Buitenland. Gemengde berichten. Naar de N. Midd. Courant verneemt zal de lieer L. A. van der Marck, directeur van 't postkantoor te Middelburg zijn eervol ontslag als zoodanig aanvragen. Uit VJissingen wordt gemeld dat thans definitief vastgesteld is de feestviering bij gelegenheid van de opening der spoorweg- en havenwerken in September a. s. Op Zondag 7 Sept. zal Z. M. de koning en H. Ds. broeder Prins Hendrik te Middelburg aankomen, aldaar ten huize van lieer Commissaris des Konings nachtverblijf houden en den volgenden dag de plech tigheid van de inwijding der werken bijwonen. Waar schijnlijk zullen nog andere leden der Koninklijke familie mede tegenwoordig zijn. Er worden toebereidselen gemaakt om deze voor Middelburg en Ylissingen gewichtige dagen met grooten luister te vieren. Volgens bekendmaking van den Commissaris des Konings in de Prov. Zeeland, zal de gewone zomer vergadering der Provinciale Staten van Zeeland ge opend worden op Dinsdag 1 Juli, e. k. Voor de mededinging naar één der negen opvallende plaatsen aan 's Rijks-kweekschool voor onderwijzers te Haarlem hebben zich o. a. aangemeld 5 jongelieden uit Zeeland, en in 't geheel uit al de provinciën 41. Het schijnt dat de afgezette predikant Koeken van Moerdijk niettemin nog een specialiteit is gebleven in hét doopen van kinderen. Volgens den Standaard zijn er op Pinkster Maandag uit Opheusden en Dode- waard wel dertig ouder-paren met hun kinderen per stoomboot naar Moerdijk getogen om die panden door den heer Koeken te laten doopen. Door de arrond. rechtbank te Brielle is de heer J. E. M. De Sel tot betaling eener boete veroordeeld wegens het verkoopen van een doosje Urbanus-Pillen zonder apotheker te zijn. Het vonnis is gewezen op grond van art. 30 en 31 der wet van 1 Juni 1S65 {Staatsblad no. 61), in verband met de lijst van ge neesmiddelen, vastgesteld bij beschikking van den Min. van Binnenl. zaken dd. 15 Juli 1872. Fran k r ij li. De incidenten die uit de veranderingen in Frankrijk voortvloeien volgen elkander met snelheid. Het volgende staaltje van onverdraagzaamheid heeft veel sensatie gemaakt De heer Brousses, afgevaardigde uit het departement Aube, is voor eenige dagen overleden. Nu is het eene vaste gewoonte, dat de kamer, als een harer leden sterft, eene commissie uit haar bureau benoemt, om haar te vertegenwoordigen en den lijkstoet tot op de begraafplaats te volgen voorts dat de overledene met militaire eer ter aarde besteld wordt. De heer Brousses had echter gedurende zijn ziekte aan zijn bloedver wanten en vrienden uitdrukkelijk te kennen gegeven, dat hij zonder geestelijken bijstand begraven en rechtstreeks van het sterfhuis naar het graf gebracht wilde worden. Dit was niet algemeen bekend. De kamer nu had haar commissie gekozen. Het militair escorte was ter behoorlijken tijde voor het sterfhuis, en de lijkstoet zette zich in beweging. Toen men echter geen geestelijke zag en men vervolgens vernam, dat het lijk niet naar de kerk zou worden gebracht, verlieten de leden van het bureau der kamer dadelijk den stoet, en de kolonel gaf, zoodra hij dezen zag weggaan, aan zijn soldaten bevel naar de kazerne terug te keeren. De commissie uit het bureau der kamer bestond uit de heeren Goulard, Cazenove de Pradines, Desjardins en Martin des Paillières. De Tempsvau dit voorval sprekende, zegt dat dit een schandaal is, zonder precedent in Frankrijks par lementaire geschiedenis. Wat meer zegt, de wet (van 24 messidor, jaar XII) schrijft voor, dat vier detache menten, elk van 50 man, de laatste eer zullen bewijzen aan