ZIERIKZEESCIJE voor het arrondis- sement Zierikzee. 1873. No. 55. Zaterdag 12 Juli. 76ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. A F K O IV D I G I N G. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1.Franco per post ƒ1. Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE NTI EN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 11. LAliENMAtf. Het HOOFD van liet Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekenddat het kohier voor de belasting op het Personeel, Nol 4, wijk D, van deze gemeente, dienstjaar '1873/74, den 7 dezer maand door den heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Middelburg executoir verklaardop heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder vèrpligt is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 9 Julij 1873. C. J. FOKKER, Wcth. I.B. DELFT, 8 Juli. ,Te midden van de feestdruktc vind ik in dit morgenuur toch nog de gelegenheid een paar woorden te pennen. Reeds Zondag vond ik de stad getooid met vlaggen en groen en 't geen voor 't def tige, stille Delft ook bijzonder is,- met een drukke menigte van inwoners en vreemdelingen, die blijkbaar al een vlaagje van feestelijke opgewondenheid weg hadden. Gisteren zijn de versieringen nog aanmer kelijk vermeerderd. De Delffcsche stedeinaagd heeft moeite noch kosten gespaard en zij heeft gewoekerd met de ingevingen van haar goeden smaak om een passend toilet te ma ken ten einde den edelen Hertog Karei van Gelder bij zijn njoyeuse entree" heden middag waardiglijk te ontvangen. Heerlijk Juli-weêr, opgefrisoht door een flinke donderbui met stortregen, die Zondag in 't middaguur plaats had, doet hopen dat het feest iu dit opzicht volkomen slagen zal. Gisteren middag te 1 ure werden de Oud-studenten ingehaald en onder de banieren der tegenwoordige Delftsche studenten, voorafgegaan door de muziek van 't 3e reg. Huzaren naar het feestterrein geleid. Dit feestterrein is waarlijk prachtig, de decoratien zijn in den trant der 1.5e eeuw, ook de bekende feesttent van den heer Bonardt is zooveel mogelijk in dien zin gewijzigd. De feest-commissie heeft, wat historische getrouwheid aangaat haar taak ernstig opgevat. Zoo zijn proclamation enz. geheel in den stijl des tijds (1492) met Gothisehe letteren in zwart en rood ge drukt, overal aangeplakt, en ook de officieele aan kondiging van wege den Hertog van Gelder van zijn bezoek aan Delft heeft plaats gehad met inachtneming van ,alle vormen. Daartoe heeft 's Hertogen heraut zich in plechtgewaad tot Borghemeesteren en Soepen-en der stede van Delft begeven en zich met staatsie van zijn opdracht gekweten. 's Avonds moest volgens het program, de ontvangst der leden en het formeeren' der afdeelingen van het 27e land huishoud kundig Congres plaats hebben. De opkomst was echter zoo onbeduidend gering dat er niets van kon komen en dus de eerste samenkomst tot Dinsdag morgen werd uitgesteld. In den fraaien tuin achter Stads Doele had ver volgens het feestconcert plaats, door de Rotterdamsche kapel onder directie van den heer Hutschenruyter. Onverantwoordelijk vond ik het dat er nagenoeg niemand was om de heerlijke muziek van de beroemde kapel te bewonderen. Aan de zeer bezwarende con ditiën die gesteld waren om toegang tot den tuin te erlangen, schrijf ik. het toe dat de heer Hntschenruyter de treurige taak te vervullen kreeg om de talenten van zijn corps ten beste te geven voor stoelen en banken. Dat was jammerheerlijke muziek, een prach tige tuin, schitterende en smaakvolle verlichting met duizende lampions, een liefelijke zomeravond, zie! slechts 't publiek ontbrak om alles tot een schoon geheel te maken. Nochtans belette mij deze teleurstelling niet om toch de muziek te genieten. Ik wenschte wei dat de heer Hutschenruyter, als hij den 24sten dezer ons Zierikzeesche zomerfeest komt opluisteren, alsdan de meeste nommers maar gaf van 't programma van gis teren avond. Vooral wensch ik den Zierikzeenaars toe 't genot van Solo voor clarinetvan de ouverture La pie voleusevan de fantaisie sur la Traoiata verder voor de aanhangers der Oftenbachsche muziek 't souvenir de la Lelie Helène, kortom, alles was zoo schoon, zoo rein, dat ik hun 't geheele concert wel zou toewenschen, gewis zou Hutschenruyter op een talrijker en dankbaarder gehoor kunnen rekenen, dan in den tuin van Stads Doele te Delft. DELFT, Q Juli. Gisteren werd de gemaskerde optocht gehouden, voorstellende den intocht van Karei van Egmont, Hertog van Gelre, Graaf van Zutfen, binnen Arnhem in 1492. Na al wat we in den laatsten tijd van maskeraden en optochten gezien hebben, worden we onwillekeurig veeleischend en moeielijk te voldoen. Doch dit moet gezegd worden dat de joyeuse entree van Karei van Gelder zoo glorieuzelijk, zoo smaakvol georganiseerd en zoo historisch getrouw uitgevoerd is geworden, dat er maar één stem op ging onder het duizendtallig publiek over de pracht en schoon heid van het geheel. Groot was de stoet niet, slechts 155 personen inet de anonymi medegerekend, maar de verschillende costumes, harnachementen en wapenen waren keurig net, velen er van zelfs ietwat overdreven rijk en prachtig. Dit kan vooral gezegd worden van de figuur des