ZII MkZI ISI III COURANT. voor liet arrondis- sement Zierikzee. 1873. No. 59. Zaterdag 26 Juli. 76ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD F e uillet o n. IETS OVER HET BADEN IN ZEE. Een reisje naar Emancipatoria, Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1.Franco per post f 1. Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE NTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen vau 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEMIW. Het noodlottig toeval, dat onlangs den Luit. Genei'. Kroeseu op het Schevingsche strand overkwam, heeft behalve den diepen indruk dien 't maakte op allen die den generaal gekend hebben, ook nog ten gevolge gehad dat het zeebad op nieuw door bevoegde geneeskundigen beoordeeld en besproken is. De bedenking heeft zich voorgedaan dat de heer Kroeseu den aan val van beroerte wel kan gekregen hebben ten gevolge van het bad in zee, en deze veronder stelling, die werkelijk door eenigc deskundigen als juist is beschouwd, leidt zeer natuurlijk tot de vraag of 't wel in alle gevallen voor ieder raadzaam is gebruik te maken vau het toch zoo aantrekkelijke en algemeen als heilzaam er kende zeebad. Het is duidelijk dat deze bedenking niet te pas komt voor patiënten die hun verblijf houden aan de zee-badplaats en onder toezicht van een ervaren arts komenmaar vooral te Scheveningen worden jaarlijks duizende zeebaden genomen zonder dat de baddoctor er mede gemoeid wordt en het kan dus zeer wel gebeuren dat onder die menigte vrije baders er velen zijn wien 't bad in zee kwaad doet in plaats van goed en anderen voor wien 't nadeelig kan zijn onder de toevallige omstandigheden wat hun lichaams gesteldheid betreft, waarin zij te water gaan. Het zelfde geldt gewis voor streken aan zee waar geen badinrichting bestaat en dus het baden geheel wordt overgelaten aan de lief hebberij van lien die er gebruik van willen maken. Dr. Messdie sedert tal van jaren aan de badinrichting te Scheveningen verbonden is, heeft dit onderwerp opzettelijk besproken in zijn jongste brochure: „Een wenk aan het strand," terwijl ook andere geneeskundigen het publiek op deze belangrijke zaak hebben opmerkzaam gemaakt. Ook wij oordeelen het niet ongepast in ons blad eenige oogenblikken stil te staan bij de beschouwing van het zeebad. Het komt voornamelijk aan op de volgende punten 1°. Waarop de heilzame werking van bet bad in zee berust2°. Voor welke lijders bet zeebad gunstige uitwerking kan hebben en 3°. Welke regels men in acht te nemen hebbe bij het baden in zee. Voor den bewoner van het binnenland kan reeds het verblijf alleen aan den oever of in de nabijheid der zee een gunstige uitwerking hebben, die zich uiterlijk zeer goed laat waar nemen. Het is de eigenaardige werking der zee lucht, die dit verschijnsel te weeg brengt. De zeelucht frischt op, versnelt de stofwisseling door bevordering der spijsvertering en werkt nog in andere opzichten zoo gunstig op het organisme dat men soms aan het zeebad toeschrijft wat men reeds te danken heeft aan het met volle teugen inademen der zeelucht. Het is klaar dat wij, die onder den invloed der zeelucht wonen, de gunstige werking van deze niet opzettelijk behoeven te zoeken en dat ook het baden in zee den kust-bewoners in zooverre tamelijk on verschillig is. Wat eigenlijk de oorzaak is van deze gunstige werking der zeelucht op het organisme laat zich niet voldoende verklaren. Men schrijft ze toe aan den minderen warmtegraad dan die van de lucht in het binnenland, aan de zoutdeeltjes die de zeelucht bevat alsmede aan de sporen van jodium en bromium die daariu mede aanwezig zijn en die op de kliervaten influeuceeren, aan de afwisseling van den barometerstand waardoor op de snelheid van deu bloedsomloop wordt gewerkt, aan de meerdere zuiverheid der zee lucht van miasma die in de landlucht niet zelden aanwezig zijn en door de ademhaling in de longen worden gebracht. Nu het bad in zee. Het zeewater werkt op wekkend, prikkelend; de koude van het water drijft het bloed van de huid terug naar het hart en de groote inwendige deelen, terwijl er tevens, vooral door het bad in den golfslagspoedig een krachtige reactie volgt die de werkzaamheid der huid zeer bevordert. Het zeebad werkt verder als ieder mineraal moederloogbad. Dit wordt veroorzaakt door de vele chloor- en zwavelzure zouten die het zee water bevat en die de huid prikkelen, welke prikkeling inzonderheid door de mechanische werking vau den golfslag op de huid zeer wordt versterktzoodat het zeebad reed3 daardoor alleen veel sneller en krachtiger werkt dan het rivierbad of het baden in bassins met mine raal water. Vraagt men nu voor welke