I ct l)e „Breuk schuWli Ber Bemin Dot geve geëxu de vo M. I te M de H de H gel kei sl de wa ge de i welke goede prijzen tegenwoordig voor de bo ter, de melk en de eiers gemaakt worden, boe tegenwoordig liet vee wel driemaal zoo duur is als twintig jaar geleden, en bereken dan eens hoe weinig voordeel de zaak, onze geheele zaak, eigenlijk van die hoogere prijzen trekt. Het is niet goed dat er twee admini straties op de hofstede zijn. Zonder het zelf op te merken zijn onze uitgaven voor het huishouden, vooral voor kleeding, fraaiigheden en lekkernijen, wel driemaal zoo groot geworden als toen we pas begonnen. Wanneer we daarbij bedenken, dat nagenoeg alle artikelen voor 't huishouden ook veel duur der zijn geworden, dan moeten we tot de slot som komen dat we langzamerhand onzen goeden ouden tijd vergeten zijn en dat we nu niet zijn op den weg van sparen, maar van achter- uitteren, omdat hetgeen onze zaken ten goede kon komen grootendeels vrij onnut weggaat. Daarop ging Johannes eens in bijzonderheden aan het nacijferenik moet bekennen dat ik zelf hieraan nooit zoo ernstig had gedacht, en toen hij alles uitgecijferd had moest ik hem waarlijk gelijk geven toen hij betuigde, we moeten dat veranderen of we gaan naar den grond. En nu hebben wij 't veranderd. Johannes heeft een vaste som gesteld om wekelijks uit te geven en we houden samen van alles nauw keurig aanteekening. We rekenen ook 'tgeen we van de hofstede gebruiken zooveel mogelijk in geldswaarde, en ik verklaar u, nu we dat een poosje gedaan hebben, heb ik maar van één ding spijt, en dat is: dat we er niet al twintig jaar geleden mede begonnen zijn. Misschien vindt ge 't vreemd, maar als we Donderdags uit stad komen draag ik alles trouw aau Johannes over wat ik ontvangen heb en laat hem nazien wat wij hebben inge kocht. En 't gaat uitstekend goedwe zien nu of we drijven of zinken en, onder ons ge zegd, we zinken gelukkig niet. Maar, geloof me, de inkoop van dat stuk zijde kan er nu niet af en, als ik 't goed bedenk, heb ik het ook eigenlijk niet noodig. Hoe vreemd deze brief nu mag wezen, denk er eens over nainet kermis kom ik er nog eens met u over spreken. Uw liefhebbende nicht, ANTON1A. Binnenland. ZIERIKZEE, 2 9 Juli 1 8 7 3. Zierikzee 28 Juli. Woensdag-jl. vierde Willem Reinhoudt ten huize van zijn Oom alhier, zijn 40sten geboortedag. Bij die gelegenheid wapperden in* het Vischslop van alle huizen de Nationale Vlag, terwijl des avonds de winkel a la Giorno was verlicht. Den jubelaris werd van wege de bewoners dier straat een gouden ring geschonken, en van de meisjes van het Volksbelang werd hij met een geschenk vereerd. Nog ontving hij van eenige buren uit de St.-Domusstraat eeu horlogie-kastjeterwijl hij van eenige parti culieren mede geschenken ontving. Zierikzee. Naar wij vernemen is de hoogste prijs in de jaarlijksche paardenloterij van Haarlem, zijnde een oaleche met twee paarden, gevallen op een der nommers van den heer de Looze, apotheker alhier. De heer dr. W. J. K. Schoor is benoemd tot lid der Botanische Vereeniging te Leiden. l)oor de staatscommissie voor cle examens in de geneeskunde is o. a. tot arts bevorderd de heer P. C. Buijze van Zierikzee. Bij gelegenheid van liet XlIIe Taal- en Letter kundig Congres en van de Antwerpsche kermis zal het Oratorium De Oorlog. (Gedicht van Jan van Beers, Muziek van Peter Benolt) voor de eerste maal plechtig uitgevoerd worden, met 700 zangers en zangeressen, een orkest van 125 muzikanten en een groot orgel, te Antwerpen in de groote zaal der Koninklijke Maatschappij van Harmonie (Ondevaarlplaats) op Za terdag 16 Augustus a. s. des avonds te 8 ure. Voor de uitvoering en twee voorafgaande repetiën (waarvan cle eene op Dinsdag 12 en de andere op Vrijdag 15 Augustus zal plaats hebben) is de entree bepaald op ƒ5,voor de uitvoering alleen ƒ4, l)e zitplaatsen zijn genummerd, en zullen op 8 Augustus bij loting onder de inteekenaars verdeeld worden. De inschrijving staat open tot 5 Augustus, voor Zierikzee en omstreken bij den Boekhandelaar S. O c htm an, Jz. Zierikzee, 28 Juli. Niet zonder reden maakte een telegram uit Londen, Vrijdag in de groote bladen opgenomen, en waarin gemeld werd clat dc Spaansche minister van financien iemand had afgezonden met het noodige geld om de coupons te betalen, eenige sensatie. Groot was deze sensatie evenwel niet, althans niet zoo groot als de verwondering zou zijn indien 't werkelijk aan den minister mocht.gelukken het geld bij elkaar te krijgen. Bijna niemand