leden van wetgevende vergaderingen. Maar zelfs de wet geldt niet voor de mannen van de //moreele orde," als godsdienstige quaestien in het spel zijn. Andere bladen spreken met niet minder veront waardiging over het feit. De heer Brousses heeft bij uiterste wilsbeschikking- bepaald, dat 400,000 fr. van zijn vermogen verdeeld moeten worden onder de vijftig armste huisgezinnen zijner gemeente. De heer Leroyer heeft aangekondigd dat hij het gouvernement over deze zaak en daarmede in verband staande onverdraagzame bepalingen van den prefect van Lyon, Ducros, zal interpelleeren, 't geen tegen Dinsdag was vastgesteld. De Protestantsche afgevaar digde van Parijs, de Pressensé en Arnaud de 1' Ariège zouden zich bij de afkeurende stem van Leroyer aan sluiten. Het linker-centrum zou een motie voorstellen waarbij de Vergadering aandringt op het handhaven van gewetensvrijheid. De aangekondigde interpellatie heeft den 24 ook werkelijk plaats gehad. De conclusie van den heer Leroyer was dat de regeering den prefect Ducros in 't ongelijk zou stellen of rondweg erkennen dat zij 't gemunt had op de gewetensvrijheid. Door den heer Dubarrail werd dit laatste bestreden en betoogd dat alles binnen de grenzen der wet ge bleven was. Daarna heeft de minister Benlé de handeling bij de begrafenis en de voorschriften van den prefect Ducros verdedigd. De heer de Presseusé drong aan op de wenschclijkheid van de kerkelijke zaken niet met de staatkundige te verwarren. Eindelijk werd de regeering het eens met den heer Fournier c. s. omtrent den vorm van een motie van vertrouwen in de vrijzinnigheid van 't gouvernement. Een motie van afkeuring door den heer Laboulaye voorgesteld werd verworpen, en de motie van Fournier met 422 tegen 261 stemmen aangenomen. Maarschalk Bazaine, die na de ontruiming van het Fransche grondgebied bepaald zal terecht staan, heeft vergunning verkregen om zich eiken middag van 2 tot 4 ure naar een der kloosters te begeven, waar zijn echtgenoote, die ziek is, wordt verpleegd. De maar schalk wordt steeds door een hoofdofficier vergezeld. Door de rechtbank te Parijs zijn Zaterdag zes personen veroordeeld wegens oplichterij, gepleegd in October IS70, bij de levering van goederen voor de stad Parijs. Barthélemy, die voor 30 millioen koopwaren zou leveren tegen 6 pCt. commissie of 1.800.000 fr. en belangrijk minder leverde, werd, even als zijn voornaamste handlanger, Dary, tot drie jaren gevan genisstraf en 500 fr. boete, de vier andere beklaagden werden tot 500 fr. boete veroordeeld. De regeering heeft de kennisgeving ontvangen dat de algemeene ontruiming van het grondgebied den 16 Juli zal aanvangen. Generaal von Manteuffel vertrekt dieu dag naar Verdun. Volgens bevel des ministers van oorlog moeten alle officieren die met verlof zijn, den 5 Juli zich weder bij hun korpsen bevinden. Engeland. Te Chatham heerschen de .pokken op hevige wijze. In één fabriek zijn er niet minder dan 29 vrouwen en meisjes door aangetast. Het bal, door de //City of London" aan den schach van Perzie in Guildhall aangeboden, moet betooverend zijn geweest. De prins en prinses van Wallis be hoorden o. a. onder de 3000 aanzienlijke genoodigden. Met buitengewone geestdrift werd de schach in de bibliotheek een zaal van 100 voet lengle, 65 voet breedte en 50 voet hoogte ontvangen. Daarna werd hem in een gouden cassette een adres van sympathie overhandigd, waarop de schach een vrij uitvoerig antwoord gaf. Met welgevallen woonde hij vervolgens tot midder nacht het bal bij. Het stoomschip //Columbus," tusschen Holyhead en Dublin