, Léon Say en Sebert en twee bonapartislen de admiraal la-Roncière-le-Noury en de lieer Merveilleux-Duvignaux. Van dit collegie, dat gedurende drie maanden de hoogste macht in de Eransche republiek zal moeten uitoefenen, zijn derhalve slechts een derde republikeinsch gezind. Toch is er nog een zekere spotachtige groot moedigheid in gelegen dat de Nationale niet al de republikeinen er uit heeft geweerd. Immers de macht der meerderheid is volgens de clericale organen alleen de wettige macht. Verder valt ook niet te ontkennen dat de Vergadering nog in een ander opzicht een zekere gematigdheid heeft in acht genomen. Onder scheidene van de heethoofden der clericalen, en ultra- montanen zijn niet onder de 24 gekozenen zoo zijn Gabriel de Belcastel, generaal Changarnier, de markies de Eranclieu en Numa Baragnon, de hoofdleiders der bedevaartsbeweging, niet gekozen. Aan de permanente commissie is met 396 tegen 263 stemmen een extra-volmacht gegeven om alle beleedigingen tegen de Nationale Vergadering bedreven te vervolgen en te straffen. Dit heeft niet plaats gehad dan na een heftig debat, en niet zonder reden want wie waarborgt nu Frankrijk dat de commissie in overleg met het gouvernement van Mac-Mahon niet op een mooien dag het land een coup-d'état zal doen aanschouwen en dat ze dan geheel gedekt zal zijn achter haar volmacht om streng op te treden tegen de onruststokers en de vijanden der Nationale Den 25 heeft de vergadering, na een nllervermakelijkst en tegelijk allertreurigst debat van 8V2 lulL de wet aangenomen waarbij de bouw eener kerk op den Montmartre wordt verklaard te zijn een werk van openbaar nut, waartoe de noodige terreinen zullen kunnen onteigend worden. Door deze schijnbaar eenvoudige zaak heeft de geheele regeerende partij van Frankrijk zich voor 't aangezicht der politieke wereld laten betrappen en Jlagrant dé"lit de jésuïtisme. Men herinnert zicli nog dat terstond 11a de inneming van Parijs door de Versailler troepen (in Mei 1871) een dweepziek lid der Nationale het voorstel deed om op staatskosten een tempel te bouwen aan den waren God" destijds werd dat voorstel niet in aanmerking genomen. Thans zal er op de buttes Montmartre een kerk //aan het Heilige Hart" gebouwd worden voor rekening van den staat. Al de bedenkingen der verstandige leden van de Nationale, dat n.l. het oprichten eener kerk voor een bepaald kerkgenootschap, voor een bepaalde richting in dit kerkgenootschap en voor een bijzonder persoon (den aartsbisschop van Parijs) een inconstitutioneeJe daad zou zijn en dat het geenszins tot de bemoeiingen der Nationale Vergadering behoort zich met dergelijke zaken bezig te houdèn, enz. moch ten niet baten. Wij noemden het debat over dezen tempelbouw vermakelijk en treurig. Het was inderdaad koddig al die heethoofden daar met elkander te hooren kibbelen en plukharen over kerkelijke twistpuntenbij velen kwam de jesuïtische aap stoutweg uit de mouw. Treurig was 't aan den anderen kant als men opmerkt hoe zulk een vergadering van vele honderden mannen, die men voor de bloem van Frankrijk zou moeten houden, als schoolknapen gedwee en onderworpen zijn aan de behendige leiders der beweging die overal ge stookt wordt ten gunste van het herstel van het wereld lijk gezag van den paus - of eigenlijk van pater Bex. Kerk- en Schoolnieuws. Beroepen te Krabbendijke, ds. Janssen te Vrouwe polder. Bedankt voor Kruiningen door ds. Cichard van Vlissingen. De Alg. Synode der Neder]. Herv. Kerk heeft een commissie van negen leden benoemd, zijnde deze personen gekozen uit de verschillende richtingen in de Ned. Herv. Kerk, en aan haar opgedragen het //ontwerpen van zulk een reorganisatie, waardoor eensdeels het samenzijn en blijven der onderscheidene richtingen in één kerkelijk verbond, indien immer mogelijk, wordt verzekerd en anderdeels rechtmatige bedenkingen, omtrent de tegenwoordige regeling van het Kerkbestuur ingebracht, worden [opgeheven. De Synode wenscht het ontwerp dier commissie uiterlijk 1 Februari 1874 te ontvangen." Door mej. M. Mnlock Houwer is op de meest eervolle wijze het eind-examen afgelegd aan de H. Burgerschool voor meisjes te Haarlem en bovendien heeft genoemde jonge dame nog een prijs behaald voor vrouwelijke handwerken. Tot directeur der Hoogere Burgerschool te Veendam is benoemd de heer E. Ilüiziuga Jz. thans leeraar aan de 11. B. te Goes. De heer J. J. Crébas pred. te West-Kappelle is door Z. M. benoemd tot pred. bij de Prot. Gemeente in Ned. Indië. De kweekeling J. Tuijnman, van Stavenisse is na gehouden vergelijkend examen toegelaten tot de Rijks kweekschool voor onderwijzers te 's Hertogenbosch.

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3