Buitsnlandsch Overzicht. Gemengde berichten. bedenkingen nu juist geen betoog tot antwoord, docli zullen gaarne later aan onze lezers berichten of het de redactie gelukt is op den duur aan haar program getrouw te blijven. Zierikzee, 14 Juli. Het Kiescollegie der Her vormde gemeente alhier beeft heden wegens het. bedanken van l)s. Lieftinck te Kimswerd liet beroe- pingswerk liervat en het navolgende zestal van pre dikanten samengesteld, te wetende H.H. B. W. Colenbrander te Drachten, Gr. Buisman te Wieringer- waard, Dr. J. C. Pool te den Helder, C. J. van Bemmel Suijck te Keppel, Dr. H. van Veen te Oud Pekela en C. Maas te Zaandijk. Hieruit zal op 22 dezer een drietal worden sa mengesteld. In een correspondentie uit 's Hage is het Zondags- blad van Dordrecht Leest men o. a.: Op dit oogeublik kan liet Ministerie niet aftreden. Z. M. de koning wenscht dat het voorshands blijve en als het aan dien weusch voldoet, handelt liet ook in den geest van die groote partij in ons Land, welke weet dat knappe, eerlijke mannen den Ministerraad vormen en tevens dat elke .verandering van personen, voor den geregelden loop der Staatsmachine, soms voel te lang een beletsel is. Dat de Atchin-historie voor 't Ministerie eeue reden moge zijn om op zijn post te blijven, wordt algemeen goedgekeurd, en dat de heer Fransscn van de Putte heeft verklaard vrijwillig niet te zullen heengaan vóór die belangrijke kwestie tot eene beslissing is gekomen, bewijst dat hij niet alleen vertrouwen heeft op een goed einde, maar ook de zware verantwoordelijkheid, die op hem rust, niet ontwijkt. Velen hopen dat het Ministerie, hoe weinig lokkend den gang van zaken daartoe ook is, moge besluiten om te blijven, wij gelooven dat Z. M. de koning dat gaarne zou zien en wij wenschen, dat de pers, die de behandeling van zaken en den geregelden loop van de 's Rijks administratie op meer prijs stelt, dan dikwerf on vruchtbare politieke geschillen, het hare zal doen, om het besluit der Ministers in dien geest te doen uitloopen. Voor den Minister van oorlog, die niet blijven wil zal een opvolger gezocht moeten worden. Donderdag had te Neuzen bij het lossen der stoom boot Albatross, liggende aau het spoor, een droevig ongeluk plaats de werkman Jan van Wijk, bezig zijnde, om de erts uit den ijzeren bak te werpen, welke de stoomkraan van de boot op den wal brengt, had de onvoorzichtigheid zijne linkerhand tusschen het hengsel en den bak te Laten rusten, waardoor die hand geheel verbrijzeld werd. De geneesheer J. van Pienbroek aldaar bracht ter stond geneeskundige hulp en heeft des namiddags de hand geamputeerd. (F. C Middelburg 11 Juli. Met genoegen deelen wij mede dat, ter herinnering aan den 5 Juli jl.onze geachte burgemeester jhr. mr. J. W. M. Schorer van wege H. M. de Koningin heden ten geschenke ontving haar portret, voorzien van hoogstderzelver handteeken. De stoomboot Prins van Oranje heeft een zeer merkwaardig voorwerp medegebracht, nl. een schoon exemplaar van den Koran, dat door den heer J. H. A. IJssel de Schepper, kapitein der infanterie, gevonden is in den Missigit van Groot-Atchin bij het lijk van een gesneuvelden priester. Dit niet slechts om zijn oorsprong, maar ook om de aanteekeningen op de eerste bladen belangrijke handschrift, is door den heer IJssel de Schepper uit het bivouac op het zeestrand te Atchin den 27 April aangeboden aan den hoogleeraar de Goeje, en door dezen aan de Leidsche verzameling van hand schriften geschonken. Namens het ministerie van koloniën worden voor den dienst in Nederlaudsch-Indie gevraagd ongeveer twintig onderwijzers, bij voorkeur