varende, is Zaterdag bij eerstgenoemde zeeplaats gestrand. Er waren 200 passagiers aau boord waar van er 12, en nog 3 man van de equipage, hun dood in de golven hebben gevonden. De revue over de vloot, waarbij 44 schepen in drie rijen voor Portsmouth opgesteld waren, liep geheel naar wensch af. Behalve de schach van Perzie waren de prins en prinses van Wallis en de Czarewitch van Rusland bij deze zeldzame evolutien tegenwoordig. In Windsor-Park is Dinsdag een wapenschouwing over 7000 man gehouden, waarbij de koningin, de schach van Perzie, de prins van Wallis, de hertog van Edin- burg eu de grootvorst troonopvolger tegenwoordig waren. Een ontelbare menigte was op de been. De schach heeft aan den hertog van Cambridge een prach- tigen degen aangeboden. In het lagerhuis verklaarde lord Enfield, in antwoord op een interpellatie van den heer Cartwright, dat dooi de regeering tot dusver geen enkele offleieuse mede- deeling van 't tegenwoordige Fransche gouvernement betreffende 't handelstractaat ontvangen was. Hij had echter grond om te gelooven, dat de Fransche regeering zich met deze aangelegenheid ernstig bezig houdt. Span j e. Men zegt dat de Castelar bezig is met de redactie van een ontwerp-constitutie, waarin hij voorstelt den regeeringsvorm in te richten als in Amerika. Het aantal staten zou op vijftien bepaald worden, met in begrip van Cuba en de Philippijnsche eilanden. De president der republiek zou door het algemeen stem recht worden gekozen voor den tijd van vijfjaren. De senaat zou samengesteld zijn uit vertegenwoordigers, die door de staten zouden gekozen zijn terwijl het congres van afgevaardigden door het algemeen stemrecht zou gekozen worden. Men gelooft dat de meerderheid het ontwerp Castelar zal ondersteunen. Het officiële dagblad van Zondag maakt een besluit bekend, waarbij de aalmoezeniers bij het leger afge schaft worden. De heer Py i Margal heeft nog geen besluit genomen omtrent het door de ministers gevraagde ontslag. Men gelooft dat hij een homogeen ministerie uit leden van de rechterzijde der Cortes zal vormen. De stad blijft rustig. In de Cortesvergadering van 23 Juni heeft de minister van buitenlandsche zaken een ontwerp van wet ingediend en toegelicht, waarbij het Spaansche gezantschap bij den paus, als niet bestaanbaarvmet het beginsel der vrijheid van godsdienst, afgeschaft wordt. Het werd met toejuiching ontvangen. De commissie voor de constitutie zal een ontwerp besluit voorstellen, waarbij de provinciën, waar zich Carlistische benden bevinden, in staat van beleg ver klaard worden. Het gerucht, dat Serrano Biarritz verlaten heeft om een poging tot bevordering der politieke eenheid van Spanje voor te bereiden, is ongegrond. Men meldt uit Barcelona dat Saballs den alcade van Mura heeft doen fusilleren, wijl deze hem niet had gewaarschuwd voor de komst der vrijwilligers van Sabadet en Tarasa, die 50 Carlisten hebben overvallen. De caberilla Fontova is door zijn manschappen, bij Mieras, prov. Geronda, gedood. Dezelfde Carlisten zouden ook den caberilla Bala hebben gefusilleerd. Men meldt uit Madrid dat de crisis nog voortduurt. Het gerucht liep dat het ministerie voorloopig nog in functie zou blijven, zonder wijziging. Men verzekerde verder dat er order zal worden ge geven om de vrijwilligers, die dit verlangen, naar hun haardsteden te doen terugkeeren, maar dat degenen die blijven, aan een gestrenge tucht zullen worden onderworpen. Zij zouden hun verbind tenissen moeten hernieuwen. Er is sprake van dat zich de Alphonsisten en Montpensieristen te zamen ten strijde