lijders het zeebad heilzaam zijn kan, dan moet reeds vooraf op gemerkt warden dat de werking der zeelucht niet gunstig is voor lijders wier borst-organen niet gezond zijn of wier bloedvaten ziekelijk verstoord zijn (gelijk dit b. v. bij Kroeseu 't geval was). Organische long- en hartlijders zullen in de zeelucht reeds geen heul vinden in het zeebad kan hun zelfs beroerte overvallen door aandrang en uitstorting van bloed in dp longen, de hersenen of 'thart. Als regel kan aangenomen worden dat per sonen met organische gebreken van borst-buik- of hersenholte, habitueele dronkaards, individuen met vaatziekten of slagaderbreuken nimmer zee baden moeten gebruiken. Daarentegen wordt het zeebad aanbevolen tegen de volgende kwalenchronische geslachts ziekten of ontwikkelingsgebreken der genitalia, habitueele verkoudheden en zwakheid der huid verschillende stoornissen van het zenuw- en gemoedslevenslechte spijsverteringzwaar moedigheid door te veel inspanning, zittend leven Fantasie door W E R I H E R. XY. Aldus alles samenvattende wat er in de geheele maatschappij onbehoorlijks en gebrekkigs of verdorven en slecht is komen de drijvers tot de slotsom dat alles genezen zou zijn als er meer gedaan werd voor de vrouw en als men de vrouw in allen deele de gelijke liet zijn van den man. Op de keper beschouwd zou zij bij zulk een emancipatie nog niet veel meer winnen dan gelijkheid in zwakheid en gebreken met het mannelijk geslacht en zelfs aan deze gelijkheid ontbreekt maar bitter weinig. Waarlijk, toen cle mensch- lieid het paradijs werd uitgedreven is niet de vrouw alleen daaruit gestooten en de man er in gebleven, zij zijn beiden er uitgeworpen en hebben eenerlei lot, viij gelijkmatig gedragen. Ik wil de vrij makers der vrouw niet hard vallen, in zoover zij tot het idee der emancipatie gedreven worden, door het besef van al 't leed dat er buiten het paradijs in de wijde wereld geleden wordt ook door de vrouw' en omdat medelijden met de vernede ring van de eene helft van ons geslacht de harten week maakt eu de hoofden doet zinnen op middelen tot verbetering en opheffing; maar men moet, zooals gezegd is, niet in de dwaling vervallen van te meenen dat de mannen in het paradijs verkecren en de vrouwen daarbuiten. De ellende en de nood zijn algemeen. Het komt er slechts op aan welken weg men op wil om weder terug ie keeren naar het verloren pa radijs, om te herstellen wat gebrekkig is, terug te vinden wat is verloren gegaan. Dit wil de partij der drijvers door hervorming der maatschappelijke wetten en instellingen of zoo als 't heet door het herstel van de rechten der vrouw. De vrouw zegt de partij moet op zichzelf staan- haar opleiding moet reeds van den beginne of daarop berekend wordenhet meisje moet niet groot gebracht worden voor 't huisgezin, vooral niet voorbereid worden op 't huwelijk, dat toch haar lot zal worden - zij moet een opleiding genieten die haar in staat stelt zich zelf te dragen, zich zelf te onderhouden zonder mannelijke leiding of steun noodig te hebben. Volwassen zijnde moet zij dan ook niet //beschikbaar" zijn voor 't huwelijk, plat gezegd //niet aangevoerd aan de markt" wachtende tot er vraag komt naar 't artikel, maar zij moet een zelfstandige positie innemen en optreden als burgeres. De weg tot ambten, betrekkingen eu posten moet ook haar openstaan even als den manook zij moet in staat en bevoegd zijn als industrieelals on dernemer in welk vak ook op te treden. En dit niet alleen; zij moet ook rechtstreekschen invloed kunnen uitoefenen op kerk en staat, door het stemrecht en. door de benoembaarheid tot alle betrekkingen even als de mannen. Men zou zoo zeggeu dat daar eenige overdrijving onder loopt, doch men wil het zoo. Welnu, daarom overdrijf ik dan ook een weinig in mijn fantasieten einde zoo veel licht mogelijk te laten vallen op de zieke plekken aan het lichaam onzer maatschappij. Men spreekt van onderdrukking der vrouw en van verkorting harer rechten. Welnu, ik overdrijf en stel haar volkomen gelijk met den man. Kan ik het helpen dat zij clan den man boven 't hoofd groeit Men wil de vrouw 't stemrecht geven in de kerk; welnu ik overdrijf en ken haar 't stemrecht toe. Kan ik 't helpen dat clan de jonge meisjes knappe ongehuwde predikanten zullen beroepen en dat zij met geestdrift aan de lippen van dezen zullen hangen om woordekens van hoop, in zekeren zin, op te vangen en dat dan de goede vrouwkeus zullen beroepen goede, echte, beproefde orthodoxe predikanten met steken op, om haar te stichten met woorden des toorns en schrikt beelden van 't jongste gericht alsmede met bespiege-

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 1