ongehuwd, die in het bezit zijn eener akte van bekwaamheid als hoofd - of als hulponderwijzer, en van eene aanteekening voor een vreemde taal, bij voorkeur de Fransche. Wij vernemen dat de heer G. J. van den Bosch, directeur van den Wilhelminapolder te Kattendijke, door de regeering is verzocht, haar te vertegenwoor digen bij het te Weenen te houden internationaal congres voor den landbouw en het boschwezen en dat deze die vereerende taak heeft aanvaard. Zwolle, 10 Juli. De beruchte Beekman, uit Heer den, verdacht van zijn huisvrouw te hebben vermoord en deswege door het prov. gerechtshof van Gelderland veroordeeld, maar door den Hoogen Baad naar het hof van Overijssel verwezen, is thans te dien einde naar het huis van verzekering alhier overgebracht. Voor 't oogenblik zijn in Italië de zaken weer in zooverre geschiktdat het nieuwe ministerie is tot stand gekomen. Het bestaat uit mannen van de kleur der meerderheid en is naar den geest niet onder scheiden van het afgetreden ministerie Lanza. Mi nister-president tevens belast met de portefeuille van Financiën is de heer Minghetti. De heerên Visconti- Venosta van Buitenlandsche zaken, Bicotti Magnani van Oorlog en Scialoja van Onderwijs, hadden deze portefeuilles ook reeds onder 't vorig ministerie, Can- telli is belast met Binnenlandsche zakenVigliani met Justitie; de schout-bij-nacht Saint-Bon is Mi nister van Marine geworden en tot vice-admiraal be vorderd, terwijl de heeren Spaventa en Finali benoemd zijn reap, tot ministers van Openbare werken en Land bouw. Wat de oneenigheid betreft onder de leden der rechterzijdedeze is gestild en de dissidenten hebben zich weder bij de meerderheid aangesloten. Volgens een bericht in de Italienische Nachrichten heeft de Paus den pastoor Satna-Cruz ernstig doen voorhouden dat zijn handelingen niet overeenkomstig de roeping van het priester-ambt zijn. Santa-Cruz moet echter deze vermaning in den wind geslagen hebben en dit heeft den Paus aanleiding gegeven hem te schorsen. Dit is niet de eerste maal dat de gruwel daden van den bloeddorstigen Spaanschen pastoor door de hooge geestelijkheid worden gedesavoueerden hoe kan dit ook anders? Maar ondertusschen gaat Santa-Cruz voort met ziju werk en wie dient hij? Uit Spanje luiden de tijdingen nog steeds onrust barend en als altoos blijven zij verward en met elkander in tegenspraak. Volgens een telegram uit Perpignan van den 11 en is generaal Cabrinetty bij "Éipoll, waar hij met een kolonne van 1000 man had post gevat, overvallen door 3000 Carlisten onder Saballs. Cabri netty moet gesneuveld zijn met 100 zijner manschappen, terwijl de overigen, op weinigen na, zijn gevangen gemaaktde kanonnen, wapenen en bagage zijn in handen van Saballs gevallen. Tot zoover de Carlistische lezing. Van andere zijde verneemt men dat een afdeeling troepen der regeering onder Vaga, versterkt door een gedeelte van het gar nizoen van Vich slaags geweest is met de Carlisten die het stadje San-Quirse hadden bezet, en nu vau daar met de bajonet in den rug verdreven werden. Vervolgens hebben echter de republikeinen hun zege praal ontsierd door 't mishandelen van vrouwen, 't verbranden eener fabriek en 't plunderen en verwoesten van het stadhuis, alles onder voorwendsel dat de in woners met de Carlisten geheuld hadden. Bijna gelijktijdig met deze affaire had een ont moeting plaats bij 't dorp Sauta-Coloma in de provincie Tarragona, tusschen de Carlisten en de vegeeringstvoepen en vrij wil igers van Tarrogona, bij welke gelegenheid de Carlisten 50 dooden zouden hebben verloren. Ondertusschen spant de regeering zich met