Hertogs, daar vast de eigen per soon vati Karei van Egmont in 1492 niet met meer luister kan getooid geweest zijn. In de tweede en derde plaats moeten vermeld worden de figuren van Vincent, Graaf van Menrs, Robert van Aremberg, Graaf de la Marck, Antoine de Rambonuet (zeer eigenaardig nu ook door een heer Rambonnet voor gesteld), en verder een groole stoet van edelen en ridders in rijke en prachtige costumes. Men zag in den trein ook een allegorische voor stelling der Geldersche steden, bestaande in een tri omfwagen, waarop door zeven maagden de steden van Gelderland en Zutphen werden vertegenwoordigd, terwijl de wagen omstuwd werd door de banierdragers der stedenalsmede een model van een kanon op affuit en met bespanning, geheel in den stijl der 15e eeuw, en eeti strijdwagen inec al zijn toebeliooren en aan vals- en verdedigingswapenen. Wij kunnen van den geheelen stoet geen omstan dige beschrijving leveren en moeten dit aan de groote bladen overlaten. Het geheel was schoon en door uitstekende orde en regel liet dit gedeelte der feestviering niets te wenschen over. 's Avonds werd een algemeene illuminatie ontsto ken; hiervan maakte vooral de gasiJlurainatie op de Begijnhofsbrug een schoon effect. N,u werd de op tocht bij fakkellicht nog eens herhaald en hiermede ging een groot deel van den nacht om. Het schoonste weder begunstigde de feestelijkheden. Duizenden wareu van ver en nabij toegestroomd, zoodat het //Stille Delft" dezen dag vooral alles be halve stil was. Wat men al zoo zag en hoorde op Een reisje Fantasie naar Emancipatoria, door WERTHER. XI. Wat nu de opleiding der keukenjongens en koks maats betreft, deze had alleen ten doel mannen te vormen en af te richten tot handige kookmachines, maar de ziel, de leidende gedachte iler keuken bleef altoos huizen waar zij behoort, in 't brein der vrouw. Ik heb verbaasd gestaan over de handigheid die de yerstgevorrlerde kweekelingen der school ten toon spreidden bij de practische oefeningen, doch zij leerden alles slechts werktuigelijk en zonder zich rekenschap te kunnen geven van het waarom; hun bekwaamheid bestond in het stipt nauwkeurig verstaan en opvolgen der wenken, bevelen en aanwijzingen die hun door de directrice of leeraressen gegeven werden. Dit scheen trouwens voor het voldoen aan hun bestemming vol komen genoeg te zijn, daar zij toch nooit zelfstandig behoefden op te treden. Ondertussehen gevoelde ik toch volstrekt geen lust mij onder de culinaire stu denten te laten inschrijven. Ik bleef nog al lang bij de directrice praten; 's avonds kwam haar zuster, de machinist van de Utopia, ook nog even kijken en zij was 't die mij vervolgens den weg wees naar een goed hotel. Hotels waren er veel in de stad en dat waar ik mijn intrek nam was een zeer fraai gelegen gebouw aan een met prachtige boomen beplant plein. Daar het nog te vroeg was om naar bed te gaanging ik in de leeskamer 't nieuws eens nasnuffelen. Ik bemerkte dat onder de daar aanwezige dames nog al sensatie was te weeg gebracht door het bericht dat er voor- loopig vrede gesloten was met Amazonia; er werd zeer verschillend over geoordeeld. Ik merkte onder andere een dame op die zeer verbolgen scheen op 't gouvernement, niet. wegens het vrede maken, maar wegens den oorlog. Zij bleek lid te zijn van 't wet gevend lichaam en stelde zich voor, de regeering eens kras te interpelleeren over de aanleiding tot dien oorlog, dien zij geheel ongemotiveerd en onverantwoordelijk noemde. Het scheen mij toe dat er in den kleinen kring der gasten van 't hotel ook al twee scherp tegenover elkander staande partijen waren. Verder vernam ik nog dat wij de Xantippe al heel aardig hadden toegetakeld met ons enkele schot. Verbeeldt u, luitenant Lina had den duizendponder zoo juist gericht dat de kogel precies in de monding van 't kanon der Xantippe was terecht gekomen en daar gesprongen. De uitwerking was geducht]'geweest de geheele schiettoren was vernield en eeti groot deel van 't schip zwaar beschadigd. Gelukkig was er niemand van den vijand gedood of gewond ge raakt. Dit scheen zelfs de Emancipatorianen pleizier te doen, en dat was wel te verklaren daar zij in hun oorlogen er hoofdzakelijk op uit waren den vijand zooveel mogelijk materieele schade toe te brengenals er iemand werd gedood of gewond^dan was 't bij ongeluk. Men ging van 't beginsel uit dat men elkander wel ontwapenen en overwinnen kan zonder te dooden of armen en beenen af te schieten. Zoo mikten ze b. v. bij belegeringen van steden vooral op de magazijnen van proviand en wapenen, ook op de ambulances en hospitalen (op de gebouwen n. 1., niet op de zieken) ook op particuliere huizen, doch niet op de bewoners. Vielen er nu soms toch dooden of gewonden dan was dit enkel bij ongeluk. Ik liet niet na iu deze omstandigheid de goede vruchten op te merken van 'tgeen de Duitschers en Franschen in den oorlog van 1870 en '71 reeds in dit opzicht gedaan hadden. Onder de telegrafische berichten uit het vaderland trof mij inzonderheid de tijding dat de aanvraag om concessie voor 't aanleggen van een spoorweg, Brou wershavenZevenbergen in overweging was genomen

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 1