hechtte eenig gewicht aan het bericht en tereclude omstandigheden zijn zoo ongunstig dat zulk een surprise nog niet te wachten is. Oudertusschen heeft tie Spaansche tinaucieele com missaris te Londen in de Times van 26 Juli eeu brief doen opnemen, waarin hij mededeelt dat hij per telegram van den minister van financieu uit Madrid de officieele logenstraffing van 't bovengenoemde sensatie-bericht had ontvangen. Het geld was niet afgezonden en hij weet ook niet wie het voorbarige bericht kan gezon den hebben. Zierikzee, 29 Juli. Ondanks de hitte, ondanks het uitlokkende der baden en van de Zwitsersche Alpen of cle hallen der Weener tentoonstelling, alle welke zaken elk haar contingent grooten en aanzienlijken aan de residentie onttrekken, blijven er nog genoeg over om allerbelangrijkste discoursen te honden over cle ministerieele crisis. Of mogen we nog niet spreken van crisis Ziedaar reeds één punt voor de discussie crisis of niet? Men hoort allerlei praatjes. Lenigen hebben de rol van het gewijzigde ministerie al afgelezen en zeggen Geertsema, Broex, cle Vries en van Stirum treden af; van Delden, Fransen van cle Putte en Gericke blijven, doch met dien verstande dat de heer van Delden zijn portefeuille ruilt tegen die van binuen- lands"che zaken. Anderen weten weer geheel iets anders cle heer van B-eenen zou worden president-minister zonder portefeuille; Gregory, cle commissaris des konings in Drenthe, minister van justitie; professor Buijs van binnenl. zaken; gener. maj. Weitzel Van oorlog; Gericke van buitenl. zaken en professor Teilegen van financien. Op deze rol figureeren derhalve koloniën en marine met een N. N. of een anonymus. 't Dagblad wil natuurlijk een ministerie Heemskerk of althans 't aftreden van het tegenwoordige kabinet. Dit laatste wil ook vooral dr. Jonckbloet eu.gceii wonderOp hein vooral komt., in de publieke opinie, vooral cle schuld neer van het tegenwoordige kabinet- het regeeren onmogelijk te hebben gemaakt. In verschei dene groote artikelen in de Provinciale Groninger Courant verdedigt de heer Jonckbloet zich tegen deze beschuldiging. Wij missen de ruimte om zijn stukken hier te analyseeren of weer te geven, doch zij maken op ons een indruk dien we niet beter weten uit te drukken dan door het spreekwoord qui s excuse s'accuse. Hoe 'tzij, er zal wel iets moeten gebeuren, wijziging of vervanging van het kabinet. De tijd zal hel leeren of het land er wat bij zal winnen. Soms zouden we wel wensclien dat wij den ring- van Gyges bezaten clie nu in de macht van den Haagschen correspondent der Nieuwe Middelburgsche Courant is. Zoo iemand le fin mot de V hlstoire weet dan is hij 't. Bedenk eens hoe hij in alle bijzonderheden weet te vertellen dat Z. M. de Koning zich reeds heeft uitgelaten over Z. Ms. persoonlijke meening en dat wel zoo dat een conservatief kabinet de weusch des konings zou wezen, moer bepaald een kabinet waarin al de nuances van cle anti-liberale partij zouden ver tegenwoordigd zijn. Hoe zulk een kabinet zou moeten satnengelapt worden, en de kamar er mede zou om springen zegt de clairvoyant nog uiet. Mogelijk doet hij dit later. l)oor Z. M. zijn herbenoemd tot griffier bij het Kantongerecht te Brouwershaven de heer G. van Wage, bij dat te Oostburg de heer M. Tlieri en bij dat te Axel cle heer M. H. Telchuijs, en is eervol ontslag verleend, op verzoek, aan deti heer F. J. Jansen, griffier bij het Kantongerecht te Sluis. De heer B. Meijlink, thans directeur van het post kantoor te Goes is door Z. M. benoemd tot directeur van het postkantoor te Middelburg. Door de ongewoon sterke hitte der laatste dagen zijn op onderscheidene plaatsen personen getroffen door zonnesteek, we hebben wel tien of twaalf gevallen geteld in cle dagbladenbovendien hebben een groot getai personen, meest aibeiders in de open lucht, min of meer ernstige toevallen gekregen. Aan sommige werken, o. a. aan de nieuwe Koninginnebrug tusschen 's Hage en Seheveningen heeft men van elf tot, vier ure den arbeid moeten staken, daar de Werkliedeu 'tin de brandende zon uiet konden uithouden. De groote manoeuvres in het veld van Waalsdorp hebben niet kunnen gehouden worden en cle troepen die reeds ter plaatse waren aangekomen zijn weder ingerukt, aangezien 't in het duin was als in de Sahara. In sommige gemeenten heeft men bepaald clat de namiddag schooltijden zullen vervallen op dagen dat de ther mometer boven de 75° staatclit is een verstandige maatregel. De hitte toch is waarlijk ietwat overdréven