prijzens- waardigen en naar wij gelooven oprechten ijver in om de ünancieele moeielijkheden eenigszius uit den weg te ruimen. Om den Juli-conpon te kunnen betalen heeft de regeering op voorstel van den minister Car- vajal besloten een leening van 250 millioen gulden te beproevendie men op de volgende wijze zou waarborgen125 millioen door het uitgeven van pand brieven, 87Yo millioen door nieuwe belastingen, en 37V2 millioen door den verkoop van overtollig oorlogs- materieel en door verzilvering van schatkistbiljetten 't geen men zou vinden uit den verkoop der mijnen vau Bio Tinto. Het blijkt dus dat men, gelijk we dit reeds in ons vorig overzicht voorzagen het, denkbeeld eener verpanding van de tabaksregie op de Philippijnsche eilanden weder heeft laten varen. Al de plannen der regeering hangen echter in de lucht, 'tzijn in den volsten zin des woords chateaux en Espagne. Waar moeten b, v. nieuwe belastingen van daan komen terwijl thans reeds gèheele provinciën geen reaal belasting storten om de eenvoudige reden dat zij niet weten aan wien zij betalen zullen, aan de Car listen die in den omtrek zijn of aan de regeeriug die verre is en machteloos tevens. En dan wil men oorlogs- materieel opruimen op een oogenblik dat men zelfs de kracht mist om den opstand te dempen, dit is immers niets anders dan eeu denkbeeldig iets? Maar met dit alles is de maat der jammeren van Spanje nog niet volgemeten. Ook de roode Internationale heeft haar drakenkop opgestoken. De stad Alcoy een wel varende fabrieksplaats in de provincie Alicante is het tootieel geweest van gruwelen als die der Commune van Parijs. Drie a vierduizend werklieden door agenten der Internationale opgehitst hebben het werk gestaakt en de Commune van Alcoy geproclameerdzij hebben den burgemeester gefusilleerd, zestig huizen in brand gestoken met petroleum en de stadskas geplunderd. Eindelijk hebben zij een aantal der aanzienlijkste in gezeten uit hun huizen gelicht en als gijzelaars ge vangen gezet met bedreiging hen te zullen doodschieten zoo de regeeringstroepen het wagen tegen de stad op te rukken. Tegenover deze bedroevende feiten is het bijna bespottelijk dat de regeering nog verklaart dat zij //krachtig zal handelen." Te Versailles heeft de afleiding, die de //kattenfeesten" les f 'êtes du Chah Chathadden aangebrachtweder uitgewerkt en is men tot het zaken doen terug gekeerd. De regeering heeft, bij monde van den minister de la Bouillerie, een wetsontwerp ingediend om de belasting op de grondstoffen weder in te trekken. Dit kan niet anders dan goedgekeurd wordenwant van alle han delingen van den heer Thiers is de belasting op da grondstoften wel de minst verdedigbare en het meest strijdig met de gezonde begrippen der staathuishoud kunde. De impopulaire belasting moet ook maar 2 millioen francs hebben opgebracht. Om het deficit te dekken had de regeering het plan ontworpen 17 opcenten op alle directe belastingen te heffen; de budget-commissie kan zich evenwel met dit plan niet vereenigen. Men denkt dus dat het zal uitloopen op een belasting op geweven stoffen. De clericale drijvers gaan steeds voort met het voeden der agitatie, voornamelijk door het op touw zetten van processie. Men kan echter niet zeggen dat de bevolking voor dezen prikkel heel gevoelig is. De groote getallen bedevaartgangers beteekenenvan na derbij gezien, heel weinig in verhouding tot de cijfers der bevolking van de departementen waarin de tochten plaats hebben. Sommigen meenen dan ook dat de clericalen hun zaak schaden en steeds meer bespottelijk maken door 't aanwenden van zulke verouder de op wekkingsmiddelen, waarvoor