zullen aangorden. Aan de Fransche grenzen heerschtgroote levendigheid. Den 1 Juli zullen de Carlisten postzegels uitgeven met het borstbeeld van Karei II. Per 20 grammen moet een reaal worden betaald en iedere brief zonder Carlistisch postzegel, die den Carlisten in handen valt, zal vernietigd worden. Volgens geruchten uit Bavonne van 24 Juni zou generaal Nou villas, opperbevelhebber van het Spaansche Noorderleger, in een gevecht met de benden van Ollo, Lizarraga en "Radica, in de nabijheid van Pampelnna gevangen genomen zijn. In de grensdorpen werden deswege de klokken geluid. Santa Cruz heeft een decreet openbaar gemaakt, volgens welk alle onzedelijke vrouwen uit de provincie Guipuzcoa verbannen en in geval van verzet met den dood bedreigd worden. Dagelijks worden de landverhuizers uit Spanje naar hier overgebracht. Uit Hendaye meldt men van DinsdagGisteren werden te Vera, Lesacca en in andere gemeenten aan gene zijde der grenzen al de klokken geluid ter viering van eene groote overwinning, die de Carlisten op den generaal Nouvillas behaald zouden hebben. Figaro verhaalt dat Maandag avond een vossenjacht ge houden is op den Boulevard des Italians, een der drukste buurten van Parijs. Een man liep met een vos te koop, dien hij aan een touw hield en werd spoedig omringd door een grooten hoop nieuwsgierigen. Een politie-agent be moeide zich er mede en uit angst liet de vossenkoopman zijn voedsterling los. .Mie honden en straatjongens liepen met den agent het angstige dier achterna, dat na lang dra ven eindelijk een toevlucht zocht ineen vollen om nibus Groote onsteltenis daar, zoowel bij heeren als dames. De politie bleef evenwel overwinnaar en wist Reintje in hechtenis ,te nemen, die zich onder den japon eener oude jufvrouw had verscholen. Als een opmerkelijk bewijs van instinct behoort nog te worden vermeld, dat de omnibus juist zou vertrekken naar den Jardin des Plantes, den pa- rijschen dierentuin. Van het station Grevenbroich schrijft men: Zelfs de schuwe vogels hebben zich met onze gedruisch- makende industrie vertrouwd gemaaktzij beginnen zelfs de spoortreinen voor hunne reizen te gebruiken. Een paar roodborstjes heeft onder een zandwagen, die voortdurend tusschen Duren en Capelle-Gilverath rijdt, zijn nest gemaakt en zijne jongen uitgebroeid en voedt die daar. Daarmede laten die dieren zich dagelijks heen en weder rijden, waar door de gelegenheid om voedsel te vinden vermeerdert. On danks al het gedruisch is hun nest hier veel veiliger, dan wanneer het binnen het bereik van moedwillige knapen is. Een nest jonge kwikstaartjes is reeds uitgevlogenhet nest was met veel overleg onder een wisselschijf gemaakt, waar over, behalve de extra trèinen, dagelijks 25 treinen reden. De diertjes lieten zich daardoor volstrekt niet storen. Professor Houghtonvan Trinity College te Dublin, is door chemische onderzoekingen tot de slotsom gekomen, dat twee uren zwaar hoofdwerk het mensehelijk lichaam evenveel levenskracht ontnemen, als een geheele dag handenarbeid. In New-York Times kan men woordelijk de volgende ad vertentie lezenEene dame, die zich reeds tweemaal van haren man heeft laten scheiden en die bij ondervinding weet hoe smartelijk zulke scheidingen zijn, wenscht ten der den male te trouwen. Haar nieuwe echtgenoot zou haar al heel hard kunnen behandelen en toch zeker zijn dat zij zich niet van hem zou laten scheiden. Adres J. C. IV. 31 Wallstreet te New York. Men zal terstond antwoorden door toezending, van photographie. De bedoelde dame is groot

Zierikzeesche Courant | 1873 | | pagina 3