geweest. Dinsdag hebben we, in een volstrekt niet zonnige kamer, waargenomen 'smorgens te 8 ure 84°, te 12 ure 90° en 's avonds te 8 ure weder 84°. Te Ylissingen had jl. Woensdag een vermeldens waardige daad van menschenliefde plaats. Het dochtertje van den heer M. had het ongeluk bij 't ophalen van de ijzeren brug daar af en in cle haven te vallen. Gelijk meer gebeurt waren velen hierbij tegenwoordig doch durfde niemand zich te water begeven. Ten laatste schoot cle Belgische loods J. B. Adriaanssens van Antwerpen toe, sprong geheel gekleed te water en moet zij met een macht van argumenten de kamer overstelpen, verpletteren; dan met de tooverroede dei- welsprekendheid cle leden medesleepeneen andermaal hen in massa in slaap weten te praten om vervolgens het dommelend knikkebollen behendig als goedkeurende stemming te laten noteerenkortom aan haar is ei genlijk het regeeringsbeleid toevertrouwd. Het wetgevend lichaam is echter niet het voor naamste lid der staatsmachine. Dit is cle president, want ofschoon cle Kamers geraadpleegd worden over alle onderwerpen van wetgeving en over alle gewichtige voorkomende zaken; zoo is de regeering daardoor volstrekt niet gebonden. De ondervinding heeft na melijk geleerd dat in alle constitutioneele staten waar jaarlijksch het budget bediscussieerd, beknibbeld en zoogenaamd door de vertegenwoordiging goedgekeurd moet worden, aan een eigenlijk stelsel van .regeering niet te denken valt. Wat 'f. eene jaar wordt goedge keurd, wordt eeu volgend jaar weder bedorven en wat deze kamer toestemt weigert een volgende. Bij gedurige afwisseling van kabinetten wordt clit knoeiwerk nog erger, daar nu elk volgend kabinet geregeld liet werk van 't voorgaande te niet doet. Daarom bevat de grondwet van Eraaneipatoria cle wijze bepaling clat het wetgevend lichaam, zoowel de eerste als de tweede Kamer, alleen aclviseereud aan de regeering deel neemt. De President met haar kabinet stellen voorwinnen het advies in van de Kamers, doch zijn geheel vrij zich daarnaar te schikken of uiet. In hoogste instantie heeft de president ook zelfs met haar kabinet niets te maken en kan zij de ereteeren naar willekeur. Onder den vorm van een republiek is Einancipatoria dus een absolute monarchie; alleen met clit onderscheid dat de president kan worden gedwongen om af te treden volgens zekere regelen in de constitutie be paald, en dat haar waardigheid niet erfelijk is. l)e President moet b. v. aftreden indien dit met volstrekte eenparigheid van stemmen van al de leden der beide Kamers wordt geëischtzoolang er echter nog één stem voor haar is blijft zij gehandhaafd. Natuurlijk zal zich zulk een geval zelden voordoen maar 'tis toch mogelijk en daar de President clit ook wel weet zoo richt zij haar gedrag daarnaar in. Het is ook duidelijk dat cle verkiezing van een nieuwe President een zaak van 't hoogste gewicht is en clat niet de eerste cle beste met dit baantje kan gaan strijken. Ik verlangde zeer eens een vergadering van de Kamer der verkozen en bij te wonen en natuurlijk ook wel om eens te zien hoe het in cle Kamer dei- wijzen toeging. Daar hot juist in den tijd der zitting- was, in het mooiste van het parlementaire seizoen, zoo ging ik op zekeren dag eens naar de vergaderzaal in gezelschap van mevrouw Sarah en haar zuster. Ik moet niet vergeten melding te maken van het grootsche uiterlijk van het parlements-gebouw, waarmede het prachtige en doelmatige innerlijke zoo goed over eenstemde. Het gclieel was eeuer groote' natie waardig. In de groote vergaderzaal was alles ingericht overeenkomstig de eisoheu van den dienst en tevens van den smaak en den schoonheidszin. De zitplaatsen waren niet van clie kerkachtige getimmerten waarin cle afgevaar digden weg scholen als in zooveel cellen; voor elke vier leden was een kleine ronde tafel en rond deze tafel een gemakkelijke sofa in den vorm van een halven cirkel; al deze zitplaatsen waren zoo gerang schikt clat men overal een goed gezicht had op cle tribune zoowel als op 't gestoelte der voorzitster. Voor 't publiek was ook op uitstekende wijze ge zorgd; 't bleek duidelijk dat men het publiek in cle zaal niet als een bijzaak beschouwde, die bij wijze van gunst genadiglijk geduld werd. l)e galerij voor 't publiek liep in een halven cirkel rondom de zaai en kon een groot aantal personen een gemakkelijke plaats verleunen. De stenographen en de verslaggevers der pers waren mede zeer goed geplaatst. {Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 2