de massa des volks vol strekt niet gevoelig meer is. Men verneemt thans dat de hertog van Aumale, divisie- generaal bij 't leger, belast zal worden met het voor zitterschap van den krijgsraad voor welken Maarschalk Bazaine zich zal moeten verantwoorden. Is dit gerucht op waarheid gegrond dau zou dit voor den hertog een bedenkelijke rol kunnen worden om te spelen wij betwijfelen het gerucht. Volgens te Petersburg ontvangen berichten heeft de Khan van Chiva aan generaal Kauffinann om den vrede gevraagd. De Bussische bevelhebber heeft ver klaard vrede te willen sluiten, maar dan moet de Khan beginnen met vooraf al zijn troepen af te danken. In liet Engelsche Lagerhuis heeft de heer Bichard, bij vernieuwing het voovstel gedaan dat het gouver nement zich tot de mogendheden zou wenden om een permanent internationaal scheidsrechterlijk collegie tot stand te brengen hetvvelke de voorkomende politieke verwikkelingen tusschen de staten in der minne zou moeten schikken of krachtens scheidsrechterlijke uit spraak beëindigen. Gladstone en Enfield hebben zich tegen het voorstel verklaard omdat het tot niets zou leiden. Nochtans is het door het huis aangenomen met 98 tegen 88 stemmen. Wij houden het met Glad stone's meening't denkbeeld is schoon, het doel is edel; maar de tijden zijn nog niet gekomen om die te verwezenlijken. Toch juichen we de poging van den heer Bichard toe omdat iedere getuigenis tegen den oorlog verdient erkend te worden en omdat ook in dit opzicht de aanhouder eindelijk wel iets winnen zal als is 't ook niet alles. Na afloop der feesten in Frankrijk zahzich'de Schach'van Perzie te Marseilles inschepen en zich naar Rome begeven, ten einde Koning Victor Emmanuel en den Paus te bezoeken. Van Rome zal hij over Venetie, Triëst en den Donau, naar Weenen vertrekken, waar hij acht dagen zal vertoeven om de tentoonstelling te bezichtigen. Van Weenen begeeft hij zich naar Constantinopel, om ook acht dagen de gast des Sultans te zijn. Daarna zal hij over Trebizonde in het laatste van September naar Téhéran terugkeeren. Zonder Nederland te hebben bezocht. O, die liberale regeeringen roept het Dagblad hierbij uit. In de jaarlijksche bijeenkomst van aandeelhouders in den Eriespoorweg, Woensdag te New- York gehouden onder voorzitterschap van den heer Watson, deelde deze mede dat de hypothecaire en prioriteits-aandeelen ongeveer 40 millioen en 40.000 dollars bedragen; dat de waarde van het materiaal en het maatschappelijk kapitaal 86.5S7.0QQ dollars en de obligatien 1.700.000 dollars be dragen dat de inkomsten bij voortduring toenemendat er geen enkel feit is voorgekomen, dat twijfel doet ontstaan aan het werkelijk verkrijgen van het dividend door de exploitatie en dat er geen op zich zelf staande declaratie of betaling zal plaats hebben. Het door Mac-Henry Bischoffs- heim voorgedragen bestuur werd eenparig gekozen In den Haag werden de draaimolens als kermisvermaak ver boden. Te Utrecht zullen zij worden toegelatenniet minder dan 44 hebben er zich aangemeld. Dezer dagen kwamen eenige Leidsche studenten in Haarlem en namen een rijtuig. Bij 'tklimmen op den bok vroeg de koetsier: «waarheen heeren en een der jongelui riep «Naar Engeland." Zonder iets te zeggen rijdt de koetsier naar Zandvoort en regelrecht zee inhij, op een hoogen bok gezeten, krijgt vooreerst geen last van 't watermaar weldra rijst van uit het rijtuig de kreet op: «Koetsier! wil je ons verzuipen?" waarop 't lakonieke antwoord volgt«Dat niet, heeren maar ge wilt naar Engeland, en dan is dit de kortste weg."

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3